Niebezpieczna substancja na Politechnice Bydgoskiej. Jest komunikat uczelni [zdjęcia/AKTUALIZACJA]

2026-06-02, 12:01  Agata Raczek/Dorota Witt/KB
Straż pożarna i służby chemiczne działają w siedzibie Politechniki Bydgoskiej przy ul. Mazowieckiej w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek

Straż pożarna i służby chemiczne działają w siedzibie Politechniki Bydgoskiej przy ul. Mazowieckiej w Bydgoszczy/fot. Agata Raczek

Straż i służby chemiczne działały w siedzibie Politechniki Bydgoskiej przy ul. Mazowieckiej w Bydgoszczy. Było zgłoszenie o możliwości wycieku kwasu pikrynowego o właściwościach wybuchowych i trzeba było to sprawdzić. Okazało się, że do wycieku nie doszło. Na miejsce wezwano jednak pirotechników. Uczelnia wydała oświadczenie. Pisze w nim o pilnej potrzebie kontroli zawartości jednego z pojemników.

- Po dotarciu na miejsce specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego z Bydgoszczy i z Torunia stwierdziliśmy, że pojemnik z substancją chemiczną nie został rozszczelniony, że nie ma absolutnie żadnego wycieku, natomiast jest to faktycznie materiał, który posiada właściwości wybuchowe - wyjaśnia mł. bryg. Karol Smarz, rzecznik bydgoskich strażaków. - W związku z tym na miejsce udaje się w tej chwili grupa pirotechniczna z policji, która będzie dalej zabezpieczała i neutralizowała tę substancję. Mówimy o jej niewielkiej ilości, o jednym okołolitrowym słoiku, natomiast my zapobiegawczo ewakuowaliśmy wszystkich z budynku na czas usuwania tego naczynia. Potwierdzamy, że pojemnik ten zawierał materiał, który ma właściwości wybuchowe, w związku z tym dla bezpieczeństwa użytkowników tego budynku, musi zostać wyniesiony na zewnątrz - informował rzecznik strażaków.

- Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, jest to czyjejś zaniedbanie - mówi prof. Szymon Różański, rzecznik prasowy Politechniki Bydgoskiej. - Nie wiemy jeszcze, jak do tego doszło, natomiast nie jest to żadna substancja podrzucona, nie jest to substancja, którą ktoś przyniósł. Prawdopodobnie jest to substancja kiedyś pozostawiona, albo nie zutylizowana podczas poprzednich kontroli, które regularnie robimy, ponieważ utylizujemy odczynniki, chociażby wszystkie te, które tracą termin przydatności.

Dodaje, że substancja, o której mowa, jest odczynnikiem stosowanym od lat do barwienia preparatów biologicznych.

Uczelnia poinformowała, że ok. godz. 13.30 służby zakończyły pracę, a naczynie z kwasem pikrynowym zostało wywiezione przez patrol chemiczny. Jutro studenci wrócą na zajęcia do budynku przy ul. Mazowieckiej.

  • Na miejscu działało 21 strażaków oraz policja, a także specjalistyczna grupa chemiczna.
  • Były zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy 77 i 71 kursowały przez ul. Śniadeckich.


Komunikat Politechniki Bydgoskiej:

„Szanowni Państwo,
Podczas rutynowego, wewnętrznego przeglądu substancji chemicznych, na terenie budynku uczelni przy ul. Mazowieckiej w Bydgoszczy, w jednej z fiolek stwierdzono występowanie kwasu pikrynowego w postaci wymagającej weryfikację pod kątem bezpieczeństwa. Wdrożono standardowe procedury i powiadomiono właściwe służby. W trosce o bezpieczeństwo społeczności akademickiej podjęto również decyzję o ewakuacji. Nikt nie został poszkodowany. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Zajęcia na budynku przy ul. Mazowieckiej w dniu dzisiejszym zostały odwołane."

Mówi mł. bryg. Karol Smarz rzecznik bydgoskich strażaków

Mówi prof. Szymon Różański, rzecznik prasowy uczelni

Mówi prof. Szymon Różański, rzecznik prasowy uczelni

Region

Nauczyciele muszą się ciągle uczyć. Pomaga im w tym od 35 lat KPCEN w Bydgoszczy [zdjęcia]

Nauczyciele muszą się ciągle uczyć. Pomaga im w tym od 35 lat KPCEN w Bydgoszczy [zdjęcia]

2024-10-22, 16:12
Ludzi dobrej woli nie brakuje, a pomoc wciąż potrzebna Bydgoskie Okole dla powodzian

Ludzi dobrej woli nie brakuje, a pomoc wciąż potrzebna! Bydgoskie Okole dla powodzian

2024-10-22, 15:35
Kręcą film o bohaterze z Krąplewic. Zginął, bo nie chciał wstąpić do Wehrmachtu [zdjęcia]

Kręcą film o bohaterze z Krąplewic. Zginął, bo nie chciał wstąpić do Wehrmachtu [zdjęcia]

2024-10-22, 13:13
65-latek po pijanemu usiadł za kółkiem, skończył w rowie. Kluczyki zabrał mu policjant po służbie

65-latek po pijanemu usiadł za kółkiem, skończył w rowie. Kluczyki zabrał mu policjant po służbie

2024-10-22, 11:50
Tu maturzyści mogą się zainspirować. Na Politechnice Bydgoskiej trwają Inżynieralia

Tu maturzyści mogą się zainspirować. Na Politechnice Bydgoskiej trwają Inżynieralia

2024-10-22, 11:28
Polityczna kłótnia o 800 plus. Ile zyskujemy, a ile tracimy na programie [Rozmowa Dnia]

Polityczna kłótnia o 800 plus. Ile zyskujemy, a ile tracimy na programie? [Rozmowa Dnia]

2024-10-22, 09:02
Jeszcze tydzień temu kopali tam ziemniaki, a teraz spod ziemi wyszło... cmentarzysko [zdjęcia]

Jeszcze tydzień temu kopali tam ziemniaki, a teraz spod ziemi „wyszło”... cmentarzysko! [zdjęcia]

2024-10-22, 07:00
Trzeba też umieć jeździć wieczorem, nie tylko rano. WORD Inowrocław przestawia zegarek

„Trzeba też umieć jeździć wieczorem, nie tylko rano". WORD Inowrocław przestawia zegarek!

2024-10-21, 21:00
W tydzień klub seniora przy ul. Dworcowej odwiedziło tysiąc osób. To były piękne dni

W tydzień klub seniora przy ul. Dworcowej odwiedziło tysiąc osób. To były piękne dni

2024-10-21, 19:49
Odszedł za wcześnie. Ostatnie pożegnanie naszego radiowego kolegi Bartosza Kustry

„Odszedł za wcześnie". Ostatnie pożegnanie naszego radiowego kolegi Bartosza Kustry

2024-10-21, 16:39
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę