Środa, 26 stycznia 2022 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Patronaty
Nova

KONKURSY I PLEBISCYTY

"Raczej śmierć wybiorę niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił" - konkurs literacki

"Raczej śmierć wybiorę niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił".
Bł. bp Michał Kozal i bł. al. Bronisław Kostkowski oczami młodzieży XXI wieku.

Izba Pamięci Męczenników oraz Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy zapraszają uczniów do udziału w konkursie literackim poświęconym bł. bp. Michałowi Kozalowi i bł. al. Bronisławowi Kostkowskiemu.

W roku 2022 mija 80 lat od męczeńskiej śmierci alumna Bronisława Kostkowskiego w Dachau, ucznia Gimnazjum Humanistycznego w Bydgoszczy, prezesa Sodalicji Mariańskiej w gimnazjum w Bydgoszczy. W czasie pielgrzymki do Polski, podczas której gościł także w Bydgoszczy, papież św. Jan Pawła II wypowiedział m.in. następujące słowa:

Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem prześladowania dla sprawiedliwości. [...] Symbolem tego męczeństwa jest bydgoski Stary Rynek. Innym tragicznym miejscem jest tak zwana Dolina Śmierci w Fordonie. Jakże nie wspomnieć przy tej okazji biskupa Michała Kozala […] Przyszedł teraz czas przypomnienia tych wszystkich ofiar i oddania im czci należnej. […] I dlatego za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa. […] Trzeba to zbadać […], trzeba to spisać.

Wpisując się w obchody 80-tej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Bronisława Kostkowskiego, oraz dorocznego wspomnienia męczeńskiej śmierci bł. bp. Michała Kozala – patrona diecezji bydgoskiej (26 stycznia), Organizatorzy Konkursu zapraszają dzieci i młodzież szkolną do zapoznania się z historią Męczenników związanych z terenami obecnej Diecezji Bydgoskiej, podejmując papieską ideę dokumentacji i refleksji nad martyrologią XX wieku. Pamięć o historii męczenników buduje w ten sposób współczesną tożsamość Polaka i katolika, uczy wierności wartościom duchowym, moralnym i narodowym, buduje ducha tolerancji i pojednania, uczy mówić dobrze o trudnych sprawach relacji międzyludzkich i międzynarodowych.


Konkurs „Nasz Zabytek”

FB 1080x1080 kuj-pom
FB 1080x1080 kuj-pom
Uwaga kujawsko-pomorskie! Zabytek z twojego województwa ma szansę na milion złotych! Rusza konkurs „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most.

Mieszkasz w województwie kujawsko-pomorskim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek”. Nabór zgłoszeń rusza już 29 października i potrwa do 26 listopada 2021 r.

„Arcydzieło Sztuki Budowlanej” - konkurs

Pomorsko – Kujawska Izba Budownictwa z okazji 25 – lecia istnienia organizuje w bieżącym roku pierwszą edycję konkursu „Arcydzieło Sztuki Budowlanej”.

Celem konkursu jest wyróżnienie najciekawszych obiektów budowlanych oraz promowanie sztuki budowlanej i uczestników całego procesu inwestycyjnego oraz realizacyjnego.
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich jednostek biorących udział w procesie inwestycyjnym. Udział w konkursie wezmą nie tylko firmy członkowskie P-KIB ale także firmy niezrzeszone pochodzące z naszego województwa lub realizujące inwestycje na jego terenie.

Perły Polskiej Przyrody 2021 - V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego

mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
Termin: 31.08.2021 - 15.10.2021 r.

Konkurs fotograficzny ma na celu prezentację różnorodności przyrodniczej Polski poprzez przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców walorów przyrodniczych naszego kraju. Fotografia przyrodnicza staje się nie tylko relacją z obserwacji natury i fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, ale także osobistą narracją łączącą niezwykłości świata przyrody z artystyczną wrażliwością i umiejętnością przekazywania obrazu za pomocą obiektywu aparatu fotograficznego dającego możliwość podziwiania niesamowitych przedstawień natury. Zachęcamy Państwa do włączenia się w tą niecodzienną inicjatywę jaką jest promocja różnorodności polskiej przyrody. Gorąco liczymy na Państwa zaangażowanie, wierząc, że będzie to także okazja do promocji własnej twórczości artystycznej.

Tegoroczna tematyka V Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Perły Polskiej Przyrody 2021 obejmuje następujące kategorie:

  • Grzyby - grzyby, śluzowce i porosty w ich naturalnym środowisku
  • Rośliny - rośliny w ich naturalnym środowisku
  • Ptaki - dzikie ptaki w ich naturalnym środowisku
  • Ssaki - dzikie ssaki w ich naturalnym środowisku
  • Inne zwierzęta - płazy, gady, ryby, owady, pajęczaki i mięczaki w ich naturalnym środowisku
  • Krajobrazy - zdjęcia krajobrazowe przedstawiające przyrodęPliki do pobrania