Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » Ludzkim głosem o zwierzętach - porady

Ludzkim głosem o zwierzętach - porady

Jak zbliżyć się do natury? Jak zadbać o dobrą codzienność psa i kota? Odpowiedzi szukamy w rozmowach z behawiorystą.

W każdy piątek ok godz. 11.20 zaprasza Małgorzata Burchardt.

27 stycznia 2023

Chrupki! Mmmm.... jakieś nowe! Smaczne! Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Chrupki! Mmmm.... jakieś nowe! Smaczne! Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Odpowiednio dobrana dieta dla zwierzaków, to oczywiste! Jak jednak ją dobrać? Wiadomo, psiaki dwa razy dziennie, a kociaki częściej. Co jednak powinniśmy wiedzieć o karmie i karmieniu? Przed spacerem czy po? Co z przejściem na inną karmę niż dotychczas? A problem otyłości naszych pupili? Sami sobie na te pytania nie odpowiemy. Możemy poczytać, ale też dobrze wsłuchać się w mądre rady specjalisty. Takie w rozmowie z Małgorzatą Burchardt podpowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 27 stycznia 2023

20 stycznia 2022

Nowa dieta? Dlaczego nie?! Byle zostały moje ulubione przysmaczki. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Nowa dieta? Dlaczego nie?! Byle zostały moje ulubione przysmaczki. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Nowa dieta dla naszego pupila? Dlaczego nie?! Musi być jednak pełnowartościowa! Czyli jaka? Z pewnością smaczna, ale też i zdrowa! Pamiętać trzeba jednak, że inna karma jest dobra dla psa, a inna dla kota! A co powinna zawierać, by smakowała i nie szkodziła? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę dobierając właściwą karmę dla naszych pupili? W rozmowie z Małgorzatą Burchardt z troską o zwierzęta podpowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 20 stycznia 2023

13 stycznia 2023

Wybieg dla psów czy spacer? Co jest lepsze dla naszych pupili? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Wybieg dla psów czy spacer? Co jest lepsze dla naszych pupili? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Wybiegi dla psów - są coraz popularniejsze i jest ich coraz więcej. Jakiś pomysł to jest. Wybieg blisko, bo na osiedlu, zwierzaki mogą pobiegać, a właściciele oddać się konwersacji, choćby na temat swoich pupili. Ulica nie stanowi zagrożenia, bo teren ogrodzony i... No właśnie! Czy taki wybieg usiany jest tylko zaletami, czy jednak znaleźć można jakieś wady? Bo przecież na ograniczonej przestrzeni pies się nie wybiega. Nie musi też automatycznie polubić się z innymi zwierzakami, nie mówiąc już o większym ryzyku „złapania” od innych czegoś niepożądanego. O czym jeszcze warto pamiętać? W rozmowie z Małgorzatą Burchardt z troską o zwierzęta wskazuje je dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 13 stycznia 2023

6 stycznia 2023

W śniegu trudno byłoby mnie dostrzec, ale bez śniegu smutno jakoś. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
W śniegu trudno byłoby mnie dostrzec, ale bez śniegu smutno jakoś. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Jak zwierzęta duże i małe odczuwają zimę w tej, jakże niezimowej wersji? Śniegu jak na lekarstwo, nie ma się w czym wytarzać, a temperatury powyżej zera nie sprzyjają naturalnemu wymrożeniu pasożytów, które w tym okresie pomaga naszym pupilom. Co im z tego tytułu zagraża? Jak im pomóc? Czego się wystrzegać? Czy ciepła aura i aktywne pasożyty mogą być groźne również dla właścicieli zwierząt? A może oni również powinni się odrobaczać? Odpowiedzi w rozmowie z Małgorzatą Burchardt udziela dr Monika Lik z Rady Naukowo-Dydaktycznej w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 6 stycznia 2023

30 grudnia 2022

Ludzie to dziwne stworzenia... Po co im tyle hałasu?! Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Ludzie to dziwne stworzenia... Po co im tyle hałasu?! Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Sylwester! Głośny petardami, jasny od fajerwerków! To co wielu ludziom zdaje się frajdą, dla właścicieli psów i samych zwierząt potrafi być nie lada wyzwaniem. Niektórych pupili kompletnie to nie zainteresuje, inne zaś mogą szukać u nas wsparcia! Spacery z zachowaniem podwojonej ostrożności. Na wszelkie farmakologiczne środki wyciszające jest już stanowczo za późno! Mogą wręcz zaszkodzić zwierzęciu! Najlepszym środkiem okazuje się wspólna zabawa i odwrócenie uwagi psa od tego, co dzieje się za oknami! A jeśli już musimy wyjść z domu, to... Najlepiej posłuchać cennych rad, których z troską o zwierzęta, w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, udziela dr Dominika Gulda - asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 30 grudnia 2022

23 grudnia 2022

Nikt nie widzi? To będzie moje! Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Nikt nie widzi? To będzie moje! Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Święta, dom pełen gości i zapachów. Nasze zwierzaki od progu merdają ogonami, ale nie zawsze spotkają się z przyjaznymi odruchami przybyłych. Wiadomo, że naszych pupili nie należy odizolowywać od ludzi, jak jednak pogodzić te dwa światy? Czy należy dopuszczać zwierzęta do stołu? Jak je upilnować, by nie podkradały smakołyków wykorzystując naszą nieuwagę? Jak zapobiec przesadnemu dokarmianiu naszych pupili przez gości. Co robić, gdy zwierzę zje coś niepożądanego i... odda? Jak postępować, by i goście i nasze pupile poczuli się razem świątecznie? W rozmowie z Małgorzatą Burchardt z troską o zwierzęta dobrych rad udziela dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 23 grudnia 2022

16 grudnia 2022

Hmmm, jak paaachnie! A jak smakuje? Niech tylko na podłogę spadnie... Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Hmmm, jak paaachnie! A jak smakuje? Niech tylko na podłogę spadnie... Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Grudzień minął półmetek, tak zatem czas do Bożego Narodzenie topnieje nawet przy słupku rtęci poniżej zera. W domu również gorączka przygotowań do świąt rośnie, ale nie możemy przy tym zapominać o naszych pupilach. Być może już w domu pojawiła się choinka, a z kuchni docierają nęcące aromaty. No ale nie wszystko, co się tam szykuje może być dobre i bezpieczne dla domowych zwierzaków. Odpowiedzialność za to co im pod nos wpadnie, oczywiście spoczywa na właścicielu. Przydadzą się również prezenty dla naszych psich i kocich domowników :) I nie zapominajmy o codziennych spacerach, na które musimy znaleźć czas! I spokój dla siebie, dla gości przy stole... ale również dla zwierząt. I nie za cenę odizolowania ich od ludzi! Niech ich one odczują świątecznie te szczególne dni :) O czym warto pamiętać? O tym już w rozmowie z Małgorzatą Burchardt z troską o zwierzęta przypomina dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 16 grudnia 2022

9 grudnia 2022

Jeszcze tylko wytrzymać te huki za oknem i dostaniemy nagródki... Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Jeszcze tylko wytrzymać te huki za oknem i dostaniemy nagródki... Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Grudzień emanuje świątecznym nastrojem, jednak w gorączce przygotowań często zapominamy o przygotowaniu naszych pupili na powitanie Nowego Roku. Nawet jeśli już w połowie miesiąca przypominają nam o tym huki odpalanych tu i ówdzie petard. A przecież nasza radość sylwestrowa nie musi iść w parze z dobrymi emocjami naszych zwierząt... Ale może, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy lub wcześniej nasze zwierzaki do tego przygotujemy. Jak postępować z naszymi pupilami w tym „szczególnym” dla nich czasie? Co zrobić, by oszczędzić im traumy? W rozmowie z Małgorzatą Burchardt cennych rad z troską o zwierzęta udziela jak zawsze dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 9 grudnia 2022

2 grudnia 2022

Czym tu jeszcze sprawić radość domownikom...? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Czym tu jeszcze sprawić radość domownikom...? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Grudzień, a zatem czas rozejrzeć się za prezentami. Ktoś w domu marzył o egzotycznym stworzeniu... ale tarantula, wąż, świnka wietnamska czy serwal? Czy na pewno chodzi o naszą radość? Bo ta może trwać krócej niż święta, gdy nowy lokator zacznie urządzać nowy dom po swojemu... A może o rodzaj snobizmu, bądź chęć zaskoczenia gości? To z pewnością się uda, gdy mieszkaniec terrarium wydostanie się z niego i rozpocznie eksplorację otoczenia... Jak zwykle przed wprowadzeniem „zmian personalnych” w swoim domu, mimo najszczerszych chęci, należy jednak głęboko przemyśleć decyzję o takim zakupie. O czym jeszcze wato pamiętać? Podpowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 2 grudnia 2022

25 listopada 2022

Mmmm... za oknem mróz, a tutaj... ciepeeeeełko...! Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Mmmm... za oknem mróz, a tutaj... ciepeeeeełko...! Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Listopad przybrał swoje zimowe oblicze, sezon grzewczy wypełnił kaloryfery, grzejniki roześmiały się gorącym rumieńcem... a co z naszymi pupilami? Czy w takim ciepłym otoczeniu czują się dobrze? A może należy im tego oszczędzać? Jak nie narazić ich na przeziębienia, gdy nagle z ciepłego domu wyjdą na zimny, jesienny spacer? A co z przyrostem i gubieniem sierści? Pytań wiele, jednak na wszystkie w rozmowie z Małgorzatą Burchardt odpowiada jak zwykle wyczerpująco dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 25 listopada 2022
1234567