Egipcjanin skazany na 25 lat za zorganizowanie przemytu ok. 3800 migrantów
Sąd Koronny w Londynie skazał Egipcjanina Ahmeda Ebida na 25 lat więzienia za zorganizowanie przemytu ok. 3800 migrantów na przełomie 2022 i 2023 r. – podała we wtorek BBC. 42-latek jest pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii skazaną za nielegalny transport ludzi przez Morze Śródziemne, z Libii do Włoch.
Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) oszacowała, że każdy z migrantów musiał zapłacić przestępcom, którymi kierował Ebid, 3200 funtów, co w sumie dało kwotę ponad 12 mln funtów.
Ebid, który w Egipcie pracował jako rybak, przybył do Wielkiej Brytanii na małej łodzi w 2022 r. Wcześniej spędził 5 lat we włoskim więzieniu za przemyt narkotyków. W Zjednoczonym Królestwie złożył wniosek o azyl, ale do tej pory nie otrzymał decyzji w tej sprawie. Jak zaznaczyła BBC, Egipcjan prawie na pewno zostanie deportowany po odbyciu kary.
Sędzia Adam Hiddleston ogłaszając wyrok, powiedział, że Ebid bezwzględnie wykorzystywał zdesperowanych ludzi, a jego „głównym celem było zarabianie pieniędzy na handlu ludźmi". W jego opinii było to przedsięwzięcie komercyjne, czyste i proste. - Ryzyko utraty życia było znaczne. To były łodzie rybackie, a nie promy.
Sąd stwierdził, że mężczyzna sprawował bardzo wysokie funkcje kierownicze w siatce przemytniczej, m.in. przekupywał urzędników straży przybrzeżnej.
NCA ustała, że brał on udział w licznych operacjach przemytniczych, przewożąc tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci, często na niebezpiecznie przepełnionych statkach rybackich. Według śledczych miał on kazać swojemu współpracownikowi zabić i wrzucić do morza każdego migranta przyłapanego z telefonem, aby w ten sposób uniknąć ścigania przez służby.
Ebid został aresztowany w 2023 r. po tym, jak włoskie służby bezpieczeństwa zbadały połączenia z telefonów satelitarnych, do których dochodziło ze statków przemycających ludzi przez Morze Śródziemne. Ustalono, że niektóre z nich były wykonywane na brytyjski numer telefonu komórkowego, który należał do mężczyzny.
Ebid przyznał się do organizacji nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej, co jest przestępstwem w świetle prawa brytyjskiego, ale zakwestionował, że pełnił kierowniczą rolę w gangu przemytników