Czwartek, 29 lipca 2021 r.   Imieniny: Olafa, Marty, Ludmiły
Polskie Radio PiK » Patronaty
Eurostandard

WYDARZENIA


Otwarty Turniej Łuczniczy w ramach wydarzenia "Dawno Temu Na Zamku"

Termin: 21 sierpnia 2021 r. od godz. 11:30.
Miejsce: Brodnica, Fosa zamkowa, ul. Zamkowa 1.

Dwudniowa impreza historyczno-kulturalna połączona z turniejem łuczniczym. Pokazy dawnych obyczajów w tym pokaz historycznego ubioru na dziedzińcu brodnickiego zamku oraz parchamie. Turniej łuczniczy wraz z pokazami odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia. Rozpoczęcie konkursu zaplanowano na godz. 11:30. Pokazy tańca dworskiego wraz z prezentacją ubioru stroju historycznego oraz pokaz walk zaczną się od godz. 13:30. Przewidywane zakończenie zmagań łuczniczych oraz pokazów zaplanowane jest na godz. 17:00. Ze względu na otwarty charakter konkursu do uczestnictwa we współzawodnictwie może przystąpić każdy od 9. roku życia posiadający strój adekwatny do epoki oraz sprzęt łuczniczy (łuk i strzały). Pokazy (warsztaty) będą dostępne dla każdego bez względu na wiek czy posiadaną dysfunkcję. Zapewnione będą stroje historyczne, które chętne osoby będą miały okazje przymierzać, jak również uczyć się tańca dworskiego oraz obejrzeć pokaz walk rycerzy.

Celem wydarzenia jest propagowanie łucznictwa tradycyjnego oraz przybliżenia mieszkańcom i turystom kultury okresu średniowiecza w tym stroju, tańców, żywienia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Sagitta, Grupa Historyczna Bardko.

Koncert „Nie jest za późno...”

mat. organizatora
mat. organizatora
Koncert „Nie jest za późno...” organizowany w 42. rocznicę śmierci Edwarda Stachury.
Termin: 24 lipca 2021 r., godz. 18.00
Miejsce: Aleksandrów Kujawski, Plac 3 Maja

Głównym celem koncertu jest uczczenie pamięci Edwarda Stachury – mieszkańca naszego powiatu, znakomitego poety, pisarza oraz piosenkarza. Człowieka, którego twórczość nadal przyciąga mnóstwo młodszych i starszych „wrażliwców”. Stachura urodził się we Francji, ale mieszkał na Łazieńcu (gmina Aleksandrów Kujawski), uczył się w Szkole Podstawowej w Aleksandrowie Kujawskim, w liceum w Ciechocinku. „Na Kujawach białych” –
jak mawiał sam poeta, Sted spędzał mnóstwo czasu. Tutaj żyła Potęgowa, tutaj mieszkała jego rodzina. Postać Edwarda Stachury przez lata obrosła legendą. Poeta stał się idolem wielu pokoleń młodych ludzi poszukujących swojego miejsca w świecie. Sted był chyba ostatnim polskim pisarzem, który stał się obiektem uwielbienia i kultu na tak szeroka skalę. Życie i twórczość Edwarda Stachury pokazują, iż był to twórca wyjątkowy. Krytyk literacki Henryk Bereza ukuł na jego przykładzie termin „życiopisanie”, zaś Marian Buchowski - autor najnowszej biografii wybrał celną metaforę „Butów Ikara”.

Poprzez koncert chcemy przybliżyć twórczość Edwarda Stachury mieszkańcom
miasta i regionu. Dzięki takim wydarzeniom nie tylko chcemy przypomnieć jego osobę, ale także mamy nadzieję, że zainteresujemy jego twórczością młodych ludzi oraz tych co nie znają jeszcze Stachury.
W ramach koncertu wystąpi duet: Michał Łangowski - lider zespołu Cisza
Jak Ta w duecie z Martinem Kacem liderem zespołu Bujana Grupa Majowa.
Koncert organizowany jest dla mieszkańców miasta oraz regionu. Wstęp wolny.

Patronatem koncert objęli: Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego i
Marszałek Województwa, Polskie Radio PiK, TVP Bydgoszcz.

KEEZA Zbiczno Cup

mat. organizatora
mat. organizatora
Termin: 29 sierpnia 2021 r. od godz. 9:30.

Turniej piłkarski dla drużyn z rocznika 2009. Trzeci z cyklu KEEZA Zbiczno Cup. Na ten turniej docierają drużyny z wielu województw, a na tegoroczny swoją chęć udziału wyraziła ekipa z Łotwy. Turniej odbędzie się pod patronatem Wójt Gminy Zbiczno. Współorganizatorem jest GOKSiR Zbiczno, a patronat medialny objęły Polskie Radio PiK, Czas Brodnicy i Gazeta Nowomiejska.
Wszystkie drużyny otrzymują puchary, każdy z zawodników medal. KEEZA ufundowała nagrody dla trójki najlepszych zawodników zawodów oraz upominki dla trenerów.

Dni Janikowa 2021

mat. organizatora
mat. organizatora
Termin: 23/24 lipca 2021 roku.

Dni Janikowa 2021 - dwudniowa impreza o charakterze artystyczno - koncertowym. W piątek (23 lipca) na stadionie miejskim odbędzie się mecz Pectus Football Team (w skład którego wchodzą byli zawodnicy reprezentacji Polski wraz z członkami zespołu Pectus) vs zawodnicy Unii Janikowo.
Na sobotę (24 lipca) Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janikowie zaplanował moc atrakcji: odbędą się animacje dla dzieci, występy artystyczne dzieci, koncert zespołu "Ponad Chmurami", występ Klubu Seniora "Złoty Wiek", koncert Gwiazdy wieczoru zespołu Pectus, zabawa z DJ Koteras, a ponadto Food Trucki, dmuchane place zabaw, Festiwal Koloru HOLI.

Miejsce: Stadion Miejski im. Bolesława Ciesielskiego ul. Główna 40, 88-160 Janikowo

Piknik Rycerski z okazji 611. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem [ZAKOŃCZONE]

mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
Data: 17 lipca 2021 roku (sobota)

Podczas wydarzenia utworzony zostanie dla mieszkańców oraz turystów prawdziwy obóz rycerski. Swój przyjazd do obozu zapowiedziały chorągwie z całej Polski, liczni wystawcy, którzy zaprezentują swoje rękodzieła i nie tylko.
Imprezę rozpocznie o godz. 11:30 wymarsz spod MCK korowodu, który przejdzie ulicami miasta na Plac 3 Maja, gdzie po krótkim powitaniu wszyscy wrócą na plac przy MCK.
Na placu przy MCK rozstawione zostaną różnorodne stoiska tematyką nawiązujące do czasów rycerskich. Głównymi atrakcjami będzie m.in.:
  • wybijanie monet,
  • wystawy wyposażenia,
  • strzelanie z łuku,
  • pokaz fechtunku z bronią,
  • wykłady tematyczne,
  • zmagania łuczników
  • kuźnia polowa
  • i wiele innych atrakcji na wyciągnięcie ręki.
Dzięki wydarzeniu będzie można odbyć podróż w czasie, zobaczyć jak kiedyś wyglądało życia, poznać historię rycerstwa oraz porozmawiać z chorągwiami, które przyjadą do nas z całej Polski.
Dla najmłodszych odbędą się też różne konkursy i pokazy. Obóz będzie dostępny bezpłatnie dla wszystkich.
W trakcie wydarzenia wystąpi zespół Roderyk. Roderyk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów grający muzykę "Medievale Folk" grupa koncertuje na całym świecie, powstała w 2008 roku z inicjatywy Mariusza Rodziewicza. Roderyk wykonuje muzykę folkową, etniczną, inspirowaną kulturą: wschodu, celtycką, bałkańską; poszukując przy tym nowych form, dźwięków. Niebywałą inspirację zespół czerpie również z naszych rodzimych słowiańskich nut, które sprawiają, iż słuchacze odnajdują się w określonej czasoprzestrzeni (info. ze strony zespołu).
Na zakończenie odbędzie się inscenizacja teatralna "Bitwa pod Grunwaldem".
Organizator: Miejskie Centrum Kultury im. Mariana Szafrańskiego, Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej, Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski

Targi Organizacji Pozarządowych Powiatu Mogileńskiego [ZAKOŃCZONE]

Pierwsze targi organizacji społecznych !

Aż 20 organizacji społecznych powiatu mogileńskiego przyjedzie w niedzielę 18 lipca do Parku Miejskiego w Mogilnie na Targi Organizacji Pozarządowych Powiatu Mogileńskiego. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Mamy Głos w Mogilnie” i organizowane jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Promyk Nadziei” Żabienko w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Targi rozpoczną się o 10:00 w niedzielę i potrwają do 17:00. Jej uczestnikami są organizacje z powiatu mogileńskiego: stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej, kluby sportowe, sołectwa. Oprócz prezentacji dorobku kulturalnego i artystycznego na zwiedzających czeka wiele atrakcji.

„Organizacje przygotowują swoje stoiska. Będzie można smacznie zjeść, obejrzeć i zakupić rękodzieło. Na najmłodszych czekać będą animacje, tor przeszkód i zabawy. Z pewnością pokazy OSP i klubów sportowych oraz Przegląd Zespołów Śpiewaczych w amfiteatrze będą także nie lada atrakcją dla zwiedzających” – mówi Barbara Lech, prezes Stowarzyszenia, Sołtyska sołectwa Żabno i Radna Rady Miejskiej w Mogilnie.

Dni Rypina 2021 [zakończone]

Dni Rypina
Dni Rypina
Zapraszamy na Dni Rypina!

W dniach od 10 do 11 lipca odbędą się Dni Rypina. Będzie to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu i celebrowania święta miasta. Dwudniowa impreza zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. W sobotę 10 lipca, będziemy mieli okazję obejrzeć m.in. grupę Szulerzy i występ kabaretowy Andrzeja Grabowskiego. W późniejszych godzinach na scenie pojawi się Baranovski ze swoim hitem „Lubię być z nią” oraz B.R.O – polski raper i producent muzyczny.

11 lipca upłynie pod znakiem wydarzeń sportowych takich jak Bieg Bosych Antków oraz zawody lekkoatletyczne na wesoło. Sportowe rozgrywki umili koncert zespołu disco polo M-POWER. Głównym sponsorem wydarzenia jest PKN ORLEN. Patronat honorowy nad uroczystościami jubileuszu miasta objęła Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka. Partnerem Dni Rypina jest Totalizator Sportowy Lotto.
1234