Czwartek, 21 października 2021 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
Cyfryzacja
Polskie Radio PiK » Cyfryzacja

Polskie Radio PiK nadaje w DAB+

1 grudnia - emisja DAB+ z nadajnika w Solcu Kujawskim

Od 1 grudnia 2015 r. mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogą słuchać emitowanych cyfrowo audycji Polskiego Radia z nowego obiektu w Solcu Kujawskim.

Dzięki przełączeniu nadawania z obiektów RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec oraz SLR Toruń/ul. Moniuszki na nowy nadajnik znacznie zwiększy się obszar, do którego dociera sygnał DAB+. W zasięgu emisji znajdzie się 55,6% mieszkańców Polski, w tym mieszkający w miastach dotychczas nieobjętych emisją DAB+ np. w Świeciu i Włocławku.

Zawartość programowa multipleksu: Radiowa Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Radio Poland, Polskie Radio 24, Radio Rytm, Radio Dzieciom oraz program Polskiego Radia PiK.

1 maja 2015 - kolejna ważna data cyfryzacji radia na Pomorzu i Kujawach

1 maja (w praktyce 30 kwietnia o godz.16.00) została uruchomiona czasowa emisja programu Polskiego Radia PiK w technologii DAB+ z nadajników w Trzeciewcu oraz w Toruniu. Emisja zakończy się za około 5 miesięcy. Do tego czasu powinna rozpocząć się docelowa emisja z obiektu Polskiego Radia w Solcu Kujawskim.

Dotychczas cyfrowy sygnał w województwie kujawsko-pomorskim odbierać można było w Toruniu i okolicach - prowadzona była emisja testowa w technologii DAB+ z obiektu SLR Toruń. 22 kwietnia 2015 r. została ona wyłączona, w związku z przygotowaniami do poszerzenia zasięgu. Od 1 maja SLR Toruń wznowiła emisję DAB+ z nowymi parametrami.

Do odbioru sygnału naziemnego w technologii DAB+ wymagane jest posiadanie radiowego odbiornika cyfrowego (DAB+). Program nadawany w tym systemie zapewnia zdecydowanie lepszą jakość dźwięku oraz niezakłócony sygnał na dostępnym obszarze nadawania.

W przypadku osób, które odbierały testowy program (do 22 kwietnia 2015) konieczne jest ponowne przestrojenie posiadanych radioodbiorników.

Usługa podstawowa: program radiowy Polskiego Radia PiK (audio) - kodowanie AAC+, 112 kb/s (96 kb/s), stereo.

Odbiór sygnałów cyfrowych wzbogacony będzie w przyszłości o usługi dodane: teksty, zdjęcia czy materiały filmowe wyświetlane na ekranach odbiorników.

Parametry emisji:
 • lokalizacja: RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec, SLR Toruń/ul. Moniuszki
 • kanał 11C, częstotliwość: 220,352 MHz
 • charakterystyka: kierunkowa,
 • moc ERP: 10 kW (RTCN Bydgoszcz), 3 kW (SLR Toruń)
 • operator multiplexu: Emitel sp. z o.o.,
 • zawartość programowa multipleksu: Polskie Radio PiK, Polskie Radio 1, 2, 3, 4, Polskie Radio 24, Radio Poland, Radio Rytm, Radio Dzieciom.

Emisja jest ograniczona terytorialnie, nie obejmuje jeszcze całego województwa kujawsko-pomorskiego. Na razie realizowany jest etap cyfryzacji dużych ośrodków.

Doświetlenie sygnałem DAB+ pozostałej części Polski na obszarach poza dużymi miastami ma nastąpić w okresie od 01.01.2017 do grudnia 2020 r. Wówczas 99,5 proc. Polaków ma być w zasięgu sygnału DAB+. Operatorem zarządzającym cyfryzacji jest Polskie Radio SA w Warszawie.

Sygnał analogowy (FM) jest dostępny bez zmian.

Polskie Radio PiK wśród pionierów cyfryzacji radiofonii w Polsce

Maszt nadawczy przy ul. S.Moniuszki w Toruniu
Maszt nadawczy przy ul. S.Moniuszki w Toruniu

30 sierpnia 2013 r. godz. 20:00
do 22 kwietnia 2015

Polskie Radio PiK we współpracy ze spółką Emitel uruchomiło eksperymentalną emisję swojego programu w technologii cyfrowej DAB+. Była to pierwsza emisja programu radiowego w cyfrowej technologii DAB+ na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Emisja prowadzona była z nadajnika o mocy 3kW ERP, zlokalizowanego w Toruniu przy ul. Moniuszki. Obejmowała zasięgiem Toruń oraz okolice w promieniu ok. 30 km. Została zakończona 22 kwietnia 2015 r.

Parametry emisji:
 • lokalizacja: SLR Toruń / ul. Moniuszki
 • kanał 10A, częstotliwość: 209,936 MHz
 • charakterystyka: kierunkowa,
 • moc ERP: 3 kW
 • operator multiplexu: Emitel sp. z o.o.,
 • zawartość programowa multipleksu: Radio Szczecin, Polskie Radio 1, 2, 3, 4, Radio dla Ciebie, Radio Kielce, Polskie Radio PiK.

Cyfryzacja radia - audycja

Polskie Radio PiK - Cyfryzacja radia - audycja Magdy Jasińskiej
DAB+ cyfrowa technologia nadawania programów radiowych wchodzi do Polski. Czy to rewolucja? Czy Polacy mają się czego obawiać? Czy mogą cieszyć cieszyć z większych możliwości programowych i lepszej jakości nadawanego programu? Kiedy sygnał cyfrowy będzie osiągalny w całej Polsce i na co muszą się przygotować słuchacze Polskiego Radia PiK.