Poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.   Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta
Polskie Radio PiK » Bliżej życia

Audycja z 14 czerwca 2019

On miał lat 17, a ona 5 kiedy trafili do obozów koncentracyjnych. On do Auschwitz, ona do obozu dla dzieci i młodzieży, położonego wewnątrz łódzkiego getta. Głód, choroby, wszechobecna śmierć i strach - oto ich wspomnienia. Prezentujemy je w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Do wysłuchania audycji z cyklu "Bliżej życia" zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 14.06.2019

Audycja z 13 czerwca 2019

Tablica upamiętniająca Komunistyczną Partię Robotniczą Polski powinna zniknąć z przestrzeni Włocławka - twierdzi Instytut Pamięci Narodowej. Mimo, że IPN wydał opinię dotyczącą obelisku przy ul. Kilińskiego wiele miesięcy temu, włocławscy radni wciąż nie podjęli uchwały o likwidacji tablicy. Dlaczego? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 13.06.2019

Audycja z 12 czerwca 2019

Od 2013 roku w Borach Tucholskich funkcjonują tzw. "Mówiące kamienie". Niestety, w styczniu 2019 roku kamienie zamilkły. Czy jest szansa na ich reaktywację? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 12.06.2019

Audycja z 11 czerwca 2019

Miała upamiętnić życie wielkiej torunianki i uratować Fort Jakuba przed ruiną. Pomysł stworzenia "Bazy Zo - Centrum Historycznego im. Gen. Elżbiety Zawackiej" pojawił się 2 lata temu. W zeszłe wakacje mieszkańcy Torunia poparli inicjatywę swoimi podpisami pod petycją do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o wsparcie finansowe na budowę apelowali też politycy ze wszystkich politycznych stron. Projekt jest już na ukończeniu, ale utknął w martwym punkcie. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 11.06.2019

Audycja z 10 czerwca 2019

W 2018 roku w małej osadzie w okolicy Grudziądza powstał obóz dla uchodźców. Jak przez lata zmieniało się podejście mieszkańców osady do uchodźców? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 10.06.2019

Audycja z 7 czerwca 2019

Historia rolnika, który stracił dopłaty do bydła. Pan Aleksander dysponuje potwierdzeniem złożenia wniosku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa twierdzi, że rolnik wniosku o dopłaty nie złożył. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 07.06.2019

Audycja z 6 czerwca 2019

Pasażerowie Arrivy narzekają na spóźnienia i odwołania pociągów. Sprawą zainteresował się Michał Zaręba. Co ustalił? O tym w jego reportażu pt. "Ciuchcia", w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 06.06.2019

Audycja z 5 czerwca 2019

W Bydgoszczy odkryto nielegalny Dom Opieki. Fot. Henryk Żyłkowski
W Bydgoszczy odkryto nielegalny Dom Opieki. Fot. Henryk Żyłkowski
W Bydgoszczy odkryto nielegalny Dom Opieki. Jak się okazuje, pierwsze informacje o tym Domu dotarły do urzędników już w 2016 roku. Co w związku z powyższym? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 05.06.2019

Audycja z 4 czerwca 2019

Zlikwidowanie przejazdu kolejowego w Szczepicach, to wielki problem dla okolicznych rolników. Fot. nadesłane
Zlikwidowanie przejazdu kolejowego w Szczepicach, to wielki problem dla okolicznych rolników. Fot. nadesłane
Część rolników z okolic Kcyni skarży się na zlikwidowanie przejazdu kolejowego w Szczepicach. Przez przejazd wiodła leśna droga, którą rolnicy docierali na pola i łąki. Teraz, jadąc ciężkim sprzętem, muszą nadrabiać ponad 20 kilometrów. Kolej tłumaczy, że przejazd zlikwidowano, bo nie był na drodze publicznej i nikt nie chciał go utrzymywać. Czy tak było faktycznie? Czy można jakoś pomóc mieszkańcom? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 04.06.2019

Audycja z 3 czerwca 2019

Od wielu lat Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski zapowiada powstanie Muzeum Ziemiaństwa w Nawrze. Sytuacja jednak się nie zmienia, a pałac niszczeje. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 03.06.2019
123