Sobota, 24 października 2020 r.   Imieniny: Rafała, Marcina, Antoniego
Polskie Radio PiK » Patronaty
Ogłoszenie własne nadawcy

WYDARZENIA


Czy ryby śpią?

ryby
ryby
24 października o 17:00 odbędzie się premiera pierwszego spektaklu Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Budynek Teatru nie jest jeszcze ukończony, więc przedstawienie zostanie zagrane na gościnnych deskach Opery Nova, w sali kameralnej.

Pierwszym spektaklem nowej instytucji kultury na mapie miasta jest sztuka Czy ryby śpią? autorstwa niemieckiego dramaturga Jensa Raschke uhonorowana nagrodą dla najlepszego niemieckojęzycznego przedstawienia dla dzieci. Za jej przekład na potrzeby polskiego widza odpowiedzialna była Monika Muskała, a za reżyserię adaptacji dla Teatru Kameralnego – Paweł Szkotak. Na scenie zobaczymy Alicję Pietruszkę i Michała Rybaka. Nie należy zapomnieć o muzyce i animacjach towarzyszących przedstawieniu, za które odpowiedzialni byli Mateusz Kokot, Marcin Markowski oraz nieżyjący już Krzysztof Nowikow; oba te elementy wzbogacają i uatrakcyjniają kameralny spektakl.

Festiwal Naukowy E(x)plory

Nowa odsłona Festiwalu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy

Warsztat dla domowych konstruktorów, pokaz o gazach kriogenicznych oraz Prawo Archimedesa w praktyce. 23 października odbędzie się Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy. W tym roku w całości online. To znakomita propozycja lekcje z domu, pracę domową online bądź ciekawe zajęcia do wspólnego obejrzenia w klasie! W programie wydarzenia są również prezentacje projektów badawczych biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Organizatorzy zapraszają uczniów i pasjonatów nauki w każdym wieku. Udział jest bezpłatny.

"Wykluczona" - etnograficzny spektakl teatralny

Wykluczona to etnograficzny spektakl teatralny, oparty na materiałach źródłowych terenu Pomorza i Ziemi Chełmińskiej z przełomu XIX i XX wieku, której akcja rozgrywa się w rzeczywistości magicznej, typowej dla bajki ludowej.

Adaptacja publikacji naukowych na gruncie teatru to sfabularyzowane praktyki oraz społeczno-kulturowe okoliczności, które dawniej łączyły się z ciążą, porodem oraz dalszymi losami noworodka i matki. Historia młodej ciężarnej dziewczyny z ubogiej rodziny wpisana została w ramy bajki ludowej, gdzie rzeczywiste postaci, napotykają na swojej drodze fantastyczne istoty z folkloru chełmińskiego. Zapraszamy do świata magii, pełnego obrzędów, rytuałów i głębokiej ludowej symboliki.

[sound]Spectrum 2020

Już w październiku zapraszamy na kolejną edycję [sound]Spectrum International New Music Symposium! W programie: warsztaty, wykłady, panel kompozytorski oraz koncert zatytułowany Sci-fi/retro.

[sound]Spectrum to sympozjum poświęcone szeroko pojętej muzyce współczesnej, którego celem jest ukazanie jej rozległego kontekstu. Odbędzie się ono w dniach 22-23 października 2020 roku w Bydgoszczy. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu RID Regionalna Inicjatywa Doskonałości, prowadzonego przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

W ramach sympozjum odbędzie się koncert Sci-fi/retro (22.10.2020), w programie którego znalazły się utwory przeznaczone na trio fortepianowe oraz projekcja filmów z muzyką na żywo. Zespół flow unit 3: (Anna Kwiatkowska – skrzypce; Adam Kośmieja – fortepian; Mikołaj Pałosz – wiolonczela) wykona kompozycje Mauricio Kagela oraz Enno Poppe. Usłyszymy także Hommage à Georges Méliès Wojciecha Błażejczyka, Sławomira Wojciechowskiego i Rafała Zapały - kompozycję zbiorową na skrzypce, wiolonczelę, gitarę elektryczną, media elektroniczne i projekcję filmową, poświęconą snutym ponad sto lat temu fantazjom o innych planetach.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje 9 ½

Najlepsze animacje na ekranie Kina Orzeł – startuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje 9 ½ !

MFFA Animocje 9 ½ rozpocznie się 28 października. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszone zostały 752 filmy z 65 krajów i 6 kontynentów. Twórcy jak co roku zaskoczyli nas różnorodnością poruszanych tematów, wykorzystywanych technik i wyobraźnią w kreowanych przez nich światach. Nasi selekcjonerzy wybrali ostatecznie 89 filmów, które pokażemy w 3 kategoriach: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Filmów dla Dzieci i Do-grywka.

Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa

Zapraszamy na pierwszy turniej szachowy kolejnej edycji Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej rok szkolny 2020/2021. Turniej obędzie się 19 września w Fundacji CKK Wiatrak przy ul. Bołtucia 7 w Bydgoszczy o godzinie 10.00

Śladem bydgoskich legend

Przenieś się do świata bydgoskich legend i wygraj atrakcyjne NAGRODY!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zapraszam do udziału w trzech odsłonach konkursowych wirtualnej gry miejskiej „Śladem bydgoskich legend”. Usiądź wygodnie w fotelu – sam lub zbierz rodzinną drużynę - przygotuj smartfon lub tablet - przyda się, bo to gra w wirtualnym świecie.

Małyssak na świecie

Stowarzyszenie Małyssak ma zaszczyt zaprosić Rodziców na cykl bezpłatnych spotkań internetowych z serii „Małyssak na świecie”.

Małyssak na świecie to spotkania skierowane do rodzin. Celem spotkań jest integracja rodzin, kobiet, mam, zachęcanie ich do dzielenia się swoim doświadczeniem oraz przekazywanie wiedzy z zakresu radzenia sobie z wyzwaniami i problemami związanymi z pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny jakim jest dziecko.

Nanofestival #3

Trzecia edycja toruńskiego Nanofestivalu rozpocznie się 1.09.2020. Tematem, wokół którego oscylować będą poszczególne wydarzenia to antropocen, który ma stanowić przyczynek do dyskusji i komunikacji za pomocą literatury i sztuki, stąd główny nacisk kładzie się na twórcze do niego podejście. Wydarzenia festiwalowe, prezentowane w regularnych 2-3 dniowych odstępach będzie można śledzić na stronie internetowej, kanale YouTube i Facebooku.