„Centrum żywe. XV lat CSW Znaki Czasu w Toruniu. Prace z kolekcji CSW” 26.05. -27.08.2023r.
2023-05-15
14. PLASTER, Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej, 12.05. - 27.08. 2023r. Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń
2023-05-08
Wystawa tematyczna "Kosmos bliżej nas" 3.04 -23.06.2023r.Szkoła Podstawowa nr.8 w Toruniu, Galeria Copernicus
2023-03-31
"Biblioteka od kuchni" 5.06.2023r.
2023-05-18
"Biblioteka od kuchni". Spotkanie z Patrykiem Galewskim 12 czerwca o godzinie 17:00 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa przy placu Klasztornym 2.
2023-05-18
Instytut Prymasa Józefa Glempa i Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza zapraszają na spotkanie z Patrykiem Galewskim.
Nasz gość był chłopakiem z kryminalną przeszłością, który przebył długą drogę, aby znaleźć się w miejscu, w którym jest obecnie. Dzięki znajomości z księdzem Janem Kaczkowskim i pracy w Puckim Hospicjum pw. św. Ojca Pio zmienił dotychczasowe życie
oraz odkrył w sobie pasję do gotowania. Obecnie Patryk Galewski jest szefem kuchni, właścicielem restauracji, szczęśliwym mężem i ojcem. Jego historia stała się kanwą filmu „Johnny”, gdzie w rolę Patryka wcielił się Piotr Trojan. Spotkanie będzie też pretekstem do rozmowy o książce „Kuchnia na pełnej petardzie”. Z lektury można się dowiedzieć o jakich potrawach Patryk marzył w więzieniu, co gotował dla podopiecznych księdza Jana, jakie dania przyrządza dla gości swojej restauracji, a co gotuje w domu, dla żony i dzieciaków.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 12 czerwca o godzinie 17:00 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa przy placu Klasztornym 2. Bezpłatne wejściówki na spotkanie będą dostępne w Wypożyczalni dla Dorosłych przy ul. J. Kilińskiego 16 od 5 czerwca. Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Biblioteka od kuchni. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PIK.
"Biblioteka od kuchni" 12.04.- 30.06. Siedziba Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, a także Instytut Prymasa Józefa Glempa (plac Klasztorny 2) działający w strukturze KCK.
2023-03-30
z twórcami, warsztaty,konkursy, spacer tematyczny, wystawa, ankieta.
Wydarzenie będzie skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i osób 60+ zamieszkujących teren miasta i powiatu inowrocławskiego, a także gości przebywających w naszym mieście. Przy realizacji projektu nawiążemy współpracę z lokalnymi instytucjami kultury.
Ceramika – sztuka dotyku, Alicja Buławka-Fankidejska, Bydgoskie Centrum Sztuki, 28.04. - 26.05.2023r.
2023-04-13
Alicja Buławka-Fankidejska
kuratorka: Marta Wróblewska
Alicja Buławka-Fankidejska: Punktem wyjścia motywującym mnie do stworzenia cyklu wielkoformatowych rzeźb ceramicznych było założenie, że glina implikuje cielesność, zarówno w procesie tworzenia rzeźb, „współgrając” z dotykiem moich dłoni, pochłaniając energię i kumulując ją wewnątrz, jak i podczas oddawania tego ładunku w procesie bezpośredniego doznania, wspólnej kreacji w działaniu z odbiorcą. Zakładam zatem, że wybór ceramicznego medium, nawiązując do historycznej zażyłości ludzkości z utrwalaną w ogniu gliną, pozwoli mi potwierdzić silne, wielozmysłowe zaangażowanie ciała w doświadczaniu rzeźby i zachęcić odbiorcę do interaktywnego odbioru prac. Formowanie obiektu w glinie jest dla mnie przede wszystkim czynnością zmysłową i intuicyjną. Dotyk związany jest z procesem powstawania formy ceramicznej od samego początku. Obiekty nawiązują do kadrowanej sylwetki kobiecego ciała – mojego ciała, którego obserwację przekładam na język wyabstrahowanej formy rzeźbiarskiej. W subiektywnych, biologicznych kształtach poszukuję proporcji i odpowiednich dla mnie konstrukcji ostatecznego, uproszczonego obrazu.
Trzonem wystawy jest cykl sześciu rzeźb oraz trzech paneli ceramicznych zrealizowany w ramach doktoratu „Ceramika – sztuka dotyku. Transfer termoaktywny.” (2022) pod opieką promotorską prof. Teresy Klaman. Doktorat realizowany był na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
IX Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle” 28.04. - 30.09.2023r.
2023-05-13
Konkurs ma na celu propagowanie zabytków województwa kujawsko-pomorskiego oraz skłanianie jego uczestników do poznawania historii fotografowanych obiektów. Jest też okazją do wykazania się kreatywnością oraz talentami artystycznymi i pokazania swojej wrażliwości na piękno wartościowej architektury, będącej wizytówką regionu kujawsko-pomorskiego.