Czwartek, 12 grudnia 2019 r.   Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady
Polskie Radio PiK » Radiowy Teatr Wyobraźni

Wizje w dźwięku

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com
Audycja przybliża sztukę radiowego słuchowiska. Po jej przykłady sięgamy czerpiąc zarówno ze zbiorów powstałych w naszym radiu, jak również przygotowanych przez inne rozgłośnie.

Współczesne słuchowisko wykorzystuje nie tylko formy literackie, ale z sukcesem łączy także fikcję z nagraniami dokumentalnymi. Jeśli doda się do tego świetne aktorstwo, bogaty świat dźwięków, interesujące pomysły reżysera i realizatora, a także ciekawą oprawę muzyczną - otrzymamy dzieło sztuki radiowej, które pobudzi naszą wyobraźnię i zapewni nam ucztę duchową.


29 listopada 2019

W listopadowym wydaniu audycji „Radiowy Teatr Wyobraźni” zabrzmi „Konsul” – słuchowisko autorstwa Magdaleny Wleklik z Polskiego Radia Szczecin, zrealizowane na podstawie książki pióra Jerzego Kurcyusza, pt. "Na przedpolu Jałty: wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji".

Ogarnięta II wojną światową Europa, walka wojsk i wywiadów. Polską placówką dyplomatyczną w Stambule kieruje dyplomata, adwokat Jerzy Kurcyusz, późniejszy obrońca działaczy Solidarności w procesach politycznych. Komu może zaufać? Jak rozpoznać tych, którzy kolaborują z Niemcami?

19 października 2019

Polskie Radio Rzeszów opracowało słuchowisko pt. „Droga na tamę” wg. tekstu Zbigniewa Branacha, autora znanych książek o zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki.

W realizacji słuchowiska wzięli udział aktorzy teatrów im. Wandy Siemaszkowej i „Maska” w Rzeszowie, chór „Magnificat” parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie. Adaptacją i reżyserią słuchowiska zajął się Andrzej Zajdel.

Słuchowisko „Droga na tamę” zabrzmi w naszej audycji wyjątkowo 19 października br.

Zaprasza Ewa Dąbska.