Nestorzy Ochotniczej Straży Pożarnej odznaczeni. Bez nich wsie by nie przetrwały [zdjęcia]

2026-05-14, 19:27  Mariusz Luda/KB
Blisko setka druhów seniorów z całego powiatu toruńskiego świętowała w Zamku Bierzgłowskim/fot. Mariusz Luda

Blisko setka druhów seniorów z całego powiatu toruńskiego świętowała w Zamku Bierzgłowskim/fot. Mariusz Luda

Blisko setka druhów seniorów z całego powiatu toruńskiego świętowała w Zamku Bierzgłowskim. Piętnastu z nich otrzymało odznaki od starosty. Zjazd był też okazją do wspomnień i długich rozmów.

- Jestem już 60 lat na służbie - mówi Marian Lewandowski z OSP Młyniec. - Początkowo z końmi jeździliśmy, później mieliśmy samochód STAR, a teraz... trzy samochody mamy. Jeden z najtrudniejszych moich pożarów to ogień w lesie w Cierpicach...

- Jestem w OSP od 47 lat - mówi Marek Matusz z OSP Łubianka. - Teraz to już jest komfort, wygoda, a przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Nie tak było, gdy wstępowałem do straży. Wtedy były inne czasy. Mieliśmy jedną gaśnicę, dwie tłumice i stary samochód, taką dekawkę. Dźwięk syreny podnosił na duchu. Liczyło się niesienie pomocy. Było kilka takich ciężkich akcji. Największa, w której brałem udział, to gaszenie Puszczy Bydgoskiej. Pomagaliśmy także przy wypadku samochodowym i pożarze, w którym dwie osoby zginęły na miejscu. To takie przykre wspomnienie, gdy nie mogliśmy pomóc...

Starosta Powiatu Toruńskiego Mirosław Graczyk wręczył piętnastu seniorom pożarnictwa odznaki „Zasłużony dla Powiatu”.

- Wręczyliśmy dzisiaj odznaki 15 druhom, druhnom oraz osobom, które zostały zgłoszone przez te środowiska. To jest dowód uznania za ich codzienną normalną pracę, czasami niezauważaną, wieloletnią, bo to nie są osoby, które jednorazowo gdzieś są zaangażowane, ale często mają za sobą historię 30–40 czy nawet 50 lat służby ochotniczej i działalności na rzecz lokalnego środowiska i dbania o to bezpieczeństwo. Życie społeczne na wsi nie byłoby możliwe bez zaangażowania tych ludzi.

Mówią seniorzy z OSP

Mówi starosta Powiatu Toruńskiego Mirosław Graczyk

Region

Ludzi dobrej woli nie brakuje, a pomoc wciąż potrzebna Bydgoskie Okole dla powodzian

Ludzi dobrej woli nie brakuje, a pomoc wciąż potrzebna! Bydgoskie Okole dla powodzian

2024-10-22, 15:35
Kręcą film o bohaterze z Krąplewic. Zginął, bo nie chciał wstąpić do Wehrmachtu [zdjęcia]

Kręcą film o bohaterze z Krąplewic. Zginął, bo nie chciał wstąpić do Wehrmachtu [zdjęcia]

2024-10-22, 13:13
65-latek po pijanemu usiadł za kółkiem, skończył w rowie. Kluczyki zabrał mu policjant po służbie

65-latek po pijanemu usiadł za kółkiem, skończył w rowie. Kluczyki zabrał mu policjant po służbie

2024-10-22, 11:50
Tu maturzyści mogą się zainspirować. Na Politechnice Bydgoskiej trwają Inżynieralia

Tu maturzyści mogą się zainspirować. Na Politechnice Bydgoskiej trwają Inżynieralia

2024-10-22, 11:28
Polityczna kłótnia o 800 plus. Ile zyskujemy, a ile tracimy na programie [Rozmowa Dnia]

Polityczna kłótnia o 800 plus. Ile zyskujemy, a ile tracimy na programie? [Rozmowa Dnia]

2024-10-22, 09:02
Jeszcze tydzień temu kopali tam ziemniaki, a teraz spod ziemi wyszło... cmentarzysko [zdjęcia]

Jeszcze tydzień temu kopali tam ziemniaki, a teraz spod ziemi „wyszło”... cmentarzysko! [zdjęcia]

2024-10-22, 07:00
Trzeba też umieć jeździć wieczorem, nie tylko rano. WORD Inowrocław przestawia zegarek

„Trzeba też umieć jeździć wieczorem, nie tylko rano". WORD Inowrocław przestawia zegarek!

2024-10-21, 21:00
W tydzień klub seniora przy ul. Dworcowej odwiedziło tysiąc osób. To były piękne dni

W tydzień klub seniora przy ul. Dworcowej odwiedziło tysiąc osób. To były piękne dni

2024-10-21, 19:49
Odszedł za wcześnie. Ostatnie pożegnanie naszego radiowego kolegi Bartosza Kustry

„Odszedł za wcześnie". Ostatnie pożegnanie naszego radiowego kolegi Bartosza Kustry

2024-10-21, 16:39
Wdrapali się na sosnę, by założyć ogromne gniazdo. Rybołowy mogą się wprowadzać [zdjęcia]

Wdrapali się na sosnę, by założyć ogromne gniazdo. Rybołowy mogą się wprowadzać! [zdjęcia]

2024-10-21, 15:59
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę