Dwa akty oskarżenia po śledztwie ws. nielegalnego hazardu. Automaty działały także w Kujawsko-Pomorskiem

2026-05-27, 09:35  BN
Dwa akty oskarżenia po śledztwie ws. nielegalnego hazardu. Automaty działały także w Kujawsko-Pomorskiem/fot. Pixabay/ilustracyjna

Dwa akty oskarżenia po śledztwie ws. nielegalnego hazardu. Automaty działały także w Kujawsko-Pomorskiem/fot. Pixabay/ilustracyjna

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała dwa akty oskarżenia przeciwko trzem osobom podejrzanym o pomoc w organizowaniu nielegalnych gier hazardowych. Śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która przez kilka lat prowadziła punkty z automatami m.in. w województwie kujawsko-pomorskim.

Grupa miała działać od sierpnia 2017 roku do marca 2022 roku na terenie województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego. Według śledczych organizowała nielegalne gry hazardowe poza legalnymi kasynami. Postępowanie prowadzili funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Setki kontroli i zabezpieczonych automatów

W toku śledztwa funkcjonariusze przeprowadzili 179 kontroli. Zabezpieczono 675 automatów do gier znajdujących się w co najmniej 153 lokalach.

Jak ustalili śledczy, grupa korzystała z sieci spółek, które oficjalnie prowadziły inną działalność gospodarczą. Lokale były jednak przystosowane do prowadzenia nielegalnego hazardu. Wyposażano je m.in. w monitoring i zamki elektromagnetyczne, a wejście było kontrolowane przez obsługę.

Ostrzegali się przed kontrolami

Według prokuratury pracownicy mieli zdjęcia funkcjonariuszy służb celno-skarbowych i byli instruowani, by nie wpuszczać ich do środka. Ostrzeżenia o kontrolach przekazywano przez komunikatory internetowe, m.in. Telegram, WhatsApp i Viber. W przypadku zagrożenia lokale zamykano, wyłączano reklamy i wstrzymywano działalność punktów do czasu odwołania alarmu.

Trzy osoby z zarzutami

Akty oskarżenia dotyczą trojga osób. - Karolinie B. zarzucono, że 17 lipca 2019 roku w Rumi, w lokalu w którym były zainstalowane automaty do gier hazardowych, pomagała w organizowaniu nielegalnych gier hazardowych - czytamy na stronie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. - Oskarżona wykonywała czynności związane z bieżącą obsługą punktu. Do jej zadań należało wpuszczanie klientów do lokalu, obserwowanie monitoringu, resetowanie liczników automatów przy użyciu kluczy oraz wypłacanie wygranych graczom - dodaje prok. Mariusz Marciniak, rzecznik tamtejszej placówki.

- Jackowi F. zarzucono, że 30 października 2019 roku w Wejherowie, w lokalu w którym były zainstalowane automaty do gier hazardowych, pomagał w organizowaniu nielegalnych gier hazardowych. Do zadań oskarżonego należały czynności związane z obsługą punktu z automatami do gier, to jest wpuszczanie klientów, obserwowanie monitoringu, resetowanie liczników automatów przy użyciu kluczy, wypłacanie wygranych lub wydawanie potwierdzeń wygranych w celu ich późniejszego odbioru - czytamy.

- Mateuszowi Ł. zarzucono, że 25 października 2019 r. w Dobrym Mieście, w lokalu w którym były zainstalowane automaty do gier hazardowych, pomagał w organizowaniu nielegalnych gier hazardowych. Do zadań oskarżonego należało wpuszczanie wyselekcjonowanych osób do lokalu, obserwacja monitoringu w celu kontroli dostępu, resetowanie liczników automatów przy użyciu kluczy oraz wypłacanie wygranych bądź wydawanie potwierdzeń ich odbioru w późniejszym terminie - informuje prok. Mariusz Marciniak.

Podczas kontroli zabezpieczono automaty do gier, gotówkę, dokumentację i sprzęt wykorzystywany w działalności punktów hazardowych.

Grozi im do 3 lat więzienia

Biegli potwierdzili, że zabezpieczone urządzenia oferowały gry o charakterze losowym, dlatego mogły działać wyłącznie w legalnych kasynach posiadających koncesję.

Za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnych gier hazardowych grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna lub obie te kary łącznie. Sąd może także orzec przepadek automatów i pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności.

Oskarżeni przyznali się do zarzucanych czynów i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie karze.

Region

Torunianie upamiętnili Sybiraków. Państwo powinno uznać piąte masowe zsyłki

Torunianie upamiętnili Sybiraków. „Państwo powinno uznać piąte masowe zsyłki”

2024-09-20, 20:27
Minister Gawkowski przyjechał do Bydgoszczy. Prowadzi konsultacje z samorządowcami o finansach

Minister Gawkowski przyjechał do Bydgoszczy. Prowadzi konsultacje z samorządowcami o finansach

2024-09-20, 18:46
Ciężarówki już nie będą wjeżdżać do miasta. Lubraniec doczekał się obwodnicy [zdjęcia]

Ciężarówki już nie będą wjeżdżać do miasta. Lubraniec doczekał się obwodnicy [zdjęcia]

2024-09-20, 17:04
Za dużo mówi się o porażkach maturzystów. W Toruniu spotkali się najlepsi z najlepszych

Za dużo mówi się o porażkach maturzystów. W Toruniu spotkali się najlepsi z najlepszych

2024-09-20, 16:11
Policjanci z Bydgoszczy wciąż pomagają powodzianom. Dostarczają wodę i udrażniają drogi [zdjęcia, wideo]

Policjanci z Bydgoszczy wciąż pomagają powodzianom. Dostarczają wodę i udrażniają drogi [zdjęcia, wideo]

2024-09-20, 15:48
Światełko dla Grzesia. Bydgoskie studentki chcą uczcić pamięć pobitego na śmierć dziecka

„Światełko dla Grzesia". Bydgoskie studentki chcą uczcić pamięć pobitego na śmierć dziecka

2024-09-20, 14:30
Cały Fordon w jednym tramwaju Po bydgoskich torach z Władysławem Jagiełłą [wideo, zdjęcia]

Cały Fordon w jednym tramwaju! Po bydgoskich torach z Władysławem Jagiełłą [wideo, zdjęcia]

2024-09-20, 13:00
Tak jak zesłańcy, musieli ciąć drewno i rozpalać ogień. Młodzież pamięta o Sybirakach [zdjęcia]

Tak jak zesłańcy, musieli ciąć drewno i rozpalać ogień. Młodzież pamięta o Sybirakach [zdjęcia]

2024-09-20, 12:03
W kraju wspieramy powodzian, za oceanem zaczynamy biznes. Marszałek Całbecki w Rozmowie Dnia

W kraju wspieramy powodzian, za oceanem zaczynamy biznes. Marszałek Całbecki w „Rozmowie Dnia”

2024-09-20, 09:01
Astronomiczny jubileusz Torunia. Obserwatorium w Piwnicach i radioteleskop to duma UMK

Astronomiczny jubileusz Torunia. Obserwatorium w Piwnicach i radioteleskop to duma UMK

2024-09-20, 08:49
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę