Z archiwalnych kart i zapisów


O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 20.05.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

26 marca 2023

Wieś Ławy w okolicach Rypina. Fot. Michał Słobodzian Wieś Ławy w okolicach Rypina. Fot. Michał Słobodzian

Ta książka powstała niejako z wyrzutów sumienia, że tak mało czasu poświęciłem dzieciom” - przyznaje bohater dzisiejszego reportażu. Ryszard Kudła jest rolnikiem, hodowcą krów, mieszkającym od lat w Ławach koło Rypina. Dzieje swojej rodziny i zmieniającej się na przestrzeni lat wsi opisał w książce pt. „Moja maleńka ojczyzna”. Wszystko po to, by ocalić od zapomnienia to, co było dobre w tych trudnych czasach. Do wysłuchania reportażu Michała Słobodziana pt. „Odkopany talent” zaprasza Żaneta Walentyn.

Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 26 marca 2023

19 marca 2023

„Mamy naszą łaskę”. Fot. gospel.pl „Mamy naszą łaskę”. Fot. gospel.pl

W wieku 19 lat Daniel podejmuje próbę samobójczą. Ucieczka przed samym sobą kończy się niepowodzeniem, ale zostawia trwały ślad. W tej dramatycznej sytuacji dochodzi do niezwykłej i radykalnej przemiany bohatera reportażu. W audycji „Ziarna losu” przedstawimy reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka z Fundacji „Głos Ewangelii” pt. „Mamy naszą łaskę”. Zaprasza Michał Słobodzian.

12 marca 2023

Jaką historię mogą opowiedzieć mali uchodźcy z Ukrainy? Fot. ilustracyjna/pixabay.com Jaką historię mogą opowiedzieć mali uchodźcy z Ukrainy? Fot. ilustracyjna/pixabay.com

„Nie chcę patrzeć” - to tytuł premierowego reportażu, który prezentujemy w audycji „Ziarna losu”. Autorka audycji i reportażu Żaneta Walentyn opowiada o dzieciach wojny ich głosami, oddając mikrofon małym uchodźcom z Ukrainy, by mogły opowiedzieć swoją historię. W drugiej części audycji historia Eugenii Maresz - Polki, która jako mała dziewczynka trafiła do gułagu, a stamtąd wraz z tysiącami polskich dzieci do Teheranu.

Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 12 marca 2023

5 marca 2023

Marsz śmierci więźniów Stutthof. Fot. Archiwum Muzeum Stutthof Marsz śmierci więźniów Stutthof. Fot. Archiwum Muzeum Stutthof

O życiu w piekle podobozu koncentracyjnego Stutthof, kobiet więźniarek - węgierskich Żydówek - opowiadali przed laty autorce reportażu świadkowie tamtych wydarzeń. Jako dzieci obserwowali codzienną walkę z bólem, głodem i zmęczeniem kobiet kopiących rowy przeciwpancerne w okolicach Bocienia, Szerokopasa i Grodna. Ślad po tych kobietach urwał się na wiele lat, zwłaszcza, że hitlerowcy zmusili je do udziału w tzw. „marszu śmierci”. Teraz okazało się, że część z nich dotarła do Koronowa i w tym małym pocysterskim miasteczku odzyskały wolność. O tym w reportażu Żanety Walentyn pt. „Eli lama azavtani, czyli wrota piekieł”.

Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 5 marca 2023

Życie potrafi napisać niezwykły scenariusz,
niektórym dane jest zagrać w nim
przedziwną ale i piękną rolę.

„ZIARNA LOSU”
w każdą niedzielę o godz. 20.05
zapraszają:

Żaneta Walentyn Żaneta Walentyn
Adriana Andrzejewska-Kuras Adriana Andrzejewska-Kuras
Michał Słobodzian Michał Słobodzian