Środa, 21 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat
Plichta

Wspólne problemy i radości

„Nasz mały świat” – to audycja o nas.
Nieważne czy mieszkamy w Gąsawie, Toruniu czy Bydgoszczy.
Nieważne czy bliżej nam do liberałów, czy konserwatystów.

Ważne, że żyjemy tu i teraz.
Ważne, że mamy wspólne problemy i radości, bo to jest właśnie „Nasz mały świat”,
o którym będziemy opowiadać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30.

Zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras, Michał Słobodzian.

21 kwietnia 2021

Pies był wyczerpany do tego stopnia, że nie mógł stać na własnych nogach. Fot. facebook.com
Pies był wyczerpany do tego stopnia, że nie mógł stać na własnych nogach. Fot. facebook.com
Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, któremu obrońcy praw zwierząt odebrali niedawno skrajnie wychudzonego psa. Zwierzę było tak słabe, że nie reagowało na zewnętrzne bodźce, nie miało siły wstać, leżało w kałuży moczu. „Skóra i kości” - opisywali członkowie Toruńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt. Mimo szybkiej pomocy weterynarza pies nie przeżył. Pod wpisem Towarzystwa na facebooku zawrzało. Internauci domagają się surowej kary dla 31-latka. Nie wiadomo jak długo trwała gehenna psa. Czy nikt jej nie zauważył? Czy reagujemy widząc krzywdę zwierząt? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.

20 kwietnia 2021

16 stycznia jechał samochodem po zażyciu amfetaminy, bez prawa jazdy, z nadmierną prędkością. Rezultat - spowodował wypadek, w którym zginęło małżeństwo. Teraz wychodzą na jaw nowe okoliczności. Jak się okazuje, sprawca wypadku był w dniu poprzedzającym tragedię zatrzymany na autostradzie przez policję, która stwierdziła brak prawa jazdy u kierowcy oraz jazdę samochodem wykluczonym z ruchu drogowego, bo wyrejestrowanym. Kierowca otrzymał mandat za jazdę bez uprawnień i nakaz usunięcia samochodu z drogi. Problem polega na tym, że kierowca nakazu policji nie wykonał. Przeciwnie, wrócił tym samym samochodem do domu, a następnego dnia spowodował nim wypadek. Czy policja nie powinna zabezpieczyć samochodu i wywieźć go na policyjny parking, stwierdziwszy, że kierujący nim mężczyzna nie przestrzega kodeksu drogowego ani w zakresie uprawnień do prowadzenia pojazdów, ani w zakresie stanu technicznego pojazdu? Czy sam nakaz bez sprawdzenia czy zostanie on wykonany wystarczy, jeśli policjant ma przed sobą kierowcę, który wielokrotnie łamał zasady ruchu drogowego? Pierwszy raz mężczyznę ukarano za jazdę bez uprawnień 9 lat temu! Jak skończyłaby się ta historia, gdyby w dniu poprzedzającym wypadek policja zabezpieczyła pojazd i wywiozła na policyjny parking? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”. Zaprasza Ż.Walentyn
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 20.04.2021

19 kwietnia 2021

Mieszkańcy Kotomierza nie chcą powiększenia miejscowej hodowli świń. Fot. Henryk Żyłkowski
Mieszkańcy Kotomierza nie chcą powiększenia miejscowej hodowli świń. Fot. Henryk Żyłkowski
Mieszkańcy Kotomierza w gminie Dobrcz od kilku lat walczyli o sprawdzenie miejscowego hodowcy trzody. Uważali bowiem, że hoduje on więcej świń niż zostało to zadeklarowane w pozwoleniu. Kilka miesięcy temu okazało się, że mieszkańcy mieli rację. Hodowca musiał znacząco ograniczyć liczbę zwierząt. Jednak teraz ubiega się o legalizację hodowli z podwyższoną liczbą świń. To zaś zdaniem mieszkańców oznacza ciągły fetor i trudne warunki życia dla okolicznych gospodarstw. O tym w audycj Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 19.04.2021

16 kwietnia 2021

Mieszkańcy Służewa portestują przeciwko rozbudowie składowiska odpadów. Fot. facebook.com/Sluzewo
Mieszkańcy Służewa portestują przeciwko rozbudowie składowiska odpadów. Fot. facebook.com/Sluzewo
Mieszkańcy Służewa nie składają broni w walce z odorem, który unosi się nad okolicą. W sąsiedztwie domów znajduje się składowisko odpadów. W styczniu mieszkańcy wsi zaprotestowali przeciwko rozbudowie zakładu o kolejną kwaterę. Mówiliśmy o tym w naszej audycji 7 stycznia br. Po tym sprawę badał m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który wykrył nieprawidłowości i nałożył karę. Pojawił się wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o cofnięcie pozwolenia zintegrowanego i zamknięcie składowiska. Sprawę bada też policja. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 16.04.2021

15 kwietnia 2021

Przy drodze powiatowej Świecie-Błądzim na odcinku Laskowice-Krąplewice wycięto ponad 100-letnie dęby. Fot. Marcin Doliński
Przy drodze powiatowej Świecie-Błądzim na odcinku Laskowice-Krąplewice wycięto ponad 100-letnie dęby. Fot. Marcin Doliński
Opowiadamy o remoncie, który wzbudził w ostatnim czasie wiele emocji. Chodzi o drogę powiatową Świecie-Błądzim na odcinku Laskowice-Krąplewice. Zostały tam wycięte ponad 100-letnie dęby. Oburzyło to ekologów, uwagi miała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał prace. Włodarze gminy i mieszkańcy stoją z kolei na stanowisku, że to nie czas na protesty, a inwestycja jest bardzo potrzebna, bo w tym miejscu jest po prostu niebezpiecznie. Czy da się pogodzić oba interesy? Czy nie można było wcześniej tak zaplanować prac, by nie doszło do podobnej sytuacji? O tym w materiale Marcina Dolińskiego w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 15.04.2021