Piątek, 30 września 2022 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Patronaty
Nova

KONKURSY I PLEBISCYTY

Konkurs Literacki "Ja"

mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu wraz z redakcją kwartalnika artystycznego Dom Wariatów organizuje konkurs literacki „Ja” dla osób do 26 roku życia z powiatu świeckiego.

Główna nagroda w konkursie to 2 000 zł ufundowane przez Schumacher Packaging.
Poszukujemy tekstów prozatorskich - opowiadań, felietonów, prozy poetyckiej, recenzji, też dramatów itp.

Czas na nadesłanie prac jest długi, bo aż do 31 stycznia 2023 r. Twórcy i twórczynie
mogą przesłać do nas autorskie utwory na wybrany przez siebie temat, zgodnie ze swoimi potrzebami artystycznymi i wrażliwością.

Jury w składzie: Beata Szymańska, Joanna Bednarska, Tomasz Karpiński, Patryk Rybus.

Wszelkie szczegóły na temat uczestnictwa i formy wysyłania prac znajdują się
w regulaminie oraz na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu:


Informacji na temat konkursu udziela Patryk Rybus: redakcjawariatow@gmail.com.

JURY:

Beata Szymańska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, miłośniczka słowa pisanego (i czytanego).

Joanna Bednarska, autorka tekstów opisujących, recenzujących literaturę i zdarzenia w świecie sztuk plastycznych.

Tomasz Karpiński, pedagog resocjalizacyjny i rewalidacyjny, filozof, student psychologii, fotografik, literat, wolontariusz w Schronisku dla Zwierząt w Świeciu, miłośnik książek, którego domowa biblioteka liczy około 3.5 tysiąca woluminów, autor tomiku poezji „Fragment”.

Patryk Rybus, redaktor kwartalnika Dom Wariatów, twórca intermedialny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Konkurs Piosenki Osobistej organizowany w ramach 39. edycji Maratonu Piosenki Osobistej

mat. organizatora
mat. organizatora
Do udziału w konkursie zapraszamy solistów, duety i zespoły (wiek uczestników: 16+) prezentujących własne utwory słowno-muzyczne.

Nagrodą główną jest 5000 zł ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Jury może przyznać dodatkowe nagrody pieniężne ufundowane przez Burmistrza Świecia Krzysztofa Kułakowskiego oraz Dyrektor OKSiR w Świeciu Monikę Tom (pula nagród dodatkowych 6000 zł). Jury szczególną uwagę zwraca na autorskie i premierowe utwory.

Etapy konkursu:

  • Etap I (30.08-03.10.2022) – termin nadsyłania zgłoszeń (do 25.09) oraz opublikowania listy uczestników konkursu.
  • Etap II (15.10.2022) – Konkurs Piosenki Osobistej (prezentacja konkursowa trzech piosenek, w tym dwóch wypisanych w formularzu zgłoszeniowym), Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR w Świeciu.
  • Etap III (15.10.2022) – Koncert Laureatów KPO (prezentacja piosenek wskazanych przez Jury), Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR w Świeciu.

Kryteria zgłoszeń do Konkursu Piosenki Osobistej 2022:

Konkurs adresowany jest do osób od 16. roku życia, zarówno solistów, jak i zespołów.
Zgłoszenia przyjmowane są do 25 września 2022 roku poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, a także wysłanie tekstów piosenek (zapisanych jako: nazwa zespołu_tytuł piosenki.pdf lub .doc), dwóch utworów w formacie mp3 (zapisanych jako: nazwa zespołu_tytuł piosenki.mp3) oraz zdjęcia wykonawcy (zapisanych jako: nazwa zespołu.jpg ), na adres mpo@oksir.eu z tytułem „Zgłoszenie 39. KPO”. Jeśli tekst piosenki nie jest w języku polskim do formularza zgłoszeniowego musi zostać dołączony jej tekst w języku oryginalnym oraz polskie tłumaczenie.
Co najmniej jeden ze zgłaszanych utworów musi być wykonany w języku polskim.

Jury Konkursu Piosenki Osobistej 2022: Izabela Biernat, Mariusz Lubomski i Damian Sikorski.

Uczestnicy przesłuchań konkursowych, które odbędą się 15.10.2022 roku zostaną wybrani przez Jury na podstawie nadesłanych nagrań. Lista uczestników zostanie opublikowana 03 października 2022 roku na stronie www.oksir.eu oraz www.fb.com/maratonpiosenkiosobistej.

Uczestnicy Konkursu występują z własnym akompaniamentem bądź zespołem, prezentując podczas przesłuchań konkursowych trzy utwory, w tym dwa zgłoszone w Etapie I (w formularzu zgłoszeniowym). Nie ma możliwości zmiany zgłoszonych utworów.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są w Regulaminie KPO: www.kpo.oksir.eu

Kontakt w sprawach związanych z Konkursem Piosenki Osobistej: Agnieszka Puza, tel.: 795 733 999/e-mail: mpo@oksir.eu


Izabela Biernat

Kobieta renesansu – pisze, ilustruje, śpiewa. Jeździ konno, naucza o przyrodzie.
Ponad 25 lat związana z branżą muzyczną. Organizowała i produkowała szereg wydarzeń artystycznych, na mniejszą i największą ( międzynarodową) skalę. Członkini Rady Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich IGMAP. Scenę zna z każdej strony. Obecnie postanowiła usunąć się nieco w cień. Wspiera mniej znanych twórców, sama powołała do życia projekt „Baśniowa Mowa". Pisze scenariusze i reżyseruje teledyski. Szuka dróg, by pielęgnować wysoką kulturę. Myśli o powołaniu fundacji, która scali wiele działań i promować będzie wartościowe projekty.

Mariusz Lubomski

„Nieszkolony głos, mało znana twarz, repertuar ambitny nie dla mas” śpiewał na festiwalu w Opolu w 1987 roku Mariusz Lubomski. Silny głos, charyzma i charakterystyczny taniec uwiódł publiczność w całej Polsce. Był to początek wyjątkowej drogi artystycznej. Mariusz Lubomski powraca nowym albumem pod tytułem „SĘK YOU”. Muzyka i teksty piosenek na albumie „SĘK YOU” ukazują człowieka i całą gamę stanów świadomości oraz emocji, które mu towarzyszą. Słowa autorstwa Sławka Wolskiego poetycko i dosadnie opisują ludzkie uczucia. Muzyka oraz interpretacja Mariusza Lubomskiego wyrywa nas na chwilę z codzienności i porusza. Artysta na temat albumu powiedział krótko: "Słuchając tej płyty można się wzruszyć i uśmiechnąć”. Z pozoru starszy Pan. Z pozoru uśmiechnięty, stając na scenie w przykrótkich rękawach zamienia się w zwierzę sceniczne. Jest wyrazisty i sprawia wrażenie, że nic nie zmieniło się od czasu występu w Opolu w 1987 roku.

Damian Sikorski

Dziennikarz muzyczny Czwórki Polskiego Radia i Programu Pierwszego Polskiego Radia. Prowadzący między innymi audycje Będzie Głośno! w radiowej Czwórce, która promuje debiutantów, oraz Muzyczny Lunch. Pomysłodawca konkursu Wydaj płytę z Będzie Głośno!, którego nagrodą jest wydanie debiutanckiej płyty, sesja zdjęciowa, teledysk, koncert i promocja. W ramach audycji wydaje też składanki z piosenkami debiutantów. W radiowej Jedynce prowadzi cykl „Po Pierwsze Muzyka”, oraz audycję „Muzyka Nocą” i „Tu jest muzyka”.

Konkurs na flagę Kociewia [zakończony]

Czy Kociewie doczeka się swojej flagi? Mamy taką nadzieję - tym bardziej, że wiele innych regionów ma swe flagi, a Kociewie wciąż nie... Inicjatywa kociewskiej flagi nie jest nowa – powstała już kilka lat temu po 2. Walnych Plachandrach i miała być zrealizowana w ramach Kongresu Kociewskiego. Jednak, ponieważ projekt flagi miał być wyłoniony w konkursie otwartym, z powodu pandemicznych ograniczeń nie udało się wówczas sprawy flagi doprowadzić do finału.

Ale jest na to szansa właśnie teraz! A wszystko to za sprawą działającej od wielu lat na rzecz Kociewia „Kasztelanii Bytońskiej”, która postanowiła ogłosić konkurs na flagę Kociewia. A ponieważ to sprawa ważna i wspólna dla nas - wszystkich Kociewiaków – do współpracy w realizacji tego projektu zaproszono przedstawicieli wszystkich kociewskich samorządów, organizacji społecznych i pozarządowych.

XIII Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich KLAPS [zakończony]

Trwają zgłoszenia do XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich KLAPS organizowanego przez VI Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Konkurs skierowany jest do osób w wieku 15-24 lat i nagrody za najlepszy film wręczane są w czterech kategoriach: animacja, teledysk, fabuła i dokument. W 2022 roku przewidziana jest również nagroda specjalna dla najlepszego filmu poruszającego kwestię profilaktyki uzależnień. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 maja 2022 r. Na dwudniowy finał, który odbędzie się 9 i 10 czerwca 2022 w Miejskim Centrum Kultury, zostaną zaproszeni najlepsi młodzi twórcy. 9 czerwca odbędą się warsztaty filmowe dla finalistów, a 10 czerwca - projekcja filmów oraz wręczenie nagród na oficjalnej Gali Finałowej. Czekają wartościowe nagrody w postaci bonów o wartości 1000 zł do wykorzystania w sklepie z elektroniką.

Konkurs otrzymał honorowe patronaty: Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Bydgoszczy. Partnerem konkursu jest Szkoła Filmowa w Łodzi.

strona konkursu: www.kfaklaps.pl

Konkurs plastyczny "Pstryczek elektryczek - czyli, jak oszczędzać prąd" [zakończony]

Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie muszą przygotować własnoręczne pracę plastyczną, dowolną techniką, dotyczącą sposobów oszczędzania energii elektrycznej oraz wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, takich jak np.: wiatr, fale morskie, słońce czy energia z wnętrza Ziemi.
Celem konkursu jest: podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie oszczędzania energii elektrycznej i wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, rozwijanie zdolności manualnych i umiejętności plastycznych wśród dzieci oraz promocja Programu Doradztwa Energetycznego.
Prace Konkursowe zarówno indywidualne, jak i grupowe, należy nadesłać do 12 maja br.

Główną nagrodą jest dwudniowy wyjazd na Zieloną Szkołę dla jednej klasy.

Konkurs odbywa się pod Patronatem Honorowym minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy.
Patronat medialny sprawują: TVP3 Bydgoszczy. wydawnictwo Polska Press oraz Radio PiK.

Więcej o konkursie tutaj

VIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny: "Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle"

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy bardzo serdecznie zaprasza do udziału w VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym: Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle. Tematem konkursu są zabytki województwa kujawsko-pomorskiego. Na fotografiach nadsyłanych na konkurs powinien być widoczny zabytkowy obiekt oraz sportretowana na jego tle osoba, bądź grupa osób.

Tłem portretu może być zarówno olśniewający pałac, wiekowy kościół, skromna kapliczka, monumentalny pomnik, pełen zieleni park, czy też zabytkowa fabryka. Charakter zdjęcia, jego stylistyka zależy całkowicie od Państwa pomysłowości. Nasz konkurs może stać się sposobnością do przywołania tych mniej rozpoznanych zabytków województwa, bądź zobaczenia dobrze znanych nam obiektów i miejsc w nowym świetle, w innym niż dotychczas kontekście. Liczymy na Państwa kreatywność!

Fotografie należy nadsyłać do 15 sierpnia 2022 roku na adres e-mail: zabytki@kpck.pl
Szczegółowe informacje w Regulaminie konkursu.

"Raczej śmierć wybiorę niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił" - konkurs literacki [zakończony]

"Raczej śmierć wybiorę niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił".
Bł. bp Michał Kozal i bł. al. Bronisław Kostkowski oczami młodzieży XXI wieku.

Izba Pamięci Męczenników oraz Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy zapraszają uczniów do udziału w konkursie literackim poświęconym bł. bp. Michałowi Kozalowi i bł. al. Bronisławowi Kostkowskiemu.

W roku 2022 mija 80 lat od męczeńskiej śmierci alumna Bronisława Kostkowskiego w Dachau, ucznia Gimnazjum Humanistycznego w Bydgoszczy, prezesa Sodalicji Mariańskiej w gimnazjum w Bydgoszczy. W czasie pielgrzymki do Polski, podczas której gościł także w Bydgoszczy, papież św. Jan Pawła II wypowiedział m.in. następujące słowa:

Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem prześladowania dla sprawiedliwości. [...] Symbolem tego męczeństwa jest bydgoski Stary Rynek. Innym tragicznym miejscem jest tak zwana Dolina Śmierci w Fordonie. Jakże nie wspomnieć przy tej okazji biskupa Michała Kozala […] Przyszedł teraz czas przypomnienia tych wszystkich ofiar i oddania im czci należnej. […] I dlatego za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa. […] Trzeba to zbadać […], trzeba to spisać.

Wpisując się w obchody 80-tej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Bronisława Kostkowskiego, oraz dorocznego wspomnienia męczeńskiej śmierci bł. bp. Michała Kozala – patrona diecezji bydgoskiej (26 stycznia), Organizatorzy Konkursu zapraszają dzieci i młodzież szkolną do zapoznania się z historią Męczenników związanych z terenami obecnej Diecezji Bydgoskiej, podejmując papieską ideę dokumentacji i refleksji nad martyrologią XX wieku. Pamięć o historii męczenników buduje w ten sposób współczesną tożsamość Polaka i katolika, uczy wierności wartościom duchowym, moralnym i narodowym, buduje ducha tolerancji i pojednania, uczy mówić dobrze o trudnych sprawach relacji międzyludzkich i międzynarodowych.


Konkurs „Nasz Zabytek” [zakończony]

FB 1080x1080 kuj-pom
FB 1080x1080 kuj-pom
Uwaga kujawsko-pomorskie! Zabytek z twojego województwa ma szansę na milion złotych! Rusza konkurs „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most.

Mieszkasz w województwie kujawsko-pomorskim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek”. Nabór zgłoszeń rusza już 29 października i potrwa do 26 listopada 2021 r.

„Arcydzieło Sztuki Budowlanej” - konkurs

Pomorsko – Kujawska Izba Budownictwa z okazji 25 – lecia istnienia organizuje w bieżącym roku pierwszą edycję konkursu „Arcydzieło Sztuki Budowlanej”.

Celem konkursu jest wyróżnienie najciekawszych obiektów budowlanych oraz promowanie sztuki budowlanej i uczestników całego procesu inwestycyjnego oraz realizacyjnego.
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich jednostek biorących udział w procesie inwestycyjnym. Udział w konkursie wezmą nie tylko firmy członkowskie P-KIB ale także firmy niezrzeszone pochodzące z naszego województwa lub realizujące inwestycje na jego terenie.

Perły Polskiej Przyrody 2021 - V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego [zakończony]

mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
Termin: 31.08.2021 - 15.10.2021 r.

Konkurs fotograficzny ma na celu prezentację różnorodności przyrodniczej Polski poprzez przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców walorów przyrodniczych naszego kraju. Fotografia przyrodnicza staje się nie tylko relacją z obserwacji natury i fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, ale także osobistą narracją łączącą niezwykłości świata przyrody z artystyczną wrażliwością i umiejętnością przekazywania obrazu za pomocą obiektywu aparatu fotograficznego dającego możliwość podziwiania niesamowitych przedstawień natury. Zachęcamy Państwa do włączenia się w tą niecodzienną inicjatywę jaką jest promocja różnorodności polskiej przyrody. Gorąco liczymy na Państwa zaangażowanie, wierząc, że będzie to także okazja do promocji własnej twórczości artystycznej.

Tegoroczna tematyka V Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Perły Polskiej Przyrody 2021 obejmuje następujące kategorie:

  • Grzyby - grzyby, śluzowce i porosty w ich naturalnym środowisku
  • Rośliny - rośliny w ich naturalnym środowisku
  • Ptaki - dzikie ptaki w ich naturalnym środowisku
  • Ssaki - dzikie ssaki w ich naturalnym środowisku
  • Inne zwierzęta - płazy, gady, ryby, owady, pajęczaki i mięczaki w ich naturalnym środowisku
  • Krajobrazy - zdjęcia krajobrazowe przedstawiające przyrodęPliki do pobrania


12