Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYSTAWY I WYDARZENIA DŁUGOTERMINOWE

„73. PAMIĘCI AK-D”, ogólnopolska wystawa 73. obrazów malarskich 80 x 60 cm Muzeum Okręgowe Bydgoszcz Galeria Sztuki Nowoczesnej 27.01. – 5.03.2023r.

mat. organizatora
mat. organizatora
Dobrze by było, aby każda wystawa była szczególna. Powodem konstrukcji tej propozycji wystawienniczej stało się odejście Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego.

Ideą ogólnopolskiej wystawy malarstwa „73. PAMIĘCI AK-D” jest malarska refleksja życia, twórczości i osobowości Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Pierwotnie wystawa planowana była na pierwszą rocznicę jego śmierci; niestety rzeczywistość covidova pogrzebała założenia.

Dla zgromadzonych 73. obrazów malarskich powodem była intymna rozmowa z malarzem, kolorem i formą, przyjmując czasem rodzaj może modlitwy. Przyjęcie, dość symboliczne.

kurator: Paweł Lewandowski-Palle

Kujawsko-Pomorski Festiwal Projektów Edukacyjnych - XIII edycja, 14.06.2023r.

mat. organizatora
mat. organizatora
Celami festiwalu są:

- promocja dobrych praktyk w zakresie identyfikacji regionalnej mieszkańców i pozytywnie postrzeganego wizerunku województwa kujawsko-pomorskiego na zewnątrz,
- rozwój postaw obywatelskich,
- propagowanie postaw ekologicznych,
- promowanie solidarności międzypokoleniowej,
- kształtowanie umiejętności kluczowych uczniów potrzebnych do realizacji projektów edukacyjnych,
- popularyzacja metody projektu jako sposobu na kształcenie umiejętności współpracy.

Marek Rachwalik, Agromental, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, 13.01 –05.02.2023r. Wernisaż wystawy: 13.01.2023 (piątek)

mat. organizatora
mat. organizatora
„Kiedy jako nastolatek zorientowałem się, że świat to bagno – snuje autobiograficzną opowieść Marek Rachwalik – a miłość spotyka się tylko w snach, z pomocą przyszła muzyka metalowa.Obcowanie z groźnymi minami, wyszczerzonym uzębieniem czy rozkładającymi się ciałami było jedynym sposobem na odreagowanie braku perspektyw i oswojenie samotności. I tak metal w pewien sposób ocalił moje życie, a przynajmniej pomagał mentalnie walczyć z systemem biednej, prowincjonalnej rzeczywistości doby transformacji i początków XXI wieku. Ze swoim
zamiłowaniem do turpizmu, brutalnymi okładkami (...) metal dawał schronienie, poczucie bezpieczeństwa i akceptację ze strony innych słuchaczy, również odrzutków i odmieńców. Oswajał z bestialstwem świata, powodował, że już nic nie mogło mnie zaskoczyć”.

Prezentowane na wystawie Agromental obrazy są luźną wizualizacją poszczególnych gatunków tej muzyki, zawierającą wszystkie charakterystyczne dla nich elementy: diabły, boginie, totemy wojowników, maskotki, ekipę techniczną, biskupów czy „black/death metalowe machiny do mielenia ludzkiego tałatajstwa”.

Wystawa Agromental jest hołdem oddanym dwóm miłościom artysty – wsi i muzyce metalowej.

„Niech się święci… Bydgoszcz w PRL-u” Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, wernisaż wystawy - 24.01.2023r.

mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
mat. organizatora
Do 1948 roku w ramach uroczystości organizowanych przez socjalistów odprawiane były msze święte czy nabożeństwa, co miało sugerować obywatelom ciągłość przedwojennej państwowości i demokracji. Szybko jednak społeczeństwu zaczęto wpajać kult Stalina. Ponadto władze adaptowały święta kościelne do swojego kalendarza obchodów, przeinaczając ich sens i znaczenie religijne, traktując np. Boże Narodzenie jedynie jako część tradycji ludowej.

Głównymi świętami w okresie PRL-u stały się 1 Maja i 22 Lipca, co zostało wyraźnie zaznaczone na wystawie. Punktem centralnym Święta Pracy był pochód (wyreżyserowany spektakl ideologiczny), w którym udział był przymusowy. W mieście nad Brdą kolumna szła Alejami 1 Maja (obecnie ul. Gdańska), aby dotrzeć do trybuny z dygnitarzami ustawionej przed siedzibą Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy (obecnie Polskie Radio PiK). Przy każdej okazji mocno akcentowano przyjaźń naszego kraju ze Związkiem Radzieckim i państwami bloku socjalistycznego.


W czasach PRL-u, kiedy toczyła się permanentna walka władz komunistycznych z Kościołem katolickim, bydgoscy wierni nie zaprzestali praktyk religijnych. W uroczystość Bożego Ciała czcili Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, idąc w procesjach ulicami miasta. Tłumy bydgoszczan zgromadziła także peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w 1978 roku czy 190. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzona w 1981 roku.

Jednak dla większości mieszkańców Bydgoszczy szczególnymi dniami świątecznymi były te, które spędzali w gronie rodziny i przyjaciół. Do takich należały m.in. chrzest dziecka (w wersji świeckiej „nadanie imienia dziecku”), Pierwsza Komunia św., ślub cywilny i kościelny, Boże Narodzenie (Gwiazdka), Wielkanoc czy sylwester. I dlatego w przestrzeni wystawienniczej zaaranżowano pokój z wieczerzą wigilijną.

Na ekspozycji zgromadzone zostały archiwalne fotografie, plakaty, obiekty numizmatyczne i falerystyczne, filmy amatorskie i wspomnienia oraz przedmioty codziennego użytku związane ze świętowaniem bydgoszczan w minionej epoce. Lwia część zabytków pochodzi ze zbiorów bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Nie zabrakło także obiektów pozyskanych z lokalnych instytucji i od osób prywatnych.

Wystawa jest podróżą do dawnej rzeczywistości, dla wielu lat dzieciństwa czy młodości. I pomimo panującego wówczas ustroju socjalistycznego i braku wolności może ona wywoływać uczucie nostalgii.

Nabytki 2022, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu Toruń, 9.12.2022 (piątek), godz. 18.00 (zakończony)

Kolekcja CSW. Nabytki 2022 v2
Kolekcja CSW. Nabytki 2022 v2
Eksponowane podczas wystaw nabytków prace na ogół jeszcze nie miały możliwości „zadomowić się” na półkach magazynu CSW – są to dzieła, które trafiają do zbiorów zazwyczaj przy okazji corocznych zakupów ze środków własnych lub pozyskanych z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nierzadko też otrzymane dzięki hojności samych twórców.

Wśród prezentowanych prac znajdują się dary, które pozwoliły na podniesienie wartości zbiorów CSW Znaki Czasu o 100%. Podarowane prace były już pokazywane podczas dwóch ważnych tegorocznych wystawach – Sean Scully. Malarstwo i rzeźba oraz Sean Scully. 50+1 i – decyzją artysty – pozostały w Toruniu.

Wchodząc na wystawę, nie sposób jednak nie spojrzeć najpierw w kierunku wielkoformatowego dzieła litewskiego artysty, prof. Jonasa Gasiūnasa – The Grand Duchy / Wielkie Księstwo. Wypełnia ono całą ścianę i wymaga miejsca na swobodną kontemplację. Reprezentuje też ważny kierunek rozwoju kolekcji CSW, jakim jest sztuka Europy Wschodniej, a przy tym odnosi się do przyszłorocznych planów ekspozycyjnych, które – co nieco zdradzając – będą związane m.in. ze sztuką litewską.

Kurdystan – Oblicza trwania. Wystawa w Galerii Muzeum w BCF, ul. Jaggielońska 1, 25.11.2022 – 31.03.2023 r.

mat. organizatora
mat. organizatora
O narodzie, o jego istnieniu stanowi kultura, a w szczególności sztuka. Trwałość bytu to trwałość artystycznych dokonań realizowana przez najwartościowsze i silne jednostki każdego społeczeństwa. Wielkość twórczych osobowości zapewnia trwanie narodu, nawet, gdy czasowo pozbawione jest swojej jedności. Kurdystan – Oblicza Trwania to wystawa i działania dotyczące szeroko pojętej sztuki współczesnej, ukazująca prawdę bytu jednego z największych narodów świata, pozbawionego swojej ziemi, swojego miejsca prawdy.
Współcześni kurdyjscy artyści operują znakomitym światowym językiem sztuki, filmu i literatury. Należą do grona wybitnych twórców, goszczących na najznakomitszych salonach artystycznych

Wystawa malarstwa i rysunku „Ignacy Bulla – Twarze i Satyra”. Wernisaż odbędzie się 7.12.2022 r. o godz. 18:00. Wystawa będzie czynna do 28.02.2023 roku.

mat. organizatora
mat. organizatora
Wystawa będzie prezentowała prace malarskie i rysunkowe, w tym rysunek satyryczny.
"Rysunek satyryczny stanowi w mojej twórczości odrębny sposób wypowiedzi. Towarzyszy mi cały czas, równolegle z malarstwem i rysunkiem klasycznym. Jest dla mnie bardzo ważną metodą stawiania problemów i pytań. W rysunku satyrycznym moim zamierzeniem jest nie rozbawiać, rozśmieszać, ale pobudzić oglądającego do myślenia, do głębokiej refleksji, zwrócić uwagę na zagadnienia i nieprawidłowości, które nas otaczają.
Portret zajmuje w mojej twórczości szczególne miejsce. Obojętnie, czy jest to portretowana konkretna osoba czy tak zwana „twarz zawidziana” (moja terminologia) gdzieś na ulicy czy w autobusie, portret staje się nim poprzez ukazanie różnorodnych stanów właściwych człowiekowi, a wyrażanych w ekspresji życia".(Ignacy Bulla)

„Zakamarek - ekotriki na kąciki”

mat. organizatora
mat. organizatora
20.10.2022-30.06.2023 r.

Celem głównym przedsięwzięcia jest wychowanie kreatywnego, świadomego swoich możliwości, posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą i podejmowania działań na jej rzecz przedszkolaka/ ucznia, a także zrozumienie wzajemnej zależności człowiek – przyroda, kształtowanie i utrwalanie zachowań proekologicznych, tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczo – ekologicznej. W projekcie mogą uczestniczyć wszystkie zainteresowane placówki: żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, specjalne, świetlice itp.

W pierwszej edycji projektu efektem finalnym, podsumowującym było stworzenie postaci z surowców wtórnych oraz wykonanie plakatu ,,Co dobrego już dziś mogę zrobić dla Ziemi?”. Uczestnicy są wręcz zobligowani do zrobienia 3 dobrych uczynków dla naszej planety.

Otrzymaliśmy Patronaty Honorowe: Pana Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Pana Michała Zaleskiego Prezydenta Miasta Torunia , Pana Marka Gralika Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Stowarzyszenia Edukacji Przedszkolnej ,,Inicjatywa i Twórczość” , firmy Tektorado oraz patronaty medialne Polskiego Radia Pomorza i Kujaw PiK , miesięcznika dla nauczycieli wychowania przedszkolnego ,,Bliżej przedszkola”.

Nowa Planeta. Karolina Wojnowska-Paterek [zakończony]

mat. organizatora
mat. organizatora
Bydgoskie Centrum Sztuki
ul. Jagiellońska 47

16.08-9.09.2022
Wernisaż 16 sierpnia, godz. 18:00

Instalacja artystyczna Nowa Planeta to opowieść o tym, co pozostawimy po sobie następnym pokoleniom. „Inspiracją do zrobienia tej pracy była dla mnie moja ostatnia podróż do Indonezji. Miejsca, w których byłam dwanaście lat temu, zamieniły się w wysypiska odpadów, a ocean niesie tony plastiku. Zmiany na Ziemi, jakie pozostawimy po naszym pokoleniu, będą widoczne przez co najmniej pięćset lat. Pięćset lat to dużo i mało. Z punktu widzenia gwiazd to krótka chwila, a dla nas to osiem pokoleń.”
Karolina Wojnowska-Paterek jest artystką i architektem. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. Obok dokonań malarskich czy rzeźbiarskich, w jej dorobku artystycznym znajdują się działania związane z szeroko pojętym kształtowaniem przestrzeni

Strona wydarzenia: https://fb.me/e/1JKdQounF

Maluję, bo lubię. Refleksjoniści – bydgoskie art brut [ZAKOŃCZONY]

Zapraszamy na wystawę prac twórców ─ uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej "mega-Art" Stawowa 1 w Bydgoszczy. Grupa artystyczna „Refleksjonistów”, której aktywność oparta jest o formę terapii przez sztukę, od niemal trzydziestu lat buduje bydgoską formację art brut. Twórczość ta ─ surowa, czasami trudna ─ niepozbawiona jest pierwiastka magicznego, odkrywa wewnętrzne bogactwo autorów. Z kolei spontaniczność kreacji, oryginalne interpretacje przedstawianego świata, szczerość ekspresji i siła koloru oraz estetyczna dojrzałość urzekają widza.

„Refleksjonistów” w świat sztuki cierpliwie wprowadza instruktor ─ artysta malarz Stanisław Stasiulewicz. Odkrywa, rozwija i pielęgnuje talenty, nie ingerując w osobowość twórców, szanując ich indywidualność. Taka postawa pozwala twórcom z sukcesami (zdobywając nagrody i wyróżnienia, trafiając do kolekcji prywatnych i muzealnych) brać udział m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki. Swoje dokonania uczestnicy warsztatów prezentują również w ramach wystaw indywidualnych.

Ekspozycja odsłania różnorodne postawy sztuki intuicyjnej, wyrażone w malarstwie, rysunku, tkaninie i rzeźbie. Niemal dwudziestu autorów otwarcie dzieli się z nami swoimi wyobrażeniami, radościami, czasami lękami ─ nie oczekując poklasku, a jedynie zatrzymania się i wsłuchania w język ich sztuki.

Na wystawie zobaczymy prace autorstwa m.in. Piotra Matuszka, Małgorzaty Lehmann, Piotra Paprockiego, Jacka Szwagrzyka, Sławomira Mianowicza, Ireneusza Bednarczyka, Sławy Radtke i Adama Pyciora.
1234