"W pogoni za Bąblem"- Regionalny Konkurs Matematyczny 8-30.05.2023r.
2023-04-17
Realizacja naszego projektu odbędzie się w formie konkursów w dwóch etapach. Wcześniej uczestnicy naszego projektu będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności w domu w oparciu o przykładowe zestawy ćwiczeń i zabaw matematycznych, które ukazywać się będą cyklicznie na stronie internetowej naszej szkoły: www.sp58.edu.bydgoszcz.pl.
I etap konkursu (szkolny) odbywać się będzie w placówce macierzystej, mogą wziąć w nim udział wszyscy chętni uczniowie klas trzecich. Uczniowie będą rozwiązywać zadania dostarczone przez naszą szkołę. Następnie komisja składająca się z wytypowanych nauczycieli danej szkoły sprawdzi zadania, a wyniki prześle pocztą elektroniczną do naszej placówki.
Do II etapu konkursu (regionalnego) zakwalifikują się uczniowie, którzy w pierwszym etapie uzyskają powyżej 70 % punktów. W II etapie uczniowie zmierzą się z drugą turą zadań również na terenie swojej placówki macierzystej, a testy uczniów z zadaniami II etapu zostaną dostarczone (bez sprawdzania) do naszej placówki. Zsumowanie punktów z pierwszego i drugiego etapu pozwoli wyłonić najlepszych matematyków, którzy zostaną zaproszeni na uroczyste podsumowanie projektu w dniu 14 czerwca 2023 r.
30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, 24-28.05.2023r.(zakończony)
2023-05-09
Konkurs zrodził się z potrzeby promowania muzyki polskiego kompozytora oraz utrwalenia charakterystycznej dla niego tradycji gry na fortepianie, dlatego stałym punktem repertuaru konkursowego są kompozycje Fryderyka Chopina. Wśród nich pojawiają się także utwory obowiązkowe, w tym Mazurek a-moll op. 17 nr 4, którego powstanie tradycja łączy z okresem wakacji młodego Fryderyka Chopina w Szafarni. W programie pojawiają się także wybrane przez uczestników dzieła wirtuozowskie – utwory, często wymagające technicznie, stawiające przed młodymi wykonawcami różnorakie trudności interpretacyjne, lecz pozwalające na pokazanie pełni możliwości pianistycznych. Dzięki różnorodności prezentowanych utworów i interpretacji trwające trzy dni zmagania konkursowe są niezwykle cennym i emocjonującym doświadczeniem dla młodych pianistów oraz obserwatorów.
Jubileuszowy 30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni odbędzie się w dniach 25 - 28 maja 2023 r. Tradycyjnie rozpocznie się Koncertem Inauguracyjnym, który odbędzie się 24 maja 2023 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu (Aleja Solidarności 1-3, 87-100 Toruń). Z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wystąpi Piotr Pawlak – laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maj Lind w Helsinkach i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt. Laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, gdzie czterokrotnie zdobywał pierwszą nagrodę we wszystkich kategoriach wiekowych. Brał udział w XVII (2015) oraz XVIII (2021) Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie znalazł się Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W drugiej części koncertu orkiestra wykona I Suitę Peer Gynt op. 46 oraz II Suitę Peer Gynt op. 55 Edvarda Griega. Dyrygować będzie Dainius Pavilionis.
Do tegorocznej edycji Konkursu aplikowało ponad 90 młodych pianistów, a zakwalifikowało się zgodnie z regulaminem 55 uczestników, w tym reprezentujących 19 krajów. Młodych pianistów oceniać będzie międzynarodowe jury: prof. Clara Biermasz (Holandia), prof. Izabella Darska-Havasi (Węgry), prof. Alberto Nosè (Włochy), prof. Piotr Paleczny (Polska), prof. Zbigniew Raubo (Polska).
W niedzielę, 28 maja o godzinie 12.00 wysłuchamy plenerowego Koncertu Laureatów. Przesłuchania konkursowe oraz Koncert Laureatów odbędą się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Wstęp wolny.
Patronat Honorowy nad 30. Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym
im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Serdecznie zapraszamy do Szafarni.
I edycja ogólnopolskiego Konkursu "Gotuj z Braillem", 16.05.2023r. K-PSOSW nr1 w Bydgoszczy, ul.Krasińskiego 10 (zakończony)
2023-05-08
Ustalony został jeden etap Konkursu, składający się z 2 części:
1) teoretycznej (pisemnej),
2) praktycznej.
Część teoretyczna – pisemna, przeprowadzana będzie w formie testu składającego się z 30 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna będzie prawidłowa. Można uzyskać maksymalnie 30 punktów. Część pisemna konkursu będzie przeprowadzona z wykorzystaniem arkuszy i kart odpowiedzi. Czas trwania części teoretycznej to 60 minut.
Część praktyczna konkursu będzie przeprowadzana w formie zadania praktycznego i polega na wykonaniu przez uczestnika zadania związanego z tematem tegorocznego konkursu na przygotowanym stanowisku w czasie 120 minut. Część praktyczna będzie przeprowadzana według modelu:
· wykonanie – sporządzenie i ekspedycja dwóch porcji wybranego przez uczestnika dania zasadniczego związanego z tematem Konkursu
· prezentacja – zaprezentowanie przez uczestnika potrawy (krótki opis sporządzania, wykorzystanych produktów i technik).
Cele przedsięwzięcia:
Rozwijanie i pogłębianie wiedzy oraz umiejętności uczniów kształcących się w zawodzie kucharz,
Nawiązywanie współpracy i wymiana doświadczeń między uczniami z całej Polski,
Promowanie osób z niepełnosprawnościami jako pełnoprawnych uczestników rynku pracy,
Zaprezentowanie umiejętności zawodowych (kulinarnych) uczniów ośrodków szkolno–wychowawczych,
Poznanie produktów i smaków kuchni regionalnych. Zaprezentowanie potrawy inspirowanej kuchnią wybranego regionu.
Podnoszenie jakości kształcenia w zawodzie kucharz,
Wymiana doświadczeń między Ośrodkami,
Rozwijanie współzawodnictwa indywidualnego i międzyszkolnego.
Przedsięwzięcie jest kierowane do uczniów 3-letnich Szkół Branżowych I stopnia w zawodzie kucharz, kształcących młodzież z dysfunkcją wzroku. Planowany jest przyjazd 6 osób plus opiekunowie
VII Edycja Międzynarodowego Konkursu Historycznego "Polska-Szwecja, między rywalizacją a współpracą", 13.05.2023r. Zamek Golubski (zakończony)
2023-05-04
Tegoroczna edycja konkursu będzie wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w historii gościć będziemy Ambasadora Królestwa Szwecji oraz Ambasadora Republiki Litewskiej. To nie lada wyróżnienie dla naszego konkursu oraz potwierdzenie jego rangi. Wśród gości konkursu znajdą się również przedstawiciele władz samorządowych i rządowych oraz rektorzy uczelni wyższych.
Laureaci Konkursu otrzymują indeksy na 11 uczelni w kraju oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Tegoroczna Edycja Konkursu połączona jest z obchodami 400-lecia przybycia króla Zygmunta III Wazy do Golubia i ufundowania trzeciego co do wielkości historycznego dzwonu w Polsce.
II Ogólnopolski Konkurs Altówkowy Muzyki Polskiej im. Zbigniewa Friemana, Organizator - Polskie Towarzystwo Altowiolowe, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, 21-23.04.2023r.(zakończony)
2023-04-20
Konkurs rozpocznie się w piątek 21kwietnia o godzinie 19.00 Koncertem Inauguracyjnym w wykonaniu jurorów konkursu.
III Turniej Baśniowy – 20 kwietnia 2023 roku w ZSAE Karolewo (zakończony)
2023-03-26
Konkurs wiedzy o baśniach w formie online – 28 marca 2023 roku o godz. 12:00
Finał III Turnieju Baśniowego w Karolewie – 20 kwietnia 2023 roku w ZSAE Karolewo
8:30 – 9:00 uroczyste rozpoczęcie, występ artystyczny uczniów z ZSAE Karolewo
9:00 – 10:30 prezentacja najlepszych baśni, dodatkowe konkursy dla uczestników oraz integracja młodzieży
10:30 – 11:30 spacer po szkole, kurs tańca ludowego poprowadzony przez nauczycieli i uczniów ZSAE Karolewo, obiad
12:00 – 13:00 ogłoszenie wyników i omówienie sprawdzonych prac, wręczenie nagród, refleksje opiekunów oraz samych uczestników, pamiątkowe zdjęcie
XLV Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, 13-15.04.2023r.(zakończony)
2023-03-31
Cel przedsięwzięcia:
- rozszerzenie zakresu i podniesienie poziomu wiedzy uczniów w dziedzinie geodezji
i kartografii,
- odkrywanie i rozwijanie uzdolnień uczniów oraz ich zainteresowań zawodowych,
- rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu,
- przygotowanie uczniów do nauki w szkołach wyższego stopnia oraz do wykonywania zawodu,
- stworzenie młodzieży szkolnej i nauczycielom możliwości szlachetnego współzawodnictwa.
Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej organizowana jest w ramach zadania publicznego MEiN „Organizacja i przeprowadzenie olimpiad i turniejów tematycznych".
Zachęcamy do śledzenia wyników nadchodzącego wydarzenia na stronie: https:// geodezja.org.pl.
XIV edycja Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, Bydgoszcz, 12-14 kwietnia 2023r.(zakończony)
2023-03-28
"Muszkieterowie słowa"Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich w Języku Angielskim, 31.03. - 1.04. 2023r. Bydgoszcz (zakończone)
2023-03-30
XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”. 24 marca 2023 r. w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu. Patronat medialny Polskie Radio PiK (zakończony)
2023-03-22
Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia” odgrywa ważną rolę w procesie kształtowania tożsamości regionalnej wśród młodych ludzi, dbających o dziedzictwo kulturowe i historyczne poprzednich pokoleń.
Konkurs niezmiennie cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów toruńskich szkół. Jest on nie tylko szansą dla młodych miłośników historii do zdobycia nagród i prestiżu, ale głównie wyjątkową okazją do pogłębienia wiedzy o naszym pięknym mieście Toruniu – naszej małej Ojczyźnie.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji „Dziejów Torunia” jest: „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”.
Uroczyste rozstrzygnięcie XX Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”, rozpocznie się w piątek 24 marca 2023 roku o godzinie 12.30. Nagrody wręczy laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
Zgromadzeni widzowie będą mieli okazję wysłuchać koncertu pt. „Pieśni patriotyczne i przeboje lat 20 i 30 XX wieku”, przygotowanego przez uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Pana Łukasza Urbańskiego oraz pani Moniki Jędrzejewskiej- Gmiterek.
Organizatorami konkursu są: VIII Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia.
Honorowy patronat nad konkursem od 20 lat sprawuje Pan Michał Zaleski-Prezydent Miasta Torunia.