Poniedziałek, 30 marca 2020 r.   Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat

Wspólne problemy i radości

„Nasz mały świat” – to audycja o nas.
Nieważne czy mieszkamy w Gąsawie, Toruniu czy Bydgoszczy.
Nieważne czy bliżej nam do liberałów, czy konserwatystów.

Ważne, że żyjemy tu i teraz.
Ważne, że mamy wspólne problemy i radości, bo to jest właśnie „Nasz mały świat”,
o którym będziemy opowiadać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30.

Zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras, Michał Słobodzian.

30 marca 2020

Momenty graniczne w historii ludzkości, a do takich możemy zaliczyć też pandemie, skłaniają ludzi do poszukiwań odpowiedzi na pytania o przyszłość. Nawet jeśli źródła są irracjonalne i nie mają naukowych podstaw. Tak było na przełomie tysiącleci, tak jest i teraz. Wystarczy spojrzeć na portale internetowe: norweskie, rosyjskie, angielskie, niemieckie, polskie etc. cytują Babę Wangę, bułgarską mistyczkę lub też, jeśli ktoś woli, oszustkę, która jakoby przepowiedziała pandemię koronawirusa. Dziś w audycji pokażemy Państwu Babę Wangę, która ponoć przewidziała śmierć Stalina, atak na World Trade Center czy zatopienie okrętu „Kursk”. Dodać też należy, że nieżyjąca już od 24 lat Bułgarka przepowiedziała 3 wojnę światową w 2010 roku. Ta, jak wiadomo, nie wybuchła, co pozwala nabrać dystansu do przepowiedni Baby Wangi, która nawiasem mówiąc lubiła codziennie wypić "stakanczik" wysokoprocentowego napoju, a miała za co, bo rząd bułgarski od lat 60-tych wypłacał jej pensję za jasnowidzenie. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 30.03.2020

27 marca 2020

Tańczą zumbę, organizują pomoc dla mieszkańców, koncertują, wspólnie pieką ciasta etc. Tak było jeszcze kilka tygodni temu w Sipiorach. Mieszkańcy tej niewielkiej wsi pod Kcynią uznali, że „małe jest piękne” i postanowili zrobić wszystko, by w ich małej ojczyźnie żyło się ciekawie i bezpiecznie. Wyszli bowiem z założenia, że niekoniecznie trzeba mieszkać w metropolii, by wieść życie pełne wyzwań i pozbawione monotonii. Nadszedł jednak czas epidemii i surowych ograniczeń. Sipiorzanie nie wychodzą z domów, ale... szyją maseczki. Na ten pomysł wpadli członkowie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. O tym materiale Żanety Walentyn, w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 27.03.2020

26 marca 2020

Wielu z nas nie przetrwa tego kryzysu” - mówią przedsiębiorcy, którzy przez epidemię koronawirusa musieli zamknąć lub ograniczyć swoją działalność. Jakiej pomocy oczekują? Na jakie wsparcie mogą liczyć od rządu czy samorządów? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 26.03.2020

25 marca 2020

Wyjścia maksymalnie w dwie osoby, z wyłączeniem rodzin. Ograniczona liczba pasażerów w komunikacji miejskiej. Dozwolone wyjścia do pracy, sklepu czy bliskich. W walce z epidemią koronawirusa rząd wprowadza dodatkowe ograniczenia. Czy służby będą w stanie je egzekwować? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 25.03.2020

24 marca 2020

Co ona robi? Świat się nieomal zatrzymał z powodu koronawirusa, a ona o trawkach i trzcinkach opowiada? Ano tak, opowiada. Owe trawki i trzcinki tylko pozornie nie mają związku z koronawirusem, bo jak dowodzą naukowcy niszczony przez człowieka ekosystem, wycinane lasy, zatrute wody itp. powodują, że ocalałe zwierzęta przenoszą się na inne tereny, bliższe ludziom. Czy z tego właśnie powodu wirus Sars-CoV-2 przełamał barierę gatunkową i przeniósł się na człowieka? To na razie spekulacje, ale wyrażane przez wielu naukowców. I tak dochodzimy do wspomnianych wcześniej „trawek” i „trzcinek”. Oto w minioną sobotę, 21 marca doszło do pożaru na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Paliły się trzy hektary trzcin na urokliwym Ostrówku i unikatowym Potrzymiechu. Jak ucierpiały zwierzęta. Dlaczego do tego doszło? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 24.03.2020

23 marca 2020

Mieszkańcy Równicy w gminie Zbiczno protestują przeciw utworzeniu w ich wsi farmy fotowoltaicznej. Równica to maleńka wieś, położona na terenie „Natura 2000” - strefy objętej ochroną przyrody. „Mamy tu łosie, sarny i wszelkiego rodzaju ptactwo. Co się z nimi stanie?” - pytają mieszkańcy. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 23.03.2020

20 marca 2020

Kardiolodzy ze Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy złożyli wypowiedzenia kontraktów. Uważają, że wprowadzony przez dyrekcję tryb dyżurowy naraża pacjentów i nie chcą brać za to na siebie odpowiedzialności. Dyrekcja uspokaja, że pacjentom nic nie grozi. Jak się okazuje konflikt w szpitalu narastał już od dłuższego czasu. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”,
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 20.03.2020

19 marca 2020

W 39. rocznicę tzw. „bydgoskiego marca” wrócimy do tamtych dni. Jak uczestnicy wydarzeń z 19. marca 1981 roku opisywali zajścia w Wojewódzkiej Radzie Narodowej? To przypomną archiwalne reportaże w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nas mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 19.03.2020

18 marca 2020

Grypa tzw. „hiszpanka” szalała na świecie pod koniec pierwszej wojny światowej. Warunki rozwoju wirusa były wówczas niezwykle sprzyjające - głód, bieda, brak lekarstw. Wyczerpane wojną społeczeństwa nie były w stanie się ochronić. Inna rzecz, że na początku ignorowano wirusa, sądząc, że to kolejna infekcja grypopodobna. Minęło sto lat, a świat zmaga się z COVID-19. Dziś jesteśmy w innej sytuacji niż nasi przodkowie sprzed stu lat, choćby ze względu na postęp technologiczny. A jednak bywa, że popełniamy te same błędy. O tym co się działo w Bydgoszczy podczas epidemii „hiszpanki” i jak nasi dziadkowie z nią walczyli w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 18.03.2020

17 marca 2020

Poznałyśmy ją w październiku 2019 roku. Opowiedziała nam swoją dramatyczną historię. Była ofiarą południowo-amerykańskiej mafii. Wykorzystywana seksualnie, zmuszona do przewozu narkotyków, do Polski trafiła ok. 4 lat temu. Z lotniska Chopina trafiła prosto do więzienia. Teraz Wenezuelka Yurbi stara się odzyskać swoje życie. Do Wenezueli jednak wrócić nie może. Ponownie spotkałyśmy się z Yurbi kilka dni temu. Byłyśmy ciekawe, co zmieniło się w życiu bohaterki naszego reportażu, czy otrzymała już odpowiedź w sprawie ochrony międzynarodowej? Tymczasem Yurbi opowiedziała nam ciekawą historię, związaną z emisją reportażu o niej na naszej antenie. O tym w audycji „Nasz mały świat” w reportażu Żanety Walentyn i Adriany Andrzejewskiej-Kuras, pt. „Wenezuela znaczy śmierć”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 17.03.2020
123