Środa, 01 grudnia 2021 r.   Imieniny: Natalii, Eligiusza, Edmunda
Polskie Radio PiK » PiKtogramy
Plichta

Czytamy dla Ciebie...

„Arsene Lupin - Wydrążona iglica”

Słynny dżentelmen włamywacz – Arsene Lupin w słuchowisku opartym na książce pt. „Wydrążona iglica”. Niewątpliwie zachętą do sięgnięcia po tę powieść jest fakt, że o książce jest znowu głośno za sprawą cieszącego się dużą popularnością francuskiego serialu pt. „Lupin” ze świetną rolą Omara Sy, który to inspirowany przygodami Arsena Lupin przeprowadza misternie zaplanowaną zemstę na zamożnej rodzinie odpowiedzialnej za krzywdę wyrządzoną jego ojcu.

„W zamku Ambrumésy dochodzi do zuchwałej nocnej kradzieży, podczas której ginie sekretarz właściciela, hrabiego de Gesvres i w tajemniczy sposób zostają skradzione obrazy Rubensa. W śledztwo angażuje się nieoczekiwany, błyskotliwy pomocnik policji, który bez trudu znajduje odpowiedzi na kluczowe zagadki. Sprawa okazuje się jednak bardziej skomplikowana. Trop wiedzie w stronę słynnego dżentelmena-włamywacza, Arsène'a Lupin. Lecz prawdziwa gra toczy się o legendarną Wydrążoną Iglicę - miejsce ukrytej fortuny królów Francji, do której dobrał się Arsene Lupin, ale także o młodą pannę Saint-Veran, ukochaną Lupina. Czy porzuci on dla niej dotychczasowe rzemiosło i zgromadzone skarby? Rozpoczyna się fascynujący pojedynek pomiędzy inteligentnym młodzieńcem i jego przebiegłym przeciwnikiem...”

Twórcą tego wybitnego dzieła jest Maurice Leblanc, francuski pisarz i nowelista, znany autor serii powieści kryminalnych, które siedemdziesiąt lat temu objęte zostały w naszym kraju cenzurą. Arsene Lupin to niezwykle inteligentny i szarmancki mistrz charakteryzacji. Bohater to jednocześnie złodziejaszek i detektyw wymierzający sprawiedliwość, jego ofiarami padali jedynie złoczyńcy.

Świetnie napisana książka trafia do odbiorców w postaci odcinków mini słuchowiska, do którego stworzenia Polskie Radio Olsztyn zaprosiliło regionalnych aktorów: Katarzynę Kropidłowską, Mariana Czarkowskiego, Macieja Mydlaka, Cezarego Ilczynę, Michała Felczaka oraz Marka Markiewicza.

Radiowej adaptacji dzieła dokonał Marek Koter, który jednocześnie zajął się produkcją dźwiękową. W klimat francuskiego kryminału wprowadza Słuchaczy muzyka skomponowana i świetnie zagrana przez młodego olsztyńskiego twórcę Andrzeja Śleszyńskiego.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.