Piątek, 22 stycznia 2021 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat
Plichta

Wspólne problemy i radości

„Nasz mały świat” – to audycja o nas.
Nieważne czy mieszkamy w Gąsawie, Toruniu czy Bydgoszczy.
Nieważne czy bliżej nam do liberałów, czy konserwatystów.

Ważne, że żyjemy tu i teraz.
Ważne, że mamy wspólne problemy i radości, bo to jest właśnie „Nasz mały świat”,
o którym będziemy opowiadać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30.

Zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras, Michał Słobodzian.

22 stycznia 2021

Sprawą bezprawnie zburzonej willi na bydgoskiej Sielance zajmuje się prokuratura na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przypomnijmy, że willę, w której mieszkał przed wojną Leszek Biały, a która wraz z innymi budynkami okresu międzywojnia stanowiła w Bydgoszczy chronioną dzielnicę - ogród, jaką jest Sielanka, zburzono w kwietniu 2020 roku. Inwestor nie miał zgody na jej wyburzenie, lecz remont. Po wyburzeniu inwestor ustami konserwatora miejskiego, jak podawały wówczas media, zapewniał, że willa zostanie w całości odtworzona, a bryła miała już stanąć do końca ub. roku. Tak się jednak nie stało. Dlaczego? Dlaczego prokuratura wszczęła postępowanie dopiero 7 stycznia br., mimo zapewnień Miejskiego Konserwatora Zabytków, że zgłoszono sprawę już wcześniej? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.

21 stycznia 2021

Jesteśmy pozostawieni sami sobie” - mówią prowadzący rodzinny dom dziecka państwo Krych z Barcina. Jak twierdzą - od dwóch lat nie mogą doprosić się pomocy od powiatu. Uważają, że ten nie wywiązuje się z zapisów umowy i dodają, że w takiej sytuacji znajduje się wiele zawodowych rodzin zastępczych w Polsce. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 21.01.2021

20 stycznia 2021

Kalwaria Pakoska. Fot. Henryk Żyłkowski
Kalwaria Pakoska. Fot. Henryk Żyłkowski
Ufundowana w 1628 roku jest drugim tego typu zespołem sakralnym, po Kalwarii Zebrzydowskiej, powstałym na ziemiach polskich - Kalwaria Pakoska. Przeżyła tzw. „potop szwedzki”, choć w tym czasie zniszczono i sprofanowano kilka kapliczek, była miejscem schronienia dla miejscowej ludności podczas zarazy, a w czasie II wojny światowej została przerobiona przez Niemców na magazyn. Czy przetrwa ataki chuliganów i wandali, którzy w ostatnim czasie zaktywizowali swoją „działalność” wobec zabytku liczącego 400 lat? Czy jedyne wyjście, by ocalić tę perłę kultury sakralnej, to zamknąć na „cztery spusty” by nikt nie miał do niej dostępu? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 20.01.2021

19 stycznia 2021

Czy wyłączenie oświetlenia w części Bydgoszczy jest realne? Firma Enea poinformowała kilka dni temu, że jeśli do końca stycznia nie znajdzie się partner, który podpisze umowę na utrzymanie oświetlenia na terenach spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, będzie zmuszona wyłączyć lampy. Jak dotąd, spółdzielnie mieszkaniowe nie zdecydowały się na podpisanie umów. Takiej umowy nie zawarły także władze Bydgoszczy. W jaki sposób rozwiązać problem? Kto powinien zapłacić za utrzymanie tych lamp? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 19.01.2021

18 stycznia 2021

Dla nas to być albo nie być” - mówią restauratorzy. Mimo lockdownu otwierają swoje lokale. Pierwszy w Kujawsko-Pomorskiem otworzył się 16 stycznia w Toruniu, kolejne zamierzają do niego dołączyć w piątek, 22 stycznia. Sanepid i policja zapowiadają kontrole. O tym w reportażu Michała Zaręby w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 18.01.2021

15 stycznia 2021

Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Szkolny hejt - zjawisko incydentalne czy coraz powszechniejsza forma zachowań wśród uczniów? Odkąd zamknięto szkoły z powodu pandemii mówi się o dwóch zjawiskach: z jednej strony - wielu uczniów czuje się wyobcowanych ze względu na przerwanie rytuału codziennych spotkań i wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami, z drugiej strony - ci, którzy dotychczas byli kimś w rodzaju „kozłów ofiarnych”, wyśmiewani i upokarzani odetchnęli od codziennego hejtu. Czy oprócz obserwacji socjologicznej i stawiania diagnoz jesteśmy coś w tej sprawie zrobić? Nasza Słuchaczka, która, jak twierdzi, była ofiarą hejtu przez wiele lat, poradziła sobie i chce pomagać innym. Czy jednak to nie jest nasza - osób dorosłych, pedagogów i psychologów - rola? O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 15.01.2021

14 stycznia 2021

Wracamy do kwestii zapomnianego miejsca pamięci w Lisaku pod Golubiem-Dobrzyniem. Sprawą zajmowaliśmy się dwa lata temu. W czasie wojny mieli tam przymusowo pracować mieszkańcy okolicznych wsi. Wielu z nich zginęło. Ilu? Nie wiadomo. Nie ma wiarygodnych badań, coraz mniej osób pamięta te wydarzenia. Od lat społecznicy walczą o godne upamiętnienie miejsca - wytyczenie ścieżki w lesie i odnowienie pomnika. W maju 2019 roku po serii nieporozumień okazało się, że już nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić w tym miejscu głaz. Różne strony porozumiały się w tej kwestii. Dlaczego więc w tej sprawie niewiele się zmieniło? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 14.01.2021

13 stycznia 2021

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków mieszka na działkach, choć jest to nielegalne. Ogrody działkowe od dawna są przystanią dla tych, których nie stać na płacenie czynszu lub tych, którzy niewielkim kosztem stawiają sobie całoroczny „dom”. Sprawą onegdaj zajmowała się Najwyższa Izba Kontroli, która potwierdziła skalę problemu. Co na to organizacje zrzeszające działkowców? Właściciele całorocznych domów podlegają szeregowi obowiązków z podatkami na czele, a jak jest w przypadku właścicieli „domów” na działkach? A może należałoby zmienić prawo tak, by „mieszkańcy” Rodzinnych Ogrodów Działkowych mogli spokojnie mieszkać w swoich altanach i domkach? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 13.01.2021

12 stycznia 2021

Rozkłady jazdy niedopasowane do potrzeb podróżnych i brak honorowania biletów - to tylko niektóre zarzuty pod adresem funkcjonującej od początku 2021 roku w naszym regionie zastępczej komunikacji autobusowej. Pojawiła się ona w miejscach zlikwidowanych połączeń kolejowych. Czy połączenia autobusowe spełniają oczekiwania mieszkańców? Czy Urząd Marszałkowski planuje korekty? O tym m.in. w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 12.01.2021

11 stycznia 2021

Czy mieszkańcy Torunia będą mieć utrudniony dostęp do szczepień? Toruń w porównaniu z innymi miastami będzie miał tylko 19 punktów szczepień (dla porównania w Bydgoszczy prawie 3 razy więcej, bo 55). To oznacza, że jeden punt przypada na około 10,5 tysiąca mieszkańców. W Bydgoszczy ten współczynnik wynosi jeden punkt na 6,2 tysiąca mieszkańców. W miastach o porównywalnej wielkości do Torunia - np. w Radomiu - jeden punkt przypada na 7,7 tys mieszkańców, w Częstochowie jeden na 6,2 tys, a w Olsztynie jeden na 6,8 tys. mieszkańców tego miasta. Dlaczego? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 11.01.2021
12