1 maja 2015 - kolejna ważna data cyfryzacji radia na Pomorzu i Kujawach

2015-04-22, 17:58  Ireneusz Sanger

1 maja (w praktyce 30 kwietnia o godz.16.00) została uruchomiona czasowa emisja programu Polskiego Radia PiK w technologii DAB+ z nadajników w Trzeciewcu oraz w Toruniu. Emisja zakończy się za około 5 miesięcy. Do tego czasu powinna rozpocząć się docelowa emisja z obiektu Polskiego Radia w Solcu Kujawskim.

Dotychczas cyfrowy sygnał w województwie kujawsko-pomorskim odbierać można było w Toruniu i okolicach - prowadzona była emisja testowa w technologii DAB+ z obiektu SLR Toruń. 22 kwietnia 2015 r. została ona wyłączona, w związku z przygotowaniami do poszerzenia zasięgu. Od 1 maja SLR Toruń wznowiła emisję DAB+ z nowymi parametrami.

Do odbioru sygnału naziemnego w technologii DAB+ wymagane jest posiadanie radiowego odbiornika cyfrowego (DAB+). Program nadawany w tym systemie zapewnia zdecydowanie lepszą jakość dźwięku oraz niezakłócony sygnał na dostępnym obszarze nadawania.

W przypadku osób, które odbierały testowy program (do 22 kwietnia 2015) konieczne jest ponowne przestrojenie posiadanych radioodbiorników.

Usługa podstawowa: program radiowy Polskiego Radia PiK (audio) - kodowanie AAC+, 112 kb/s (96 kb/s), stereo.

Odbiór sygnałów cyfrowych wzbogacony będzie w przyszłości o usługi dodane: teksty, zdjęcia czy materiały filmowe wyświetlane na ekranach odbiorników.

Parametry emisji:
  • lokalizacja: RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec, SLR Toruń/ul. Moniuszki
  • kanał 11C, częstotliwość: 220,352 MHz
  • charakterystyka: kierunkowa,
  • moc ERP: 10 kW (RTCN Bydgoszcz), 3 kW (SLR Toruń)
  • operator multiplexu: Emitel sp. z o.o.,
  • zawartość programowa multipleksu: Polskie Radio PiK, Polskie Radio 1, 2, 3, 4, Polskie Radio 24, Radio Poland, Radio Rytm, Radio Dzieciom.

Emisja jest ograniczona terytorialnie, nie obejmuje jeszcze całego województwa kujawsko-pomorskiego. Na razie realizowany jest etap cyfryzacji dużych ośrodków.

Doświetlenie sygnałem DAB+ pozostałej części Polski na obszarach poza dużymi miastami ma nastąpić w okresie od 01.01.2017 do grudnia 2020 r. Wówczas 99,5 proc. Polaków ma być w zasięgu sygnału DAB+. Operatorem zarządzającym cyfryzacji jest Polskie Radio SA w Warszawie.

Sygnał analogowy (FM) jest dostępny bez zmian.

Zobacz także