Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat

Wspólne problemy i radości

„Nasz mały świat” – to audycja o nas.
Nieważne czy mieszkamy w Gąsawie, Toruniu czy Bydgoszczy.
Nieważne czy bliżej nam do liberałów, czy konserwatystów.

Ważne, że żyjemy tu i teraz.
Ważne, że mamy wspólne problemy i radości, bo to jest właśnie „Nasz mały świat”,
o którym będziemy opowiadać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30.

Zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras, Michał Słobodzian.

7 grudnia 2021

Czy mieszkańcy Torunia czują się bezpieczniejsi? Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Czy mieszkańcy Torunia czują się bezpieczniejsi? Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Kilka miesięcy temu torunian oburzyła historia, która rozegrała się na ulicy Olsztyńskiej. Tam nastolatki miały znęcać się nad swoim niepełnosprawnym kolegą. Pojawiły się głosy, że przyczyną takich zachowań może być źle zaplanowana struktura osiedla. Przed laty powstało tam bowiem osiedle bloków socjalnych i komunalnych. Miasto po ostatnim zdarzeniu obiecało przedsięwziąć kroki, by uniknąć podobnych sytuacji. Co zostało zrobione? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 7 grudnia 2021

6 grudnia 2021

Lokatorzy pierwszego w Bydgoszczy mieszkania treningowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Fot. facebook.com/Fundacja-Kaktus
Lokatorzy pierwszego w Bydgoszczy mieszkania treningowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Fot. facebook.com/Fundacja-Kaktus
Co stanie się z naszymi dziećmi kiedy nas już zabraknie? Takie pytanie często można usłyszeć z ust rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Szansą na usamodzielnienie takich osób są mieszkania chronione i treningowe. Tych jednak, mimo że są niezwykle ważne, wciąż jest jak na lekarstwo. O tym jak wielką rolę mogą odegrać przekonamy się odwiedzając pierwsze w Bydgoszczy mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W audycji z cyklu „Nasz mały świat” Michał Słobodzian przypomina reportaż pt. „Ciesząc się z najmniejszych rzeczy”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 6 grudnia 2021

3 grudnia 2021

W kilku miejscach regionu zainstalowany będzie odcinkowy pomiar prędkości. Fot. ilustracyjne/pixabay.com
W kilku miejscach regionu zainstalowany będzie odcinkowy pomiar prędkości. Fot. ilustracyjne/pixabay.com
W kilku miejscach regionu - w tym na autostradzie A1 - ma zostać zainstalowany odcinkowy pomiar prędkości. Kontrola nie będzie dotyczyć jednego punktu, jak odbywa się to w przypadku fotoradaru, ale mierzyć będzie średnią prędkość na wybranym odcinku. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego chce wprowadzić taki system na 39 odcinkach w Polsce. Czy jest to skuteczny sposób na walkę z piratami drogowymi? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 3 grudnia 2021

2 grudnia 2021

Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Prawo jest wykluczające, wiele schorzeń nie mieści się w katalogu” - mówi jedna z naszych Słuchaczek, która walczy o uznanie swojej córki za osobę niepełnosprawną. Dziewczynka od urodzenia ma kłopoty ze wzrokiem. Na jedno oko widzi w 10 procentach. W każdym miesiącu 10 dni spędza na rehabilitacji. Jej mama zrezygnowała z pracy. Nie może jednak korzystać ze świadczeń dla rodziców osób niepełnosprawnych. Przypadłości dziewczynki nie ma bowiem w rozporządzeniu dotyczącym kryterium oceny niepełnosprawności. Problem jest szerszy. O zmianę prawa apeluje m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 2 grudnia 2021

1 grudnia 2021

Podwyżki pensji dla włodarzy zostały narzucone przez ustawę
Podwyżki pensji dla włodarzy zostały narzucone przez ustawę
Podwyżki pensji marszałków, prezydentów, burmistrzów, wójtów, a także części radnych budzą w ostatnich tygodniach sporo emocji. Media społecznościowe pełne są krytycznych uwag pod adresem samorządowców. Ci podkreślają jednak, że podwyżki dla włodarzy zostały narzucone przez ustawę. Czy włodarze są zatem słusznie krytykowani przez niektórych mieszkańców i ile powinni zarabiać samorządowcy? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 1 grudnia 2021
12