Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Ziarna losu
Ogłoszenie własne nadawcy

Z archiwalnych kart i zapisów

Ziarna losu-win-PiK-2021
Ziarna losu-win-PiK-2021
O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 20.05.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

17 stycznia 2021

102 lata i jeden dzień temu rozpoczęła się konferencja pokojowa w Paryżu. Dla nas Polaków miała olbrzymie znaczenie, wyznaczano bowiem na niej nowe granice państw. Ważyły się losy Pomorza, Śląska, Warmii i Mazur. Wiemy, choćby z lekcji historii, jaką rolę odegrali wówczas Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski. Czy znamy jednak historię tysięcy Polaków, którzy od pokoleń walczyli o polskość na tych ziemiach? W audycji „Ziarna losu” przedstawiliśmy Kaszubę Wicka Rogalę i Mazura Józefa Zapatkę.

„Księżyc czerwony. Otwarte okno. Na stole cytra. Lampa naftowa. Potem Wick nagle ręką strun dotknął i nadleciały ćmy, nuty i słowa” - to tylko jeden z magicznych opisów świata, w którym żył Wincenty Rogala, kaszubski muzyk i orędownik polskości w czasach zaborów. W archiwum Polskiego Radia PiK można znaleźć wiele audycji, których bohaterem był właśnie ludowy artysta. Dlaczego ponad 60 lat temu zyskał tak wielką popularność? W kwietniu br. minie 150. rocznica urodzin Wicka Rogali. Opowieść o nim w reportażu Michała Słobodziana pt. „Wickowa batalia”.

W drugiej części audycji „Ziarna losu” - historia uczestnika delegacji polskiej na Paryskiej Konferencji Pokojowej, Mazura Józefa Zapatki, który uciekając przed niemieckimi represjami trafił na ziemię barcińską. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 17.01.2020

10 stycznia 2021

W audycji „Ziarna losu” opowiadamy o „wielkich ucieczkach”. Adriana Andrzejewska-Kuras podąża śladami Feliksa - mężczyzny, któremu udało się zbiec z tzw. Fortów Toruńskich. Kim był Feliks? Jakie były jego dalsze losy? To wciąż nierozwiązana zagadka. W drugiej części audycji przenosimy się do Szubina, skąd także udało się zbiec jeńcom. Podejmujemy też wątek dwóch amerykańskich oficerów, którzy byli świadkami ekshumacji w Katyniu. Jak się okazało, oni również byli przetrzymywani w obozie jenieckim w Szubinie. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 10.01.2020

3 stycznia 2021

Wracamy do sprawy byłych funkcjonariuszy SB, którym, mimo pozytywnej weryfikacji w 1990 roku, udowodniono psychiczne i fizyczne znęcanie się nad przesłuchiwanymi. Sądy wydawały wyroki, najczęściej w zawieszeniu i karę grzywny. Jednak skazani byli funkcjonariusze SB odwoływali się w oparciu o ustawę o amnestii z 1989 roku oraz przedawnienie i niejednokrotnie żądali dla siebie odszkodowań za rzekomo poniesione straty moralne i zdrowotne. W reportażu pt. „Agenci” przedstawiamy losy dwóch przyjaciół, licealistów, którzy w 1984 roku byli przesłuchiwani i bici za kolportowanie ulotek. W audycji Żanety Walentyn, poza własnymi materiałami autorki, wykorzystano nagrania „newsroomowe” Adriany Andrzejewskiej-Kuras, Marka Ledwosińskiego oraz Tomasza Jaworskiego.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 03.01.2020