Piątek, 30 lipca 2021 r.   Imieniny: Julity, Piotra, Aldony
Polskie Radio PiK » Ziarna losu
Plichta

Z archiwalnych kart i zapisów

O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 20.05.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

25 lipca 2021

Agnieszka i Wojciech Weyna zbudowali dom na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego. Fot. Michał Słobodzian
Agnieszka i Wojciech Weyna zbudowali dom na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego. Fot. Michał Słobodzian
"Teraz się budujecie, a potem się zapadniecie" - takie słowa usłyszeli przed laty od jednego z najstarszych mieszkańców Agnieszka i Wojciech Weyna, którzy postanowili zamieszkać we wsi Piła Młyn. Nie do końca wierzyli w to, co usłyszeli. Dopiero poszukiwanie dokumentów w archiwach przekonało ich, że faktycznie zbudowali dom na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego. Dom się na szczęście nie zawalił, ale przedsiębiorcze małżeństwo postanowiło odkryć tę niezwykłą historię. I tak, kilka lat temu, stworzyli Wioskę Górniczą, która jest atrakcją turystyczną, a także strażnikiem historii. O tym, w jaki sposób wydobywano węgiel w Borach Tucholskich i dlaczego jedna z mieszkanek Piły nie chciała, by jej zięć pojawił się w kościele z „kurą” na głowie, w reportażu Michała Słobodziana pt. „Domy na sztolni”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 25.07.2021

18 lipca 2021

A audycji „Ziarna losu” Adriana Andrzejewska-Kuras prezentuje reportaż pt. „Nigdy nie wypływaj w morze – powracająca historia Gustloffa" autorstwa Jolanty Rudnik i Anny Rawskiej z Polskiego Radia Koszalin, nagrodzonego w konkursie Grand PiK 2021. To historia największej katastrofy morskiej w historii. Do tragedii doszło na Bałtyku 30 stycznia 1945 roku. Podczas katastrofy MS Wilhelm Gustloff zginęło około 10 tys. osób. Po ponad 70 latach polski turysta wędrujący wybrzeżem Bałtyku znalazł list w butelce wrzucony do morza przez niemieckiego żeglarza. Ten list to szczególe pożegnanie. Tragedia „Gustloffa" odcisnęła piętno na rodzinie Ralfa Uki, który urodził się kilka lat po wojnie. To właśnie on wrzucił ten list w butelce i uważa, że jakkolwiek dziwnie to brzmi - zawdzięcza życie tej katastrofie.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 18.07.2021

11 lipca 2021

„Nierozwinięty do końca kwiat” to tytuł reportażu Małgorzaty Sawickiej z Polskiego Radia Lublin, przedstawiającego martyrologię mieszkańców wsi polskich podczas II wojny światowej. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 11.07.2021

4 lipca 2021

„Pewnej jesiennej nocy” - to historia wydarzeń z października 1939 roku w Inowrocławiu. Tam pijani Niemcy urządzili rzeź przetrzymywanych w areszcie mieszkańców Inowrocławia i okolic. O wydarzeniach nazwanych później „Makabryczną nocą” opowiadają historyk i rodziny ofiar. Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 04.07.2021