Środa, 17 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka
Polskie Radio PiK » Ludzkim głosem o zwierzętach - porady

Ludzkim głosem o zwierzętach - porady

Jak zbliżyć się do natury? Jak zadbać o dobrą codzienność psa i kota? Odpowiedzi szukamy w rozmowach z behawiorystą.

W każdy piątek ok godz. 11.20 zaprasza Małgorzata Burchardt.

24 czerwca 2022

Eeee... ten program już widziaaałem! Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Eeee... ten program już widziaaałem! Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Czy nasze pupile potrafią zrozumieć telewizję? A jeśli... to jakie programy lubią najbardziej? Czy telewizja nie wpływa na wzrok naszego psa i kota? Jak rozpoznać, że nasz pupil widzi gorzej? Co można zrobić, by pomóc naszym zwierzakom odzyskać wzrok? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, jak zawsze fachowo odpowiada i radzi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 24 czerwca 2022

17 czerwca 2022

Mmmm... ta muzyka zdecydowanie dobrze na mnie wpływa. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Mmmm... ta muzyka zdecydowanie dobrze na mnie wpływa. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Czy nasze pieski lubią muzykę? A jeśli, to... czy ją rozumieją? Jak rozpoznać, że nasz pupil może słyszeć słabiej, a nawet stracić słuch? W rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie radzi dr Dominika Gulda - asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 17 czerwca 2022

10 czerwca 2022

Będę paaachnieć :) Tylko dlaczego moja Pani tego nie lubi? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Będę paaachnieć :) Tylko dlaczego moja Pani tego nie lubi? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Pies w swojej spacerowej euforii, bądź po prostu korzystając z wachlarza zapachów natury, zaczyna się tarzać... najczęściej ku przerażeniu właściciela, bo przecież miejsce, w którym pupil oddaje się tej „przyjemności”, jest najczęściej poza ludzkim pojęciem atrakcyjności ;) A pies szczęśliwy w nowych aromatach chce się przytulić, wejść na kanapę... Po co naszym zwierzakom takie „perfumowanie” bądź kąpiel w błocie? Czy można i należy ich tego oduczyć? W rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie radzi dr Dominika Gulda - asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 10 czerwca 2022

3 czerwca 2022

O czym śnią nasze pupile? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
O czym śnią nasze pupile? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Czy nasze pieski śnią? A jeśli tak, to o czym? Jak rozpoznać i jak reagować gdy wydaje się nam, że naszemu pupilowi śni się coś złego? Czy pewne zachowania senne u psa powinny nas niepokoić? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, jak zawsze fachowo odpowiada i radzi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 3 czerwca 2022

27 maja 2022

Deszcz czy ulewa to jeszcze nic, ale nie lubię gdy grzmi! Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Deszcz czy ulewa to jeszcze nic, ale nie lubię gdy grzmi! Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Pies i burza to rzadko godzące się zestawienie. Ale sił natury powstrzymać nie sposób, a u naszych pupili ten stan nie jest odczuwalny przyjaźnie! Okazuje się również, że wiele zachowań psa w czasie burzy zależy od samego właściciela! Jak to?! I jak reagować? W rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie radzi dr Dominika Gulda - asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 27 maja 2022

20 maja 2022

Jak czytać empatię u naszego pupila? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Jak czytać empatię u naszego pupila? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Czy pies czuje nasze emocje? Oczywiście! I to jak?! Potrafi też na nie reagować... zadbać o swoją pozycję w „rodzinnym stadzie”, pocieszyć gdy przeżywamy stres, upomnieć się o poświęcenie jemu uwagi, a nawet być zazdrosnym. Starajmy się przy tym zrozumieć psi świat i nie traktujmy psich interpretacji jak własne. Jak czytać empatię u naszego pupila? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt, jak zawsze fachowo radzi dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 20 maja 2022

13 maja 2022

Bieganie z pieskiem powinna sprawić przyjemność właścicielowi i zwierzęciu. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Bieganie z pieskiem powinna sprawić przyjemność właścicielowi i zwierzęciu. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Każdy pies lubi biegać! Pamiętajmy jednak, że nie dla każdego nasz dystans może okazać się odpowiedni, zatem biegając z naszym pupilem powinniśmy trzymać się pewnych zasad, by tego rodzaju aktywność fizyczna sprawiała radość nam i zwierzęciu! Jak biegać? Gdzie biegać? O czym trzeba pamiętać, by psiaka nie przeciążyć? W rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie radzi dr Dominika Gulda - asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 13 maja 2022

6 maja 202

Ohhho! Nasz piesek może mieć alergię. Po czym ją poznać? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Ohhho! Nasz piesek może mieć alergię. Po czym ją poznać? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Nasz pupil zaczyna się intensywnie drapać, wygryzać sierść albo wylizywać łapy do krwi... To znak, że trzeba jemu pomóc, bo samo nie przejdzie! To oznaka podniesienia poziomu świądu, co jest dla naszego zwierzęcia gorsze niż ból. Dlatego chce pozbyć źródła tego nieznośnego uczucia, którego podłożem jest alergia! Dosyć trudna do zdiagnozowania w zakresie przyczyny, dlatego konieczna jest interwencja fachowca. Sami jednak możemy obserwować nasze reakcje naszych zwierząt pod kątem wpływu spożywanej karmy. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę? O tym w spotkaniu z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie mówi dr Dominika Gulda - asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 6 maja 2022

29 kwietnia 2022

Czuję! Mam! Znalaazłem! Łatwiiizna... Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Czuję! Mam! Znalaazłem! Łatwiiizna... Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Nikt nie lubi się nudzić, nasze domowe czworonogi również. Możemy jednak zainteresować je zabawami umysłowymi. Te zapewniają ich prawidłowy rozwój intelektualny. Niezależnie od wieku naszego pupila. Takie zabawy zabijają nudę, a wtedy naszym zwierzakom nie przychodzą do główek „dziwne pomysły”, których efekty mogą nas nieco zirytować ;) Interakcja z właścicielem zapewniają także dobrą kondycję, co ważne zwłaszcza w przypadku starszych zwierzaków. Jakie zabawy wybrać? W rozmowie z Małgorzatą Burchardt jak zwykle ciekawie radzi dr Dominika Gulda - asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 29 kwietnia 2022

22 kwietnia 2022

Dlaczego nasze domowe psy tak często się stresują? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Dlaczego nasze domowe psy tak często się stresują? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Życie domowych czworonogów codziennie narażone jest na sytuacje stresowe... Źródła tego stanu mogą być różne: wielogodzinna rozłąka z zapracowanym właścicielem, głośny remont po sąsiedzku albo burze czy fajerwerki... Jak się okazuje, świadomie lub nie, jednak głównym źródłem stresu naszych pupili jesteśmy właśnie MY! Jak to możliwe? Jakie najczęściej popełniamy błędy? Jak uspokoić zestresowane zwierzę? Jak odróżnić stres od lęku u naszego psa? O tym mówi dr Dominika Gulda - asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta.
Polskie Radio PiK - Ludzkim głosem o zwierzętach - Porady behawiorysty z 22 kwietnia 2022
1234567