Piątek, 30 września 2022 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYSTAWY I WYDARZENIA DŁUGOTERMINOWE

Nowa Planeta. Karolina Wojnowska-Paterek [zakończony]

mat. organizatora
mat. organizatora
Bydgoskie Centrum Sztuki
ul. Jagiellońska 47

16.08-9.09.2022
Wernisaż 16 sierpnia, godz. 18:00

Instalacja artystyczna Nowa Planeta to opowieść o tym, co pozostawimy po sobie następnym pokoleniom. „Inspiracją do zrobienia tej pracy była dla mnie moja ostatnia podróż do Indonezji. Miejsca, w których byłam dwanaście lat temu, zamieniły się w wysypiska odpadów, a ocean niesie tony plastiku. Zmiany na Ziemi, jakie pozostawimy po naszym pokoleniu, będą widoczne przez co najmniej pięćset lat. Pięćset lat to dużo i mało. Z punktu widzenia gwiazd to krótka chwila, a dla nas to osiem pokoleń.”
Karolina Wojnowska-Paterek jest artystką i architektem. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. Obok dokonań malarskich czy rzeźbiarskich, w jej dorobku artystycznym znajdują się działania związane z szeroko pojętym kształtowaniem przestrzeni

Strona wydarzenia: https://fb.me/e/1JKdQounF

Maluję, bo lubię. Refleksjoniści – bydgoskie art brut [ZAKOŃCZONY]

Zapraszamy na wystawę prac twórców ─ uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej "mega-Art" Stawowa 1 w Bydgoszczy. Grupa artystyczna „Refleksjonistów”, której aktywność oparta jest o formę terapii przez sztukę, od niemal trzydziestu lat buduje bydgoską formację art brut. Twórczość ta ─ surowa, czasami trudna ─ niepozbawiona jest pierwiastka magicznego, odkrywa wewnętrzne bogactwo autorów. Z kolei spontaniczność kreacji, oryginalne interpretacje przedstawianego świata, szczerość ekspresji i siła koloru oraz estetyczna dojrzałość urzekają widza.

„Refleksjonistów” w świat sztuki cierpliwie wprowadza instruktor ─ artysta malarz Stanisław Stasiulewicz. Odkrywa, rozwija i pielęgnuje talenty, nie ingerując w osobowość twórców, szanując ich indywidualność. Taka postawa pozwala twórcom z sukcesami (zdobywając nagrody i wyróżnienia, trafiając do kolekcji prywatnych i muzealnych) brać udział m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki. Swoje dokonania uczestnicy warsztatów prezentują również w ramach wystaw indywidualnych.

Ekspozycja odsłania różnorodne postawy sztuki intuicyjnej, wyrażone w malarstwie, rysunku, tkaninie i rzeźbie. Niemal dwudziestu autorów otwarcie dzieli się z nami swoimi wyobrażeniami, radościami, czasami lękami ─ nie oczekując poklasku, a jedynie zatrzymania się i wsłuchania w język ich sztuki.

Na wystawie zobaczymy prace autorstwa m.in. Piotra Matuszka, Małgorzaty Lehmann, Piotra Paprockiego, Jacka Szwagrzyka, Sławomira Mianowicza, Ireneusza Bednarczyka, Sławy Radtke i Adama Pyciora.

„Rene Magritte. Prace graficzne” [zakończone]

.
.
Po sukcesach na Łotwie i Litwie w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie – w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego w dniach 11.03 do 19 .06 2022r. zagości unikatowa wystawa prac Rene Magritte`a pochodzących z prywatnej kolekcji z Francji.

Wystawa prezentować będzie 86 oryginalnych prac graficznych jednego z największych mistrzów sztuki współczesnej- artysty, który na zawsze zmienił postrzeganie świata. Składają się na nią dwa zbiory litografów: „ Les Chants de Maldoror” i „ Les nécessités de la vie et les conséquences des rêves ”.

Zbiór - Les Chants de Maldoror (Pieśni Maldorora) to poetycka powieść składająca się z 6 pieśni. Została napisana w latach 1868-1869 przez znanego pod pseudonimem hrabia de Lautréamont, urodzonego w Urugwaju francuskiego pisarza Izydora Ducasse. Wielu surrealistów na początku XX w. przytaczało tę powieść jako główną inspirację dla ich własnych dzieł. Tak samo było w przypadku René Magritte'a, który stworzył całą serię ilustracji do Les Chants de Maldoror, prezentowanych na tej wystawie. Litografie te ukazały się w Belgii w 1948 roku w wydawnictwie La Boétie.

Kwietniowi Antypiraci 2022 [zakończone]

Ogólnopolska akcja Kwietniowi Antypiraci

Zapraszamy szkoły i biblioteki do udziału w VI edycji ogólnopolskiej akcji. Celem akcji jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej własności intelektualnej i praw autorskich oraz inspirowanie nauczycieli do wykorzystywania innowacyjnych metod w pracy z uczniami. Nauczyciel kierujący pracą zespołu uczniów w akcji będzie pełnił rolę koordynatora szkolnego. Może nim zostać nauczycielka i nauczyciel każdego przedmiotu, zwłaszcza nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel języka polskiego, informatyki, techniki. Zapisy już dziś, a przed uczestnikami bezpłatne seminarium online ułatwiające realizację projektu.
Więcej informacji na https://bpkpcen.blogspot.com/p/kwietniowi-antypiraci-2022-edycja-vi.html

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz [zakończone]

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury to projekt wystawienniczy Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, w ramach którego przyglądamy się fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku na terenie Polski. Opowiadamy o budynkach i przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt przestrzeni miejskich po odzyskaniu niepodległości.

W 2019 roku w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki poddano analizie wycinki historii pięciu miast: Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Wytypowano najciekawsze budynki, założenia urbanistyczne i przestrzenie miejskie, dzięki czemu zdefiniowano unikatową tożsamość tych miast.

Tym razem, do wciąż aktualnej dyskusji, zaproszono regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Wspólnie z lokalnymi kuratorami przyjrzano się zmianom w krajobrazie architektonicznym oraz podjęto próbę zdefiniowania tożsamości kolejnych sześciu miast.

Zapraszamy na wystawę, która jest efektem dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. Chcemy nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić Was do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy.

„Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” [zakończone]

„Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
ekspozycja czynna od 3 grudnia 2021 do 3 kwietnia 2022

Stroje i akcesoria mody z jednej z największych w Europie kolekcji Adama Leja będzie można zobaczyć od 3 grudnia w bydgoskim Muzeum Okręgowym. Zaprezentowane ubrania dzienne i wieczorowe, a także suknie ślubne wspólnie z dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego stworzą iluzję rzeczywistości z lat około 1890-1950.

Wystawa „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” będzie opowieścią o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach. Począwszy od skrępowania konwenansem i gorsetem, poprzez stopniową i wieloletnią emancypację, zyskanie praw wyborczych i zaistnienie w sferze publicznej, z tworzeniem kobiecych struktur wojskowych w czasach walki o niepodległość kraju, aż po funkcjonowanie w nowej rzeczywistości po II wojnie światowej. Zaakcentowany zostanie również rozwój technologii i wzornictwa, który również miał wpływ na modę, będzie to widoczne na ekspozycji w konkretnych strojach lub dodatkach.

"Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu" [zakończone]

"Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu"
Wernisaż: 16 grudnia o godzinie 18.00
Kurator: Anna Kornelia Jędrzejewska
Aranżacja plastyczna: Ewa Widacka-Matoszko
Miejsce ekspozycji: Spichrze nad Brdą

Wystawa "Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu" prezentuje zagadnienia związane z bogatą kulturą kulinarną w Bydgoszczy. Jest próbą podjęcia refleksji nad dziejami kulinariów w naszym mieście oraz nad lokalnym dziedzictwem materialnych i niematerialnym z nimi związanym.

Na ekspozycji zobaczymy między innymi przechowywane w zbiorach muzealnych naczynia
a także narzędzia służące do przygotowania, podawania oraz przechowywania jedzenia.
Nie zabraknie fotografii popularnych bydgoskich restauracji, kawiarni czy cukierni. Pokazane zostaną jadłospisy przechowywane w zbiorach muzealnych i prywatnych. Wspomniana zostanie działalność znanych, a często już nieistniejących bydgoskich fabryk, wytwórni i zakładów spożywczych. Ekspozycję uzupełnią historyczne reklamy i ogłoszenia prasowe. Wspomnimy także o sztuce bydgoskiego artysty Bronisława Zygfryda Nowickiego (1907-1981), który m.in. projektował reklamy oraz opakowania wyrobów spożywczych, np. firmy Pilińskiego, wody Ostromecko czy "Jutrzenki" - słynnej bydgoskiej fabryki cukierniczej.

,,Zakamarek – ekotriki na kąciki” [zakończone]

,,Zakamarek – ekotriki na kąciki” to Ogólnopolski Projekt z zakresu edukacji przyrodniczo – ekologicznej i aranżacji przestrzeni. Celem przedsięwzięcia jest między innymi aranż kącików zainteresowań i ich wyposażenia z uwzględnieniem materiałów naturalnych i ekologicznych (np. dzieci tworzą do kącika teatralnego pacynki ze skarpetek, marionetki z butelek i papieru), kształtowanie i utrwalanie zachowań proekologicznych, wyrabianie emocjonalnego stosunku wobec przyrody, rozwijanie wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego, rozbudzanie zainteresowania najbliższą okolicą oraz nawiązanie współpracy z placówkami edukacyjnymi działającymi na terenie Polski.

„Marcin Sauter – fotografie” [zakończone]

„Fotografie. Nie znalazłem lepszej nazwy. (…) W ogóle z tytułami mam kłopot. To zawsze jakaś interpretacja literacka obrazu. Po co? Obraz mówi nam dużo więcej i jest samowystarczalny, nie potrzebuje opisu. Data i miejsce, wydaje mi się, że to wystarczy. Obraz jest dla mnie chyba rzeczą najważniejszą. Więc „Fotografie” no i… podróż. Dla mnie to to samo”. Tak o swojej najnowszej wystawie mówi Marcin Sauter – fotoreporter Gazety Wyborczej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Wieloletni wykładowca Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Współtwórca idei Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Reżyser, scenarzysta i autor zdjęć ponad dwudziestu filmów dokumentalnych i fabularnych. Laureat kilkudziesięciu nagród, w tym wielu głównych, na festiwalach filmowych na całym świecie.

Jean Cocteau-Rysunek linii. Personalne Autorskie Portfolio. [zakończone]

W Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie w dniach od 1 października 2021r. do 10 stycznia 2022 r. odbywać się będzie wystawa prac Jeana Cocteau.

Na wystawę „Jean Cocteau- Rysunek linii. Personalne Autorskie Portfolio” składają się jego oryginalne prace: 51 linorytów- wczesnych rysunków Cocteau ze zbioru „Dessins” z unikatową pamiątką – jego odręczną dedykacją dla Pabla Picassa. Zbiór „Dessins” jest absolutnie unikatowym, podpisanym ołówkiem przez autora, osobistym egzemplarzem Jeana Cocteau i faktycznie jego unikalnym narzędziem pracy użytym do pierwszej edycji zbioru opublikowanej w Paryżu w 1923 r. Wystawa podkreśla kluczowe aspekty twórczości tego największego artysty naszych czasów. Jak powiedział o nim jeden z francuskich krytyków: „Bardzo dobrze znany, a więc nieznany”.

Wystawa odbywać się będzie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Żnina , oraz Patronatami TVP3 Bydgoszcz, Gazety Pomorskiej- Nasze Miasto, Tygodnika Lokalnego Pałuki, Radia PIK, Radia Żnin, Wasze Radio przy współpracy z Firmą Art. Expo SIA.

123