Wtorek, 04 października 2022 r.   Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Polskie Radio PiK » Patronaty

KONCERTY I FESTIWALE


XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy

mat. organizatora
mat. organizatora
8-22 października 2022 r.


Od 1994 roku odbywa się on corocznie i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych - krajowych i zagranicznych. Idea zorganizowania wielkiego operowego festiwalu natchnęła entuzjazmem ku temu projektowi władze, sponsorów i społeczność regionu Pomorza i Kujaw.

Bydgoskie Festiwale Operowe odbywają się w najnowocześniej wyposażonym teatrze operowym. Na pięknej, wielkiej scenie bydgoskiej Opery Nova , doroczne spotkanie wyznaczają sobie wiosną teatry operowe z kraju i zespoły zagraniczne. Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami różnorodnych gatunków muzycznych: opery, operetki, musicalu, baletu: klasycznego i nowoczesnego oraz znakomita forma promocji tych sztuk. Tradycją jest, iż pierwszy ze spektakli to premiera w wykonaniu Opery Nova. Kolejne wieczory przeznaczamy na prezentacje zaproszonych Teatrów.

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się od 8 do 22 października 2022 r.Bydgoskie Festiwale Operowe finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasta Bydgoszczy oraz organizowane są dzięki życzliwemu wsparciu Sponsorów.

Bydgoska Scena Barokowa 2022

mat. organizatora
mat. organizatora
9 października – 5 listopada 2022
Sala Koncertowa Collegium Copernicanum
ul. Mikołaja Kopernika 1, Bydgoszcz

Bydgoska Scena Barokowa to IV edycja festiwalu poświęconego wykonawstwu muzyki dawnej na instrumentach historycznych. Festiwal stał się już rozpoznawalny w kraju i regionie. Program obejmuje całą rozpiętość stylistyczną i gatunkową muzyki dawnej, prezentuje także rodzime dziedzictwo kulturowe, m.in. poprzez wykonanie utworów związanych z polską kulturą. W tym roku zaplanowano 4 festiwalowe koncerty:

Niedziela, 09.10.2022, godz. 18.00

Projekt: LEONARDO – muzyczne rebusy Leonarda da Vinci i viola organista
Program prezentuje muzykę autorstwa L. da Vinci zrekonstruowaną przez członków zespołu w oparciu o jego rebusy muzyczne oraz utwory innych kompozytorów włoskich tego okresu. Utwory zostaną wykonane na kopiach instrumentów używanych w czasach Leonarda. Zabrzmi także instrument wymyślony przez Leonarda da Vinci – viola organista. W 2012 r. na podstawie zapisów zrekonstruował go Sławomir Zubrzycki, wprowadzając na estrady koncertowe w Europie.
Wykonawcy:
Malwina Borkowicz – mezzosopran
zespół Alta w składzie: Gustavo Gargiulo – cynk, Agnieszka Szwajgier – pomorty, flety, Fidel, Agnieszka Obst-Chwała – fidel, lira da braccio, Agnieszka Mazur – pomrty, flety, perkusja, Witold Wilgos – lutnia, Maria Wilgos – teorba, Karolina Szewczykowska – viola da gamba, Wojciech Lubertowicz – perkusja, Piotr Dąbrowski – puzonSławomir Zubrzycki – viola organista


Sobota, 15.10.2022 r., godz. 18.00

Bach / Vivaldi / Telemann - koncerty na 1 flet, 2 wiolonczele, 3 skrzypiec i 4 klawesyny
Program koncertu to swego rodzaju porównanie stylu jednych z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów epoki – Bacha, Vivaldiego i Telemanna poprzez prezentację ciekawych pod względem instrumentacji Koncertów na instrumenty solowe i orkiestrę.
Wykonawcy:
Sławomir Drózd – flet traverso, Daniel Deuter – skrzypce barokowe, Michał Marcinkowski – skrzypce barokowe, Marcin Tarnawski – skrzypce barokowe, Matthias Bergmann – wiolonczela barokowa, Ewa Witczak – wiolonczela barokowa, Urszula Bartkiewicz – klawesyn, Marek Przywarty – klawesyn, Justyna Woś – klawesyn, Dorota Zimna – klawesyn, Barokowa Orkiestra Festiwalowa pod. kier. Daniela Deutera


Sobota, 29.10.2022 r., godz. 18.00

Cuda świata - XVII-wieczna angielska Maska
Program prezentuje muzykę angielską XVI-XVIIw. - czasów, gdy na dworze angielskich królów popularne były inscenizacje zwane „maskami”: imponujące, trwające niejednokrotnie cały wieczór spektakle muzyczno-taneczne. Zespół Echo du Danube z pieśni, tańców i poezji angielskiej stworzył swoją własną "Maskę" dobierając barwny zestaw instrumentów w połączeniu ze śpiewem, pantomimą i tańcem.
Wykonawcy:
zespół Echo du Danube w składzie: Hannah Morrison – sopran, Rob Wyn Jones – narrator, Elisabeth Seitz – psałterium, Martin Jopp – skrzypce barokowe, Thomas Boysen – lutnia, Johanna Seitz – harfa potrójna, Michele Claude – instrumenty perkusyjne, Christian Zincke – viola da gamba, kierownictwo artystyczne

05.11.2022 r.,

Koncerty zadedykowane polskiemu królowi – koncerty skrzypcowe Giorgio Gentiliego
Program będzie pierwszym polskim wykonaniem pierwszych sześciu koncertów skrzypcowych Giorgio Gentiliego dedykowanych polskiemu królowi Augustowi III. Koncert zostanie specjalnie przygotowany na IV edycję bydgoskiego festiwalu. Będzie to premierowe wykonanie tego programu i odkrycie go przed polską publicznością.
Wykonawcy:
{oh!} Orkiestra Historyczna pod kierownictwem Martyny Pastuszki (skrzypce)


Pełen program festiwalu oraz bilety:
www.bydgoskascenabarokowa.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Fonomo Music & Film Festival 2022

FONOMO 11 PLAKAT net
FONOMO 11 PLAKAT net
13-16.10.2022 r.
Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze

Po raz jedenasty zobaczymy muzykę i posłuchamy filmu. Fonomo to festiwal, na którym od ponad 10 lat poszukujemy związków pomiędzy filmem i muzyką, obrazem i dźwiękiem. Im bardziej te połączenia pomiędzy nimi są nieoczywiste, tym lepiej i ciekawiej. Fascynuje nas różnorodność i zjawiska interdyscyplinarne. Tegoroczna edycja to eklektyczna dawka koncertowych wrażeń, selekcja filmów, wystawy, panele, warsztaty, targi, i nie tylko.

Po zaspokojenie muzycznego głodu należy stawić się podczas dwóch głównych dni koncertowych: 14 i 15 października. O wrażenia zadbają eksperci szalonej gitary ze Snapped Ankles (UK) przesuwając granice post punka poprzez wybryki ze świata performance’u. Krajowi eksperymentatorzy z Bled zaprezentują swój zeszłoroczny album gdzie wolna improwizacja wpada w zsynchronizowany chaos okraszony motorycznymi bitami. Dynasonic zrobią to w czym są najlepsi – przypomną że muzyka dub może być awangardowa, pociągająca i zaskakująca, a Nagrobki wreszcie po raz pierwszy przyjadą do (częściowo) rodzinnej Bydgoszczy z przekrojowym koncertem. Na drugi dzień koncertowy złoży się fenomenalna Resina z post-klasycznym projektem na wiolonczelę, głos, elektronikę i bębny, spektakularny występ nagrodzonego Paszportem Polityki Dominika Strycharskiego z awangardowym projektem Dominik Strycharski Symfonia Fabryki Ursus, świeży i nieco radosny strzał elektronicznych struktur od Wrocławskiego Młynu i zamykający cykl muzycznych występów klubowy live act od Nkisi (UK) – głośnej postaci ze sceny hardcore techno, która mistrzowsko zagląda do afrykańskich polirytmii, czy horrorów z lat 70. Tych, którzy nie mogą już się doczekać muzycznych wrażeń zapraszamy jeszcze na darmowe koncerty 13 października, gdzie solowo na perkusji zagra Daniel Szwed i odtworzymy projekcję koncertu Vladislav Delay AV live, który artysta przygotował na Fonomo w roku 2020. Niemalże wszystkie koncerty będą występami audiowizualnymi.

Część filmową zaprogramowano tym razem na 13 i 16 października, gdzie zaprezentujemy selekcję kinematograficznych produkcji, na którą składa się dokument biograficzny o muzycznym pionierze zza południowej granicy "Jan Kapr. Opera dokumentalna" (reż. Lucie Králová), przejmujące, ale i nieco dowcipne spojrzenie na uchodźczą historię w filmie "Limbo” (reż. Ben Sharrock), oraz "Rimini”, (reż. Ulrich Seidl) przybliżające postać gwiazdy rocka, która najlepsze lata kariery ma już za sobą. ”Cały ten dźwięk" (reż. Gunnar Hall Jensen) produkcja przybliżająca najciekawsze właściwości dźwięku otworzy drugi dzień filmowych projekcji. Po nim zaprosimy Was na znany już bywalcom Fonomo pokaz krótkich metraży „Między okiem a uchem” a następnie skupimy się na naszej festiwalowej gościni, jednej z najgłośniejszych i najszybciej wschodzących polskich reżyserek, Agnieszce Smoczyńskiej, z którą porozmawiamy o jej pracy i zaprezentujemy trzy filmy: „Aria Diva”, „Córki Dancingu” oraz po raz pierwszy w Bydgoszczy: „The Silent Twins”.

Fonomo to także wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci. Tym, co już nie mogą się doczekać proponujemy Prolog w Pałacu w Lubostroniu w postaci koncertu ukraińskiego eksperymentatora Nikolaienko. Na Prologu zobaczycie też „Wieloryba z Lorino” w reżyserii Macieja Cuske. By tego doświadczyć wystarczy wsiąść z nami do festiwalowego autobusu, który przywiezie nas gdzie trzeba 8 października.
Ze szczegółowym programem zaznajomią się Państwo tutaj: www.fonomo.pl

Partnerem głównym festiwalu jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

„Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020”

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

VINTAGE PHOTO FESTIVAL 8. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MIŁOŚNIKÓW FOTOGRAFII ANALOGOWEJ,

mat. organizatora
mat. organizatora
BYDGOSZCZ, KUJAWY I POMORZE
23.09-02.10.2022 r.

Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej – Vintage Photo Festival – to cykliczne przedsięwzięcie zrodzone w 2015 roku z pasji do fotografii tradycyjnej oraz głębokiego przekonania o tym, że dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans. Pomimo wielkiej rewolucji i ewolucji w zakresie fotografii cyfrowej, możemy zauważyć powrót, czy wręcz odrodzenie tradycyjnej fotografii tak zwanej analogowej. Aparaty na klisze wracają do łask, co potwierdzają obserwacje producentów filmów fotograficznych, takich jak Kodak, który w ostatnich latach przywrócił produkcję kilku rodzajów filmów negatywowych wycofanych z rynku. Coraz młodsi twórcy swoim medium wyrazu czynią tak zwaną fotografię analogową.

Vintage Photo Festival to jedyna taka okazja w Polsce, aby w jednym miejscu i czasie mieć dostęp do tak wielu wystaw, spotkań autorskich i warsztatów fotograficznych poświęconych dawnym technikom fotograficznym.

Program na: https://www.vintagephotofestival.com/

4. Festiwal Kultury Podróży ŚwiatoPogląd - Chiny, Brazylia, Białoruś + ŚwiatoPogląd DOC

mat. organizatora
mat. organizatora
30.09 - 02.10.2022 r.

Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

Festiwal Kultury Podróży ŚwiatoPogląd to wyjątkowe spotkania pasjonatów podróżowania i obcokrajowców, które uczą świadomego obcowania z inną kulturą.

W tegorocznej, czwartej edycji poznamy Chiny, Brazylię i Białoruś. Festiwal zestawia relacje podróżników odwiedzających poszczególne kraje z perspektywą mieszkańców tych regionów, obecnie przebywających w Polsce.

Przez trzy dni trwania Festiwal ŚwiatoPogląd zakłada realizację trzech oddzielnych bloków tematycznych, poświęconych poszczególnym krajom. W ramach każdego z nich, w programie zaplanowane są: – prelekcje polskich podróżników, ukazujące wybrany kraj z kilku odmiennych perspektyw – prezentacje sylwetek znawców przedmiotu – emigrantów z danego kraju, dające szansę poznania, nie tylko ich punktu widzenia, ale także historii związanych z przeprowadzką do Polski i spojrzenia na naszą ojczyznę – podsumowujący panel dyskusyjny z udziałem wyżej wymienionych oraz zebranej publiczności.
Wstęp wolny na cały festiwal. Na część wydarzeń festiwalowych obowiązują zapisy.

Więcej informacji na FB: https://www.facebook.com/poszerzswiatopoglad

60. Bydgoski Festiwal Muzyczny Kontrasty – Nowa nadzieja

mat. organizatora
mat. organizatora
16.09 – 9.10.2022 r.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, Bydgoszcz, ul. Andrzeja Szwalbego 6

Festiwalowa jesień w bydgoskiej Filharmonii

Filharmonia Pomorska zaprasza na koncerty Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, w dniach od 16 września do 7 października 2022 r. Hasło tegorocznej 60. edycji festiwalu „Kontrasty. Nowa nadzieja” odnosi się do obecnych czasów, które niewątpliwie odcisną trwały ślad w dziejach ludzkości.

Podczas 10 koncertów wystąpią światowej sławy dyrygenci, soliści, chóry i zespoły kameralne prezentujące niezwykle zróżnicowany repertuar. Melomani usłyszą m.in.: Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego – monumentalną kompozycję w wykonaniu bydgoskiej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej, kultowy brytyjski zespół wokalny The King’s Singers, dzieła Arvo Pärta w interpretacji Orkiestry i Chóru Filharmonii Estońskiej w Tallinie, wybitne kompozycje wokalno-instrumentalne Wojciecha Kilara, oraz największe przeboje Ewy Bem w symfonicznym projekcie, a także największe polskie przeboje kobiecej wokalistyki z udziałem Capelli Bydgostiensis, Kasi Cerekwickiej, Małgorzaty Ostrowskiej, Agnieszki Twardowskiej i Anny Grzelak.

Dopełnieniem BFM będzie koncert familijny, którego głównym bohaterem będzie głos…
Skontrastowany repertuar zapewni zainteresowanie różnych grup odbiorców, a tytułowa nadzieja wleje optymizm w serca melomanów. Dajmy się przytulić muzyce…

39. Maraton Piosenki Osobistej

mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
Julita Zielińska MPO
Julita Zielińska MPO
Mariusz Lubomski foto. Karol Kacperski
Mariusz Lubomski foto. Karol Kacperski
Mariusz Lubomski - 39. Maraton Piosenki Osobistej
Mariusz Lubomski - 39. Maraton Piosenki Osobistej
14-15.10.2022 r.
Świecie, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

Zapraszamy 14 i 15 października do Świecia na 39. edycję Maratonu Piosenki Osobistej. W programie koncert Mariusza Lubomskiego, Julity Zielińskiej, finalistów Konkursu Piosenki Osobistej oraz wernisaż.

Maraton Piosenki Osobistej to jeden z najstarszych polskich festiwali muzycznych, który na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ogólnopolskich, promujących piosenkę autorską oraz twórcze podejście do muzyki.

Wydarzenie zapoczątkowane w 1984 roku przez bydgoskich i toruńskich studentów przeszło swoistą transformację dostosowując się do potrzeb współczesnych studentów, przy okazji otwierając się na wszystko, co osobiste. Jednak to co najważniejsze pozostało bez zmian – jesienią spotykają się w Świeciu uznani artyści oraz twórcy, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. Na ten bardzo osobisty festiwal składają się koncerty gwiazd, wspólne muzykowanie, wernisaż oraz Konkurs Piosenki Osobistej (zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 25 września – więcej: www.kpo.oksir.eu)

PROGRAM 39. Maratonu Piosenki Osobistej

Piątek - 14 października

· sala widowiskowa OKSiR, bilety 30 zł: BILETYNA.pl oraz w OKSiR w Świeciu

20:00 Mariusz Lubomski

Sobota - 15 października

· Kameralna Przestrzeń Widowiskowa

12:00 Konkurs Piosenki Osobistej

20:00 Julita Zielińska - koncert laureata KPO 2021

21:00 Koncert Laureatów

· Galeria Okno

19:00 Wernisaż Agnieszki Jarosz - grafika artystyczna / OSOBIŚCIE


Szczegóły i zgłoszenia: https://oksir.eu/

LESZEK MOŻDŻER ,,Just Ignore It” - koncert

mat. organizatora
mat. organizatora
12.10.2022 r.
Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska ul. A. Szwalbego 6.

Leszek Możdżer wraz z towarzyszeniem Patrycji Betley oraz Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego zaprezentują wybrane utwory z płyt Możdżer Danielsson Fresco & Holland Baroque – „Just Ignore It”, „Earth Particles”, „Siedem miniatur na smyczki i fortepian improwizujący”.

Patronat medialny: Polskie Radio PiK.

Koncert Charytatywny „Głosy dla Hospicjum”

mat. organizatora
mat. organizatora
08.10.2022 r. - Filharmonia Pomorska, godz. 19.00

Wystąpią: Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska

Tegoroczny koncert odzwierciedla ideę działań Stowarzyszenia im. Sue Ryder. Chcemy, by nasze przedsięwzięcie uwrażliwiło społeczeństwo lokalne na problemy osób wymagających szczególnej opieki i rehabilitacji, a także przyczyniło się do wsparcia już podejmowanych przez Stowarzyszenie działań.

Promowanie opieki paliatywnej i hospicyjnej poszerza wiedzę i świadomość społeczną w tym zakresie, a także uczy empatii. Nasz koncert wpisuje się w obchody Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Dotychczasowe koncerty na trwałe wpisały się kalendarz imprez kulturalnych w Bydgoszczy. Cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców Bydgoszczy i całego regionu. Są wspierane przez władze lokalne i liczne firmy.

Koncert stanowi wyjątkową okazję by podziękować wszystkim, którzy swą hojnością wspierają nasze Stowarzyszenie, ale także pozwoli nam kontynuować nasze charytatywne działania.

Organizatorzy podczas koncertu jak co roku przewidują loterię fantową,
1234567