Środa, 26 stycznia 2022 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » archiwum.radiopik.pl
Plichta

Pierwsze w Polsce radiowe archiwum online!

Archiwum Dokumentów Fonicznych Polskiego Radia PiK zawiera ponad 80 tysięcy audycji zachowanych w ciągu 85 lat dziejów radiofonii w naszym regionie. Dźwiękowa historia Kujaw, Pałuk, Kociewia, Krajny, Borów Tucholskich i innych regionów województwa obejmuje ważne wydarzenia społeczne, gospodarcze, sportowe, religijne, kulturalne i stanowi ważny element dziedzictwa narodowego.

Polskie Radio PiK, jako pierwsza rozgłośnia w Polsce, udostępniło wszystkie nagrania i dokumenty archiwalne na portalu: archiwum.radiopik.pl. Taki tytuł nosi też audycja, której celem jest promocja dorobku rozgłośni i sposobu jego upowszechniania. Prezentowana w nowatorskiej formie przedstawia fragmenty najciekawszych pozycji archiwalnych, okoliczności ich powstania, sposobu rejestracji (nośniki dźwięku, urządzenia nagrywające). Po raz pierwszy udostępnia też ważne dokumenty, zdjęcia i dźwiękowe „perełki”, niekiedy cudem „uratowane” przed degradacją i zapomnieniem.

Równolegle przenosimy zasoby archiwalne do powstającego portalu Nowe archiwum Polskiego Radia PiK, który docelowo zastąpi dotychczasową bazę naszych materiałów.


26 stycznia 2022

W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 26 stycznia 1082 roku. Przypominamy radiową postać - Janusza Drozdowskiego z jego reportażem pt. „Przeszłość tej ziemi” z 30 lipca 1970 roku o pracach archeologicznych w Grucznie (w nowym archiwum) oraz opowiadaniami o pierwszych dniach działań wojennych, aresztowaniach i egzekucjach w Bydgoszczy w reportażu pt. „Opowieści staromiejskie” z 14 września roku 1984 (w nowym archiwum). Ewa Dąbrowska ponownie zabrała radio w teren, by 22 stycznia 2018 roku w ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw" przypomnieć bydgoską legendę „O Mistrzu Twardowskim” z 22 stycznia 2018 roku (w nowym archiwum). Bohaterem audycji Urszuli Łączkowskiej pt. „Ballady i romanse” z 1 lutego 1969 roku był starosta bydgoski A. Skrzyński (w nowym archiwum). Pod tytułem „Pisarz i książka” Leokadia Gęsicka przedstawiła 28 stycznia 1957 roku rozmowę z Adamem Grzymałą-Siedleckim (w nowym archiwum). Śledztwo w sprawie przyjaciela w słuchowisku pt. „Przyjaciele” z 29 stycznia 1962 roku przedstawił Kazimierz Kummer (w nowym archiwum). Spotkanie z żeglarką Teresą Remiszewską było bazą reportażu pt. „Maleńka pani”, który Eulalia Gorlicka przedstawiła 27 stycznia 1971 roku (w nowym archiwum). W rozmowie Janusza Drozdowskiego pt. „Dni pierwsze” z 25 stycznia 1985 roku, Władysław Dunarowski wspomina pierwsze powojenne lata (w nowym archiwum). W wypowiedzi pt. „Życie jak scenariusz” z 28 stycznia 1991 roku Zdzisław Pająk przedstawia wspomnienia wojenne byłego partyzanta AK, Jerzego Załubskiego z Grudziądza (w nowym archiwum). Oprócz tego przegląd sportowy z 26 stycznia 1969 roku. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.

19 stycznia 2022 [film]

W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo” z 20 stycznia 1069 roku. Przypominamy radiową postać - Włodzimierza Chłodzińskiego z jego reportażem pt. „Rozmowy przy otwartej kurtynie” z 5 października 1969 roku, o spotkaniu rolników na sztuce teatralnej w Bydgoszczy (w nowym archiwum) oraz wywiadem pt. „Życie jak plaster miodu” z 20 marca 1995 roku, ze spotkania z rodziną pszczelarzy we wsi Stary Jasiniec koło Koronowa (w nowym archiwum). Ewa Dąbrowska zabrała radio w teren, by 6 listopada 2017 roku w ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw” zaprezentować Brodnicę (w nowym archiwum). Muzeum w Brodnicy stało się tłem reportażu Ewy Grande pt. „Wpisany w miasto” zaprezentowanego 30 czerwca 1986 roku (w nowym archiwum). Pod tytułem „Sianokosy” 23 stycznia 1958 roku Anna Jachnina przedstawiła piosenki kosiarskie i zwyczaje wyzwolin kosiarza z Kujaw (w nowym archiwum). Opowiadanie Jerzego Sulimy-Kamińskiego pt. „Bliźnięta” w wykonaniu Wiesława Drzewica zaprezentowane zostało 19 stycznia 1967 roku (w nowym archiwum). Pod tytułem „Pisane z pamięci” Ryszard Jankowski zaprezentował 23 stycznia 1973 roku reportaż oparty na wspomnieniach z wyzwolenia Bydgoszczy (w nowym archiwum). Reportaż Zdzisława Urbanka pt. „Narodziny telewizji”, zaprezentowany 22 stycznia 1987 roku, zawierał wspomnienia Włodzimierza Manickiego, dyrektora ośrodka nadawczego w Trzeciewcu koło Bydgoszczy (w nowym archiwum). Pod tytułem „Gabońskie dni i noce” Katarzyna Rodziewicz przedstawiła 22 stycznia 1995 roku opowieść o życiu i pracy lekarzy w misji Alberta Schweitzera w Afryce (w nowym archiwum). Przypominamy również piosenki o Bydgoszczy. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 19 stycznia 2022

12 stycznia 2022 [fim]

W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Bydgoskie Radio-Echo” z 16 stycznia 1971 roku, a w nim przegląd wydarzeń z roku 1970 (w nowym archiwum). Przypominamy również radiową postać Pawła Billerta w audycji okolicznościowej pt. „20-lecie rozgłośni” z 5 listopada 1976 roku (w nowym archiwum). W audycji „Taneczny korowód” z 1 stycznia 1958 roku właśnie Paweł Billert opisał i zademonstrował tańce ludowe (w nowym archiwum). Radio w terenie zawitało z Ewą Dąbrowską do Biskupina i w audycji z cyklu „Legendy Pomorza i Kujaw zaprezentowane zostało na naszej antenie 20 kwietnia 2014 roku (w nowym archiwum). W okolicach osady na Pałukach osadzona jest historia, którą 23 marca 1974 roku w reportażu pt. „Dobrogniew spod Biskupina” przedstawił Jerzy Sulima-Kamiński (w nowym archiwum). 14 stycznia 1961 roku w reportażu pt. „Powracające ptaki” Ryszard Jankowski opowiedział o ludziach powracających z tułaczki (w nowym archiwum). 7 stycznia 1971 roku w reportażu pt. „Wizyta karnawałowa” Włodzimierz Chłodziński opowiedział o zabawach na polskiej wsi (w nowym archiwum). W reportażu pt. „Rodowody” z 7 stycznia 1985 roku Bohdana Hniedziewicza, autor i jego goście wspominają czasy powstawania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (w nowym archiwum). Pod tytułem „Straszny dwór” z 10 stycznia 1995 roku, Włodzimierz Chłodziński dotyka tematu ochrony i ratowania zabytków (w nowym archiwum). Fragment dziejów radiofonii w naszym regionie i otwarcie radiostacji pomorskiej w 1935 roku przedstawił Marek Rzepa w audycji publicystycznej z cyklu „Historia Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia” z 31 grudnia 2004 roku (w nowym archiwum). Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 12 stycznia 2022

5 stycznia 2022 [film]

W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” m.in.: „Radio-Echo” - popołudniowe wydanie Jacka Kurzawskiego, z 2 stycznia 1976 roku (w nowym archiwum). Ponadto sylwetki profesorów UMK w Toruniu w reportażu Reginy Adamczak pt. „Egoizm pana profesora”, z 11 stycznia roku 1975 (w nowym archiwum) i „Wspomnienie z obozu koncentracyjnego” - reportaż Reginy Adamczak z 3 stycznia roku 1958 (w nowym archiwum). W cyklu Ewy Dąbrowskiej pt. „Legendy Pomorza i Kujaw” zabrzmiały felietony o Barcinie z 9 marca (w nowym archiwum) oraz o Biskupinie z 19 kwietnia roku 2017 (w nowym archiwum). Barcin był również tłem reportażu Edwarda Mielniczka pt. „Małe miasteczko” z 17 stycznia 1971 roku (w nowym archiwum). Pod tytułem „Na Kujawach szukaj żony” Anna Jachnina przedstawiła 1 stycznia 1954 roku słuchowisko regionalne o Kujawach, ziemi włocławskiej i wiejskim weselu w Spółdzielni Produkcyjnej w Falborzu (w nowym archiwum), a pod tytułem „Życiorys” Aleksandra Ciesielska przedstawiła 1 stycznia 1961 roku sylwetkę Bolesława Gościńskiego - działacza i partyzanta w Jugosławii (w nowym archiwum). Zwyczaje stosowane w swataniu młodych par spisane przez Janinę Ozimek, wykorzystała Anna Jachnina w audycji pt. „Kogut - miłość i swaty” z 1 stycznia 1971 roku (w nowym archiwum). Bydgoski Antykwariat Naukowy przedstawił Janusz Drozdowski w reportażu pt. „Antykwariat - co to jest” z 6 stycznia 1984 roku (w nowym archiwum). Reportaż pt. „Polityka i pieniądze” przedstawili 1 stycznia 1991 roku Mariusz Guzek i Andrzej Walkowiak (w nowym archiwum). Fragment dziejów naszej rozgłośni i otwarcie studia w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy przedstawił Marek Rzepa w materiale pt. „Historia Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia” z 4 stycznia roku 2005 (w nowym archiwum). Do wysłuchania pierwszej w 2022 roku audycji w tym cyklu zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.
Polskie Radio PiK - Archiwum.radiopik.pl z dnia 5 stycznia 2022

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2022 ROKU *