Ludzkim głosem o zwierzętach - porady

Jak zbliżyć się do natury? Jak zadbać o dobrą codzienność psa i kota? Odpowiedzi szukamy w rozmowach z behawiorystą.

W każdy piątek ok godz. 11.20 zaprasza Małgorzata Burchardt.

19 kwietnia 2024

2024-04-19
Gdyby nie ta smycz, podbiegłbym do ciebie! Pan mi jednak nie pozwala! Fot. ilustracyjna/artellliii72/pixabay.comllliii72

Gdyby nie ta smycz, podbiegłbym do ciebie! Pan mi jednak nie pozwala! Fot. ilustracyjna/artellliii72/pixabay.comllliii72

Właściciel bezwzględnie jest odpowiedzialny za swojego pupila. Nie chodzi przy tym jedynie o utrzymanie swojego zwierzęcia, dbałość o jego zdrowie i miejsce w domu, ale także o bezpieczeństwo na spacerach, zarówno dla samego pieska jak i innych spacerowiczów z ich pupilami. Nasz pies jest posłuszny, jednak w niektórych warunkach natura i instynkt mogą obudzić w nim inne zachowania. O czym warto, a o czym trzeba pamiętać, by spacer był przyjemny i bezpieczny dla naszych zwierzaków i dla nas? Ważne zasady i porady w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie przypomina dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 19 kwietnia 2024

12 kwietnia 2024

2024-04-12
Niepożądane zachowania? Taka jest moja natura! Fot. ilustracyjna/dahancoo/pixabay.com

Niepożądane zachowania? Taka jest moja natura! Fot. ilustracyjna/dahancoo/pixabay.com

Czy psy pewnych ras mają skłonności do zaburzeń zachowania? Czy przy tym cierpią i jak im pomóc? Okazuje się, że często mylnie naturę naszego pupila bierzemy za zaburzenia w zachowaniu, ponieważ nie zgadzają się one z naszymi oczekiwaniami. Pies szczeka nadmiernie, kopie w grządkach i na ogół tego nie akceptujemy. Dobrze jednak sprawdzić właśnie cechy natury naszego pupila. Wzorce zachowań nie mają nic wspólnego z zachowaniami niepożądanymi. Gorzej gdy pies zachowuje się dziwnie, okalecza się i ogólnie naraża się na cierpienie. Warto upewnić się czy zwierze nie cierpi przez stres czy frustrację lub doświadczenia z przeszłości. A może po prostu się nudzi? Jak zwykle najlepszym sposobem na pokonywanie takich stanów jest adekwatne do wieku i rasy pieska zużycie energetyczne, a takie zapewnia długi i pełen swobody spacer! Co jeszcze możemy zrobić dla naszego pieska? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie opowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 12 kwietnia 2024

5 kwietnia 2024

2024-04-05
O taaaak! W wodzie to ja mogę długo! I nic mnie nie boli :) Fot. ilustracyjna/CoKel/pixabay.com

O taaaak! W wodzie to ja mogę długo! I nic mnie nie boli :) Fot. ilustracyjna/CoKel/pixabay.com

Rehabilitacja zwierząt, albo jak kto woli zoofizjoterapia! Kilka lat temu pojęcie, o którym mało kto słyszał, a dzisiaj dziedzina polecana przy różnych dolegliwościach naszych pupili. Warto jednak zapoznać się z jej zakresem i koniecznością stosowania jej wobec naszych zwierząt. Ciekawości nigdy za dużo, bo przecież chodzi o zdrowie i dobrą kondycję naszych psiaków, kociaków i innych stworzeń. Powinniśmy być przekonani, że terapeucie doskonale wiedzą, jak obchodzić się z naszym zwierzęciem. Dobrze jest w tym uczestniczyć, uczyć się, zadawać pytania, by umieć reagować na boleści i złe dni naszych pupili. O czym powinniśmy wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę? U kogo szukać pomocy? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie opowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 5 kwietnia 2024

29 marca 2024

2024-03-29
Że co? Że „za krótki” jestem? Ja ci pokażę! Fot. ilustracyjna/IlonaBurschl/pixabay.com

Że co? Że „za krótki” jestem? Ja ci pokażę! Fot. ilustracyjna/IlonaBurschl/pixabay.com

26 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Jamnika. Często mówimy o nich żartobliwie „jamniory” albo „psy z metra”, ale są z pewnością inspirujące i inteligentne. Ich atrakcyjność objęta jest aż dziewięcioma rasami, ale nie zawsze dopasować się mogą do swojego domu. Są bardzo aktywne, a zatem trzeba wziąć pod uwagę „szkody”. Wykorzystując jednak swoją ciekawość i aktywność, jamniki doskonale sprawdzają się na polowaniach. Nie znoszą bezczynności i chętnie zagospodarują wolny czas właściciela czy inne domowe zwierzęta, angażując je do wspólnej zabawy. Potrafią być głośne i w swojej „wypowiedzi” wytrwałe! Bywają bardzo zaborcze i trudne do ułożenia, a jednak kochane i o wielkim sercu :) Co jeszcze warto wiedzieć o jamnikach? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt niezwykle barwnie i ciekawie opowiada dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 29 marca 2024

22 marca 2024

2024-03-22
Wioosnaaa! Radosna! Wszystko tak pachnie i nęci... Fot. ilustracyjna/furry_portraits/pixabay.com

Wioosnaaa! Radosna! Wszystko tak pachnie i nęci... Fot. ilustracyjna/furry_portraits/pixabay.com

Przyszła wiosna i nasze pieski zaczynają ją wyraźnie odczuwać. Nęcące zapach, szalejące hormony i oglądanie się za partnerką bądź partnerem. Do tego zmiana sierści na odpowiednią dla nowego sezonu. Pobudzenie i większa potrzeba ruchu! Właściciele wybierają się na dłuższe spacery, ale z takimi nie należy szarżować. Trzeba też zwrócić uwagę na budzące się do aktywności kleszcze! Do tego wszechobecne alergeny. Istne wiosenne szaleństwo, z którym trzeba się odpowiednio zmierzyć. O czym warto, a o czym trzeba pamiętać? Ciekawych rad w rozmowie z Małgorzatą Burchardt udziela jak zwykle dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 22 marca 2024

15 marca 2024

2024-03-15
O właśnie! Tutaj w nowym domu będzie mi najlepiej! Fot. ilustracyjna/Anna-f/pixabay.com

O właśnie! Tutaj w nowym domu będzie mi najlepiej! Fot. ilustracyjna/Anna-f/pixabay.com

Przeprowadzka do nowego domu może przynieść tyle euforii co i wielkiego stresu, w którym nas pupil musi się odnaleźć. W końcu to nowe kąty, zapachy, niekiedy nowe meble, a gdzie ulubione dla zwierzęcia cechy? Dobrze, gdy można oszczędzić psu samego przenoszenia rzeczy i wprowadzić go do nowej przestrzeni, w której znalazłyby się jego stare zabawki i znajomo pachnące legowisko. W całym tym samym zamieszaniu trzeba dać pieskowi czas na poznanie, polubienie, niekiedy też oznaczenie nowego terenu. To w końcu nasz wybór, a jego nowe doświadczenie. Gdzie zorganizować w tym jego miejsce? Obserwujmy, a przedtem wysłuchajmy ciekawych rad, których w rozmowie z Małgorzatą Burchardt udziela dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 15 marca 2024

8 marca 2024

2024-03-08
Nie podchidź, bo będę pronił swojego Pana! Fot. ilustracyjna/pixabay.com

Nie podchidź, bo będę pronił swojego Pana! Fot. ilustracyjna/pixabay.com

Nasz pupil szczerzy zęby na widok innych zwierząt! Nie lubi ich czy chodzi o inny problem? Warto poznać przy tym naturę naszego psa, który w ten sposób sygnalizuje cechy swojego charakteru, wychowania czy swoich życiowych doświadczeń. Przyda się obserwacja takich zachowań i przyporządkowanie odpowiednich wniosków. Czy przy okazji sami popełniamy jakieś błędów? Jak reagować w takich sytuacjach? O tym jak w rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle bardzo ciekawie mówi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 8 marca 2024

1 marca 2024

2024-03-01
Paaan wróciiiił! Trzeba się ładnie przywitać! Fot. ilustracyjne/blankita_ua/pixabay.com

Paaan wróciiiił! Trzeba się ładnie przywitać! Fot. ilustracyjne/blankita_ua/pixabay.com

Radość pupila na powrót do domu właściciela potrafi być przeogromna. Skakanie całym sobą potrafi bardzo cieszyć, jak również być bardzo uciążliwym. Jak zatem postępować? Nie ma chyba prostej odpowiedzi, jeśli sami potrafimy podchodzić do tego emocjonalnie. No ale piesek witając się wylewnie potrafi wyrządzić spore szkody, zwłaszcza przy dużych gabarytach zwierzęcia. Może warto zatem zmienić obustronne przyzwyczajenia? Choćby ignorując pupila nie podejmując swojego w tym powitaniu zachęcania! Czy to wystarczy? Warto wysłuchać porad, których w rozmowie z Małgorzatą Burchardt udziela dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 1 marca 2024

23 lutego 2024

2024-02-23
Orrrraaany! Znowu buuuzziii...? Fot. ilustracyjna/ElfinFox/pixabay.com

Orrrraaany! Znowu buuuzziii...? Fot. ilustracyjna/ElfinFox/pixabay.com

Dzisiaj „ludzkim głosem o zwierzętach” w temacie okazywania uczuć naszym pupilom. Czy nie popadamy niekiedy w przesadne czułości wobec naszych zwierzaków? Jak na nie reagują? Czy je rozumieją? Często działa przy tym impuls, ale czy takie porywy są dobre dla naszych pupili? A jeśli zwierzę jest typowym indywidualistą? Chciałoby się wierzyć, że reagując na nasze emocje, pies czy kot pozwoli na okazywanie uczuć, czy jednak zawsze? Jak postępować, by nie ograniczyć w tym jego wyboru? Czy takie czułości mogą być dla właściciela zdrowe? Zanim dobędziemy się na kolejne, warto wsłuchać się w odpowiedzi, których w rozmowie z Małgorzatą Burchardt udziela dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 23 lutego 2024

16 lutego 2024

2024-02-16
Znajdziesz dla mnie miejsce w swoim domu? Fot. ilustracyjna/geralt/pixabay.com

Znajdziesz dla mnie miejsce w swoim domu? Fot. ilustracyjna/geralt/pixabay.com

Dzisiaj o „adopciakach” czyli pupilach zabieranych do domu ze schroniska. To szlachetny gest, jednak wymagający odpowiedzialności i pewnych wyrzeczeń. Z pewnością przed podjęciem decyzji warto wcześniej całą rodziną temat szczegółowo przedyskutować. Chęć zapewnienia zwierzęciu domowego azylu i ludzkiej miłości nie może być nachalna. Musimy razem z pupilem przejść jego okres przejściowy, lęki sytuacyjne w nowym miejscu. I przede wszystkim czas i swobodę w adaptacji z nowym otoczeniem. O czym jeszcze warto pamiętać? Odpowiedzi w rozmowie z Małgorzatą Burchardt udziela dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 16 lutego 2024
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę