Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYDARZENIA


V Bal Charytatywny Caritas, 17.02.2023r. w Dworze Biesiadnym w Rojewie

mat. organizatora
mat. organizatora
Od ponad 2 lat istnieje powołana decyzją Abp Wojciecha Polaka Metropolity Gnieźnieńskiego Prymasa Polski Filia Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Inowrocławiu.
W zwyczajnych warunkach, w szarej codzienności Caritas AG pragnie realizować misję Miłosiernego Samarytanina wynikającą z chrześcijańskiego powołania do miłości bliźniego.
Bal odbędzie się 17 lutego 2023 roku w Dworze Biesiadnym w Rojewie. Rozpoczynamy jak zwykle uroczystą galą o godzinie 19.00. Od połowy stycznia wolontariusze filii Caritas AG rozprowadzają bilety- cegiełki z których dochód pokryje koszty balu oraz zasili konto filii Caritas. Podczas Balu Charytatywnego zostanie przeprowadzona licytacja przedmiotów ofiarowanych przez artystów, celebrytów oraz osób życia publicznego - które zdecydowały się podarować drobne upominki na ten szczytny cel. Wśród zaproszonych gości zaszczycą nas swoja obecnością takie osoby jak: bp Radosław Orchowicz biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej, dyrektorzy Caritas z terenu województwa Kujawsko – Pomorskiego z Bydgoszczy i Torunia (jeśli wyrażą chęć uczestnictwa) Wojewoda Kujawsko- Pomorski,(Potwierdził swoja obecność), Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego,(Potwierdziła swoja obecność) Prezydent Miasta Inowrocławia, Starosta powiatu Inowrocławskiego, dyrektor MOPS, dyrektor PCPR, oraz jak ufamy zaszczyci nas swoja obecnością również ksiądz Dyrektor Caritas AG i ksiądz v-ce dyrektor Marcin Andrzejewski. Uroczystą Galę z wręczeniem podziękowań dla wolontariuszy oraz osób wspierających działania Filii Caritas AG poprowadzą prezenterzy TVP Bydgoszcz Małgorzata Rogatty oraz Jacek Lewandowski.

Forum Aktywności Osób z Niepełnosprawnościami, Inowrocław, budynek Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu, ul. Jana Kilińskiego 16 A, 17.01.2023r. Organizator: Wojewoda Kujawsko-Pomorski (zakończone)

mat. organizatora
mat. organizatora
Forum Aktywności Osób z Niepełnosprawnościami ma być przestrzenią promującą aktywność osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym. Tegoroczne Forum poświęcone będzie w całości tematyce aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz promocji zatrudniania tej grupy osób wśród pracodawców.


W trakcie spotkania zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem pracodawców z województwa kujawsko-pomorskiego i ekspertów, poświęcony zagadnieniom takim jak: zatrudnianie osób z niepełnosprawnością – wyzwanie czy wzmocnienie wizerunku pracodawcy? Jak skutecznie wykorzystać potencjał zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnościami oraz dostępność w środowisku pracy i przestrzeni publicznej warunkiem aktywizacji osób z niepełnosprawnością.

Oprócz panelu dyskusyjnego zaplanowano w formie prezentacji przegląd aktualnie dostępnych publicznych instrumentów wsparcia w procesie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz omówienie programowych instrumentów wspierających aktywność osób niepełnosprawnych na rynku pracy i ocenę możliwości ich implementacji systemowej.

10-lecie Jednostki Strzeleckiej 4050 Włocławek, 7.01.2023r.(zakończone)

mat. organizatora
mat. organizatora
Takiego wydarzenia jeszcze nie było. Stowarzyszenie proobronne: Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek im. generała broni Władysława Andersa, 7 stycznia 2023 roku obchodzić będzie jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Z tej okazji Włocławscy strzelcy przygotowali szereg atrakcji dla wszystkich miłośników strzelectwa, militariów, kultury jak i biegów. Całość przedsięwzięcia odbywać będzie się pod patronatem honorowym Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Strzelcy podzielili swój dzień na kilka części, w ramach których każda osoba, która przybędzie 7 stycznia do Włocławka znajdzie coś dla siebie:

1. Dla blisko 80 miłośników strzelectwa przygotowane zostały zawody strzeleckie o puchar Dowódcy Jednostki.

2. Pięciokilometrowy bieg na orientację o puchar Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych jest kolejną propozycją zawodów sportowych przygotowanych przez stowarzyszenie. Tym razem blisko 50 biegaczy będzie mogło zmierzyć się z przygotowaną 5 kilometrową trasą rozlokowaną na terenie byłego poligonu wojskowego, w ramach której zawodnicy będą musieli odnaleźć blisko 10 rozlokowanych punktów (znaczników).

3. Wielki Piknik Militarny to kolejne wydarzenie, które zlokalizowane będzie w miejscu realizacji zawodów strzeleckich jak i startu organizowanego biegu. W ramach pikniku organizatorzy przewidzieli wystawę sprzętu militarnego w tym sprzętu ciężkiego będącego w dyspozycji różnych Jednostek Wojskowych z terenu całego kraju, pokaz sprzętu lekkiego, atrakcje dla dzieci i młodzieży.

3. Koncert Galowy w Centrum Kultury Browar B w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W czasie realizowane koncertu zostanie złożone przyrzeczenie strzeleckie przez nowo wstępujących strzelców w szeregi stowarzyszenia, a także podsumowana dotychczasowa 10-letnia działalność Jednostki Strzeleckiej.

X Bydgoski Orszak Trzech Króli, 6 stycznia 2023 roku (zakończony)

mat. organizatora
mat. organizatora
Bydgoski Orszaku Trzech Króli 6 stycznia 2022 r. przejdzie ulicami naszego miasta. Trzej królowie symbolizujący Europę, Azję i Afrykę podążą za gwiazdą w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. Przemarsz zakończy się przy Stajence, gdzie Kacper, Melchior i Baltazar złożą dary i oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. Przejściu Orszaku towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd.

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a’ Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Ok godz. 13.00 kolorowy orszak wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie ulicami; Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą - pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd, na którym pojedzie król Afrykański przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie).

Hasło Orszaku Trzech Króli 2023 brzmi: „Niechaj prowadzi nas gwiazda”. Hasło ma nam przypomnieć o Gwieździe Betlejemskiej, która prowadziła Mędrców do miejsca narodzin Jezusa.

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Zachęcamy do przygotowania niedrogiego przebrania, i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Wolontariusze będą tradycyjnie rozdawać papierowe korony, aby każdy uczestnik Orszaku tego dnia mógł włożyć na głowę koronę i poczuć się królem.

Wspólne śpiewanie kolęd podczas przemarszu Orszaku łączy rodziny i całe społeczności.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy oraz parafia pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Wsparcia merytorycznego udziela nam także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.

Turniej Debat Oksfordzkich "VI LO Debatuje: O prawach człowieka" 20-21.12.2022.(zakończony)

mat. organizatora
mat. organizatora
„VILO debatuje: O prawach człowieka” to hasło wewnątrzszkolnego turnieju debat oksfordzkich organizowanego przez szkolne koło zainteresowań ViloDebatuje. Tematyka turnieju inspirowana jest hasłem roku 2022, ogłoszonym przez Radę Miasta Bydgoszczy: „Rokiem praw człowieka”.

Debaty oksfordzkie mają na celu kształcenie umiejętności debatanckich, w tym formułowania argumentów, kulturalnej dyskusji, a także daje możliwość poznania odmiennych poglądów, nauki argumentacji, a zarazem szacunku wobec odmiennego spojrzenia na poruszaną problematykę.

Koło debatanckie ViloDebatuje pragnie promować taką formę dyskusji publicznej w murach szkoły, jak i poza nią. Organizacja turnieju debatanckiego jest z pewnością świetną formą szerzenia jej popularności nie tylko w szkole, ale i w całym regionie.

W turnieju może wziąć udział do 12 drużyn złożonych z czterech, pięciu mówców. Kierowany jest do osób na różnym poziomie debatanckim, przy czym każdej drużynie zostanie przypisany opiekun – tutor – uczestnik koła debatanckiego, który pomoże w przygotowaniach. Turniej zostanie podzielony na kategorie, biorąc pod uwagę umiejętności i doświadczenie debatantów.

II Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy, 16-18 grudnia 2022 roku w fordońskim kampusie.(zakończony)

mat. organizatora
mat. organizatora
Zacznijmy wspólnie przygotowania do tegorocznych Świąt!

Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, smakołyków i mnóstwo ciekawych pomysłów na prezenty dla bliskich! Znajdziecie u nas naturalne kozie sery, pierniczki, oscypki, wędliny, powidła, domowe owocowe przetwory, miody, pierogi, ozdoby świąteczne, naturalne świece i wiele, wiele innych.

W naszej artystycznej strefie czekają na Was koncerty na żywo, w tym m.in. występ Chóru Politechniki Bydgoskiej, Przedszkola SMYK czy Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy. Szczegółowy program niebawem!
Mali i duzi będą mogli spotkać u nas prawdziwego Świętego Mikołaja, a także obejrzeć pokaz świątecznej gry świateł. To wszystko przed nami!

Wszystkich, którzy chcieliby poczuć prawdziwą magię świąt – zapraszamy:
• 16 grudnia – 15:00-20:00
• 17 grudnia – 10:00-21:00
• 18 grudnia – 10:00-19:00

Bożonarodzeniowe spotkania z pasją 16.12.2022 r. Zabytkowy dworzec, Aleksandrów Kujawski (zakończony)

mat. organizatora
mat. organizatora
Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć i kupić przepiękne ozdoby choinkowe, wyroby rękodzielnicze oraz wiele bożonarodzeniowych upominków. W niepowtarzalny klimat wprowadzą nas świąteczne utwory wykonane przez lokalne zespoły. Impreza doskonale wpisuje się w czas radosnego oczekiwania na święta, promuje tradycje bożonarodzeniowe, pokazuje dzieła lokalnych twórców i jest okazją do wspólnego śpiewania świątecznych utworów.

Apteka pod Łabędziem – otworzy się dla zwiedzających już 15 grudnia przy Gdańskiej 5. Muzeum L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.(zakończony)

mat. organizatora
mat. organizatora
Wystawa będzie podzielona na cztery części.
W pierwszym pomieszczeniu będzie można zapoznać się z dziejami bydgoskiego aptekarstwa
Główną częścią wystawy będzie oryginalne laboratorium galenowe. Służyło ono do wytwarzania leków z produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz z minerałów. Można w nim zobaczyć napędzaną parą linię produkcyjną oraz oryginalne meble. Tutaj stoi także tabletkarka firmy Fritz Kilian z początków XX w.
Drugim pomieszczeniem wystawy będzie dawna izba ekspedycyjna. Znajdą się w niej meble z przełomu XIX i XX w. Na ladzie głównym elementem jest kasa fiskalna „National” oraz zabytkowa waga. Na regałach umieszczone są sztanglasy, karafki i puszki apteczne oraz opakowania na leki z początku XX wieku.
Trzecią częścią ekspozycji będzie izba recepturowa pochodząca z przełomu lat 60. i 70. XX w. Znajdą się w niej oryginalne loże recepturowe z wyposażaniem, na które składają się naczynia recepturowe oraz wagi apteczne i inne przyrządy.
Spotkajmy się w aptecznym zakątku przy Gdańskiej 5!

VII Mikołajkowy Dzień Dawcy Szpiku, 4.12.2022 r. godz. 9.00(zakończony)

mat. organizatora
mat. organizatora
W planie imprezy:
- pobór krwi
- loteria fantowa dla Krwiodawców
- rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego bazy fundacji DKMS
- quiz wiedzy o Czerwonym Krzyżu i Krwiodawstwie
- warsztaty plastyczne dla dzieci
- spotkanie ze świętym Mikołajem
- pokazy pierwszej pomocy
- porady lekarskie i badania profilaktyczne
- słodki poczęstunek dla wszystkich
- kronika Klubu
-wystawy rękodzieła
1234567