Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » archiwum.radiopik.pl

Pierwsze w Polsce radiowe archiwum online!

Archiwum Dokumentów Fonicznych Polskiego Radia PiK zawiera ponad 80 tysięcy audycji zachowanych w ciągu 85 lat dziejów radiofonii w naszym regionie. Dźwiękowa historia Kujaw, Pałuk, Kociewia, Krajny, Borów Tucholskich i innych regionów województwa obejmuje ważne wydarzenia społeczne, gospodarcze, sportowe, religijne, kulturalne i stanowi ważny element dziedzictwa narodowego.

Polskie Radio PiK, jako pierwsza rozgłośnia w Polsce, udostępniło wszystkie nagrania i dokumenty archiwalne na portalu: archiwum.radiopik.pl. Taki tytuł nosi też audycja, której celem jest promocja dorobku rozgłośni i sposobu jego upowszechniania. Prezentowana w nowatorskiej formie przedstawia fragmenty najciekawszych pozycji archiwalnych, okoliczności ich powstania, sposobu rejestracji (nośniki dźwięku, urządzenia nagrywające). Po raz pierwszy udostępnia też ważne dokumenty, zdjęcia i dźwiękowe „perełki”, niekiedy cudem „uratowane” przed degradacją i zapomnieniem.

Równolegle przenosimy zasoby archiwalne do powstającego portalu Nowe archiwum Polskiego Radia PiK, który docelowo zastąpi dotychczasową bazę naszych materiałów.


28 grudnia 2022 [film]

W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 30 grudnia 1980 roku. W cyklu „W tym tygodniu… wiele lat temu”, przypominamy słuchowisko pt. „Powrót z wojny” autorstwa Czesława Kuriaty i w reżyserii Marcina Idzińskiego, z 3 stycznia 1956 roku. 31 grudnia 1959 roku w audycji pt. „Ruch Narodowo-Wyzwoleńczy na Kaszubach”, Anna Jachnina przedstawiła działalność ludności kaszubskiej w latach wojennych. Rok później, 31 grudnia 1960 roku również Anna Jachnina przedstawiła audycję noworoczną pt. „Zdrowia, szczęścia winszujemy. 3 stycznia 1965 roku ponownie Anna Jachnina w audycji pt. Stare oblicze Nowego Roku przypomniała związane z Sylwestrem i Nowym Rokiem zwyczaje ludowe na Pałukach oraz przyśpiewki ludowe. Pod tytułem „Gdy północ ogłasza nowy rok”, 31 grudnia 1965 roku Aleksandra Ciesielska z udziałem Anny Jachniny zaprezentowały audycję poświęconą wspomnieniom sylwestrowym. O przygodach w podróży do Londynu, opowiada słuchowisko pt. „Przedział sypialny nr 13” zaprezentowane 1 stycznia 1968 roku. 27 grudnia 1977 roku przedstawione zostało słuchowisko pt. „Tajna agencja heraldyczna” autorstwa Jerzego Sulimy-Kamińskiego i w reżyserii Zenona Jarugi. 26 grudnia 1984 roku w słuchowisku pt. „Wzgórze nad Bydgoszczą” Janusz Drozdowski przedstawia radiową adaptację legendy o Bydgoszczy i wzgórzu Szwederowo. „Raport przed godziną 0.00” to tytuł materiału Macieja Jastrzębskiego z 29 grudnia 1999 roku, o przygotowaniach do „pluskwy milenijnej” w województwie Kujawsko-Pomorskim. Ponadto zaprezentowano podsumowanie audycji Archiwum.radiopik.pl. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 28 grudnia 2022

18 grudnia 2022 [film]

W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 23 grudnia 1970 roku. Popularyzując radiowe postaci, prezentujemy kolejną część portretu zbiorowego pracowników przedwojennej rozgłośni pomorskiej w Toruniu. Zabieramy radio w teren! Dokąd tym razem? W ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw” 22 marca 2017 roku Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska zabrały Słuchaczy kujawsko-pomorskiej rozgłośni do Żnina. Żnin i Pałuki wróciły w reportażu Bohdana Hniedziewicza pt. „Za kurtyną dziejów” z 1 października 1966 roku. W cyklu „W tym tygodniu… wiele lat temu”, uroczystości po elektryfikacji wsi niedaleko Żnina wróciły echem w reportażu Ryszarda Jankowskiego pt. „Gwiazdy na ziemi” z 24 grudnia 1959 roku. Zaglądamy do archiwów Listy Przebojów rozgłośni kujawsko-pomorskiej, a także sięgamy po słuchowisko muzyczno-poetyckie pt. „Przed zapaleniem choinki” autorstwa Reginy Adamczak i w realizacji Mikołaja Popowicza, z 23 grudnia 1961 roku. Historię przybranej córki opowiada reportaż pt. „Ewa i matka” Urszuli Łączkowskiej, z 23 grudnia 1970 roku. 17 grudnia 1977 roku Ryszard Jankowski zaprezentował swój reportaż pt. „Motyw dla Salomona” o rodzinie Lemków, niewidomych adoptujących dziecko. 25 grudnia 1966 roku w audycji pt. Od szopki do zapustu”, Anna Jachnina przedstawiła zwyczaje zapustne na Kujawach i Pałukach. „Przygoda z tysiącleciem” to tytuł audycji turystycznej, którą 24 grudnia 1966 roku Bohdan Hniedziewicz we współpracy z Reginą Adamczak przedstawili w cyklu „Za kurtyną dziejów”. Wspomnienia wigilijne z dzieciństwa przedstawiła Urszula Łączkowska w reportażu pt. „Dom mojego dzieciństwa” z grudnia 1968 roku. Rozmowa o kometach z młodymi naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wróciła echem 16 grudnia 1973 roku w reportażu Michała Jagodzińskiego pt. „Kometa”. Do wysłuchania audycji zapraszają Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 18 grudnia 2022

14 grudnia 2022 [film]

W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 14 grudnia 1972 roku. Popularyzując radiowe postaci, prezentujemy kolejną część portretu zbiorowego pracowników przedwojennej rozgłośni pomorskiej w Toruniu. Zabieramy radio w teren! Dokąd? W ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw” 3 września 2017 roku Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska zabrały Słuchaczy kujawsko-pomorskiej rozgłośni do miejscowości Zamarte. 1 stycznia roku 1995 Andrzej Krystek zdał relację z zabytkowego kościoła w Zamartem, gdzie dzieci przedstawiły „Jasełka”. Wspomnienia powstańców wielkopolskich w Szubinie znalazły się w audycji Aleksandry Ciesielskiej pt. „Dla ojczyzny”, z 31 grudnia 1960 roku. W cyklu „W tym tygodniu… wiele lat temu” przypominamy reportaż Reginy Adamczak pt. „Senior bydgoski Montmarte” z 1 stycznia 1963 roku, przybliżający postać malarza bydgoskiego - Franciszka Gajewskiego „Franka”. Zaglądamy do archiwów Listy Przebojów rozgłośni kujawsko-pomorskiej, a także przypominamy opowieść o Janie Jasieniewskim - gospodarstwie i rodzinie, w reportażu Anny Jachniny pt. „Brońcia” z 17 grudnia 1964 roku. „Wspomnienie o Solskim” z udziałem Aleksandra Gąssowskiego, 18 grudnia 1964 przedstawiła w swoim reportażu Regina Adamczak. 15 grudnia 1971 roku zaprezentowane zostało mikrosłuchowisko Jerzego Sulimy-Kamińskiego pt. „Do ściany”, z udziałem Teresy Wadzińskiej, Bolesława Bombor i Zdzisława Prussa. Niebo oczami przedszkolaków i profesora astronomii w reportażu pt. „Zachwyt i lęk”, 7 grudnia 1972 roku przedstawili i Bohdan Hniedziewicz. 11 grudnia 1975 roku Władysław Dunarowski zaprezentował swoje słuchowisko pt. „Droga do stacji” w wykonaniu aktorów bydgoskich. 8 grudnia 1978 roku dziennikarze kujawsko-pomorskiej rozgłośni: Michał Jagodziński, Krzysztof Rogoziński i Roman Szada wystąpili w felietonie Urszuli Łączkowskiej pt. „Stan wyjątkowy”. 13 grudnia 1985 roku zaprezentowane zostało echo dyskusji, do której przez Małgorzatę Maniszewską zaproszony został „Tadeusz Woźniak”. Do wysłuchania audycji zapraszają Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 14 grudnia 2022

7 grudnia 2022 [film]

W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 7 grudnia 1978 roku. Popularyzując radiowe postaci, prezentujemy portret zbiorowy pracowników przedwojennej rozgłośni pomorskiej w Toruniu. Dokąd z radiem w teren? W ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw”, 8 października 2018 roku Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska zabrały Słuchaczy kujawsko-pomorskiej rozgłośni do Włocławka. Zaporę włocławską przed jej otwarciem, Ryszard Jankowski opisuje w swoim reportażu pt. „Zapora Włocławek” z 24 sierpnia 1968 roku. W cyklu „W tym tygodniu… wiele lat temu” przypominamy materiał pt. „Żołnierska piosenka”, który 31 grudnia 1953 roku w cyklu „ Zespoły świetlicowe przed mikrofonem” przedstawiła Anna Jachnina. Zaglądamy do archiwów Listy Przebojów rozgłośni kujawsko-pomorskiej, a także przypominamy audycję Anny Jachniny pt. „Bory Tucholskie - wierzenia i legendy” z 31 grudnia 1954 roku. O rybakach z Nieszawy tradycjach, sprzęcie dawnego użytku i łowiskach na Wiśle opowiada Anna Jachnina w audycji pt. „Rybackie pogwarki” z 31 grudnia roku 1857. W audycji pt. „Świt nad Kruszwicą” z 31 grudnia 1957 roku Anna Jachnina opowiada o ziemi nadgoplańskiej w legendach i piosenkach, a w audycji pt. „O rzeczach dziwnych i niezwykłych” z 31 grudnia roku 1958 odnosi się do legendy i wierzeń ludowych, przedstawiając przy okazji zespół Józefa Rezlera. O początkach pracy Mieczysława Wielicza, opowiada audycja Anny Jachniny pt. „Wstawki z Mieczysławem Wieliczem” z 31 grudnia 1955 roku. „Odpowiedzi na pytanie” to tytuł mikrosłuchowiska zaprezentowanego 2 grudnia roku 1970. Nowe treści w nauce historii i sposób ich przekazywania były tłem reportażu pt. „Korzenie” Joanny Wiórkiewicz, z 22 grudnia 1980 roku. Do wysłuchania audycji zapraszają Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 7 grudnia 2022
12