Piątek, 09 grudnia 2022 r.   Imieniny: Wiesława Leokadii Joanny
Cyfryzacja
Polskie Radio PiK » Cyfryzacja
Forum Rolnika 2022

Proces cyfryzacji radia w Polsce

Etapy cyfryzacji

Proces cyfryzacji radia publicznego rozpoczął się 1 października 2013 r. Polskie Radio S.A. powołując się na wydaną z początkiem roku 2013 rekomendację R138 Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i przy poparciu ze strony Krajowej Rady Radiofonii Telewizji rozpoczęło cyfryzację radia publicznego. Zostają podpisane stosowne porozumienia o współpracę pomiędzy Polskim Radiem SA a rozgłośniami regionalnymi. Plan zakłada uruchamianie nadajników w okresie od 2013 do 2016 r. w miastach, gdzie rozgłośnie regionalne prowadzą już emisję analogową.

W Bydgoszczy uruchomienie emisji DAB+ przewidziane było na styczeń 2015 r. z emisją z ośrodka RTCN Trzeciewiec. Polskie Radio SA dokonało jednak korekty planów i wyznaczyło ośrodek nadawczy w Solcu Kujawskim, jako lokalizację docelową emisji DAB+ dla Bydgoszczy i okolic. Niestety termin wyznaczony na 01.01.2015 uległ przesunięciu. Z uwagi na obiektywne uwarunkowania do czasu uruchomienia docelowej emisji z Solca Kujawskiego od 1 maja 2015 r. zaplanowano czasową emisję (maksymalnie do 5 miesięcy) z nadajników w Trzeciewcu oraz Torunia.

Doświetlenie sygnałem DAB+ pozostałej części kraju na obszarach poza dużymi miastami ma nastąpić w okresie od 01.01.2017 do grudnia 2020 r., gdzie zasięg powierzchniowy ma wynosić 99,5%.

W miastach, gdzie nastąpiły już uruchomienia nadajników emitowane są programy ogólnopolskie: Radiowa Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, a także PR 24 (dotychczas tylko internetowe) oraz nowy kanał o profilu muzycznym - Radio Rytm. Rozpoczęta przez Polskie Radio stała emisja naziemna w technologii cyfrowej DAB+ będzie wzbogacana o nowe kanały.

Z początkiem roku 2015 planuje się uruchomienie kolejnych programów: Krasnal, Radio Retro i Radio Eureka. W ten sposób na multipleksie pojawi się 10 programów ogólnopolskich Polskiego Radia SA. Uzupełnieniem będą przyznane rozgłośniom regionalnym 2 programy do remultipleksacji za pomocą enkoderów z zasięgiem działania nadajnika uruchomionego na danym obszarze.

Na dziś nie wyznaczono daty wyłączenia emisji analogowej co oznacza, że będą równolegle prowadzone 2 emisje (analogowa i cyfrowa DAB+). W Europie jedynym krajem, który ogłosił datę wyłączenia analogu od 01.01.2017 r. jest Norwegia.

Chcąc odbierać sygnał cyfrowy DAB+ konieczny jest zakup nowego odbiornika. Obecnie wszystkie sprzedawane odbiorniki cyfrowe są wyposażone w ekrany tekstowe lub dotykowe TFT oraz tunery 2 systemowe i pozwalają na odbiór sygnałów zarówno analogowych, jak i cyfrowych DAB+. Pozwalają również na odbiór dostępnych w systemie DAB+ usług dodanych typu: SLS - dynamiczne etykiety tekstowe, SLS pokaz slajdów i zdjęć, EPG - ramówka programu, TPEG - informacje dla kierowców, Journaline - usługa tekstowa informująca o pogodzie, giełdach, kursach walut itp., EWS informacje o zagrożeniach, BWS - przesyłanie stron internetowych.