Środa, 02 grudnia 2020 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Ziarna losu
Ogłoszenie własne nadawcy

Z archiwalnych kart i zapisów

O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 16.00.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

29 listopada 2020

Drogi Bracie, droga Siostro, Przyjacielu! Zatrzymaj się w swojej obłędnej gonitwie za celami śmiesznie błahymi, które tylko wydają się być ważne i zastanów się nad działalnością człowieka, od którego zależy obecnie istnienie życia na naszej planecie” - pisał w swoim apelu niemal 40 lat temu Zygmunt August Sikorski. Był na końcu swojej zawodowej drogi. Miał za sobą niełatwe życie w Wolnym Mieście Gdańsku. Dramatyczne wojenne doświadczenia, choć jak mówił, nikogo nigdy nie zabił. Na fali solidarnościowego karnawału zaangażował się w budowanie nowego świata. Gdy komunistyczny reżim postanowił „wybić” Solidarności zęby, on namawiał ludzi, by myśleli szerzej, widzieli więcej... nie zajmowali się tylko sobą. Gdy odchodził, był jednak smutny i zmęczony... W kolejnej odsłonie cyklu „Bohaterowie”, w audycji „Ziarna losu” zapraszamy na spotkanie z Zygmuntem Augustem Sikorskim, byłym żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem akcji Burza. Reportaż pt. „Smutny Anioł” przygotował Michał Słobodzian.

Więcej o postaci Zygmunta Augusta Sikorskiego znaleźć można w 47. części cyklu „Bohaterowie”, opracowanej przy współpracy pani dr Ewy Gawrońskiej - dokumentalistki i autorki kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Nadzór naukowy nad cyklem „Bohaterowie” sprawuje dr Katarzyna Minczykowska-Targowska.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 29.11.2020

22 listopada 2020

W jednej z toruńskich kamienic przy ul. Łaziennej odkryto historyczne znalezisko. Fot. Policja
W jednej z toruńskich kamienic przy ul. Łaziennej odkryto historyczne znalezisko. Fot. Policja
W audycji „Ziarna losu” Żaneta Walentyn mierzy się z dwiema zagadkami historii. Pierwsza dotyczy składu broni, odnalezionego w jednej z toruńskich kamienic, druga natomiast agenta gestapo i komunistycznych służb w Polsce, który pomimo dwóch toczących się w jego sprawie procesów został wysłany przez polski wywiad jako szpieg do Republiki Federalnej Niemiec.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 22.11.2020

15 listopada 2020

Gdy niemiecki żandarm pojawił się przed domem Leopolda Levy'ego, ten przywitał go w pruskim mundurze. Oczekiwał szacunku. Usłyszał znamienne słowa: „milcz, ja co najwyżej mogę Cię zastrzelić”. Kilka minut później jeden z najbogatszych mieszkańców Inowrocławia już nie żył. Leopold Levy był przedstawicielem jednej z najbardziej znanych inowrocławskich rodzin żydowskich. W jego rodzinie jak w soczewce skupiają się skomplikowane dzieje Żydów w Inowrocławiu. Kim byli? Dlaczego wielu z nich czuło się Niemcami? Dlaczego w przestrzeni miasta wciąż można odnaleźć fragmenty starych macew? Odpowiedzi m.in. na te pytania w reportażu Michała Słobodziana pt. „Roztrzaskana pamięć”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 15.11.2020

8 listopada 2020

Rodzinny majątek po raz ostatni widział pod koniec sierpnia 1939 roku. Jako 13-latek uciekał z Komierowa w obawie przed wybuchem wojny. Jego tata zginął kilka dni później. Po wojnie Andrzej Komierowski w rodzinnej wsi nie miał czego szukać. Wyruszył w świat. Wrócił w nowej rzeczywistości. Pozostawił wygodne życie w Republice Południowej Afryki. Liczył na dziejową sprawiedliwość... Wracając do Polski nie przypuszczał jak bardzo się mylił. W audycji „Ziarna losu” Michał Słobodzian zaprasza do wysłuchania reportażu pt. „Państwo na sznurek”, opowiadającym o rodzinie Komierowskich, właścicielach majątku w okolicach Sępólna Krajeńskiego.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 08.11.2020

1 listopada 2020

Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 01.11.2020