Z archiwalnych kart i zapisów
Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 20.05.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.
„Ta książka powstała niejako z wyrzutów sumienia, że tak mało czasu poświęciłem dzieciom” - przyznaje bohater dzisiejszego reportażu. Ryszard Kudła jest rolnikiem, hodowcą krów, mieszkającym od lat w Ławach koło Rypina. Dzieje swojej rodziny i zmieniającej się na przestrzeni lat wsi opisał w książce pt. „Moja maleńka ojczyzna”. Wszystko po to, by ocalić od zapomnienia to, co było dobre w tych trudnych czasach. Do wysłuchania reportażu Michała Słobodziana pt. „Odkopany talent” zaprasza Żaneta Walentyn.
W wieku 19 lat Daniel podejmuje próbę samobójczą. Ucieczka przed samym sobą kończy się niepowodzeniem, ale zostawia trwały ślad. W tej dramatycznej sytuacji dochodzi do niezwykłej i radykalnej przemiany bohatera reportażu. W audycji „Ziarna losu” przedstawimy reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka z Fundacji „Głos Ewangelii” pt. „Mamy naszą łaskę”. Zaprasza Michał Słobodzian.
„Nie chcę patrzeć” - to tytuł premierowego reportażu, który prezentujemy w audycji „Ziarna losu”. Autorka audycji i reportażu Żaneta Walentyn opowiada o dzieciach wojny ich głosami, oddając mikrofon małym uchodźcom z Ukrainy, by mogły opowiedzieć swoją historię. W drugiej części audycji historia Eugenii Maresz - Polki, która jako mała dziewczynka trafiła do gułagu, a stamtąd wraz z tysiącami polskich dzieci do Teheranu.
O życiu w piekle podobozu koncentracyjnego Stutthof, kobiet więźniarek - węgierskich Żydówek - opowiadali przed laty autorce reportażu świadkowie tamtych wydarzeń. Jako dzieci obserwowali codzienną walkę z bólem, głodem i zmęczeniem kobiet kopiących rowy przeciwpancerne w okolicach Bocienia, Szerokopasa i Grodna. Ślad po tych kobietach urwał się na wiele lat, zwłaszcza, że hitlerowcy zmusili je do udziału w tzw. „marszu śmierci”. Teraz okazało się, że część z nich dotarła do Koronowa i w tym małym pocysterskim miasteczku odzyskały wolność. O tym w reportażu Żanety Walentyn pt. „Eli lama azavtani, czyli wrota piekieł”.