Niedziela, 01 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Nadii, Justyna, Juliana
Polskie Radio PiK » PiKtogramy
Eurostandard

Czytamy dla Ciebie...

„Pinokio”

greg.pl
greg.pl
Z początkiem astronomicznego lata na antenie Polskiego Radia PiK rozpoczęliśmy emisję odcinków powieści pt. „Pinokio” autorstwa Carla Collodiego, który pierwsze przygody bohatera swojej książki opublikował równo 140 lat temu. Radiową adaptacją jak również reżyserią zajął się Jerzy Hutka. Interpretacją antenową zaopiekował się Mariusz Słupiński.

Pinokio jest drewnianym pajacem, którego lalkarz Gepetto wystrugał z podarowanego kawałka magicznego drewna. Stary majster był samotny i bardzo chciał mieć syna. Wystrugany przez lalkarza pajacyk przejmuje cechy typowego chłopca - mówi, porusza się, odczuwa głód, przeżywa choroby i inne ludzkie słabości... Potrafi również być złośliwy, krnąbrny, a jego łobuzerskie zachowania przysparzają kłopotów staremu majstrowi. Łatwo poznać kiedy kłamie, bo wtedy żywej lalce wydłuża się nos.

Pinokio ucieka od majstra, a podejmując podróż wiele razy potrafi wpakować się w olbrzymią kabałę. Seria często niefortunnych przeżyć z czasem budzi w drewnianej postaci pewne refleksje. W trakcie długiej podróży Pinokio doświadcza wewnętrznej przemiany. Świadomy krzywd wyrządzonych po drodze, postanawia je naprawić dobrymi uczynkami... te zaś zostają nagrodzone przez wróżkę, która z drewnianego pajaca czyni Pinokio prawdziwym chłopcem... Doświadczony przez życie i mądrzejszy, Pinokio wraca do starego majstra Gepetto...

„Pinokio” to najbardziej lubiana, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na wiele języków powieść dla dzieci. Do dziś inspiruje wielu twórców teatralnych i filmowych.

...więcej na antenie Polskiego Radia PiK. Czyta Mariusz Słupiński.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.