Sobota, 16 października 2021 r.   Imieniny: Gawła, Ambrożego
Ministerstwo Zdrowia: 3236 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 44 osoby z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia: 3236 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 44 osoby z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia: 3236 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 44 osoby z COVID-19
Polskie Radio PiK » Patronaty
Plichta

WYSTAWY I WYDARZENIA DŁUGOTERMINOWE

„Marcin Sauter – fotografie”

„Fotografie. Nie znalazłem lepszej nazwy. (…) W ogóle z tytułami mam kłopot. To zawsze jakaś interpretacja literacka obrazu. Po co? Obraz mówi nam dużo więcej i jest samowystarczalny, nie potrzebuje opisu. Data i miejsce, wydaje mi się, że to wystarczy. Obraz jest dla mnie chyba rzeczą najważniejszą. Więc „Fotografie” no i… podróż. Dla mnie to to samo”. Tak o swojej najnowszej wystawie mówi Marcin Sauter – fotoreporter Gazety Wyborczej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Wieloletni wykładowca Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Współtwórca idei Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Reżyser, scenarzysta i autor zdjęć ponad dwudziestu filmów dokumentalnych i fabularnych. Laureat kilkudziesięciu nagród, w tym wielu głównych, na festiwalach filmowych na całym świecie.

Jean Cocteau-Rysunek linii. Personalne Autorskie Portfolio.

W Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie w dniach od 1 października 2021r. do 10 stycznia 2022 r. odbywać się będzie wystawa prac Jeana Cocteau.

Na wystawę „Jean Cocteau- Rysunek linii. Personalne Autorskie Portfolio” składają się jego oryginalne prace: 51 linorytów- wczesnych rysunków Cocteau ze zbioru „Dessins” z unikatową pamiątką – jego odręczną dedykacją dla Pabla Picassa. Zbiór „Dessins” jest absolutnie unikatowym, podpisanym ołówkiem przez autora, osobistym egzemplarzem Jeana Cocteau i faktycznie jego unikalnym narzędziem pracy użytym do pierwszej edycji zbioru opublikowanej w Paryżu w 1923 r. Wystawa podkreśla kluczowe aspekty twórczości tego największego artysty naszych czasów. Jak powiedział o nim jeden z francuskich krytyków: „Bardzo dobrze znany, a więc nieznany”.

Wystawa odbywać się będzie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Żnina , oraz Patronatami TVP3 Bydgoszcz, Gazety Pomorskiej- Nasze Miasto, Tygodnika Lokalnego Pałuki, Radia PIK, Radia Żnin, Wasze Radio przy współpracy z Firmą Art. Expo SIA.

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy

mat. organizatora
mat. organizatora
Termin: 30.07.2021 do 12.09.2021
Miejsce: Galeria Miejska BWA
Bydgoszcz, ul Gdańska 20

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy to polsko-niemiecki projekt, który ma na celu krzewienie dialogu i współpracy poprzez wystawy, wizyty studyjne w pracowniach oraz sympozjum. Kryje się za nim pragnienie, aby w czasach coraz wyraźniej zaostrzającego się klimatu politycznego i społecznego podkreślać – na zasadzie przeciwwagi – wspólne wartości europejskie, oparte na tradycjach humanistycznych. Sztuka jest zawsze odzwierciedleniem postaw społecznych. Poza tym stawia pytania i pobudza do refleksji, na przykład nad kwestią tego, w jaki sposób my, zarówno jako jednostki, jak i jako ogół społeczeństwa, możemy sprostać wyzwaniom teraźniejszości i przyszłości. Dwudziestu artystów biorących udział w projekcie podejmuje w swoich pracach zagadnienia wpisujące się w tematykę Harte Zeiten / Ciężkie Czasy w niezwykle różnorodny sposób – od odizolowania, poszukiwania tożsamości i przynależności do grup społecznych, poprzez ojczyznę, Europę i degradację środowiska naturalnego, aż po umiejętność poruszania się w świecie informacji i postępujących przemian społecznych.
Artystów wyłoniono w drodze otwartego zaproszenia do udziału w konkursie. Wystawy i imprezy towarzyszące tworzą również świetną okazję do poszerzania kontaktów między instytucjami i artystami z Bydgoszczy i Mannheim, które już od trzydziestu lat są miastami partnerskimi, oraz do stałego rozwijania współpracy polsko-niemieckiej.

Harte Zeiten / Ciężkie Czasy to owoc współpracy Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Künstlerbund Baden-Württemberg oraz PORT25 – Raum für Gegenwartskunst w Mannheim. Zespół pracujący nad projektem: Kim Behm, Simone Demandt, Agnieszka Gorzaniak, Karolina Leśnik-Patelczyk, Clemens Ottnad, Yvonne Vogel, Julia Wenz (jury), Tomasz Zieliński. Wystawy odbędą się równolegle w PORT25 – Raum für Gegenwartskunst w Mannheim oraz w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
Pierwsza część planowana jest na dni 30.07–12.09.2021. Następnie wystawy zamienią się miejscami ekspozycji – prace pokazywane w Mannheim zostaną zaprezentowane w Bydgoszczy, a wystawa z Bydgoszczy pojedzie do Mannheim (24.09–07.11.2021). W ramach tego projektu swoją twórczość zaprezentuje łącznie dwudziestu artystów (dziesięciu polskich i dziesięciu niemieckich), przy czym na każdej z wystaw zostaną wyeksponowane prace pięciu twórców polskich i pięciu niemieckich. Każdej prezentacji towarzyszyć będzie bogaty program obejmujący zwiedzanie z oprowadzaniem, rozmowy z artystami oraz warsztaty. Ponadto we wrześniu odbędzie się weekend performance oraz międzynarodowe sympozjum. Na zakończenie projektu zostanie również wydany katalog.

Wykaz artystek i artystów uczestniczących w wystawach:
Elisabeth Bereznicki (DE), Julia Braciszewska (PL), Isa Dahl (DE), Tomasz Dobiszewski (PL), Kuba Elwertowski (PL), Uwe Ernst (DE), Marta Filipiak i Łukasz Owczarzak (PL), Martina Geiger-Gerlach (DE), Piotr Grodzki (PL), Sophie Innmann (DE), Jan Jansen (DE), Ulrika Jäger (DE), Tanja Niederfeld (DE), Krzysztof Nowicki (PL), Grzegorz Pleszyński (PL), Stefanie Reling-Burns (DE), Marta Szymielewicz (PL), Dorota Ścisła (PL), Katinka Theis (DE), Sebastian Trzoska (PL)

Wystawa #przemysłowa FOTO Bydgoszcz

Plakat A3 przemyslowafotobydgoszcz druk
Plakat A3 przemyslowafotobydgoszcz druk
Ekspozycja będzie prezentowana w terminie od 16 lipca do 31 października 2021 roku w sali wystaw czasowych w Spichrzach nad Brdą, ul. Grodzka 7-11.

Celem wystawy jest pokazanie rozwoju lokalnego przemysłu ze zwróceniem uwagi zarówno na kwestie techniczne i technologiczne, jak i na asortyment i design wyrobów, kształtowanie się i promowanie lokalnych marek oraz jego rolę miasto- i kulturotwórczą.
Ramy czasowe wystawy to lata 1840-1989, które podzielono na trzy etapy: czasy pruskie, II Rzeczypospolitej i PRL-u.
Na wystawie zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie i dokumenty, w tym druki reklamowe, reklamy prasowe a także artefakty w postaci produktów bydgoskich przedsiębiorstw.
Organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

KOMPOZYT

Wakacje ze sztuką u Twoich stóp!

Uruchom pokłady wyobraźni, które w Tobie drzemią! Bądź mistrzem i działaj z mistrzem. Tylko u nas znakomici artyści, z którymi :

- przeniesiesz się do epoki Młodej Polski – happening w przestrzeni publicznej – 24 czerwca 2021

- zanurzysz się w poezji – 1 lipca 2021

- dotkniesz ogromu bogactwa w malarstwie przełomu XIX/XX w. 12 – 14 lipca 2021

- stworzysz niepowtarzalne instrumenty zewnętrzne 2 – 6 sierpnia 2021

- poczujesz zapach topoli - rzeźbiąc 16 – 20 sierpnia 2021

- wybudujesz przenośne instalacje zewnętrzne – wrzesień 2021

Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie i Ministerstwo Kultury , Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapełni Ci wakacyjny grafik po brzegi!!!!!

Stan zero [ZAKOŃCZONE]

Koncepcja wystawy powstała w Katedrze Grafiki Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w Poznaniu, a jej kuratorem jest Maciej Kurak. Na wystawie zaprezentowany zostanie spójny zespół prac artystów – pedagogów Katedry Grafiki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, ukazujących zjawisko oddziaływania historycznej grupy artystycznej Bunt na współczesnych grafików.

„Nowy Bunt” – to w pełni adekwatne określenie współcześnie tworzących artystów,
nieformalnej grupy twórców poznańskich z kręgu Katedry Grafiki, świadomie nawiązujących do programu historycznej, ekspresjonistycznej grupy Bunt, zwłaszcza na płaszczyźnie przekazu. Często prace tych artystów inspirowane są programem, twórczością, a nawet działalnością poznańskiego Buntu, stanowiąc swoisty dialog między przeszłością
a teraźniejszością.

Zdrowym być – recepta na szczęście [ZAKOŃCZONE]

,,Zdrowym być – recepta na szczęście ” to międzynarodowy projekt edukacyjny organizowany przez Przedszkole Miejskie nr 17 im. Fryderyka Chopina w Toruniu, który będzie realizowany od listopada 2020 r. do czerwca 2021 r. Głównym celem inicjatywy jest wychowanie zdrowego, aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą przedszkolaka/ucznia.

W projekcie uczestniczyć mogą wszyscy czynni zawodowo nauczyciele wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, świetlice, szkoły specjalne, przyszpitalne czy placówki polonijne. Nauczyciele wraz z dziećmi realizują zadania zawarte w pięciu modułach (,,Nieproszony gość”, ,,Żyję zdrowo i bezpiecznie”, ,,W kąciku kulinarnym”, ,,Przed chorobą uciekam na własnych nogach”, ,,Zamiast grać na komputerze”, ,,Recykling, upcykling – na ratunek Ziemi”) a relacje z zajęć umieszczają w ramach zamkniętej grupy na Facebooku.

Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Pan Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zaleski, Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty Pan Marek Gralik, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu a patronatem medialnym Radio Pomorza i Kujaw PiK oraz gazeta ,,Nowości”.

8. edycja programu "Dziel się uśmiechem" [zakończone]

Wraz z nowym rokiem szkolnym rusza kolejna, 8. już edycja programu „Dziel się Uśmiechem”. 100 000 dzieci w całej Polsce pozna zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowie się jak zapobiegać próchnicy zębów, która dotyczy ponad 80% polskich sześciolatków i dwunastolatków. Działania edukacyjne, podejmowane w ramach programu mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę tego problemu w Polsce.

Występowanie próchnicy zębów wśród najmłodszych jest zjawiskiem alarmującym. Z problemem zmagają się dzieci w całej Unii Europejskiej, jednak polskie statystyki na tle średniej z innych krajów członkowskich, wypadają bardzo niekorzystnie - prawie 82% sześciolatków i ponad 85% dwunastolatków w Polsce walczy z próchnicą. Dla porównania, 69% czeskich sześciolatków ma podobny problem z zębami. Na Łotwie i w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi do 55%, a we Francji i Danii już tylko 25% sześciolatków ma próchnicę.

„Nasz czas”

„Nasz czas” to wystawa Galerii Rusz zapraszająca do wspólnego świętowania okrągłej rocznicy 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

W czerwcu na ulicach Torunia pojawi się autobus z ekspozycją niezwykłej pracy artystów z Galerii Rusz. W lipcu prace będzie można oglądać na citylightach umieszczonych w wiatach przystankowych rozrzuconych po całym mieście. W ten sposób twórcy Joanna Górska i Rafał Góralski włączą się w obchody 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski.

Artyści za pośrednictwem swoich prac chcą przypomnieć mieszkańcom Torunia to doniosłe wydarzenie i promować je, ponieważ niewiele osób ma świadomość, że Toruń powrócił do wolnej Polski dopiero 18 stycznia 1920 roku. Jednocześnie toruńscy twórcy chcą zwrócić uwagę na ważny fakt, że to dzięki zjednoczonemu wysiłkowi ówczesnych mieszkańców, my teraz możemy cieszyć się wolnością i celebrować ten fakt.

#zKubkiemDlaSzpitali

Panujący wirus (COVID-19) stworzył w naszym kraju sytuację, w której każdy zdrowy medyk jest na wagę złota. Dzięki nim, my Polacy mamy szansę na lepsze jutro. Medycy ,to osoby szczególnie narażone na działanie wirusa. Niezbędnym środkiem zapobiegawczym w ich codziennej pracy są rękawice, kombinezony ochronne czy maski.

Z racji obecnej sytuacji, Polski producent ceramiki stołowej „Manufaktura Chodzieska” postanowił stworzyć charytatywną akcję o nazwie #zKubkiemDlaSzpitali. Celem akcji jest przekazanie szpitalom zakaźnym jak największej ilości certyfikowanych maseczek KN95 poprzez sprzedaż limitowanej serii kubków.
12