Wtorek, 30 listopada 2021 r.   Imieniny: Andrzeja, Maury, Konstanteg
Polskie Radio PiK » PiKtogramy
Forum Rolnika 2021

Ojcowie Niepodległości


Rok 100-lecia Niepodległej Rzeczpospolitej jest dla nas znakomitą okazją do prezentacji życia i dokonań wskrzesicieli państwa polskiego w serii pt. "Ojcowie Niepodległości".

60 lat bydgoskiej filharmonii

Budowa bydgoskiej filharmonii trwała w latach 1954-58/fot. Zbigniew Kuczewski
Budowa bydgoskiej filharmonii trwała w latach 1954-58/fot. Zbigniew Kuczewski
Bydgoska Filharmonia Pomorska 16 listopada 2018 świętowała 60-lecie swojego gmachu. Z tej okazji instytucja przygotowała jubileuszową publikację pt. „Naród sobie”, której współautorką jest dziennikarka Polskiego Radia PiK Magdalena Gill. Fragmenty jej wywiadów prezentowaliśmy także na antenie PR PiK.


Koncert z okazji 60-lecia gmachu filharmonii odbył się 16 listopada o godz. 19.00. Wystąpili: Julia Kociuban - fortepian, Agata Szymczewska - skrzypce, Tomasz Warmijak - tenor, Orkiestra Symfoniczna FP i Chór Opery Nova, pod dyrekcją Antoniego Wita. Repertuar był taki sam, jak podczas koncertu inaugurującego nowy gmach, który odbył się 16 listopada 1958 roku. Znalazły się w nim: Uwertura do opery „Halka” Moniuszki, Fantazja polska Paderewskiego, Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza i Harnasie Szymanowskiego.

Legendy Pomorza i Kujaw

Cykl dotyczący tajemnic regionu. Świat zaklęć, tajemnych labiryntów, bezwzględnych władców, ukrytych skarbów, przeklętych miejsc w niezwykłych opowieściach, zebranych przez historyk Małgorzatę Jarocińską.

Oprócz baśni i legend Pomorza i Kujaw, również o historii regionu, zabytkach, imprezach kulturalnych, życiu i dorobku mieszkańców miast, miasteczek i wsi.

W każdy poniedziałek - ok. godz. 11:15 - szlakiem ciekawych miejsc w regionie oraz legend z nimi związanych, zainteresowanych Słuchaczy prowadzą: Małgorzata Jarocińska - historyk z pasją i Ewa Dąbrowska.