Poniedziałek, 16 września 2019 r.   Imieniny: Edyty, Korneliusza, Cypriana
Polskie Radio PiK » Radiowy Teatr Wyobraźni

Wizje w dźwięku

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com
Audycja przybliża sztukę radiowego słuchowiska. Po jej przykłady sięgamy czerpiąc zarówno ze zbiorów powstałych w naszym radiu, jak również przygotowanych przez inne rozgłośnie.

Współczesne słuchowisko wykorzystuje nie tylko formy literackie, ale z sukcesem łączy także fikcję z nagraniami dokumentalnymi. Jeśli doda się do tego świetne aktorstwo, bogaty świat dźwięków, interesujące pomysły reżysera i realizatora, a także ciekawą oprawę muzyczną - otrzymamy dzieło sztuki radiowej, które pobudzi naszą wyobraźnię i zapewni nam ucztę duchową.


4 maja 2019

W "Radiowym Teatrze Wyobraźni" reportażu pt. "Lament nieczytanej Biblii", autorstwa Waldemara Kasperczaka i Magdaleny Balcerak z Fundacji Głos Ewangelii. W niedzielę, 5 maja po raz drugi w Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie Biblii.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.

20 kwietnia 2019

W przedświątecznym spotkaniu w "Radiowym Teatrze Wyobraźni" zaprezentujemy słuchowisko pt. "Dobrzy ludzie", oparte na rozdziale "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa zatytułowanym "Poncjusz Piłat". W rolach głównych: Adam Woronowicz, Przemysław Tejkowski i Robert Żurek. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.

30 marca 2019

W "Radiowym Teatrze Wyobraźni" przypomnimy archiwalne słuchowisko pt. "Podróż na południe", autorstwa Krzysztofa Nowickiego i w reżyserii Zenona Jarugi. Zaprasza Ewa Dąbska.

26 stycznia 2019

W Radiowym Teatrze Wyobraźni przedstawimy słuchowisko z Polskiego Radia Lublin, pt. "Ciepła wdówka". Słuchowisko jest adaptacją radiową komedii Michała Bałuckiego i opowiada historię poszukiwania męża przez bogatą wdowę. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.

29 grudnia 2018

W ostatnim w 2018 roku "Radiowym Teatrze Wyobraźni" zabrzmi słuchowisko pt. "Tartak" na podstawie powieści Daniela Odiji, w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka i realizacji akustycznej Andrzeja Brzoski. Zaprasza Ewa Dąbska.

26 grudnia 2018

W specjalnym, świątecznym wydaniu Radiowego Teatru Wyobraźni proponujemy słuchowisko "Wigilia z Kosowem" z PR Kielce. Bohaterką słuchowiska jest pierwsza policjantka, która w grudniu 2000 roku wyjechała do Polskiej Jednostki Specjalnej Policji w Kosowie. Zaprasza Ewa Dąbska.

24 grudnia 2018

W wigilijny wieczór zapraszamy na specjalne wydanie "Radiowego Teatru Wyobraźni", w którym zabrzmią dwa słuchowiska z Polskiego Radia Lublin:
  • "Pastorałka o czekaniu wszech" - opowieść o czekaniu na narodziny Jezusa w Grocie Betlejemskiej. Główni bohaterowie to dwa Anioły i zwierzęta.
  • "Przytulisko" - to historia pracownika pewnej korporacji, który trafia do schroniska dla świętych Mikołajów.
Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.

24 listopada 2018

W "Radiowym Teatrze Wyobraźni" proponujemy słuchowisko Reginy Adamczak, reżyserii Zenona Jarugi, pt. "Boro". Wśród wykonawców m.in. znany aktor Wiesław Drzewicz. Zaprasza Ewa Dąbska.

25 sierpnia 2018

"Siedem dalekich rejsów" to słuchowisko na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda, w reżyserii Krzysztofa Czeczota, zrealizowane akustycznie przez Andrzeja Brzoskę. Zostało nagrane w Teatrze Polskiego Radia dla Radia Koszalin. Akcja dzieje przez trzy dni, wiosną 1949 roku w Darłowie. Bohaterami są osoby przypadkowo zainteresowane tym samym dziełem sztuki... Wartka akcja, błyskotliwe dialogi i wątek miłosny. Zaprasza Ewa Dąbska.

28 lipca 2018

W lipcowym wydaniu "Radiowego Teatru Wyobraźni, słuchowisko dokumentalne pt. "Za plecami", autorstwa Żanety Walentyn i Michała Słobodziana, w realizacji Marka Rzepy. W drugiej części audycji zabrzmi wyjęte z radiowego archiwum słuchowisko z 1984 roku autorstwa Janusza Drozdowskiego, pt. "Wzgórza nad Bydgoszczą" - radiowa adaptacja legendy o Bydgoszczy i szwederowskim wzgórzu. Zastępując Ewę Dąbską zaprasza Michał Słobodzian.
12