Piątek, 06 grudnia 2019 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Bliżej życia

Reportaże

Audycja z 9 grudnia 2019

Przez wiele lat stał zaniedbany i zapomniany. Usypany z piasku i oznaczony krzyżem w lesie - grób obrońców Włocławka w wojnie z bolszewikami z 1920 roku. Kilka lat temu zainteresowała się nim jednak grupa mieszkańców Włocławka. Wydawałoby się, że ich opieka i inicjatywa spotka się z życzliwością i pomocą. Pozory jednak bywają zwodnicze. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.

Audycja z 6 grudnia 2019

„Pracujemy w systemie trzyzmianowym za najniższą pensję. Dźwigamy pacjentów, bo brakuje podnośników, a jeśli są to często nie mieszczą się w pokojach. Każdemu z podopiecznych możemy poświęcić maksymalnie 10 minut, bo jest nas za mało” - mówią opiekunki z Zespołu Domów Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. Od marca br. są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Żądają poprawy warunków pracy i wyższej pensji. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 06.12.2019

Audycja z 5 grudnia 2019

Domagają się zakazu ogrzewania węglem. Chcą także apelować do mieszkańców, by nie palili w domach śmieci. 7 grudnia mieszkańcy bydgoskiego Miedzynia organizują antysomogowy happening. Jak mówią, w niektóre dni na ich osiedlu nie ma czym oddychać. Bywa, że normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są o 800 procent. Czy likwidacja pieców węglowych jest w Bydgoszczy realna? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 05.12.2019

Audycja z 4 grudnia 2019

„7 minut – gotowanie jajka na twardo, 5 minut – gotowanie jajka na miękko, 3 minuty – wystąpienie radnego na sesji. Ale jaja!!!” - tej treści napisy można było znaleźć na stołach radnych opozycyjnych ze Świecia nad Wisłą w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta. Od stycznia 2020 roku wystąpienia radnych podczas sesji zostaną ograniczone do dwóch trzyminutowych wypowiedzi. Opozycja w Świeciu twierdzi, że to kneblowanie im ust, natomiast Przewodniczący Rady Miasta zapewnia, że takie ograniczenia wprowadzono w wielu gminach, a ich celem jest oszczędność czasu. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 04.12.2019

Audycja z 3 grudnia 2019

W Świeciu nad Wisłą stanęły nowoczesne, skomputeryzowane i... drogie toalety. Fot. Henryk Żyłkowski
W Świeciu nad Wisłą stanęły nowoczesne, skomputeryzowane i... drogie toalety. Fot. Henryk Żyłkowski
Wejście kosztuje 1,50 zł. Po 20 spędzonych tutaj minutach z przyczyn bezpieczeństwa włącza się alarm. Instrukcja obsługi w trzech językach. Ktoś mógłby powiedzieć „Europa”! I miałby rację. Jest tylko jedno „ale”, a jest nim według mieszkańców Świecia ... cena. Otóż nowoczesne i skomputeryzowane toalety w Świeciu nad Wisłą, bo o nich właśnie mówimy, kosztowały 150.000 zł netto. Razem z kosztami przyłącza i podatkiem VAT suma sięgnęła 200.000 za jedną kabinę. Czy było warto? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 03.12.2019

Audycja z 2 grudnia 2019

Nowe alejki, ławki i miejsca do wypoczynku pojawią w Toruniu w ramach realizacji projektu „Zielona brama toruńskiej starówki”. Po oddaniu mieszkańcom ścieżki przy Muzeum Elektrofotograficznym, wzdłuż Alei Solidarności pojawiły się jednak wątpliwości czy przejście nie jest utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych. Choć pojawił się podjazd, to na jego końcu znajdują się... schody. Żeby pokonać wzniesienie, trzeba więc zawrócić i je okrążyć. Wejście na ścieżkę jest również utrudnione ze względu na pojawienie się dodatkowych stopni. Sytuacji przyjrzał się Michał Zaręba. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 02.12.2019

Audycja z 29 listopada 2019

Mieszkańcy i władze powiatu nakielskiego nie zgadzają się na likwidację w szubińskim szpitalu punktu nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Jak twierdzą, decyzja władz lecznicy może pogorszyć sytuację pacjentów. Dlaczego dyrekcja szpitala zdecydowała się na taki krok i czy jest on zgodny z prawem? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.11.2019

Audycja z 28 listopada 2019

Wracamy do sprawy składowiska odpadów w Czernikowie. Jest to jedno z niewielu miejsc w regionie, gdzie zdeterminowani mieszkańcy doprowadzili do skazania właściciela składowiska i uporządkowania części terenu. Pozostał jednak problem bloków mieszkalnych, których właścicielem onegdaj był tenże właściciel składowiska. Bloki kilkukrotnie przechodziły z rąk do rąk. A rezultat jest taki, że obecnie bez nakładów finansowych w remont, budynki są zagrożone katastrofą budowlaną. Kto jednak ma za owe remonty zapłacić? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.11.2019

Audycja z 27 listopada 2019

Historia upadku toruńskiego Metronu. Począwszy od 2001 roku zakład zaczął popadać w długi, co ostatecznie doprowadziło do jego upadku. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Bliżej życia”.
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 27.11.2019

Audycja z 26 listopada 2019

Adriana Andrzejewska-Kuras przygląda się sytuacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, która stała się zarodkiem szerszej dyskusji. Zagraniczni studenci – muzułmanie – zapytali władze uczelni, czy jest możliwość dostosowania planu zajęć do ich religijnych obowiązków i czy na UMK jest „pokój modlitw”. Co na to uczelnia? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Bliżej życia”,
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.11.2019
123456