Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Patronaty

KONKURSY I PLEBISCYTY

Konkurs na flagę Kociewia

Czy Kociewie doczeka się swojej flagi? Mamy taką nadzieję - tym bardziej, że wiele innych regionów ma swe flagi, a Kociewie wciąż nie... Inicjatywa kociewskiej flagi nie jest nowa – powstała już kilka lat temu po 2. Walnych Plachandrach i miała być zrealizowana w ramach Kongresu Kociewskiego. Jednak, ponieważ projekt flagi miał być wyłoniony w konkursie otwartym, z powodu pandemicznych ograniczeń nie udało się wówczas sprawy flagi doprowadzić do finału.

Ale jest na to szansa właśnie teraz! A wszystko to za sprawą działającej od wielu lat na rzecz Kociewia „Kasztelanii Bytońskiej”, która postanowiła ogłosić konkurs na flagę Kociewia. A ponieważ to sprawa ważna i wspólna dla nas - wszystkich Kociewiaków – do współpracy w realizacji tego projektu zaproszono przedstawicieli wszystkich kociewskich samorządów, organizacji społecznych i pozarządowych.

XIII Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich KLAPS

Trwają zgłoszenia do XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich KLAPS organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Konkurs skierowany jest do osób w wieku 15-24 lat i nagrody za najlepszy film wręczane są w czterech kategoriach: animacja, teledysk, fabuła i dokument. W 2022 roku przewidziana jest również nagroda specjalna dla najlepszego filmu poruszającego kwestię profilaktyki uzależnień. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 maja 2022 r. Na dwudniowy finał, który odbędzie się 9 i 10 czerwca 2022 w Miejskim Centrum Kultury, zostaną zaproszeni najlepsi młodzi twórcy. 9 czerwca odbędą się warsztaty filmowe dla finalistów, a 10 czerwca - projekcja filmów oraz wręczenie nagród na oficjalnej Gali Finałowej. Czekają wartościowe nagrody w postaci bonów o wartości 1000 zł do wykorzystania w sklepie z elektroniką.

Konkurs otrzymał honorowe patronaty: Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Bydgoszczy. Partnerem konkursu jest Szkoła Filmowa w Łodzi.

strona konkursu: www.kfaklaps.pl

Konkurs plastyczny "Pstryczek elektryczek - czyli, jak oszczędzać prąd"

Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie muszą przygotować własnoręczne pracę plastyczną, dowolną techniką, dotyczącą sposobów oszczędzania energii elektrycznej oraz wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, takich jak np.: wiatr, fale morskie, słońce czy energia z wnętrza Ziemi.
Celem konkursu jest: podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie oszczędzania energii elektrycznej i wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, rozwijanie zdolności manualnych i umiejętności plastycznych wśród dzieci oraz promocja Programu Doradztwa Energetycznego.
Prace Konkursowe zarówno indywidualne, jak i grupowe, należy nadesłać do 12 maja br.

Główną nagrodą jest dwudniowy wyjazd na Zieloną Szkołę dla jednej klasy.

Konkurs odbywa się pod Patronatem Honorowym minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy.
Patronat medialny sprawują: TVP3 Bydgoszczy. wydawnictwo Polska Press oraz Radio PiK.

Więcej o konkursie tutaj

VIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny: "Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle"

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy bardzo serdecznie zaprasza do udziału w VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym: Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle. Tematem konkursu są zabytki województwa kujawsko-pomorskiego. Na fotografiach nadsyłanych na konkurs powinien być widoczny zabytkowy obiekt oraz sportretowana na jego tle osoba, bądź grupa osób.

Tłem portretu może być zarówno olśniewający pałac, wiekowy kościół, skromna kapliczka, monumentalny pomnik, pełen zieleni park, czy też zabytkowa fabryka. Charakter zdjęcia, jego stylistyka zależy całkowicie od Państwa pomysłowości. Nasz konkurs może stać się sposobnością do przywołania tych mniej rozpoznanych zabytków województwa, bądź zobaczenia dobrze znanych nam obiektów i miejsc w nowym świetle, w innym niż dotychczas kontekście. Liczymy na Państwa kreatywność!

Fotografie należy nadsyłać do 15 sierpnia 2022 roku na adres e-mail: zabytki@kpck.pl
Szczegółowe informacje w Regulaminie konkursu.

"Raczej śmierć wybiorę niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił" - konkurs literacki

"Raczej śmierć wybiorę niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił".
Bł. bp Michał Kozal i bł. al. Bronisław Kostkowski oczami młodzieży XXI wieku.

Izba Pamięci Męczenników oraz Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy zapraszają uczniów do udziału w konkursie literackim poświęconym bł. bp. Michałowi Kozalowi i bł. al. Bronisławowi Kostkowskiemu.

W roku 2022 mija 80 lat od męczeńskiej śmierci alumna Bronisława Kostkowskiego w Dachau, ucznia Gimnazjum Humanistycznego w Bydgoszczy, prezesa Sodalicji Mariańskiej w gimnazjum w Bydgoszczy. W czasie pielgrzymki do Polski, podczas której gościł także w Bydgoszczy, papież św. Jan Pawła II wypowiedział m.in. następujące słowa:

Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem prześladowania dla sprawiedliwości. [...] Symbolem tego męczeństwa jest bydgoski Stary Rynek. Innym tragicznym miejscem jest tak zwana Dolina Śmierci w Fordonie. Jakże nie wspomnieć przy tej okazji biskupa Michała Kozala […] Przyszedł teraz czas przypomnienia tych wszystkich ofiar i oddania im czci należnej. […] I dlatego za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa. […] Trzeba to zbadać […], trzeba to spisać.

Wpisując się w obchody 80-tej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Bronisława Kostkowskiego, oraz dorocznego wspomnienia męczeńskiej śmierci bł. bp. Michała Kozala – patrona diecezji bydgoskiej (26 stycznia), Organizatorzy Konkursu zapraszają dzieci i młodzież szkolną do zapoznania się z historią Męczenników związanych z terenami obecnej Diecezji Bydgoskiej, podejmując papieską ideę dokumentacji i refleksji nad martyrologią XX wieku. Pamięć o historii męczenników buduje w ten sposób współczesną tożsamość Polaka i katolika, uczy wierności wartościom duchowym, moralnym i narodowym, buduje ducha tolerancji i pojednania, uczy mówić dobrze o trudnych sprawach relacji międzyludzkich i międzynarodowych.


Konkurs „Nasz Zabytek”

FB 1080x1080 kuj-pom
FB 1080x1080 kuj-pom
Uwaga kujawsko-pomorskie! Zabytek z twojego województwa ma szansę na milion złotych! Rusza konkurs „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most.

Mieszkasz w województwie kujawsko-pomorskim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek”. Nabór zgłoszeń rusza już 29 października i potrwa do 26 listopada 2021 r.

„Arcydzieło Sztuki Budowlanej” - konkurs

Pomorsko – Kujawska Izba Budownictwa z okazji 25 – lecia istnienia organizuje w bieżącym roku pierwszą edycję konkursu „Arcydzieło Sztuki Budowlanej”.

Celem konkursu jest wyróżnienie najciekawszych obiektów budowlanych oraz promowanie sztuki budowlanej i uczestników całego procesu inwestycyjnego oraz realizacyjnego.
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich jednostek biorących udział w procesie inwestycyjnym. Udział w konkursie wezmą nie tylko firmy członkowskie P-KIB ale także firmy niezrzeszone pochodzące z naszego województwa lub realizujące inwestycje na jego terenie.

Perły Polskiej Przyrody 2021 - V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego

mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
Termin: 31.08.2021 - 15.10.2021 r.

Konkurs fotograficzny ma na celu prezentację różnorodności przyrodniczej Polski poprzez przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców walorów przyrodniczych naszego kraju. Fotografia przyrodnicza staje się nie tylko relacją z obserwacji natury i fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, ale także osobistą narracją łączącą niezwykłości świata przyrody z artystyczną wrażliwością i umiejętnością przekazywania obrazu za pomocą obiektywu aparatu fotograficznego dającego możliwość podziwiania niesamowitych przedstawień natury. Zachęcamy Państwa do włączenia się w tą niecodzienną inicjatywę jaką jest promocja różnorodności polskiej przyrody. Gorąco liczymy na Państwa zaangażowanie, wierząc, że będzie to także okazja do promocji własnej twórczości artystycznej.

Tegoroczna tematyka V Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Perły Polskiej Przyrody 2021 obejmuje następujące kategorie:

  • Grzyby - grzyby, śluzowce i porosty w ich naturalnym środowisku
  • Rośliny - rośliny w ich naturalnym środowisku
  • Ptaki - dzikie ptaki w ich naturalnym środowisku
  • Ssaki - dzikie ssaki w ich naturalnym środowisku
  • Inne zwierzęta - płazy, gady, ryby, owady, pajęczaki i mięczaki w ich naturalnym środowisku
  • Krajobrazy - zdjęcia krajobrazowe przedstawiające przyrodęPliki do pobrania