Środa, 20 lutego 2019 r.   Imieniny: Leona, Ludomira, Zenobiusza
Polskie Radio PiK » Radiowy Teatr Wyobraźni

Wizje w dźwięku

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com
Audycja przybliża sztukę radiowego słuchowiska. Po jej przykłady sięgamy czerpiąc zarówno ze zbiorów powstałych w naszym radiu, jak również przygotowanych przez inne rozgłośnie.

Współczesne słuchowisko wykorzystuje nie tylko formy literackie, ale z sukcesem łączy także fikcję z nagraniami dokumentalnymi. Jeśli doda się do tego świetne aktorstwo, bogaty świat dźwięków, interesujące pomysły reżysera i realizatora, a także ciekawą oprawę muzyczną - otrzymamy dzieło sztuki radiowej, które pobudzi naszą wyobraźnię i zapewni nam ucztę duchową.


26 stycznia 2019

W Radiowym Teatrze Wyobraźni przedstawimy słuchowisko z Polskiego Radia Lublin, pt. "Ciepła wdówka". Słuchowisko jest adaptacją radiową komedii Michała Bałuckiego i opowiada historię poszukiwania męża przez bogatą wdowę.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.

29 grudnia 2018

W ostatnim w 2018 roku "Radiowym Teatrze Wyobraźni" zabrzmi słuchowisko pt. "Tartak" na podstawie powieści Daniela Odiji, w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka i realizacji akustycznej Andrzeja Brzoski. Zaprasza Ewa Dąbska.

26 grudnia 2018

W specjalnym, świątecznym wydaniu Radiowego Teatru Wyobraźni proponujemy słuchowisko "Wigilia z Kosowem" z PR Kielce. Bohaterką słuchowiska jest pierwsza policjantka, która w grudniu 2000 roku wyjechała do Polskiej Jednostki Specjalnej Policji w Kosowie. Zaprasza Ewa Dąbska.

24 grudnia 2018

W wigilijny wieczór zapraszamy na specjalne wydanie "Radiowego Teatru Wyobraźni", w którym zabrzmią dwa słuchowiska z Polskiego Radia Lublin:
  • "Pastorałka o czekaniu wszech" - opowieść o czekaniu na narodziny Jezusa w Grocie Betlejemskiej. Główni bohaterowie to dwa Anioły i zwierzęta.
  • "Przytulisko" - to historia pracownika pewnej korporacji, który trafia do schroniska dla świętych Mikołajów.
Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbska.

24 listopada 2018

W "Radiowym Teatrze Wyobraźni" proponujemy słuchowisko Reginy Adamczak, reżyserii Zenona Jarugi, pt. "Boro". Wśród wykonawców m.in. znany aktor Wiesław Drzewicz. Zaprasza Ewa Dąbska.

25 sierpnia 2018

"Siedem dalekich rejsów" to słuchowisko na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda, w reżyserii Krzysztofa Czeczota, zrealizowane akustycznie przez Andrzeja Brzoskę. Zostało nagrane w Teatrze Polskiego Radia dla Radia Koszalin. Akcja dzieje przez trzy dni, wiosną 1949 roku w Darłowie. Bohaterami są osoby przypadkowo zainteresowane tym samym dziełem sztuki... Wartka akcja, błyskotliwe dialogi i wątek miłosny. Zaprasza Ewa Dąbska.

28 lipca 2018

W lipcowym wydaniu "Radiowego Teatru Wyobraźni, słuchowisko dokumentalne pt. "Za plecami", autorstwa Żanety Walentyn i Michała Słobodziana, w realizacji Marka Rzepy. W drugiej części audycji zabrzmi wyjęte z radiowego archiwum słuchowisko z 1984 roku autorstwa Janusza Drozdowskiego, pt. "Wzgórza nad Bydgoszczą" - radiowa adaptacja legendy o Bydgoszczy i szwederowskim wzgórzu. Zastępując Ewę Dąbską zaprasza Michał Słobodzian.

30 czerwca 2018

W czerwcowej audycji z cyklu "Radiowy Teatr Wyobraźni" Ewa Dąbska przypomniała słuchowisko według tekstu Henryka Sienkiewicza pt. "Zagłoba swatem", które swoją premierę na kujawsko-pomorskiej antenie miało w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1987 roku. W słuchowisku występują: Roman Metzler, Krystyna Bartkiewicz, Roman Gramziński, Alicja Kochańska-Kranze, Józefa Szałańska, Stanisław Kranze, Kazimierz Kurek, Sławomir Domaszewicz. Reżyserią słuchowiska zajął się Sławomir Olejniczak.

26 maja 2018

W audycji Ewy Dąbskiej przypominamy słuchowisko Jerzego Rochowiaka pt. "Coś pięknego" z roku 1988, w reżyserii Sławomira Olejniczaka. W słuchowisku wystąpili: Wanda Ostrowska, Kazimierz Kurek i Roman Gramziński. Realizacja akustyczna Wojciecha Bąka.

28 kwietnia 2018

W "Radiowym Teatrze Wyobraźni" słuchowisko Andrzeja Zajdla w jego reżyserii "Josepha Conrada podróż do Polski", z Polskiego Radia Rzeszów. Joseph Conrad Korzeniowski, mimo wielu planów, nigdy do Polski nie wrócił. Słuchowisko jest więc literacką projekcją możliwej podróży wielkiego pisarza do rodzinnego kraju.
12