Piotr Całbecki: Region jest ciekawą mozaiką różnych kultur ze spójną społecznością [Rozmowa Dnia]

2025-06-05, 09:12  Adriana Andrzejewska-Kuras/Redakcja
Gościem „Rozmowy Dnia” był Piotr Całbecki, marszałek województwa/fot: Zdzisław Nawrat

Gościem „Rozmowy Dnia” był Piotr Całbecki, marszałek województwa/fot: Zdzisław Nawrat

7 czerwca będzie hucznym dniem w naszym regionie. To data święta województwa i z tej okazji rozmawialiśmy z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim. Na czym województwo opiera swoją tożsamość i czy mieszkańcy czują się z nim związani? Czy region jest zintegrowany? O to pytała Adriana Andrzejewska-Kuras.

Jakie jest nasze województwo? Jak można opisać je w kilku słowach? – Zacytowałbym mojego ostatniego gościa, prawnika Józefa Weilera, który powiedział, że ten region jest wspaniały, przyjechał tu pierwszy raz i bardzo żałuję, że dopiero tak późno się u nas pojawił. Oczywiście powiedział to na podstawie ludzi, których spotkał. Sądzę, że w pierwszej kolejności trzeba chwalić się tym, że mamy wspaniałych mieszkańców, bardzo zróżnicowany region pod względem kulturowym. To ciekawa mozaika różnych kultur i tradycji, a jednocześnie tworzymy dość spójną solidarną społeczność, współodpowiedzialną za siebie. To widać, chociażby w tym, jak w równoważny sposób się rozwijamy. Samorząd województwa jest oczkiem całego regionu. Tu są przedstawiciele wszystkich najdalej i bardzo odległych zakątków. Żaden obszar nie jest pozostawiony samemu sobie. W szczególny sposób dbamy o to, aby docierać z inwestycjami, realizować projekty unijne właśnie tam, gdzie być może jest najtrudniej. Myślę, że to odzwierciedla obraz tego, jakim jesteśmy społeczeństwem.

– Czy jesteśmy zamożnym regionem? Czy mamy wszystkie rzeczy już zrealizowane? Na pewno nie. Jeśli popatrzymy na rozmach obecnych inwestycji, które realizujemy, np. drogowych, kolejowych, w kulturze, szpitalnictwie, okazuje się, że stać nas na wiele i myślę, że inne regiony nam tego zazdroszczą – dodał Całbecki.

Co jakiś czas pojawiają się postulaty we Włocławku, żeby wyjść z tego województwa. Były pomysły, żeby połączyć się z łódzkim, jak i powstania województwa włocławsko-płockiego. Wygląda na to, że nie wszyscy są zadowoleni, że są w tym województwie. – Zawsze będzie niezadowolona opozycja i dobrze, ponieważ jej rolą jest cenzorowanie tych, którzy mają władzę i będą używać najróżniejszych argumentów, aby budować swoją pozycję wśród wyborców. Być może jest to łatwe hasło, które gdzieś trafia do głowy i jest powtarzane, że ktoś chce się odłączyć od naszego województwa. Nie znam realnych zagrożeń w tym obszarze. Miałem niedawno spotkanie z panem prezydentem Kukuckim. Omówiliśmy kolejne etapy realizacji wielkiej inwestycji dla Włocławka – budowy filharmonii. Nie widzę żadnych powodów, aby Włocławek myślał, że region kujawsko-pomorski jest gorszy od łódzkiego, czy płockiego, czy mazowieckiego. Nie słyszałem o takich planach.

Część obchodów Święta Województwa już się rozpoczęła, ale większość imprez nadal przed nami. Na co mogą liczyć mieszkańcy w najbliższych dniach? – Moglibyśmy zorganizować jeden event w jednym miejscu, w Toruniu. Tam, gdzie jest siedziba sejmiku i Urzędu Marszałkowskiego. Jednak tak nie jest. Organizujemy aż 20 eventów, wraz z innymi samorządami jeszcze więcej. W każdym mieście prezydenckim będzie się działo coś bardzo ciekawego. Przede wszystkim koncerty otwarte, plenerowe, dla wszystkich mieszkańców, z występami znanych artystów, rozpoznawalnych w Polsce. Uruchamiamy bardzo dużo wydarzeń okołokoncertowych. Przedwczoraj po raz drugi wręczyliśmy nagrodę Mikołaja Kopernika Fides et Ratio. To było duże wydarzenie. Dodam, że przybył na nie prezydent Komorowski, pani premier Suchocka, kardynał Ryś. Postaci nietuzinkowe dla naszego życia w Polsce, no i sam laureat, pan profesor Weiler.

– To są bardzo ważne wydarzenia, które podkreślają rangę ludzi z zewnątrz. Staramy się nie tylko istnieć w tych eventach, czy bawić się, organizować, świętować wewnętrznie, ale również pokazywać z tej okazji region na zewnątrz. Zachęcam wszystkich państwa do zajrzenia na stronę internetową naszego urzędu. Tam w szczegółach zapoznacie się państwo z tym, co będzie się gdzie i o której godzinie działo. Naprawdę jest w czym wybierać. Zapraszam wszystkich do udziału.

Szczegółowy program Święta Województwa znajduje się można znaleźć pod tym linkiem.

Cała „Rozmowa Dnia” dostępna jest poniżej. Inne znajdują się TUTAJ.

Rozmowa Dnia – PR PiK – Piotr Całbecki

Region

Na otwarcie dudziarze i polonez na 200 par. Marszałkowski Bal Dobroczynny [zdjęcia, wideo]

Na otwarcie dudziarze i polonez na 200 par. Marszałkowski Bal Dobroczynny [zdjęcia, wideo]

2025-01-18, 21:03
W dziewięciu miastach Polski wiosłowali dla WOŚP. Rekord pobiła Bydgoszcz [wideo]

W dziewięciu miastach Polski wiosłowali dla WOŚP. Rekord pobiła Bydgoszcz [wideo]

2025-01-18, 19:48
Z flagami przeszli z Szubina do Wolwarku. Cel  upamiętnić powstańców styczniowych

Z flagami przeszli z Szubina do Wolwarku. Cel – upamiętnić powstańców styczniowych

2025-01-18, 16:34
Ziściły się marzenia sześciu pokoleń. 105 lat temu Toruń wrócił do odrodzonej Polski [wideo]

„Ziściły się marzenia sześciu pokoleń”. 105 lat temu Toruń wrócił do odrodzonej Polski [wideo]

2025-01-18, 13:52
Mierzyli się z historią Bydgoszczy, szyframi i pisaniem CV. Za nami 50. Harcerski Bieg Nocny

Mierzyli się z historią Bydgoszczy, szyframi i… pisaniem CV. Za nami 50. Harcerski Bieg Nocny

2025-01-18, 12:07
Lot balonem od marszałka Pierniki z ministrem Sikorskim Toruń szykuje się na WOŚP

Lot balonem od marszałka? Pierniki z ministrem Sikorskim? Toruń szykuje się na WOŚP

2025-01-18, 08:05
Z nosem w komórce na przejściu dla pieszych Temat nakręcił młodych filmowców [wideo, zdjęcia]

Z nosem w komórce na przejściu dla pieszych? Temat „nakręcił" młodych filmowców [wideo, zdjęcia]

2025-01-17, 20:41
Nadzieja i ulga dla chorych na Parkinsona. Tylko Szpital im. Biziela oferuje taką terapię

Nadzieja i ulga dla chorych na Parkinsona. Tylko Szpital im. Biziela oferuje taką terapię

2025-01-17, 18:41
85 lat temu Bydgoszcz straciła swój symbol. Będziemy przekonywać do odbudowy

85 lat temu Bydgoszcz straciła swój symbol. „Będziemy przekonywać do odbudowy”

2025-01-17, 17:49
Wampirka z Pnia wyniosła nasz region na archeologiczny szczyt Plebiscyt rozstrzygnięty [lista]

„Wampirka z Pnia" wyniosła nasz region na archeologiczny szczyt! Plebiscyt rozstrzygnięty [lista]

2025-01-17, 17:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę