WYDARZENIA


XXIX Festyn Archeologiczny w Biskupinie 14–18 września 2024 roku

2024-09-07
mat. organizatora

mat. organizatora

XXIX Festyn Archeologiczny w Biskupinie: Odkryj Tajemnice Pierwszego Pomnika Historii.

Już we wrześniu Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na XXIX Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 14–18 września 2024 roku. Tegoroczna edycja ma wyjątkowe znaczenie – Muzeum świętuje 90. rocznicę rozpoczęcia wykopalisk na półwyspie Jeziora Biskupińskiego oraz 30-lecie nadania mu tytułu Pomnika Historii, potwierdzającego jego ogromne znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

Tegoroczny festyn poświęcony będzie badaniom nad osiedlem obronnym ludności kultury łużyckiej, zamieszkującej półwysep ponad 2700 lat temu. Odkrycie osady było następstwem pogłębienia w 1932 roku koryta rzeki Gąsawki, przepływającej przez pałuckie jeziora. W wyniku prac melioracyjnych poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się o kilkadziesiąt centymetrów, odsłaniając rzędy ukośnych pali wbitych w brzeg półwyspu.
Na scenie festynu archeolodzy i specjaliści z dziedziny historii przedstawią wyniki badań nad codziennym życiem mieszkańców osady sprzed wieków. W części rekonstrukcyjnej goście będą mogli zobaczyć, jak wyglądały pierwsze wykopaliska na terenie obecnego Muzeum. Na miejscu pojawią się rekonstrukcje wykopów archeologicznych, a w nich pracujący w strojach z epoki archeolodzy. Organizatorzy przygotują także pokaz mody z dwudziestolecia międzywojennego oraz wystawę najpopularniejszych środków osobistego transportu z tamtych lat, czyli zabytkowych rowerów.

Odwiedzający poznają życie ludzi zamieszkujących Osadę Łużycką w pradawnych czasach. Dowiedzą się, jak wyglądała orka pradziejowa, a także poznają tajniki rolnictwa i hodowli zwierząt z tamtych czasów. Wojownicy zaprezentują swoje umiejętności w inscenizacjach bitew, a w obozie wojów będzie można przyjrzeć się z bliska dawnemu uzbrojeniu.

Każdy dzień festynu zakończy się koncertem na żywo lub warsztatami tanecznymi. Wystąpią między innymi Zespół Muzyki Dawnej Huskarl oraz Ażdaja, a weekendowe wieczory rozgrzeje zespół Ęzibaba. Dla miłośników wody dostępne będą także rejsy po Jeziorze Biskupińskim na pokładzie statków Freya (rekonstrukcji łodzi wikińskiej) oraz Diabeł Wenecki.

Informacje Praktyczne

Festyn będzie otwarty w godzinach 10:00-18:00 w weekendy oraz 9:00-17:00 w dni robocze. Szczegółowy program wydarzeń oraz informacje o biletach dostępne są na stronie muzeum www.biskupin.pl oraz na profilu Facebook: www.facebook.com/MA.Biskupin.

Konferencja: Samouszkodzenia u nastolatków 19.09.godz 16.30 TEB Edukacja ul. Dworcowa 71 Bydgoszczy

2024-09-05
mat. organizatora

mat. organizatora

W związku z licznymi przypadkami samookaleczeń i symptomów nastoletniej depresji wśród uczniów, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego TEB Edukacja w Bydgoszczy – Monika Szarowska oraz Dyrektor Technikum TEB Edukacja w Bydgoszczy – Rafał Leśniarek, przyjęli wspólną strategię na rok szkolny 2024/2025 przeciwdziałania tym zjawiskom, w pierwszej kolejności organizując ogólnodostępną Konferencję pod nazwą „Samouszkodzenia u Nastolatków. Psychoedukacja dla Rodziców“. Warsztaty te są głównie skierowane do Rodziców uczniów klas kontynuujących naukę, u których samookaleczenia oraz próby samobójcze zostały zdefiniowane, ale również do Rodziców nowo przyjętych uczniów klas pierwszych, Nauczycieli oraz wszystkich potrzebujących wsparcia w tym temacie z całej Bydgoszczy oraz miejscowości pobliskich. Każdy uczestnik będzie mógł zadać pytanie całkowicie anonimowo lub na forum, jesteśmy otwarci na dyskusje, która może prowadzić do konstruktywnych przemyśleń.

Prelekcję poprowadzi p. Magdalena Pyrek, która jest psychologiem, ukończyła studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalność: psychologia wspomagania rozwoju. Dodatkowo ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, kierunek przygotowanie pedagogiczne. Okres studiowania był czasem intensywnego zdobywania wiedzy, a także nauki praktyki zawodu psychologa. Pani Magdalena Pyrek podejmowała się szeregu działań organizacyjno-badawczych, co pomogło przygotować się jej do pracy zawodowej. Obecnie pracuje w Bydgoszczy w „Centrum Terapii i Rozwoju Dziecka oraz Człowieka Dorosłego“, gdzie prowadzi indywidualne konsultacje psychologiczne dla rodziców, dzieci i młodzieży oraz na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Geriatrycznym. Dodatkowo wciąż poszerza swoją wiedzę i umiejętności poprzez udział w kursach, szkoleniach oraz konferencjach.

Konferencja: Chopin na Kujawach i Pomorzu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni 19-20.09.2024r.

2024-09-09
mat. organizatora

mat. organizatora

Ośrodek Chopinowski w Szafarni wraz z Fundacją Chopin w Ogrodzie Sztuk zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Chopin na Kujawach i Pomorzu”, która odbędzie się w dniach 19-20 września 2024 roku. Konferencja jest odpowiedzią na przypadające w tym roku wydarzenia jakimi są 200. rocznica pobytu Fryderyka Chopina na Kujawach i Pomorzu oraz 175 rocznica jego śmierci. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny. Z tej okazji będziemy gościć w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych m.in.:muzykologów, teoretyków muzyki, historyków, historyka sztuki i filozofów. Ich udział w tym wydarzeniu stwarza szansę ukazania działalności Chopina na Kujawach i Pomorzu z różnych perspektyw badawczych i udowadnia, że muzyka Chopina wciąż inspiruje, stając się obszarem wieloaspektowego namysłu.Wśród prelegentów Konferencji znalazły się tak znakomite osobistości jak Pan Doktor Rafał Blechacz.
Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Chopin na Kujawach i Pomorzu”. Zgłoszenia można przesyłać specjalnym formularzem na adres
konferencja@szafarnia.art.pl do 16 września 2024 roku. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na www.fundacjachopin.art.pl oraz www.szafarnia.art.pl
Zapraszamy!

Obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera 2024. Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz - 21 września 2024r.

2024-09-09
mat. organizatora

mat. organizatora

Nasze wydarzenie ma na celu nie tylko edukację społeczeństwa na temat tej poważnej choroby, ale również wsparcie dla chorych i ich rodzin. W programie tegorocznych obchodów przewidujemy prelekcje doświadczonych lekarzy oraz specjalistów, które mają na celu dostarczenie rzetelnych informacji oraz praktycznych porad dotyczących radzenia sobie z chorobami otępiennymi.
Organizator: Propsyche Sp. z o.o.

Do trzech razy sztuka – warsztaty z Julią Gmerek - Antresola, ul. Kilińskiego 16 - 21 września, godz. 11:00

2024-09-14
mat. organizatora

mat. organizatora

Interesuje Cię tworzenie unikalnych dekoracji i chcesz spróbować czegoś nowego? Biblioteka
Miejska zaprasza na warsztaty haftu pętelkowego – Punch Needle! To stara technika ręcznego zdobienia tekstyliów, która pozwala na tworzenie wyjątkowych, artystycznych, trójwymiarowych wzorów za pomocą specjalnej igły. Warsztaty poprowadzi Julia Gmerek. Wszystkie niezbędne materiały zapewniamy na miejscu! Efekty mogą być naprawdę zachwycające!
Julia Gmerek – od zawsze zafascynowana możliwościami łączenia formy, faktury i koloru. W
ostatnim czasie jej medium wyrazu dla tych wartości stało się punch needle, czyli haft pętelkowy wykonywany ręcznie specjalną igłą tkacką. Technika ta nie ma polskiej nazwy, dlatego wymyśliła ją sama – Igłobicie. Wielogodzinne tworzenie prac w tej technice ma dla niej wartość medytacyjną. Wielokrotne uderzenia igły potrafią wprowadzić w trans – a powstałe prace cieszą nie tylko oko, ale zapewniają też niesamowite doznania dotykowe. Zawodowo projektantka odzieży w łódzkiej firmie Pan tu nie stał.
Nagrody:
IV Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu 2023 – III nagroda za pracę „Płakanie”
Warsztaty przeznaczone dla osób dorosłych.
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: (52) 352 72 37
Antresola, 21 września, godz. 11:00
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Biblioteka Sztuka i Ty”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PiK

IX Forum Seniora - 24 września, godz.9.00 - CKK Jordanki Toruń

2024-09-03
mat. organizatora

mat. organizatora

To już IX edycja Forum Seniora w Toruniu, organizowana przez Express Bydgoski, Gazetę Pomorską oraz Nowości-Dziennik Toruński
We wtorek, 24 września od godz. 9:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, odbędzie się IX Forum Seniora, w którym udział weźmie 450 seniorów z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
Forum Seniora, to cykliczne znane i lubiane bezpłatne wydarzenie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród starszych czytelników z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas Forum seniorzy zostaną zachęceni do zadbania o siebie, swoją kondycję, zdrowie psychiczne, a także o bezpieczeństwo i komfort. Spotkanie poświęcone jest szeroko rozumianej problematyce senioralnej z naciskiem na aktywizację i integrację środowiska senioralnego.
Wydarzenie jest w pełni bezpłatne, jednak by uczestniczyć w tym wydarzeniu, należy się na nie najpierw zapisać, a potem potwierdzić swoje uczestnictwo.
Zapisy oraz szczegóły wydarzenia dostępne na stronie www.pomorska.pl/forumseniora

XII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Architektura Miast”. Od straganu do domu towarowego. Architektura handlowa XIX i pierwszej połowy XX wieku - Salon Hoffman KPCK w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 6 w dniach 26-27.09.2024r.

2024-04-05
mat. organizatora

mat. organizatora

Konferencja będzie poświęcona architekturze handlowej: domom towarowym, halom targowym, pasażom handlowym i kamienicom ze sklepami. Celem konferencji jest przybliżenie obiektów architektury handlowej w kontekście aranżacji przestrzeni miejskiej, w warstwie historycznej, technologicznej i artystycznej. Chcielibyśmy poddać analizie wzajemne zależności pomiędzy nowatorskimi projektami budowli handlowych a zmieniającą się strukturą społeczną w dobie kapitalizmu i rewolucji przemysłowej. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na nowe techniki budowlane, pojawiające się w XIX wieku, które w istotnym zakresie wpłynęły na formę architektoniczną powstających obiektów, pozwalając na szybką i jednocześnie bardziej ekonomiczną realizację wielkogabarytowych obiektów. Konferencja może być również sposobnością do przyjrzenia się stylistyce budowli handlowych – łączenia nowoczesnych materiałów z historycznymi stylami i wykorzystania ich specyfiki w nowych formach architektonicznych.

Wielka Gala Złotej 100 Pomorza i Kujaw 30 września 2024r. Opera Nova

2024-09-03
mat. organizatora

mat. organizatora

Wszyscy długo na to czekaliśmy. Wielka Gala Złotej 100 Pomorza i Kujaw już wkrótce!

To już 28. edycja Złotej 100 w naszym regionie.
30 września, w Operze Nova w Bydgoszczy poznamy laureatów w kategoriach finansowych, czyli firmy które osiągnęły największe przychody w ubiegłym roku. Ponadto wyłonimy Lidera Społecznej Odpowiedzialności Biznesu oraz Lidera Inwestycji.
Tradycyjnie już swoje nagrody przyznają też dziennikarze Gazety Pomorskiej piszący na co dzień o gospodarce.

Pełne wyniki 28. rankingu Złotej Setki opublikujemy na stronie internetowej pomorska.pl i w dodatku „Złota 100 Pomorza i Kujaw” dystrybuowanym wraz z Gazetą Pomorską, Expressem Bydgoskim i Nowościami Dziennikiem Toruńskim.

Podczas tegorocznej Gali "Złotej Setki" rozstrzygnięty zostanie także konkurs zorganizowany w związku z obchodzonym w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Kobiet Odważnych.
Konkurs ma na celu wyłonienie kobiet z Kujaw i Pomorza, które w szczególny sposób wyróżniają się na tle innych osób, w szczególności swoją postawą, działaniami i dorobkiem lub twórczością reprezentują nasz region.

Nie zabraknie gwiazdy wieczoru.
Tegoroczną galę Złotej 100 Pomorza i Kujaw uświetni występ Natalii Przybysz, autorki i wykonawczyni m.in. takich przebojów jak "Ciepły Wiatr" czy 'Miód"
Wydarzenie zakończy się uroczystym bankietem w Operze Nova.
Jak co roku, gala jest dostępna dla gości z zaproszeniem.
Szczegóły na pomorska.pl/zlotagala

Konferencja pt. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - Zespół Szkół w Koronowie ul. Sobieskiego 16 - 2.10.2024r.

2024-08-29
mat. organizatora

mat. organizatora

Konferencja Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży organizowana jest w ramach realizacji Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w zakresie zdrowia psychiatrycznego i opieki psychiatrycznej na lata 2023-2030.
Zadanie ma na celu podniesienie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie działań profilaktycznych i wspierających w tym obszarze i skierowana jest do placówek oświatowych, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, Domów Pomocy Społecznej, psychologów, pedagogów, rodziców, uczniów, głównie z terenu powiatu bydgoskiego.
Program Konferencji:
10-10.15 - Otwarcie konferencji - Pan Starosta Bydgoski Piotr Kozłowski oraz
Przewodniczący Zespołu Koordynującego Pan Karol Czerkawski
10.15 - 10.45 - Przedstawienie pt. „Na językach” - Grupa Teatralna „13 do kwadratu”
ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie
10.45 - 11.45 - Wykład „Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym” - Pan Leszek
Dowgiałło
11.45 - 12.15 - Przerwa kawowa
12.15-13.00 - Zagrożenia w rozwoju dzieci i młodzieży, diagnoza - Pan Dariusz Piotrowski
13.00-13.30 - Pierwsza pomoc emocjonalna – interwencja w kryzysie - Pani Katarzyna
Struś oraz Pani Kinga Gadaszewska
13.30- 14.00 - Występ podsumowujący konferencję - uczniowie Zespołu Szkół
z Koronowa
14.00 - Zakończenie konferencji
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę