Czytamy dla Ciebie...

„Znachor”

Grafika: taniaksiazka.pl Grafika: taniaksiazka.pl

U progu grudnia otwieramy dla Państwa nową powieść w radiowej adaptacji! Od 28 listopada br. w cyklu „Czytamy dla Ciebie” prezentujemy kolejne odcinki książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, pt. „Znachor”. Powieść napisana w 1937 roku należy do klasyki polskiej literatury. Dzieło to powstało początkowo jako scenariusz filmowy, kiedy jednak scenariusz odrzucono, autor przerobił go na powieść. 44 lata później, do niezwykłej popularności „Znachora” przyczyniła ekranizacja powieści w reżyserii Jerzego Hoffmana, z Jerzym Bińczyckim i Anną Dymną w rolach głównych.

Życie profesora Rafała Wilczura jest idyllą zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. Jest światowej sławy chirurgiem, podejmującym się najtrudniejszych przypadków, ratując pacjentów od śmierci. Może sobie pozwolić na bardzo dostatnie życie, a jednocześnie leczy biedne dzieci za darmo. Jest poważanym człowiekiem, szczęśliwym mężem i ojcem.

Cudowne życie zostaje przerwane nagle - w dzień rocznicy ślubu profesor zastaje puste mieszkanie. Żona, nie mogąc znieść życia w cieniu odnoszącego sukcesy męża, odchodzi do innego i zabiera córkę. Załamany Wilczur, nie radząc sobie z utratą tego, co było dla niego najważniejsze, włóczy się nocą po mieście, gdzie zostaje pobity i całkowicie traci pamięć.

Nie wiedząc, kim jest, nie znając nawet swojego imienia, przybiera nazwisko Antoniego Kosiby. Od te pory wędruje po wsiach i wiedzie życie prostego człowieka. Kiedy lata później dociera do domu pewnego młynarza, odkryty zostaje jego „talent” do leczenia ludzi. Kosiba szybko staje się poważanym znachorem, stanowiąc sól w oku miejscowego lekarza.

Jednocześnie poznajemy losy Marysi - miejscowej młodziutkiej sklepikarki, próbującej poradzić sobie z uczuciem do bogatego dziedzica. Uczuciem odwzajemnionym, co ze względu na różnice klasowe wywołuje poruszenie całej społeczności.

źródło: taniaksiazka.pl

Maciej Mydlak. Fot. P. Getka
O tym wszystkim codziennie
na kujawsko-pomorskiej antenie
dla naszych Słuchaczy
czytać będzie
Maciej Mydlak.
(na zdjęciu / Fot. P. Getka/radioolsztyn.pl/)

Realizacja: Marek Koter.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Fot. wikipedia.orgTadeusz Dołęga-Mostowicz był najbardziej poczytnym polski pisarzem okresu międzywojennego, jednocześnie scenarzystą i dziennikarzem. Popularność przyniosły mu takie powieści jak „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Znachor”, „Doktor Murek” czy „Pamiętnik pani Hanki”, na podstawie których powstały też chętnie oglądane filmy i seriale.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz interesował się literaturą od dzieciństwa. Już w Głębokiem pisał wiersze i scenariusze przedstawień szkolnych. Pracując jako dziennikarz w „Rzeczpospolitej” drukował na jej łamach krótkie opowiadania i nowele, humoreski i wierszowane szopki noworoczne, a jego felietony często miały charakter krótkich form literackich.

W listopadzie 1928 roku zakończył współpracę z „Rzeczpospolitą” i wycofał się z publicystyki politycznej na rzecz komentowania wydarzeń kulturalnych i skupienia się na pracy literackiej.

W 1930 roku ukazała się w odcinkach pierwsza powieść Dołęgi-Mostowicza – „Ostatnia brygada” , a w roku następnym, na łamach dziennika „ABC”, druga i zarazem najważniejsza powieść – „Kariera Nikodema Dyzmy”, która okazała się sukcesem, a jej autor zyskał wielką popularność.

Po sukcesie wydawniczym Dołęga-Mostowicz zajął się przede wszystkim działalnością literacką. W latach 30. został autorem kilkunastu poczytnych książek, z których największą popularność osiągnął „Znachor” i jego kontynuacja „Profesor Wilczur”. W ciągu roku pisał średnio dwie powieści. Łącznie powstało ich 16. Dzięki popularności swych utworów oraz ich ekranizacji dorobił się znacznego majątku.

źródło: wikipedia.org


Radiowe pasmo kultury, sztuki i edukacji!


Do słuchania audycji zachęcają: Piotr Majewski i Ewa Kurzawa.

Zapraszamy do kontaktu
pod adresami:

„PiKtogramy”
Polskie Radio PiK
ul.Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz