„Przygody Tomka Sawyera”

2023-12-08
Grafika: aleksandria.net.pl

Grafika: aleksandria.net.pl

W grudniowej oprawie cyklu „Czytamy dla Ciebie” zachęcamy Słuchaczy do wsłuchania się w opis przygód Tomka Sawyera. Ta powieść dla młodzieży autorstwa Marka Twaina liczy już sobie 147 lat. W rodzimych pisarzowi Stanach Zjednoczonych ukazała się w roku 1876 roku, a jej pierwsze polskie wydanie oznaczone jest datą 1901.

Akcja powieści osadzona jest w miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi oraz w jej okolicy. Tytułowy Tomek Sawyer jest sierotą, którym opiekuje ciotka Polly. W domu ciotki mieszkają również jego młodszy przyrodni brat Sid i kuzynka Mary. Przygody chłopca przedstawione piórem Mark Twain ukazują ówczesne życie i obyczajowość małego amerykańskiego miasteczka z połowy XIX wieku.
źródło: pl.wikipedia.org

W krótkim opisie powieści czytamy: „Ciężkie są dni i wątpliwy spokój miejsca, do którego Tomek Sawyer i świta jego przyjaciół kierują swe kroki. Spływ tratwą nurtami Mississippi, poszukiwania skarbu w jaskiniach, niebezpieczna konfrontacja z mordercą… Młodszy czytelnik zachwyci się przygodami, starszemu pozostaje współczucie dla całego miasteczka i ciotki, której opieka nad chłopcem z pewnością o kilka lat skróciła życie”.
żródło: aleksandria.net.pl
Ireneusz Załóg. Fot. Przemysław Strzałkowski/PolscyLektorzy.pl
Wciągające części
przygód Tomka Sawyera i jego przyjaciół
codziennie na kujawsko-pomorskiej antenie
młodszym i starszym Słuchaczom
przedstawi
Ireneusz Załóg.
(na zdjęciu / Fot. Przemysław Strzałkowski/PolscyLektorzy.pl)Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

Mark Twain. Fot. Abdullah Frères/pl.wikipedia.org

Mark Twain (na zdjęciu / Fot. Abdullah Frères/pl.wikipedia.org )

Urodził się 30 listopada 1835 we Floridzie w stanie Missouri,
zmarł 21 kwietnia 1910 w Redding w stanie Connecticut.

Amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz.

Był także zecerem, górnikiem w kopalni srebra, poszukiwaczem złota w Kalifornii, pilotem parostatków i dziennikarzem. Mark Twain nazywany „ojcem literatury amerykańskiej”, jest autorem najpiękniejszych powieści dla dzieci i dorosłych.

Do jego najbardziej znanych powieści należą „Przygody Tomka Sawyera” (1876), „Przygody Hucka” (1884) oraz „Książę i żebrak” (1881).

źródło: pl.wikipedia.org//aleksandria.net.pl„W imię wolności i niepodległości. Historia Wojciecha Korfantego”

2023-11-25
Grafika: Radio Katowice

Grafika: Radio Katowice

Kontynuując cykl „Czytamy dla Ciebie” zmieniamy na krótko jego formułę, proponując Państwu 10-odcinkowy cykl reportaży przygotowany przez Rado Katowice pt. „W imię wolności i niepodległości. Historia Wojciecha Korfantego”.

Rok 2023, będący rokiem Wojciecha Korfantego, powoli zbliża się do końca. Warto zatem przypomnieć sylwetkę, historię i działalność jednej z najważniejszych postaci Śląska, jednego z ojców niepodległej Polski.

Od poniedziałku 27 listopada do 8 grudnia br. o godz. 11:40 prezentować będziemy Państwu kolejne reportaże poświęcone Wojciechowi Korfantemu:
  • Dzieciństwo
  • Edukacja
  • Miłość
  • Rodzina
  • Wizerunek
  • Komisarz, Dyktator
  • Korfanty kontra Grażyński
  • Emigracja
  • Niewyjaśniona śmierć
  • Fakty i mity.
Autorami reportaży są:
Dominika Sygiet i Dariusz Schmidt.

Za realizację odpowiada Jacek Kurkowski.
„Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią”

2023-09-03
Grafika: taniaksiazka.pl

Grafika: taniaksiazka.pl

Z początkiem września br. na kujawsko-pomorską antenę wkraczają odcinki powieści autorstwa Monik Kassner pt. „Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią”.

Hindenburg jesienią 1934 roku. Mroczne tajemnice rodziny inżyniera Huty Donnersmarcka doprowadzają do tragedii.

Angielska dziennikarka Lotti Dehner wraca na Górny Śląsk i prosi lipińskiego radcę Adolfa Jendryska, aby towarzyszył jej podczas przyjęcia w domu inżyniera Wilmara Tebbe. W czasie kolacji dochodzi do tajemniczego zabójstwa. Jendrysek rozpoczyna śledztwo. Klimat wyjęty wprost z powieści Agaty Christie. Adolf Jendrysek niczym Herkules Poirot.

„Najnowsza powieść Moniki Kassner to zawiłe dochodzenie, subtelne poczucie humoru i trzymająca w napięciu fabuła naznaczona rodzinnym sekretem. Autorka przenosi czytelnika w świat przedwojennego Hindenburga (Zabrza) z taką łatwością, jakby sama zaledwie chwilę wcześniej spacerowała tamtejszymi ulicami. Szeroka wiedza historyczna w połączeniu z lekkim piórem, to przepis na doskonały kryminał retro, od którego trudno się oderwać.” - (Sabina Waszut)

źródło: lubimyczytac.pl


Mirosław Neinert. Fot. e-teatr.pl
Trzymające w napięciu części
tajemniczej historii rozgrywającej się
w domu inżyniera Wilmara Tebbe,
codziennie na kujawsko-pomorskiej antenie
Słuchaczom przedstawi
Mirosław Neinert.
(na zdjęciu / Fot. e-teatr.pl)
Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

„Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią”. Proj. Mateusz Franczyk

Monika Kassner. Fot. lubimyczytac.pl
Monika Kassner (na zdjęciu / Fot. lubimyczytac.pl)

Urodziła się 25 marca 1976.
Historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, czynna nauczycielka, autorka poczytnych książek dla dzieci. Dla dorosłych pisze kryminały retro o przygodach lipińskiego radcy Adolfa Jendryska.

Laureatka pierwszej nagrody w ramach IX edycji konkursu na Jednoaktówkę po śląsku za tekst „Pōnbōczkowi świyczka” oraz konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022.

Pasjonuje się historią Śląska i średniowiecza, zwłaszcza angielskiego. Uważa, że historia miejsca, w którym mieszkamy, jest kluczem do poznania samego siebie.

źródło: lubimyczytac.pl


„Czarne stopy”

2023-06-03
Grafika: taniaksiazka.pl

Grafika: taniaksiazka.pl

Z początkiem czerwca br. na kujawsko-pomorską antenę wkraczają odcinki powieści autorstwa Seweryny Szmaglewskiej pt. „Czarne stopy”. Wspaniała przygoda przeznaczona dla młodszego odbiorcy może być dla starszych sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa, gdy z wypiekami na twarzach po raz pierwszy poznawali losy zastępu „Czarnych stóp”. To opowieść o grupce dzieci, które jadą na obóz harcerski w Górach Świętokrzyskich, gdzie poznawać będą typowe obozowe życie, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami.

Powieść Seweryny Szmaglewskiej łączy w sobie wszystko, co w lekturach z dzieciństwa najlepsze: przygodę, śmiech i uniwersalną, wzruszającą bez względu na wiek odbiorcy, historię przyjaźni. Bohaterowie będą zdobywać konkretne sprawności, pilnować obozu, tropić tajemnicze „leśne oko” i... tego, kto podkrada jedzenie z ich obozowej kuchni.

Słuchacze jeszcze raz mogą wybrać się z młodymi druhami na zbocze Diabelskiego Kamienia. Ich przygody to nie tylko wesoła opowieść, ale przede wszystkim opowieść o odwadze, wspólnym działaniu i umiejętności zdobywanych w trakcie pierwszych wakacji bez rodziców.

Ta ulubiona szkolna lektura chłopców i dziewcząt, stale wznawiana, doczekała się ekranizacji filmowej, a teraz jest dostępna w wersji audio we wspaniałej interpretacji Ireneusza Załóga.

źródło: lubimyczytac.pl
Ireneusz Załóg. Fot. Przemysław Strzałkowski/PolscyLektorzy.pl
Wciągające części
letniej przygody młodych druhów
codziennie na kujawsko-pomorskiej antenie
młodszym i starszym Słuchaczom
przedstawi
Ireneusz Załóg.
(na zdjęciu / Fot. Przemysław Strzałkowski/PolscyLektorzy.pl)Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

Seweryna Szmaglewska. Fot. Muzeum Literatury
Seweryna Szmaglewska (na zdjęciu / Fot. Muzeum Literatury)

Urodziła się 11 lutego 1916 roku w Przygłowie, natomiast zmarła 7 lipca 1992 roku w Warszawie. Była polską pisarką, znaną z powieści dla młodzieży zatytułowanej „Czarne Stopy”. To na podstawie tej książki został nakręcony film pod tym samym tytułem, wyreżyserowany przez Waldemara Podgórskiego.

Seweryna Szmaglewska uczyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przeżyła pobyt w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie spędziła lata 1942-1945. Udało jej się zbiec z marszu śmierci pod Wodzisławiem Śląskim, a ostatecznie ukryła się w gospodarstwie w Boryni. Po zakończeniu wojny Szmaglewska zamieszkała w Łodzi, jednak później przeprowadziła się do stolicy. Była jedną z osób zeznających w trakcie procesów norymberskich.

Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Sztandaru Pracy I klasy. Jej twórczość literacką, w szczególności „Dymy nad Birkenau” oraz „Niewinnych”, wyróżniono Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. Za swoją powieść „Nowy ślad Czarnych Stóp” otrzymała nagrodę specjalną Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego.

źródło: lubimyczytac.pl


„Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”

2023-05-13
Grafika: swiatksiazki.pl

Grafika: swiatksiazki.pl

Z połową maja br. na kujawsko-pomorską antenę wkracza powieść Katarzyny Drogi pt. „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”.

Marszałek Józef Piłsudski jest jedną z najbardziej znanych postaci w polskiej historii. Na ogół jego osobę rozpatruje się przez pryzmat talentu militarnego i politycznego, jednak on sam słynął także z romansów. "Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej" to niezwykle ciekawa opowieść o jednej z wybranek serca Piłsudskiego.

Kobiety odgrywały ważną rolę w życiu Marszałka, jednak ich postacie na ogół nie zostały zapamiętane. Aleksandra Szczerbińska jako jedna z nielicznych zagrzała miejsce u jego boku, zostając Pierwszą Damą II RP.

„Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej” to ciekawa pozycja, która z pewnością zainteresuje miłośników intrygujących opowieści o miłości z historią w tle. Wartka akcja osadzona w niezwykle ciekawych czasach i przystępny język sprawiają, że czytelnik będzie z napięciem śledził losy tej nietuzinkowej pary.
źródło: taniaksiazka.pl

W 1901 roku dziewiętnastoletnia Ola Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. W czasach kiedy uważano, że jedynym zadaniem kobiety jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy, organizuje siatkę wywiadowczyń i walczy z bronią w ręku.

Podczas prezentacji składu broni, wśród mauzerów i browningów, poznaje Piłsudskiego – legendę podziemnej Polski, bohatera… oraz męża innej kobiety. Mimo przeszkód stanie u jego boku, odważnie stawi czoła konwenansom epoki i wyzwaniom historii, a ta zawiedzie ją do Belwederu i uczyni pierwszą damą II RP.

Co takiego miała w sobie Ola, że Piłsudski obdarzył ją ogromnym uczuciem i uczynił partnerką nie tylko w życiu, ale też w walce o wolność? Dzieje tej niebanalnej pary to jedna z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących opowieści o miłości, determinacji i odwadze. Historia, która pokazuje, że wielkość nie liczy się z konwenansami.
źródło: swiatksiazki.pl

Katarzyna Siergiej w studiu Radia Białystok

O tym wszystkim codziennie
na kujawsko-pomorskiej antenie
dla naszych Słuchaczy
czytać będzie
Katarzyna Siergiej.
(na zdjęciu / Fot. Joanna Żamojda/radio.bialystok.pl)

Adaptacja: Dorota Sokołowska
Realizacja: Kamil Kalicki.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

Katarzyna Droga w studiu Polskiego Radia Białystok. Fot. Monika Kalicka/radio.bialystok.pl
Katarzyna Droga (na zdjęciu / Fot. Monika Kalicka/radio.bialystok.pl)
Pisarka, dziennikarka, redaktorka. Od lat tworzy literackie portrety nietuzinkowych kobiet, jest autorką powieści biograficznych o Hance Ordonównie, Aleksandrze Piłsudskiej oraz o Hance Bielickiej. Zajmują ją dzieje rodzin i dziedzictwa pokoleń, napisała podlaską sagę „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” i „Pokolenia. Powrót do domu”. Jest Podlasianką, urodziła się w Zambrowie, Liceum Ogólnokształcące ukończyła w Łapach. Absolwentka wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego, potem jako dziennikarz i redaktor w prasie edukacyjnej i kobiecej, była także współtwórcą wydawcą czasopism młodzieżowych.

W latach 2008-2017 była redaktorką naczelną magazynu „Sens” w Wydawnictwie „Zwierciadło”. Obecnie współpracuje z magazynem „Twój Styl”, mieszka na Podlasiu w domu nad Narwią, gdzie może oddać się swojej pasji pisania.
źródło: lubimyczytac.pl

„Znachor”

2022-11-25
Grafika: taniaksiazka.pl

Grafika: taniaksiazka.pl

U progu grudnia otwieramy dla Państwa nową powieść w radiowej adaptacji! Od 28 listopada br. w cyklu „Czytamy dla Ciebie” prezentujemy kolejne odcinki książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, pt. „Znachor”. Powieść napisana w 1937 roku należy do klasyki polskiej literatury. Dzieło to powstało początkowo jako scenariusz filmowy, kiedy jednak scenariusz odrzucono, autor przerobił go na powieść. 44 lata później, do niezwykłej popularności „Znachora” przyczyniła ekranizacja powieści w reżyserii Jerzego Hoffmana, z Jerzym Bińczyckim i Anną Dymną w rolach głównych.

Życie profesora Rafała Wilczura jest idyllą zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. Jest światowej sławy chirurgiem, podejmującym się najtrudniejszych przypadków, ratując pacjentów od śmierci. Może sobie pozwolić na bardzo dostatnie życie, a jednocześnie leczy biedne dzieci za darmo. Jest poważanym człowiekiem, szczęśliwym mężem i ojcem.

Cudowne życie zostaje przerwane nagle - w dzień rocznicy ślubu profesor zastaje puste mieszkanie. Żona, nie mogąc znieść życia w cieniu odnoszącego sukcesy męża, odchodzi do innego i zabiera córkę. Załamany Wilczur, nie radząc sobie z utratą tego, co było dla niego najważniejsze, włóczy się nocą po mieście, gdzie zostaje pobity i całkowicie traci pamięć.

Nie wiedząc, kim jest, nie znając nawet swojego imienia, przybiera nazwisko Antoniego Kosiby. Od te pory wędruje po wsiach i wiedzie życie prostego człowieka. Kiedy lata później dociera do domu pewnego młynarza, odkryty zostaje jego „talent” do leczenia ludzi. Kosiba szybko staje się poważanym znachorem, stanowiąc sól w oku miejscowego lekarza.

Jednocześnie poznajemy losy Marysi - miejscowej młodziutkiej sklepikarki, próbującej poradzić sobie z uczuciem do bogatego dziedzica. Uczuciem odwzajemnionym, co ze względu na różnice klasowe wywołuje poruszenie całej społeczności.

źródło: taniaksiazka.pl

Maciej Mydlak. Fot. P. Getka
O tym wszystkim codziennie
na kujawsko-pomorskiej antenie
dla naszych Słuchaczy
czytać będzie
Maciej Mydlak.
(na zdjęciu / Fot. P. Getka/radioolsztyn.pl/)

Realizacja: Marek Koter.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Fot. wikipedia.orgTadeusz Dołęga-Mostowicz był najbardziej poczytnym polski pisarzem okresu międzywojennego, jednocześnie scenarzystą i dziennikarzem. Popularność przyniosły mu takie powieści jak „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Znachor”, „Doktor Murek” czy „Pamiętnik pani Hanki”, na podstawie których powstały też chętnie oglądane filmy i seriale.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz interesował się literaturą od dzieciństwa. Już w Głębokiem pisał wiersze i scenariusze przedstawień szkolnych. Pracując jako dziennikarz w „Rzeczpospolitej” drukował na jej łamach krótkie opowiadania i nowele, humoreski i wierszowane szopki noworoczne, a jego felietony często miały charakter krótkich form literackich.

W listopadzie 1928 roku zakończył współpracę z „Rzeczpospolitą” i wycofał się z publicystyki politycznej na rzecz komentowania wydarzeń kulturalnych i skupienia się na pracy literackiej.

W 1930 roku ukazała się w odcinkach pierwsza powieść Dołęgi-Mostowicza – „Ostatnia brygada” , a w roku następnym, na łamach dziennika „ABC”, druga i zarazem najważniejsza powieść – „Kariera Nikodema Dyzmy”, która okazała się sukcesem, a jej autor zyskał wielką popularność.

Po sukcesie wydawniczym Dołęga-Mostowicz zajął się przede wszystkim działalnością literacką. W latach 30. został autorem kilkunastu poczytnych książek, z których największą popularność osiągnął „Znachor” i jego kontynuacja „Profesor Wilczur”. W ciągu roku pisał średnio dwie powieści. Łącznie powstało ich 16. Dzięki popularności swych utworów oraz ich ekranizacji dorobił się znacznego majątku.

źródło: wikipedia.org

„Łabędź”

2022-05-28
grafika. empik.com

grafika. empik.com

Z końcem maja zaglądamy do nowej powieści! Od 30 maja w cyklu „Czytamy dla Ciebie” prezentujemy kolejne odcinki powieści Sylwii Trojanowskiej pt. „Łabędź”. Książka jeszcze pachnie drukiem, jej premiera odbyła się 26 stycznia br. To poruszająca opowieść o sile rodzinnych więzi, o woli życia, nadziei i miłości, trwających nawet w obliczu okrucieństw wojny.

Rok 1938, podbydgoski Fordon. Młodziutka Anna Łabędź przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w warszawskiej szkole pielęgniarskiej. Dziewczyna ma ambitne plany i jest zdecydowana walczyć o marzenia, dlatego zatrudnia się w kawiarni, by zarobić pieniądze na nowy etap życia. Początkowo wszystko układa się po jej myśli, ale Fortuna bywa ślepa.

Anna musi stawić czoła sytuacjom, na które żaden człowiek nie jest w stanie się przygotować, oraz dokonać wyboru między wiernością wobec więzów krwi a zakazaną miłością. Na jej drodze staje bowiem tajemniczy Niemiec. Dziewczyna, znając przywiązanie swojego ojca do wartości narodowych, czuje się podczas spotkań z ukochanym tak, jakby zdradzała rodzinę. Mężczyzna natomiast wie, że naziści zabiliby go, gdyby dowiedzieli się o jego relacji z Polką.

Wiszące w powietrzu widmo wojny postawi ich oboje w obliczu dramatycznego wyboru.

O tym wszystkim codziennie w 50 odcinkach na kujawsko-pomorskiej antenie dla naszych Słuchaczy czytać będzie Mariusz Słupiński.
SylwiaTrojanowska. Fot. sylwia.trojanowska.com.pl/
Sylwia Trojanowska wraz z mężem i synem mieszka w Szczecinie, na obrzeżach Puszczy Bukowej. Jest pisarką, autorka sztuk teatralnych oraz bestsellerowych powieści obyczajowych. Z zawodu coah i trenerka biznesu. Aktywnie działa na rzecz kobiet. Jest ambasadorką akcji „Wiele powodów, by żyć”, mającej na celu promowanie profilaktycznych badań cytologicznych, a także członkinią kapituły „Magnolie Biznesu”, nagradzającej wyjątkowe kopiety województwa zachodniopomorskiego. Zadebiutowała w 2015 roku powieścią pt. „Szkoła latania”. Od tamtej pory ukazało się jeszcze dziesięć innych Jej książek, m.in. wydana w latach 2019-2019 trylogia „Sekrety i kłamstwa”, a także „Wigilijna przystań” z roku 2019 i wydane w roku 2020 tytuły „Powiedz mi, jak będzie” oraz „Wzgórze Świątecznych Życzeń”.

Znakiem rozpoznawczym Sylwii Torjanowskiej jest uśmiech i optymistyczne spojrzenie na świat. Uwielbia podróże i to z nich czerpie inspiracje do swoich powieści. Jest niepoprawną optymistką. Swoje książki Sylwia dedykuje wszystkim potrzebującym nieco otuchy oraz wiary w świat i ludzi. Jak nikt inny potrafi pisać o niełatwych sprawach lekko, choć bez spłycania tematu.

Jak mówi sama o sobie - „Pisanie jest dla mnie darem, dzięki któremu tworzę świat takim, jakim chcę go widzieć! Mam nadzieję, że i Ty zanurzysz się w mój świat i poczujesz się tak samo wspaniale, jak ja, kiedy go odkrywałam.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

„Pierścień i róża”

2022-03-19
Witamy wiosnę z nową powieścią! Od 21 marca w cyklu „Czytamy dla Ciebie” prezentujemy kolejne odcinki powieści fantastycznej dla dzieci, pt. „Pierścień i róża”. William Makepeace Thackeray - autor książki - ukończył ją w roku 1855. Powieść jest napisana niezwykle lekko, z wdziękiem i humorem. Humor pełni w niej rolę czarodziejskiego pierścienia: dzięki niemu bohaterowie i świat, w którym żyją, wydaje nam się lepszy, ładniejszy, łagodniejszy niż jest w istocie.

Akcja powieści toczy się w dwóch fikcyjnych państwach: Paflagonii i Krymtatarii. W obu tych krajach rządzą uzurpatorzy. W pierwszym Walorozo, który zagarnął tron prawowitego następcy tronu Lulejki, a w drugim Padella, który pokonał króla Kalafiore i rządzi na jego miejscu przekonany o śmierci jego córki – prawowitej następczyni tronu. Książę Lulejko żyje beztrosko nie przejmując się brakiem korony. Jest zaręczony z piękną królewną Angeliką, córką Walorozo, o której rękę stara się także przystojny syn Padelli - książę Bulbo. Nie zdaje sobie sprawę, że Angelika zawdzięcza swoją urodę magicznemu pierścieniowi, podobnie jak Bulbo magicznej róży.

O tym wszystkim codziennie w 50 odcinkach na kujawsko-pomorskiej antenie dla naszych Słuchaczy czytać będzie Mariusz Słupiński.William Makepeace Thackeray urodził się 18 lipca 1811 w Kalkucie w Indiach, gdzie jego ojciec pracował dla Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. W roku 1817 jego rodzina wróciła do Anglii, gdzie William uczęszczał do szkół. Swą edukację kończył po dwóch latach studiów w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Zaczął pisać, m.in. w „The Times” i „Punch”. W roku 1860 założył i redagował „Cornhill Magazine”. Brytyjski pisarz, dziennikarz i satyryk. Zyskał popularność dzięki powieści „Targowisko próżności”, satyrycznemu portretowi społeczeństwa angielskiego w XIX wieku. Przedstawiciel realizmu krytycznego. Zmarł 24 grudnia 1863 w Londynie.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

„Arsene Lupin - Wydrążona iglica”

2021-10-11
Słynny dżentelmen włamywacz – Arsene Lupin w słuchowisku opartym na książce pt. „Wydrążona iglica”. Niewątpliwie zachętą do sięgnięcia po tę powieść jest fakt, że o książce jest znowu głośno za sprawą cieszącego się dużą popularnością francuskiego serialu pt. „Lupin” ze świetną rolą Omara Sy, który to inspirowany przygodami Arsena Lupin przeprowadza misternie zaplanowaną zemstę na zamożnej rodzinie odpowiedzialnej za krzywdę wyrządzoną jego ojcu.

„W zamku Ambrumésy dochodzi do zuchwałej nocnej kradzieży, podczas której ginie sekretarz właściciela, hrabiego de Gesvres i w tajemniczy sposób zostają skradzione obrazy Rubensa. W śledztwo angażuje się nieoczekiwany, błyskotliwy pomocnik policji, który bez trudu znajduje odpowiedzi na kluczowe zagadki. Sprawa okazuje się jednak bardziej skomplikowana. Trop wiedzie w stronę słynnego dżentelmena-włamywacza, Arsène'a Lupin. Lecz prawdziwa gra toczy się o legendarną Wydrążoną Iglicę - miejsce ukrytej fortuny królów Francji, do której dobrał się Arsene Lupin, ale także o młodą pannę Saint-Veran, ukochaną Lupina. Czy porzuci on dla niej dotychczasowe rzemiosło i zgromadzone skarby? Rozpoczyna się fascynujący pojedynek pomiędzy inteligentnym młodzieńcem i jego przebiegłym przeciwnikiem...”

Twórcą tego wybitnego dzieła jest Maurice Leblanc, francuski pisarz i nowelista, znany autor serii powieści kryminalnych, które siedemdziesiąt lat temu objęte zostały w naszym kraju cenzurą. Arsene Lupin to niezwykle inteligentny i szarmancki mistrz charakteryzacji. Bohater to jednocześnie złodziejaszek i detektyw wymierzający sprawiedliwość, jego ofiarami padali jedynie złoczyńcy.

Świetnie napisana książka trafia do odbiorców w postaci odcinków mini słuchowiska, do którego stworzenia Polskie Radio Olsztyn zaprosiliło regionalnych aktorów: Katarzynę Kropidłowską, Mariana Czarkowskiego, Macieja Mydlaka, Cezarego Ilczynę, Michała Felczaka oraz Marka Markiewicza.

Radiowej adaptacji dzieła dokonał Marek Koter, który jednocześnie zajął się produkcją dźwiękową. W klimat francuskiego kryminału wprowadza Słuchaczy muzyka skomponowana i świetnie zagrana przez młodego olsztyńskiego twórcę Andrzeja Śleszyńskiego.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.

„Spotkania w Raju”

2021-08-14
Z połową kapryśnego w tym roku sierpnia na antenie Polskiego Radia PiK rozpoczynamy emisję odcinków powieści pt. „Spotkania w Raju” autorstwa Jana Nowickiego i w Jego radiowej interpretacji.

- To o czym piszę zmierza do mojej współpracy z niezwykłą artystką, absolwentką wydziału Grafiki na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych,k tóra w swoich artystycznych poszukiwaniach dąży do połączenia sztuki z codziennością. Eksperymentuje z różnymi dziedzinami sztuki – rysunkiem, grafiką, tańcem, performansem, itp – by znaleźć sposób na jak największą integrację sztuki ze swoim życiem (...) Klaudynę Banasz poleciła mi moja żona. Zna ją od kilkunastu lat. Najpierw jako uczennicę Liceum Plastycznego w Kielcach, a przede wszystkim aktorkę w Teatrze Ecce Homo. Czuła, że Jej talent, wrażliwość i temperament to jest to, czego szukałem - mówi Jan Nowicki.

- Zapraszam do lektury „Spotkań w Raju”. Objawia się w nich wielki satyryczno- komediowy talent mojego Przyjaciela - Janka Nowickiego. To że jest poważnym pisarzem wiem po lekturze Jego poprzednich książek, a zwłaszcza „Moich psich myśli”, ale to, że ma w sobie diabelsko cenną i celną ironię dowiedziałem się teraz. Idealna lektura na czas zarazy, w której zwycięża Życie - poleca Muniek Staszczyk.

- Janek Nowicki wciąż trzyma rękę na pulsie. Nie umyka Mu nic co dzieje się tu i teraz. A dzieje się. Przez parę lat pracowaliśmy razem w Starym Teatrze w Krakowie. Granie z Nim było dla mnie świętem, tak jak teraz czytanie Jego książek. W swojej najnowszej głęboko zainteresowany i zatroskany światem współczesnym, łączy go w swojej barwnej narracji, z tym co bezpowrotnie minęło. Polubiłem Jego bohaterów i restaurację „Raj” - mówi Jerzy Trela.

- W tej książce tylko mnie brakuje i pewnie dlatego, że jestem spoza Krakowa. Pełno w niej róż, tak jak w naszym domu. W kątach ogrodu też rosną samosiejki. Rozmawiamy o podobnych rzeczach, wspominając te same czasy. I nawet wiekiem pasuję do tego towarzystwa. Tu przesadziłem. Mam 73 lata. Byłbym najmłodszy - poleca Krzysztof Daukszewicz.
źródło: facebook.com/Spotkania-w-RAJU

...więcej z kart przenoszonych na antenę Polskiego Radia PiK. Czyta autor, Jan Nowicki.Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o godz. 11.40 (premiera), a powtarzane nazajutrz o godz. 05.40.
Czytaj dalej »

Zobacz także

Radiowe pasmo kultury, sztuki i edukacji!
Do słuchania audycji zachęcają: Piotr Majewski i Ewa Kurzawa.

Zapraszamy do kontaktu
pod adresami:

„PiKtogramy”
Polskie Radio PiK
ul.Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę