Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Bliżej życia

Reportaże

Audycja z 13 grudnia 2019

Las był ich pracą i pasją. Tam też zginęli. Tam ich pochowano. Dziś rodziny trzech leśników zabitych przez Niemców podczas II wojny światowej, wraz z mieszkańcami Krzywogońca spotykają się przy pomniku poległych. To kolejna inicjatywa mieszkańców Krzywogońca, którzy od wielu lat szukają informacji o zabitych podczas wojny mieszkańcach swojej wsi i okolic. Każdą taką informację sprawdzają, szukają rodzin, dokumentów, dzienników, etc. Zwieńczeniem ich pracy jest upamiętnienie miejsca, w którym doszło przed laty do egzekucji. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 13.12.2019

Audycja z 12 grudnia 2019

„Warto walczyć do końca” - mówią mieszkańcy toruńskich Stawek po ogłoszeniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Mieszkańcy walczyli o cofnięcie pozwolenia na budowę hali magazynowej na terenie osiedla domków jednorodzinnych. Ich zdaniem obiekt o wielkości 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, do którego będą dojeżdżać TIR-y, nie powinien tu powstać gdyż plan zagospodarowania przestrzennego pozwala tylko na prowadzenie „działalności nieuciążliwej”. Urzędnicy inaczej zinterpretowali taką działalność i wydali pozwolenie na budowę. Sprawą zajmowaliśmy się w lipcu br. Wracamy do niej w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 12.12.2019

Audycja z 11 grudnia 2019

Ich mieszkania zostały sprzedane, potem sprzedane raz jeszcze i kolejny raz. Kiedyś należały do Spółdzielni Rolniczej, lecz potem w dziwny sposób stały się własnością firmy, która powstała na bazie spółdzielni - mówią mieszkańcy Czernikowa. Żaden z właścicieli nie remontował budynków, za to podwyższał czynsze. Zawalił się komin, w piwnicach nie ma prądu, a ostatnio wybuchł tam pożar. Kiedy rzeczoznawcy przyszli wyceniać mieszkania, a ich najemcom zagrozili wyrzuceniem na bruk, postanowili się bronić. Mieszkańcy bloków w Czernikowie zorganizowali spotkanie, na które zaprosili urzędników, samorządowców i wszystkich, którzy mogą lub powinni im pomóc. Czy tak się stanie? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 11.12.2019

Audycja z 10 grudnia 2019

Lepiej zabezpieczyć czy zlikwidować? Co zrobić z przejazdem kolejowym w Białym Borze koło Grudziądza, na którym zginął były poseł Janusz Dzięcioł? Mieszkańcy od lat zwracają uwagę na to, że przejazd jest niebezpieczny. Czy można go zmodernizować, a może zamknąć? Co o pomysłach mieszkańców sądzi kolej? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 10.12.2019

Audycja z 9 grudnia 2019

Przez wiele lat stał zaniedbany i zapomniany. Usypany z piasku i oznaczony krzyżem w lesie - grób obrońców Włocławka w wojnie z bolszewikami z 1920 roku. Kilka lat temu zainteresowała się nim jednak grupa mieszkańców Włocławka. Wydawałoby się, że ich opieka i inicjatywa spotka się z życzliwością i pomocą. Pozory jednak bywają zwodnicze. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 09.12.2019

Audycja z 6 grudnia 2019

„Pracujemy w systemie trzyzmianowym za najniższą pensję. Dźwigamy pacjentów, bo brakuje podnośników, a jeśli są to często nie mieszczą się w pokojach. Każdemu z podopiecznych możemy poświęcić maksymalnie 10 minut, bo jest nas za mało” - mówią opiekunki z Zespołu Domów Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. Od marca br. są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Żądają poprawy warunków pracy i wyższej pensji. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 06.12.2019

Audycja z 5 grudnia 2019

Domagają się zakazu ogrzewania węglem. Chcą także apelować do mieszkańców, by nie palili w domach śmieci. 7 grudnia mieszkańcy bydgoskiego Miedzynia organizują antysomogowy happening. Jak mówią, w niektóre dni na ich osiedlu nie ma czym oddychać. Bywa, że normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są o 800 procent. Czy likwidacja pieców węglowych jest w Bydgoszczy realna? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 05.12.2019

Audycja z 4 grudnia 2019

„7 minut – gotowanie jajka na twardo, 5 minut – gotowanie jajka na miękko, 3 minuty – wystąpienie radnego na sesji. Ale jaja!!!” - tej treści napisy można było znaleźć na stołach radnych opozycyjnych ze Świecia nad Wisłą w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta. Od stycznia 2020 roku wystąpienia radnych podczas sesji zostaną ograniczone do dwóch trzyminutowych wypowiedzi. Opozycja w Świeciu twierdzi, że to kneblowanie im ust, natomiast Przewodniczący Rady Miasta zapewnia, że takie ograniczenia wprowadzono w wielu gminach, a ich celem jest oszczędność czasu. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 04.12.2019

Audycja z 3 grudnia 2019

W Świeciu nad Wisłą stanęły nowoczesne, skomputeryzowane i... drogie toalety. Fot. Henryk Żyłkowski
W Świeciu nad Wisłą stanęły nowoczesne, skomputeryzowane i... drogie toalety. Fot. Henryk Żyłkowski
Wejście kosztuje 1,50 zł. Po 20 spędzonych tutaj minutach z przyczyn bezpieczeństwa włącza się alarm. Instrukcja obsługi w trzech językach. Ktoś mógłby powiedzieć „Europa”! I miałby rację. Jest tylko jedno „ale”, a jest nim według mieszkańców Świecia ... cena. Otóż nowoczesne i skomputeryzowane toalety w Świeciu nad Wisłą, bo o nich właśnie mówimy, kosztowały 150.000 zł netto. Razem z kosztami przyłącza i podatkiem VAT suma sięgnęła 200.000 za jedną kabinę. Czy było warto? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 03.12.2019

Audycja z 2 grudnia 2019

Nowe alejki, ławki i miejsca do wypoczynku pojawią w Toruniu w ramach realizacji projektu „Zielona brama toruńskiej starówki”. Po oddaniu mieszkańcom ścieżki przy Muzeum Elektrofotograficznym, wzdłuż Alei Solidarności pojawiły się jednak wątpliwości czy przejście nie jest utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych. Choć pojawił się podjazd, to na jego końcu znajdują się... schody. Żeby pokonać wzniesienie, trzeba więc zawrócić i je okrążyć. Wejście na ścieżkę jest również utrudnione ze względu na pojawienie się dodatkowych stopni. Sytuacji przyjrzał się Michał Zaręba. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 02.12.2019
1234567