PKP ogłosiło przetarg na remont nieczynnego zabytkowego dworca w Ciechocinku

2026-05-27, 07:55  PAP/KB
Historyczny kurs z Torunia do Ciechocinka/fot. Monika Kaczyńska/archiwum

Historyczny kurs z Torunia do Ciechocinka/fot. Monika Kaczyńska/archiwum

Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na projekt i remont zabytkowego dworca kolejowego w Ciechocinku, który od kilkunastu lat nie pełni swojej funkcji. Pod koniec 2025 r., po 14 latach przerwy, wznowiono kursowanie pociągów do tego kurortu.

Jak poinformowała we wtorek spółka PKP, wykonawcy mogą składać swoje oferty do 22 czerwca.

Z zachowanie historycznych walorów
Ciechociński dworzec pochodzący z początku XIX w. figuruje w rejestrze zabytków. Budynek zostanie gruntownie wyremontowany i zachowaniem walorów historycznych i przystosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych. W budynku znajdzie się poczekalnia dla podróżnych z systemem informacji pasażerskiej, a w pobliżu urządzone zostaną toalety dostosowane do osób o ograniczonej mobilności i wyposażone w przewijaki dla niemowląt.

Duża część obiektu jest obecnie zajmowana przez trzech najemców, którzy zadeklarowali współpracę w trakcie i po wykonaniu remontu. Znajdą się tam galeria z przedmiotami retro, restauracja i biuro turystyczne.

W ramach remontu zaplanowano m.in. wymianę dachu, okien i drzwi, a także aranżację holu, wymianę wszystkich instalacji i zainstalowanie monitoringu. Zagospodarowana zostanie przestrzeń dookoła budynku. Planowane jest postawienie ławek i uporządkowanie zieleni.

32 miliony zł na obsługę połączeń
14 grudnia 2025 r., po 14 latach przerwy, wznowione zostało kursowanie pociągów osobowych do Ciechocinka, a uzdrowisko zyskało regularne połączenia z Aleksandrowem Kujawskim i Toruniem. Było to możliwe dzięki wyremontowaniu 7-kilometorwej linii Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek. Inwestycja kosztowała 37,8 mln zł i została sfinansowana ze środków Polskich Linii Kolejowych. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zobowiązał się do przeznaczenia w ciągu pięciu lat 32 mln zł na obsługę połączeń.

  • W związku ze wznowieniem połączeń kolejowych w Ciechocinku urządzono tymczasowy dworzec w kontenerach, który będzie służył podróżnym do czasu zakończenia remontu zabytkowego budynku.

Region

Ostre cięcie lodu w Fordonie Miejska ślizgawka wpuściła na taflę pierwszych łyżwiarzy [zdjęcia]

Ostre cięcie lodu w Fordonie! Miejska ślizgawka wpuściła na taflę pierwszych łyżwiarzy [zdjęcia]

2024-11-02, 15:42
Szpilka w halloweenowym cukierku Zabójcze słodycze dostało dziecko z Fordonu

Szpilka w halloweenowym cukierku! „Zabójcze" słodycze dostało dziecko z Fordonu

2024-11-02, 11:33
Domagają się upragnionego wiaduktu drogowego. Mieszkańcy Laskowic narzekają na korki

Domagają się upragnionego wiaduktu drogowego. Mieszkańcy Laskowic narzekają na korki

2024-11-02, 09:14
Policjanci apelują: Uważajmy na drogach. Najważniejsze jest bezpieczne dotarcie do celu

Policjanci apelują: Uważajmy na drogach. Najważniejsze jest bezpieczne dotarcie do celu

2024-11-02, 07:53
Jak inne kościoły podchodzą do dnia Wszystkich Świętych Ewangelicy obchodzą dwa święta

Jak inne kościoły podchodzą do dnia Wszystkich Świętych? Ewangelicy obchodzą dwa święta

2024-11-01, 21:27
Chryzantemy znów wypełniają polskie cmentarze. Politechnika Bydgoska pracuje nad nowymi odmianami

Chryzantemy znów wypełniają polskie cmentarze. Politechnika Bydgoska pracuje nad nowymi odmianami

2024-11-01, 20:17
Kwesta wróciła na cmentarz we Włocławku. Zbierano środki na renowację grobu miejskiego kronikarza

Kwesta wróciła na cmentarz we Włocławku. Zbierano środki na renowację grobu miejskiego kronikarza

2024-11-01, 18:03
Rośnie liczba cmentarzy w naszym regionie. Nowe nekropolie powstały w powiecie bydgoskim [zdjęcia]

Rośnie liczba cmentarzy w naszym regionie. Nowe nekropolie powstały w powiecie bydgoskim [zdjęcia]

2024-11-01, 16:50
Są w dobrym stanie, po co je wyrzucać. Coraz więcej osób dzieli się zniczami

„Są w dobrym stanie, po co je wyrzucać”. Coraz więcej osób dzieli się zniczami

2024-11-01, 15:44
Znani bydgoszczanie biorą udział w kweście. Z puszkami stoją m.in. prezydent miasta i minister

Znani bydgoszczanie biorą udział w kweście. Z puszkami stoją m.in. prezydent miasta i minister

2024-11-01, 13:12
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę