Sobota, 26 września 2020 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Wieczór z reportażem » Wieczór z reportażem
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-07-03, 21:43 Adam Droździk

Czerwiec

26 czerwca 2019 - "Geniusz z Mogilna"

Kurt Lewin - Rok 1936, Iowa City. Fot. ze zbiorów Tomasza Kardasia
Kurt Lewin - Rok 1936, Iowa City. Fot. ze zbiorów Tomasza Kardasia
W szkole nazywano go "szybkim śledziem". Łatwo było go zdenerwować. Z czasem coraz bardziej kochał ludzi. Fascynowały go relacje. Zawsze uśmiechnięty. Tytan pracy. Dla wielu geniusz, choć nie mógł porozumieć się z Zygmuntem Freudem. Bohaterem "Wieczoru z reportażem" będzie Kurt Lewin. Urodzony w Mogilnie światowej sławy naukowiec - twórca psychologii społecznej. Wprowadził do psychologii eksperyment. Jako jeden z pierwszych stosował w badaniach kamerę. Przez całe życie był bardzo aktywny. Współpracował nawet z CIA. Miał przekonać Amerykanów do... jedzenia mięsa gorszej jakości w czasie wojny. Do wysłuchania reportażu pod tytułem "Geniusz z Mogilna" zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 26.06.2019

19 czerwca 2019

Emeryci z Cekcyna odkryli w sobie pasję i miłość do teatru. Fot. Henryk Żyłkowski
Emeryci z Cekcyna odkryli w sobie pasję i miłość do teatru. Fot. Henryk Żyłkowski
W audycji Żanety Walentyn zabrzmiały dwa reportaże:

"Pociąg do życia" - Spotkali się kilka lat temu i odkryli w sobie pasję i miłość do teatru. Teraz grają i wystawiają sztuki w Gminnym Domu Kultury w Cekcynie. To nasz sposób na nudę i monotonię życia na emeryturze - mówią.

"Zwykli niezwykli" - przypomnienie reportażu z 2015 roku, opowiadającego o pewnej amatorskiej grupie teatralnej z gminy Obrowo, która pierwsze spektakle zaczęła wystawiać już w latach 50. XX wieku.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 19.06.2019

13 czerwca 2019

Dom rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu. Fot. Adriana Andrzejewska
Dom rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu. Fot. Adriana Andrzejewska
Jest uważany za jednego z najwybitniejszych poetów polskich, stawia się go nawet na równi z Adamem Mickiewiczem. Był prekursorem nowoczesnego wiersza wolnego oraz katastrofizmu we współczesnej sztuce. Jan Kasprowicz – choć kojarzony jest głównie z Zakopanem, urodził się niedaleko Inowrocławia. Mimo, że pochodził z bardzo biednej rodziny, rozpoczął edukację w niewielkim Szymborzu. Motywy kujawskie są obecne w jego sztuce.

Wyjątkowo w czwartek w "Wieczorze z reportażem", Adriana Andrzejewska podąża regionalnymi śladami wielkiego poety Młodej Polski.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 13.06.2019

5 czerwca 2019

Była radość, entuzjazm, bezinteresowna pomoc. Ludzie identyfikowali się z hasłem Solidarności - tak czerwiec 1989 roku wspominał w jednym z wywiadów Dariusz Jaworski, włocławski historyk i działacz opozycyjny. W swoich zbiorach posiada wiele zdjęć dokumentujących kampanię przed wyborami z 4 czerwca.
  • Jaki to był czas?
  • W jaki sposób mobilizowano wyborców?
  • Co we Włocławku robiła Kalina Jędrusik?
  • Jak ideały Solidarności postrzegane są z perspektywy 30-stu lat?
M.in. o tym w audycji Michała Słobodziana, w której nie zabrakło także fragmentów archiwalnych Audycji Wyborczych Solidarności.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 05.06.2019