Piątek, 03 lutego 2023 r.   Imieniny: Błażeja, Oskara
Polskie Radio PiK » Ziarna losu

Z archiwalnych kart i zapisów

O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 20.05.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

29 stycznia 2023

Ruiny dawnej masarni szpecą Więcnork, a właściciele nieuchwytni... i tak mija kolejny rok. Fot. Henryk Żyłkowski
Ruiny dawnej masarni szpecą Więcnork, a właściciele nieuchwytni... i tak mija kolejny rok. Fot. Henryk Żyłkowski
Zasada „Wolnoć Tomku w swoim domku”, którą tak znakomicie obśmiał Aleksander Fredro, jest aktualna po dziś dzień. Z jednej strony możemy czuć się bezpiecznie szanując święte prawo własności, z drugiej jednak uciążliwy sąsiad przywiązany do tej zasady może nam nieźle uprzykrzyć życie. W miniony piątek pokazaliśmy Państwu sytuację z Więcborka, w ostatniej styczniowej audycji „Ziarna losu” przedstawimy więcej przykładów, gdzie zasada „Wolnoć Tomku... ” bywa opacznie rozumiana. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 29 stycznia 2023

22 stycznia 2023

Kto uratuje dworzec „dwóch cesarzy” w Aleksandrowie Kujawskim? Fot. Żaneta Walentyn/arch. PR PiK
Kto uratuje dworzec „dwóch cesarzy” w Aleksandrowie Kujawskim? Fot. Żaneta Walentyn/arch. PR PiK
Oczywistym jest nie tylko dla historyków czy socjologów, że rozwój danego miejsca i społeczności zależy od wielu warunków, w tym również od możliwości komunikacji. Kiedyś rozwijały się miasta nad rzekami, potem te, gdzie docierała kolej, dziś bardzo ważna dla rozwoju jest sieć dróg szybkiego ruchu. Skupmy się jednak na kolei, która do niedawna jeszcze była głównym środkiem transportu. Za budową linii kolejowych szła budowa całej infrastruktury, w tym dworców oraz mniejszych lub większych stacji kolejowych. Te ostatnie były przez lata prawdziwymi perełkami architektury. Dziś opuszczone ulegają dewastacji lub stają się mieszkaniami dla pracowników kolei. Dotyczy to nie tylko tych najmniejszych punktów na mapie kolejowej regionu ale również, śmiało można rzec, króla pośród dworców tj. tzw. „Cesarskiego” dworca w Aleksandrowie Kujawskim. W reportażu pt. „Cesarskie zgliszcza” przypominamy historię tej wspaniałej budowli oraz, niestety, kolejne etapy jej upadku. „Ziarna losu”, zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 22 stycznia 2023

15 stycznia 2023

Ziarna losu - „Drugie życie”. Fot. Michał Zaręba
Ziarna losu - „Drugie życie”. Fot. Michał Zaręba
Ziarna losu - „Drugie życie”. Fot. nadesłane
Ziarna losu - „Drugie życie”. Fot. nadesłane
W audycji „Ziarna losu” pokażemy Państwu ludzi, którzy wiedzą i czują, że nie są sami na świecie, że bardzo często obok żyje ktoś na krawędzi, ktoś komu trzeba pomóc. Bywa, że pochłonięci własnymi sprawami nie zauważamy nieszczęścia otaczających nas osób. „Oni” zauważają i o nich właśnie jest ta audycja. W pierwszej części zapraszamy do wysłuchania reportażu Michała Zaręby pt. „Drugie życie”, w drugiej natomiast przedstawimy Słuchaczom pewnego przedsiębiorcę i ratownika medycznego z Bydgoszczy. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 15 stycznia 2023

8 stycznia 2023

Józef Grubczyński. Fot. z archiwum rodzinnego
Józef Grubczyński. Fot. z archiwum rodzinnego
Swego czasu był najstarszym mieszkańcem Bydgoszczy. Służąc w pruskim wojsku uratował życie niemieckiemu dowódcy. W Powstaniu Wielkopolskim uczestniczył w walkach o pociąg pancerny. W wojnie 1920 roku walczył w Bitwie Warszawskiej. Po II Wojnie Światowej wrócił do domu jako żołnierz armii generała Maczka. Dramatyczne doświadczenia nie złamały Go. Do końca życia był elegancki i wierny pewnej słabości...

W pierwszej w roku 2023 audycji „Ziarna losu”, Michał Słobodzian zaprasza do wysłuchania opowieści o Józefie Grubczyńskim, uczestniku Powstania Wielkopolskiego, w swoim reportażu pt. „Na przełomie wieków”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 8 stycznia 2023

1 stycznia 2023

Spacerem po Muzeum Podróżników im. Tony
Spacerem po Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika w Toruniu. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras/arch. PR PiK
Nowy Rok. Czas postanowień, być może głębszego spojrzenia na to co za nami, na to co było dobre, ale i na to czego może nam brakowało. Być może dla kogoś to także czas marzeń o dalekich podróżach i dziś właśnie dwie opowieści o życiu pełnią, o niełatwych decyzjach, ale także wędrowania za głosem serca. Przypomnimy dwa reportaże Adriany Andrzejewskiej-Kuras. „Smak życia” to opowieść o rowerowej podróży dookoła świata. „Nie będę grzecznym chłopcem” to z kolei opowieść o życiu legendarnego podróżnika Tony'ego Halika. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 1 stycznia 2023

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I SPEŁNIEŃ W 2023 ROKU *