Sobota, 24 października 2020 r.   Imieniny: Rafała, Marcina, Antoniego
Polskie Radio PiK » Radiowy Teatr Wyobraźni
Ogłoszenie własne nadawcy

Wizje w dźwięku

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com
Audycja przybliża sztukę radiowego słuchowiska. Po jej przykłady sięgamy czerpiąc zarówno ze zbiorów powstałych w naszym radiu, jak również przygotowanych przez inne rozgłośnie.

Współczesne słuchowisko wykorzystuje nie tylko formy literackie, ale z sukcesem łączy także fikcję z nagraniami dokumentalnymi. Jeśli doda się do tego świetne aktorstwo, bogaty świat dźwięków, interesujące pomysły reżysera i realizatora, a także ciekawą oprawę muzyczną - otrzymamy dzieło sztuki radiowej, które pobudzi naszą wyobraźnię i zapewni nam ucztę duchową.


15 sierpnia 2020

Fot. J.Piekło/radio.rzeszow.pl
Fot. J.Piekło/radio.rzeszow.pl
W audycji zabrzmi słuchowisko Polskiego Radia Rzeszów, pt. „Biuro Cytadela” w reżyserii Macieja Wiktora. Zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej 1920 roku z przeważającymi siłami wroga było tak zaskakujące, że określano je mianem „Cudu nad Wisłą”. Nie był to jednak cud, a rezultat znakomitego dowodzenia i wielkiego poświęcenia polskich żołnierzy. Była jeszcze jedna przyczyna, którą skrzętnie ukrywano przez dziesięciolecia. Za polskim zwycięstwem stała też grupa pasjonatów, wybitnych umysłów matematycznych, kryptologów i kryptoanalityków, których talent i umiejętności okazały się kluczowe w decydującej fazie wojny z bolszewikami. Dramat Patrycji Babickiej pt. „Biuro Cytadela” odnosi się do wydarzeń tamtego czasu. Poznajemy ekipę Jana Kowalewskiego, szefa Biura Szyfrów, usytuowanego w warszawskiej cytadeli. Fabuła bazuje na wydarzeniach historycznych - obok fikcyjnych postaci występują tu bohaterowie historyczni, jak np. Jan Kowalewski czy Helena Sobota, jedyna kobieta z zespołu, dzięki której Polacy poznali plany strategiczne wroga.