Poniedziałek, 16 września 2019 r.   Imieniny: Edyty, Korneliusza, Cypriana
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYDARZENIA


XVIII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria” w Inowrocławiu, OSiR w Inowrocławiu oraz Miejski Związek Towarzystw Krzewienia Kultury Fizycznej w Inowrocławiu wraz z Prezydentem Miasta Inowrocław, Starostą Miasta Inowrocław oraz Wójtem Gminy Inowrocław już po raz osiemnasty organizują SPARTAKIADĘ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, która odbędzie się 14.09.2019r. w godzinach od 10:00 do 15:00.

Premiera filmu "Bądź Bądź"

Przez ostatnie trzy miesiące powstawał w Bydgoszczy nietuzinkowy film dokumentalny. Film pt. „Bądź Bądź” przedstawia szerszemu gronu bydgoskich artystów, rzemieślników oraz bydgoskie inicjatywy. Przybliża nam środowisko, w którym dążenie do aspiracji i rozwoju to stałe czynniki napędzane przez pasje, z których ekspresyjność i innowacyjność są świętem sztuki. Ten film to muzyka, teatr, śpiew, taniec, pasja do parzenia kawy czy organizowania nietuzinkowych wydarzeń artystycznych. Produkcja powstała w ramach projektu „Poznajmy się lepiej” współfinansowanego przez Miasto Bydgoszcz.

Bądź Bądź to alternatywna definicja sztuki, gdzie sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać.

Premiera filmu dokumentalnego: ”Bądź Bądź" oraz spotkanie z twórcami czyli ekipą filmową WAVERUNNERS:

Miejsce: Kino Orzeł (MCK), ul. Marcinkowskiego 12
Data: 14 września, godz. 20:00


I Puchar Polski Juniorów we florecie kobiet i mężczyzn, Adam PAPÉE in Memoriam

Papee 2019 plakat
Papee 2019 plakat
Uczniowski Klub Sportowy przy MDK 5 oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy po raz kolejny są organizatorami pierwszego z cyklu Pucharu Polski Juniorów we florecie kobiet i mężczyzn. Prawo startu w turnieju mają wszyscy zawodnicy kategorii wiekowej juniora, juniora młodszego i wszyscy młodzicy, którzy są na liście klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego Juniora Młodszego na miejscach 1-8. Zawody zostaną rozegrane zgodnie z przepisami FIE i regulaminem PZS.

Będzie to jednocześnie Memoriał Adama PAPÉE (1895-1990) - ps. "Gil", doktor praw, bankowiec, jeden z pierwszych szablistów polskich, czterokrotny olimpijczyk (1924, 1928, 1932, 1936), epoka w historii polskiej szermierki, dwukrotny brązowy medalista (1928, 1932), Nie urodził się w Bydgoszczy, jednak przez ostatnie 22 lata swojego długiego życia związany był z naszym miastem i tutaj został pochowany na cmentarzu na Osiedlu Błonie. W Bydgoszczy mieszka jego druga żona Irena Mathey - Papée - była florecistka.

Koduj z Gigantami

Koduj z Gigantami to już piąta edycja darmowych warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży organizowanych przez szkołę Giganci Programowania. Ich misją jest propagowanie idei programowania, wspierania logicznego i analitycznego myślenia oraz rozwijania kreatywności. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów od 7. do 19. roku życia. Przewidzianych jest około 3500 miejsc dla uczestników warsztatów w dniach 7-22.09.2019 r. na terenie całej Polski.

Młodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił poznając programy takie jak Scratch, Kodu czy AppInventor, starsi natomiast - C# i Visual Studio. Zajęcia odbywają się w blokach 1- lub 1,5- godzinnych w grupach do 12 osób.
12