Niedziela, 16 maja 2021 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Ziarna losu
Ogłoszenie własne nadawcy

Z archiwalnych kart i zapisów

O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 20.05.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

16 maja 2021

Powstańcy śląscy w 1921 r. Fot. wikipedia.org
Powstańcy śląscy w 1921 r. Fot. wikipedia.org
Grafika: www.gov.pl
Grafika: www.gov.pl
Zwycięstwo osiągniemy za wszelką cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by nas mógł okuć ponownie w kajdany germańskie” - w taki sposób Wojciech Korfanty zagrzewał Górnoślązaków do walk w maju 1921 roku. Korfanty zdecydował o wybuchu III Powstania Śląskiego mimo, że optował za rozwiązaniami dyplomatycznymi. Czy walka się opłaciła? Z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego, Żaneta Walentyn zaprasza do wysłuchania reportażu Michała Słobodziana pt. „Krew z krwi”.

9 maja 2021

Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 09.05.2021

2 maja 2021

Chava Nissimov. Fot. nadesłane
Chava Nissimov. Fot. nadesłane
Książka Chavy-Nissimow. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Książka Chavy-Nissimow. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
„Jestem już Polka” - to tytuł reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras, opowiadającego o polsko-izraelskiej przyjaźni, która zaczęła się od Polskiego Radia PiK. Kilka lat temu Helena - córka Dominiki i Szymona Urzędowskich z Torunia - wystąpiła w reportażu czytając wojenne wspomnienia żydowskiej dziewczynki. Chava została uratowana przez polską rodzinę Walczaków z Siedlec, a swoje wspomnienia opisała w książce dla dzieci. Po emisji reportażu Żanety Walentyn i Adriany Andrzejewskiej-Kuras pt. „Dziewczynka z Topolowej 6” postanowiła poznać Helenę i jej rodziców. Ci pomogli jej wydać książkę w Polsce, a także odzyskać polskie obywatelstwo. O tym w audycji „Ziarna losu”, do której wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 02.05.2021