„Z punktu widzenia militarnego Bydgoszcz jest kluczowym ośrodkiem we współpracy w ramach NATO” [Rozmowa Dnia]

2026-03-11, 08:58  Maciej Wilkowski/DW
płk rez. Maciej Matysiak/fot. stratpoints.eu

płk rez. Maciej Matysiak/fot. stratpoints.eu

12 marca przypada 27. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Jak zmieniła się przez te lata polska armia, jaka jest nasza pozycja w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego? Jaką rolę odgrywa w nim Bydgoszcz i nasz region? Który program SAFE jest lepszy - rządowy czy prezydencki?

O tym Maciej Wilkowski w „Rozmowie Dnia” PR PiK rozmawiał z płk rez. Maciejem Matysiakiem, dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, byłym zastępcą szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

- Z punktu widzenia militarnego, Bydgoszcz jest tym ośrodkiem, który spełnia kluczową rolę, jeżeli chodzi o współpracę z NATO - powiedział płk rez. Maciej Matysiak.

- Czy w związku z tym Bydgoszcz może być jednym z pierwszych celów ewentualnego ataku? - dopytywał Maciej Wilkowski.

- Trzeba by zapytać oczywiście Rosjan, jaka jest lista targetowa. Rosja rzuciła wszystkie siły i środki do działań rozpoznawczych. Widzieliśmy wiele zatrzymań. Nawet przed inwazją na Ukrainę, ale po 2014 roku zdarzały nam się zatrzymania powiedzmy „aktywów białoruskich i rosyjskich”, które prowadziły rozpoznanie, czasami bardzo proste, fotograficzne, jednostek wojskowych na terenie Bydgoszczy - dodał płk rez. Maciej Matysiak.

Matysiak komentował też kwestię przyjęcia unijnego programu SAFE. Mówił, że to nie wyklucza skorzystania z innych programów wspierających polską armię, ale ważniejszy jest ten program, który zawiera konkrety.

- W pierwszej kolejności trzeba skorzystać jak najszybciej z tego, co jest pewne i opracowane. To nie wyklucza innych pomysłów pod warunkiem, że będą one realne. Unijny program SAFE jest opracowany w detalach, na decyzję czeka armia i tutaj czas gra rolę, bo pewne procedury muszą być uruchomione do końca maja, aby móc jak najwięcej środków kierować bezpośrednio do polskiego przemysłu obronnego - mówił.

Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.
Inne rozmowy „Rozmowy Dnia” można znaleźć tutaj.

Rozmowa Dnia z płk rez. Maciejem Matysiakiem

Region

Wielkopolskie: Po wypadku w powiecie gnieźnieńskim S5 zablokowana w kierunku Bydgoszczy

Wielkopolskie: Po wypadku w powiecie gnieźnieńskim S5 zablokowana w kierunku Bydgoszczy

2026-05-29, 20:40
Wojska Obrony Terytorialnej świętowały swój kilkuletni pobyt w Grudziądzu

Wojska Obrony Terytorialnej świętowały swój kilkuletni pobyt w Grudziądzu 

2026-05-29, 20:11
Pożar restauracji w Gniewkowie to było podpalenie Właściciel: Nie mam wątpliwości

Pożar restauracji w Gniewkowie to było podpalenie? Właściciel: Nie mam wątpliwości

2026-05-29, 19:05
Jest termin rozpoczęcia procesu Wenezuelczyka oskarżonego o zabójstwo Klaudii w toruńskim Parku Glazja

Jest termin rozpoczęcia procesu Wenezuelczyka oskarżonego o zabójstwo Klaudii w toruńskim Parku Glazja

2026-05-29, 13:50
O nowoczesnej szkole dyskutowali eksperci w Świeciu. Mówią wprost - potrzeba zmiany

O nowoczesnej szkole dyskutowali eksperci w Świeciu. Mówią wprost - potrzeba zmiany

2026-05-29, 13:43
Więźniowie składają meble i pracują w urzędzie. Wypłatą bywa przepustka do domu [zdjęcia]

Więźniowie składają meble i pracują w urzędzie. Wypłatą bywa przepustka do domu [zdjęcia]

2026-05-29, 12:56
Koniec śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Beneficjentami były podmioty z Rosji i Białorusi

Koniec śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy. Beneficjentami były podmioty z Rosji i Białorusi

2026-05-29, 12:03
Święto polskich weteranów. W regionie jest ich ponad trzy tysiące Gen. dyw. Bogdan Rycerski ma wątpliwości

Święto polskich weteranów. W regionie jest ich ponad trzy tysiące? Gen. dyw. Bogdan Rycerski ma wątpliwości

2026-05-29, 11:24
Uderzył w szkolny autobus i odjechał. Kierowca był pod wpływem alkoholu [ustalenia PR PiK]

Uderzył w szkolny autobus i odjechał. Kierowca był pod wpływem alkoholu [ustalenia PR PiK]

2026-05-29, 10:41
Inowrocławski ratusz chce powiększyć strefę płatnego parkowania przy ul. Toruńskiej od ul. Laubitza do ul. Plebanka

Inowrocławski ratusz chce powiększyć strefę płatnego parkowania przy ul. Toruńskiej od ul. Laubitza do ul. Plebanka

2026-05-29, 10:29
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę