Środa, 15 lipca 2020 r.   Imieniny: Henryka, Włodzimierza, Dawida
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat
Weź udział! Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY-POLSKIE RADIO Pi

Wspólne problemy i radości

„Nasz mały świat” – to audycja o nas.
Nieważne czy mieszkamy w Gąsawie, Toruniu czy Bydgoszczy.
Nieważne czy bliżej nam do liberałów, czy konserwatystów.

Ważne, że żyjemy tu i teraz.
Ważne, że mamy wspólne problemy i radości, bo to jest właśnie „Nasz mały świat”,
o którym będziemy opowiadać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30.

Zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras, Michał Słobodzian.

14 lipca 2020

Grudziądzka prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym, w którym zginął Janusz Dzięcioł. Tuż po tragedii - w grudniu 2019 roku - mieszkańcy Białego Boru mówili, że przejazd jest niebezpieczny. Pojawiały się propozycje jego likwidacji albo postawienia rogatek. Czy po pół roku od wypadku to miejsce zostało lepiej zabezpieczone? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 14.07.2020

13 lipca 2020

Zachowują się jak zwierzęta domowe... bawią się, łaszą i chodzą za opiekunem. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Zachowują się jak zwierzęta domowe... bawią się, łaszą i chodzą za opiekunem. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Zerwały z dawnym życiem i postanowiły oddać się nowej pasji. Jest nią azyl dla świń. Ich podopieczni zachowują się jak zwierzęta domowe... bawią się, łaszą i chodzą za opiekunem. Czy azyl ma szansę przewartościować mentalność ludzi, dla których świnia jest tylko pożywieniem? O tym w reportażu „Świński świat” Adriany Andrzejewskiej-Kuras, w audycji z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 13.07.2020

10 lipca 2020

Autostrada pod oknami i degradacja natury - to część komentarzy mieszkańców Nowej Wsi pod Toruniem, w której gmina planuje wybudować nowy most przez Drwęcę. Wójt zlecił już przygotowanie dokumentacji. Mieszkańcy są zaskoczeni, że nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Zebrali już ponad 250 podpisów pod petycją, w której sprzeciwiają się tej inwestycji. Wójt twierdzi, że inwestycja jest konieczna, bo usprawni komunikację w gminie. O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras i Michała Zaręby, w audycji z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 10.07.2020

9 lipca 2020

Trwa spór o wykorzystanie gruntu po byłym żydowskim cmentarzu w Żninie. Mieszkańcy oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego chcą ten teren zagospodarować, twierdząc iż w tym miejscu ne ma pochówków. „Tego nikt nie może być pewien” - odpowiadają gminy żydowskie. Sprawę bada Wojewódzki Konserwator Zabytków. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”, w której za zgodą autora wykorzystano film Karola Gapińskiego z Tygodnika Pałuki.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 09.07.2020

8 lipca 2020

Nowoczesny projekt czy „betonizacja”"? Projekt rewitalizacji centrum Sępólna Krajeńskiego jest różnie oceniany. Dyskusja o tym, czy beton musi wygrywać z zielenią pojawia się przy okazji inwestycji również w innych miastach. Czy nowoczesność równa się beton? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 08.07.2020

7 lipca 2020

Wracamy do wielkiego pożaru w Lisewie Kościelnym. Spłonęła część firmy recyklingowej. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana. Właściciel firmy zapewnia, że będzie się starał ją odbudować i, jak mówi - „zacznie od nowa!”. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 07.07.2020

6 lipca 2020

Życie poniżej... Fot. Henryk Żyłkowski
Życie poniżej... Fot. Henryk Żyłkowski
Mieszkańcy jednej z posesji przy ul. Tysiąclecia w Szubinie w odróżnieniu od swoich sąsiadów nie bardzo cieszą się z modernizacji swojej ulicy. Wprawdzie utworzono ścieżki rowerowe i położono asfalt, jednak aby wyjść z grodu na ulicę nasi Słuchacze muszą pokonać kilka stopni. W praktyce wygląda to tak, jakby ich dom był otoczony metrowym murem, bowiem chodnik znajduje się na wysokości około metra powyżej posesji naszych Słuchaczy. Jak to się stało? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 06.07.2020

3 lipca 2020

Zapraszamy Słuchaczy na wycieczkę do świata pachnących ziół, smakowitych potraw i malw, które onegdaj tak lubiły nasze babcie. To podróż nie tylko sentymentalna, ale też biznesowa, bo, jak się okazuje, na klimatach sprzed lat można nieźle zarobić. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 03.07.2020

2 lipca 2020

W gminie Sicienko trwają protesty związane z zapowiadanym przez wójta zamknięciem szkoły w Trzemiętowie. „Dlaczego właśnie u nas?” - pytają mieszkańcy - „szkoła, która przejmie nasze dzieci jest mniejsza i nie ma szatani” - dodają. Tymczasem wójt Sicienka twierdzi, że nie było innego wyjścia, w gminie bowiem jest aż 6 szkół i brakuje pieniędzy na prowadzenie wszystkich, zwłaszcza tych małych, gdzie uczy się niewiele dzieci. Zamykanie szkół często wywołuje protesty lokalnych społeczności. Czy jest inne wyjście? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 02.07.2020

1 lipca 2020

Dlaczego w Trzeciewcu i okolicach roznosi się nieprzyjemny zapach, niepozwalający mieszkańcom otwierać okien? Skąd się bierze i dlaczego nic nie można zrobić, by tę sytuację zmienić? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 01.07.2020
1234