Region pełen tradycji w smakach


„Kuchnia Regionu” to projekt realizowany przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Do końca 2022 roku co drugą niedzielę miesiąca, ok. godz. 15:30 w audycji „Rodzinny PiKnik” prezentujemy regionalnych producentów działających na terenie Kujaw i Pomorza. Odwiedzamy rolników i wytwórców zdrowej żywności, która produkowana jest w rodzinnej atmosferze, często od pokoleń, z miłości do natury i ekologii. Zarówno warzywa i owoce, jak również sery, przetwory czy wędliny produkowane są od początku do końca z surowców pochodzących z ich hodowli, upraw lub zaprzyjaźnionych gospodarstw. A większość z nich znalazło się także w ofercie Sklepu internetowego „Lokalna Żywność”, gdzie można kupić produkty prosto od wytwórców. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Program dofinansowany z budżetu samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

26 marca 2023


Kajmak z firmy Polder z Bobrowa pod Brodnicą. Fot. kajmak.com.plW radiowym cyklu „Kuchnia Regionu” spośród smaków i zapachów przysmaków wpisanych na „Listę Tradycyjnych Potraw Pomorza i Kujaw” tym razem wybieramy Kajmak! Jest on elementem różnorodnej kuchni kresowej i stał się również nieodzownym elementem kuchni ogólnopolskiej – narodowej. Jego przeniesienie w różne strony kraju jest wynikiem migracji i przemieszczeń ogromnych mas ludności polskiej zamieszkującej niegdyś nasze kresy wschodnie na tereny zachodniej Polski i Pomorza. Kajmak jako jeden z przysmaków kuchni szlacheckiej został przyswojony w okresie po II wojnie światowej przez inne grupy zawodowe i społeczne. Stał się niezbędnym elementem słodkiej kuchni, dekoracją mazurków wielkanocnych czy masą do dekoracji innych ciast. (źródło: gov.pl)

Na listę produktów tradycyjnych kajmak wpisany został w 2007 roku. Jego regionalny charakter został wyróżniony znakiem „Dziedzictwo kulinarne - Kujawy i Pomorze”. W rozmowie z Iwoną Muszytowską-Rzeszotek, o produkcie powstającym w rodzinnej firmie „Polder” w miejscowości Bobrowo pod Brodnicą, opowiada Krzysztof Przymus.
Kajmak w ofercie firmy „Polder” z Bobrowa pod Brodnicą. Fot. kajmak.com.pl

Polskie Radio PiK - Kuchnia Regionu z 26 marca 2023

12 marca 2023


Ciastka królewskie. Fot. gov.pl/web/rolnictwo/wyroby-piekarnicze-i-cukierniczeNa antenę Polskiego Radia PiK wraca cykl „Kuchnia Regionu”. Tym razem poznajemy smaki i zapachy przysmaków wpisanych na „Listę Tradycyjnych Potraw Pomorza i Kujaw”. Na początek na słodko!

Naszą kulinarną podróż rozpoczynamy od wizyty w Sośnie Królewskim gdzie powstają „Ciastka królewskie”. Przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Te smakołyki do dzisiaj wypiekane są według oryginalnej receptury. Ciastka królewskie z Sośna Królewskiego wypieka się na wielkie okazje, m.in. święta, chrzciny i odpusty. Na co dzień powstają w kuchni pani Anny Florkiewicz, która podzieliła się z nami tajemnicą wyrobu tego specjału, a także opowiedziała jak przepis do niej trafił. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

Polskie Radio PiK - Kuchnia Regionu z 12 marca 2023

Częściej delektujemy się smakiem, niż zastanawiamy się jak i z czego powstał, czemu i komu zawdzięczamy obecność produktu na stołach mieszkańców regionu... W smacznej ofercie Kujaw i Pomorza na przestrzeni jego dziejów powstało mnóstwo przepisów składających się na specyficzny wizerunek „Kuchni Regionu”. Wiele z przepisów przekazywanych często przez mieszkańców tych ziem z pokolenia na pokolenie, znalazło się na „liście produktów regionalnych”.


Co drugą niedzielę miesiąca
w audycji „Rodzinny PiKnik”
ok. godz. 15:30
„Kuchnia Regionu”

zaprasza
Iwona Muszytowska-RzeszotekGorąco polecamy!
Sklepik pełen smaków :)