Niedziela, 29 maja 2022 r.   Imieniny: Magdaleny, Bogumiły, Urszuli
Polskie Radio PiK » PiKtogramy
Forum Rolnika 2022

Czytamy dla Ciebie...

„Łabędź”

grafika. empik.com
grafika. empik.com
Z końcem maja zaglądamy do nowej powieści! Od 30 maja w cyklu „Czytamy dla Ciebie” prezentujemy kolejne odcinki powieści Sylwii Trojanowskiej pt. „Łabędź”. Książka jeszcze pachnie drukiem, jej premiera odbyła się 26 stycznia br. To poruszająca opowieść o sile rodzinnych więzi, o woli życia, nadziei i miłości, trwających nawet w obliczu okrucieństw wojny.

Rok 1938, podbydgoski Fordon. Młodziutka Anna Łabędź przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w warszawskiej szkole pielęgniarskiej. Dziewczyna ma ambitne plany i jest zdecydowana walczyć o marzenia, dlatego zatrudnia się w kawiarni, by zarobić pieniądze na nowy etap życia. Początkowo wszystko układa się po jej myśli, ale Fortuna bywa ślepa.

Anna musi stawić czoła sytuacjom, na które żaden człowiek nie jest w stanie się przygotować, oraz dokonać wyboru między wiernością wobec więzów krwi a zakazaną miłością. Na jej drodze staje bowiem tajemniczy Niemiec. Dziewczyna, znając przywiązanie swojego ojca do wartości narodowych, czuje się podczas spotkań z ukochanym tak, jakby zdradzała rodzinę. Mężczyzna natomiast wie, że naziści zabiliby go, gdyby dowiedzieli się o jego relacji z Polką.

Wiszące w powietrzu widmo wojny postawi ich oboje w obliczu dramatycznego wyboru.

O tym wszystkim codziennie w 50 odcinkach na kujawsko-pomorskiej antenie dla naszych Słuchaczy czytać będzie Mariusz Słupiński.
SylwiaTrojanowska. Fot. sylwia.trojanowska.com.pl/
Sylwia Trojanowska wraz z mężem i synem mieszka w Szczecinie, na obrzeżach Puszczy Bukowej. Jest pisarką, autorka sztuk teatralnych oraz bestsellerowych powieści obyczajowych. Z zawodu coah i trenerka biznesu. Aktywnie działa na rzecz kobiet. Jest ambasadorką akcji „Wiele powodów, by żyć”, mającej na celu promowanie profilaktycznych badań cytologicznych, a także członkinią kapituły „Magnolie Biznesu”, nagradzającej wyjątkowe kopiety województwa zachodniopomorskiego. Zadebiutowała w 2015 roku powieścią pt. „Szkoła latania”. Od tamtej pory ukazało się jeszcze dziesięć innych Jej książek, m.in. wydana w latach 2019-2019 trylogia „Sekrety i kłamstwa”, a także „Wigilijna przystań” z roku 2019 i wydane w roku 2020 tytuły „Powiedz mi, jak będzie” oraz „Wzgórze Świątecznych Życzeń”.

Znakiem rozpoznawczym Sylwii Torjanowskiej jest uśmiech i optymistyczne spojrzenie na świat. Uwielbia podróże i to z nich czerpie inspiracje do swoich powieści. Jest niepoprawną optymistką. Swoje książki Sylwia dedykuje wszystkim potrzebującym nieco otuchy oraz wiary w świat i ludzi. Jak nikt inny potrafi pisać o niełatwych sprawach lekko, choć bez spłycania tematu.

Jak mówi sama o sobie - „Pisanie jest dla mnie darem, dzięki któremu tworzę świat takim, jakim chcę go widzieć! Mam nadzieję, że i Ty zanurzysz się w mój świat i poczujesz się tak samo wspaniale, jak ja, kiedy go odkrywałam.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

„Pierścień i róża”

Witamy wiosnę z nową powieścią! Od 21 marca w cyklu „Czytamy dla Ciebie” prezentujemy kolejne odcinki powieści fantastycznej dla dzieci, pt. „Pierścień i róża”. William Makepeace Thackeray - autor książki - ukończył ją w roku 1855. Powieść jest napisana niezwykle lekko, z wdziękiem i humorem. Humor pełni w niej rolę czarodziejskiego pierścienia: dzięki niemu bohaterowie i świat, w którym żyją, wydaje nam się lepszy, ładniejszy, łagodniejszy niż jest w istocie.

Akcja powieści toczy się w dwóch fikcyjnych państwach: Paflagonii i Krymtatarii. W obu tych krajach rządzą uzurpatorzy. W pierwszym Walorozo, który zagarnął tron prawowitego następcy tronu Lulejki, a w drugim Padella, który pokonał króla Kalafiore i rządzi na jego miejscu przekonany o śmierci jego córki – prawowitej następczyni tronu. Książę Lulejko żyje beztrosko nie przejmując się brakiem korony. Jest zaręczony z piękną królewną Angeliką, córką Walorozo, o której rękę stara się także przystojny syn Padelli - książę Bulbo. Nie zdaje sobie sprawę, że Angelika zawdzięcza swoją urodę magicznemu pierścieniowi, podobnie jak Bulbo magicznej róży.

O tym wszystkim codziennie w 50 odcinkach na kujawsko-pomorskiej antenie dla naszych Słuchaczy czytać będzie Mariusz Słupiński.William Makepeace Thackeray urodził się 18 lipca 1811 w Kalkucie w Indiach, gdzie jego ojciec pracował dla Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. W roku 1817 jego rodzina wróciła do Anglii, gdzie William uczęszczał do szkół. Swą edukację kończył po dwóch latach studiów w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Zaczął pisać, m.in. w „The Times” i „Punch”. W roku 1860 założył i redagował „Cornhill Magazine”. Brytyjski pisarz, dziennikarz i satyryk. Zyskał popularność dzięki powieści „Targowisko próżności”, satyrycznemu portretowi społeczeństwa angielskiego w XIX wieku. Przedstawiciel realizmu krytycznego. Zmarł 24 grudnia 1863 w Londynie.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.