Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat
Spółdzielnia

Wspólne problemy i radości

„Nasz mały świat” – to audycja o nas.
Nieważne czy mieszkamy w Gąsawie, Toruniu czy Bydgoszczy.
Nieważne czy bliżej nam do liberałów, czy konserwatystów.

Ważne, że żyjemy tu i teraz.
Ważne, że mamy wspólne problemy i radości, bo to jest właśnie „Nasz mały świat”,
o którym będziemy opowiadać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30.

Zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras, Michał Słobodzian.

15 stycznia 2021

Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Fot. Henryk Żyłkowski
Szkolny hejt - zjawisko incydentalne czy coraz powszechniejsza forma zachowań wśród uczniów? Odkąd zamknięto szkoły z powodu pandemii mówi się o dwóch zjawiskach: z jednej strony - wielu uczniów czuje się wyobcowanych ze względu na przerwanie rytuału codziennych spotkań i wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami, z drugiej strony - ci, którzy dotychczas byli kimś w rodzaju „kozłów ofiarnych”, wyśmiewani i upokarzani odetchnęli od codziennego hejtu. Czy oprócz obserwacji socjologicznej i stawiania diagnoz jesteśmy coś w tej sprawie zrobić? Nasza Słuchaczka, która, jak twierdzi, była ofiarą hejtu przez wiele lat, poradziła sobie i chce pomagać innym. Czy jednak to nie jest nasza - osób dorosłych, pedagogów i psychologów - rola? O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 15.01.2021

14 stycznia 2021

Wracamy do kwestii zapomnianego miejsca pamięci w Lisaku pod Golubiem-Dobrzyniem. Sprawą zajmowaliśmy się dwa lata temu. W czasie wojny mieli tam przymusowo pracować mieszkańcy okolicznych wsi. Wielu z nich zginęło. Ilu? Nie wiadomo. Nie ma wiarygodnych badań, coraz mniej osób pamięta te wydarzenia. Od lat społecznicy walczą o godne upamiętnienie miejsca - wytyczenie ścieżki w lesie i odnowienie pomnika. W maju 2019 roku po serii nieporozumień okazało się, że już nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić w tym miejscu głaz. Różne strony porozumiały się w tej kwestii. Dlaczego więc w tej sprawie niewiele się zmieniło? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 14.01.2021

13 stycznia 2021

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków mieszka na działkach, choć jest to nielegalne. Ogrody działkowe od dawna są przystanią dla tych, których nie stać na płacenie czynszu lub tych, którzy niewielkim kosztem stawiają sobie całoroczny „dom”. Sprawą onegdaj zajmowała się Najwyższa Izba Kontroli, która potwierdziła skalę problemu. Co na to organizacje zrzeszające działkowców? Właściciele całorocznych domów podlegają szeregowi obowiązków z podatkami na czele, a jak jest w przypadku właścicieli „domów” na działkach? A może należałoby zmienić prawo tak, by „mieszkańcy” Rodzinnych Ogrodów Działkowych mogli spokojnie mieszkać w swoich altanach i domkach? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 13.01.2021

12 stycznia 2021

Rozkłady jazdy niedopasowane do potrzeb podróżnych i brak honorowania biletów - to tylko niektóre zarzuty pod adresem funkcjonującej od początku 2021 roku w naszym regionie zastępczej komunikacji autobusowej. Pojawiła się ona w miejscach zlikwidowanych połączeń kolejowych. Czy połączenia autobusowe spełniają oczekiwania mieszkańców? Czy Urząd Marszałkowski planuje korekty? O tym m.in. w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 12.01.2021

11 stycznia 2021

Czy mieszkańcy Torunia będą mieć utrudniony dostęp do szczepień? Toruń w porównaniu z innymi miastami będzie miał tylko 19 punktów szczepień (dla porównania w Bydgoszczy prawie 3 razy więcej, bo 55). To oznacza, że jeden punt przypada na około 10,5 tysiąca mieszkańców. W Bydgoszczy ten współczynnik wynosi jeden punkt na 6,2 tysiąca mieszkańców. W miastach o porównywalnej wielkości do Torunia - np. w Radomiu - jeden punkt przypada na 7,7 tys mieszkańców, w Częstochowie jeden na 6,2 tys, a w Olsztynie jeden na 6,8 tys. mieszkańców tego miasta. Dlaczego? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 11.01.2021

8 stycznia 2021

Nagle, niemal z dnia na dzień, w ulubionym miejscu spacerów wielu tucholan powstało wysypisko odpadów. O sprawie poinformował lokalny Tygodnik Tucholski. Jak to możliwe że nikt o tym wcześniej nie wiedział? Burmistrz i Starosta Powiatu zwołali spotkanie poświęcone tej sprawie. Problem zgłoszono także służbom ochrony środowiska. Kto za to odpowiada? Czy nie wystarczy spytać właściciela posesji na której powstało owo wysypisko? A potem usunąć śmieci i obciążyć właściciela kosztami wywozu, póki składowisko nie sięga kilku albo i więcej hektarów? Czy możliwe, by właściciel terenu nie zdawał sobie sprawy, co się dzieje na jego posesji? Te pytania chcielibyśmy zadać samorządowcom oraz służbom ochrony środowiska. Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Oto mieszkańcy donoszą, że pod koniec grudnia 2020 roku tiry dowoziły w to miejsce różnego rodzaju śmieci. Czy osoby odpowiedzialne za ten proceder czują się aż tak swobodnie, że tworzą nielegalne wysypiska niemal w środku miasta? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 08.01.2021

7 stycznia 2021

Mieszkańcy okolicznych wsi domagają się likwidacji składowiska odpadów w Służewie w gm. Aleksandrów Kujawski. Narzekają na odór i porozrzucane po okolicy śmieci. Obawiają się o swoje uprawy, bo składowisko znajduje się pośród pól. Argumentują, że składowisko miało zostać zlikwidowane po zapełnieniu drugiej kwatery, tymczasem z ich informacji wynika, że ma być budowana czwarta. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 07.01.2021

6 stycznia 2021

Drewniany kościół we Włókach. Fot. Henryk Żyłkowski
Drewniany kościół we Włókach. Fot. Henryk Żyłkowski
Święto Trzech Króli w tradycji kończy tzw. „Święty wieczór”, kiedy to domownicy siadali przy suto zastawionym stole i zajadali ciasto. Kto znalazł w cieście ukryty migdał zostawał królem. To jednak nie jedyny zwyczaj związany ze świętem. Nasi przodkowie rysowali krzyże w narożnikach domostw by uchronić się przed złymi duchami i poświęconą kredą wypisywali na drzwiach K-M-B, czyli Kacper, Melchior i Baltazar - według podań ci trzej królowie przybyli uczcić narodziny Jezusa. Ten ostatni zwyczaj pozostał do dziś. Pokazujemy też Państwu jeden z najstarszych w diecezji drewnianych kościołów. Położony we Włókach, wciąż spełnia funkcję religijną, a my postaramy się wyobrazić sobie, jak wyglądało to święto przed wiekami, w czasach kiedy wybudowano ów kościół. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 06.01.2021

5 stycznia 2021

Mieszkaniec wsi Legbąd kontra tucholscy drogowcy. Pan Waldemar nie może parkować ciężarówki na działce udostępnionej przez wujka ponieważ drogowcy bez jego wiedzy wykopali głęboki rów odgradzający teren od trasy wojewódzkiej. Urzędnicy przekonują, że działka miała wjazd w innym miejscu i mieszkaniec nie może sam decydować, którędy będzie wjeżdżał na plac. Tymczasem Pan Waldemr przekonuje, że ta konkretna działka innego wjazdu nie miała. Oto jak łatwo błahy problem przeradza się w konflikt. Czy sprawy nie można było rozwiązać inaczej? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 05.01.2021

4 stycznia 2021

Brda w Koronowie. Fot. Henryk Żyłkowski
Brda w Koronowie. Fot. Henryk Żyłkowski
Mieszkańcy Koronowa od dawna narzekali na czystość Brdy, przepływającej przez miasteczko. Czy sytuacja się poprawiła? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 04.01.2021
12