Środa, 26 czerwca 2019 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Wieczór z reportażem

Wieczór z reportażem

W każdą środę po godz. 20.05
W każdą środę po godz. 20.05

"Puszczam się w loterję, który z panów mnie wygra, będzie szczęśliwy, ciemno blondynka,o serduszku szczerem, przystojna, dobrze zbudowana, lat średnich. Loterją powinni się zająć panowie starsi najchętniej separaci".

- Nie, nie drodzy Słuchacze! Nie będziemy zajmować się kojarzeniem par, nie będziemy robić wielu rzeczy, ale za to na pewno będziemy opowiadać naszym Słuchaczom ciekawe historie oparte np. na przedwojennej prasie. Stąd anons prasowy z lat trzydziestych ubiegłego wieku w pierwszym akapicie.

26 czerwca 2019 - "Geniusz z Mogilna"

W szkole nazywano go "szybkim śledziem". Łatwo było go zdenerwować. Z czasem coraz bardziej kochał ludzi. Fascynowały go relacje. Zawsze uśmiechnięty. Tytan pracy. Dla wielu geniusz, choć nie mógł porozumieć się z Zygmuntem Freudem. Bohaterem "Wieczoru z reportażem" będzie Kurt Lewin. Urodzony w Mogilnie światowej sławy naukowiec - twórca psychologii społecznej. Wprowadził do psychologii eksperyment. Jako jeden z pierwszych stosował w badaniach kamerę. Przez całe życie był bardzo aktywny. Współpracował nawet z CIA. Miał przekonać Amerykanów do... jedzenia mięsa gorszej jakości w czasie wojny. Do wysłuchania reportażu pod tytułem "Geniusz z Mogilna" zaprasza Michał Słobodzian.

19 czerwca 2019

Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 19.06.2019

13 czerwca 2019

Dom rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu. Fot. Adriana Andrzejewska
Dom rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu. Fot. Adriana Andrzejewska
Jest uważany za jednego z najwybitniejszych poetów polskich, stawia się go nawet na równi z Adamem Mickiewiczem. Był prekursorem nowoczesnego wiersza wolnego oraz katastrofizmu we współczesnej sztuce. Jan Kasprowicz – choć kojarzony jest głównie z Zakopanem, urodził się niedaleko Inowrocławia. Mimo, że pochodził z bardzo biednej rodziny, rozpoczął edukację w niewielkim Szymborzu. Motywy kujawskie są obecne w jego sztuce.

Wyjątkowo w czwartek w "Wieczorze z reportażem", Adriana Andrzejewska podąża regionalnymi śladami wielkiego poety Młodej Polski.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 13.06.2019

5 czerwca 2019

Była radość, entuzjazm, bezinteresowna pomoc. Ludzie identyfikowali się z hasłem Solidarności - tak czerwiec 1989 roku wspominał w jednym z wywiadów Dariusz Jaworski, włocławski historyk i działacz opozycyjny. W swoich zbiorach posiada wiele zdjęć dokumentujących kampanię przed wyborami z 4 czerwca.
  • Jaki to był czas?
  • W jaki sposób mobilizowano wyborców?
  • Co we Włocławku robiła Kalina Jędrusik?
  • Jak ideały Solidarności postrzegane są z perspektywy 30-stu lat?
M.in. o tym w audycji Michała Słobodziana, w której nie zabrakło także fragmentów archiwalnych Audycji Wyborczych Solidarności.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 05.06.2019

29 maja 2019

Po 39 latach od tragedii w szpitalu w Górnej Grupie. Fot. Henryk Żyłkowski
Po 39 latach od tragedii w szpitalu w Górnej Grupie. Fot. Henryk Żyłkowski
W audycji Żanety Walentyn po 39 latach wracamy do sprawy tragicznego pożaru Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Grupie. Jak się okazuje, ktoś zniszczył ich pomnik na cmentarzu. Administrator cmentarza niczego nie zauważył. W reportażu wykorzystano fragmenty innego reportażu z roku 1980 pt. "Ojcze nasz, któryś jest", autorstwa Jolanty Kuligowskiej-Roszak i Michała Jagodzińskiego.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 29.05.2019

22 maja 2019

Matematyk, prawnik, ekonomista, lekarz, tłumacz... ale przede wszystkim astronom. Mikołaj Kopernik był geniuszem, który wyprzedzał swoją epokę. Jak doszedł do swojego odkrycia? Czy w gwiazdy patrzył już w dzieciństwie w Toruniu? Jaki był prywatnie? Dwa dni przed rocznicą śmierci wybitnego astronoma zaprosiła Słuchaczy na spacer przez miasto jego szlakiem i wysłuchanie opowieści o mniej znanych faktach z życia Mikołaja Kopernika.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 22.05.2019

15 maja 2019

Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 15.05.2019

8 maja 2019

Fot. ze zbiorów Tomasza Kardasia
Fot. ze zbiorów Tomasza Kardasia
Jako pierwszy w Stanach Zjednoczonych zmierzył prędkość światła. Dzięki swoim wynalazkom zmierzył średnicę gwiazdy miliony razy większej od Słońca. Zaprzeczył istnieniu eteru. Był pierwszym amerykańskim fizykiem, który otrzymał Nagrodę Nobla. Wszystko jednak zaczęło się w Strzelnie. W "Wieczorze z reportażem" opowieść o Albercie Michelsonie, urodzonym w naszym regionie genialnym fizyku, który swoimi doświadczeniami zapoczątkował nową erę rozwoju fizyki. O tym w audycji Michała Słobodziana.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 08.05.2019

1 maja 2019

Wspomnienie 1. Batalionu Balonowego, który w okresie międzywojnia znajdował się w w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
Wspomnienie 1. Batalionu Balonowego, który w okresie międzywojnia znajdował się w w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska
5 maja przypada święto 1. Batalionu Balonowego. W okresie międzywojnia jednostka znajdowała się w w Toruniu. Wspomnimy ją w premierowym reportażu pt. "Szpagaciarze". Sięgniemy też do archiwum i przypomnimy reportaż pt. "Dla turystyki może to i dobre było", a w nim opowieść pana Franciszka o bitwie pod Monte Cassino. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 01.05.2019
12