Środa, 19 lutego 2020 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Ziarna losu

Z archiwalnych kart i zapisów

O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 16.00.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

16 lutego 2020

Piernik, Kopernik i ja pochodzimy z tego samego miasta” - tak mówił o sobie Samuel Bogumił Linde. Urodził się w Toruniu, w rodzinie szwedzko-niemieckiej. Pokochał jednak język polski i postanowił przechować go dla kolejnych pokoleń. Jego słownik do dziś budzi podziw i uznanie wśród językoznawców i historyków języka. Pracował nad nim sam. Zajęło mu to ponad 20 lat. O tym w materiale Adriany Andrzejewskiej-Kuras, pt. „Skarbnica wiedzy”, który w audycji z cyklu „Ziarna losu” przedstawi Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 16.02.2020

9 lutego 2020

Ginęły w niesławie, po okrutnych torturach. Były niewinne choć bywało, że cierpiąc przyznawały się do najdziwniejszych rzeczy. W wyników oskarżeń o czary w Europie zginęło wiele tysięcy osób, głównie kobiet. Był także czas, kiedy stosy płonęły w naszym regionie. W audycji „Ziarna losu” Michał Słobodzian przypomina swój archiwalny reportaż pt. „W ich imieniu”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 09.02.2020

2 lutego 2020

„Czekała na swojego męża, który był zaciągnięty w trzydziestym dziewiątym roku do wojska. No i słuch o nim zaginął i ona tak się liczyła z tym, że właśnie dostał się może tam do tego wojska. Do polskiego i może z tym polskim wojskiem wraca teraz. I tam stała prawie dniem i nocą…i tak stała...i pilnowała czy ona tego męża nie zobaczy” - to fragment wspomnień mieszkanki Bydgoszczy, która w styczniu 1945 roku witała z nadzieją polskie wojska. Operacja wyzwolenia miasta trwała kilka dni. Bój o Bydgoszcz i okolice był krwawy. Mieszkańcy miasta witali polskich żołnierzy, wielu jednak przeczuwało, co może się wydarzyć. W audycji Żanety Walentyn wracamy do stycznia 1945 roku, wsłuchując się w reportaż Michała Słobodziana pt. „Radość i łzy”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 02.02.2020