Środa, 01 lutego 2023 r.   Imieniny: Brygidy, Ignacego, Seweryna
Polskie Radio PiK » Wieczór z reportażem

Wieczór z reportażem

W każdą środę po godz. 20.05
W każdą środę po godz. 20.05

"Puszczam się w loterję, który z panów mnie wygra, będzie szczęśliwy, ciemno blondynka,o serduszku szczerem, przystojna, dobrze zbudowana, lat średnich. Loterją powinni się zająć panowie starsi najchętniej separaci".

- Nie, nie drodzy Słuchacze! Nie będziemy zajmować się kojarzeniem par, nie będziemy robić wielu rzeczy, ale za to na pewno będziemy opowiadać naszym Słuchaczom ciekawe historie oparte np. na przedwojennej prasie. Stąd anons prasowy z lat trzydziestych ubiegłego wieku w pierwszym akapicie.

25 grudnia 2019

Nigdy w Bydgoszczy nie była, ale to tu została pochowana. Przekazała miastu cały dorobek swojego życia. W świątecznej audycji z cyklu „Wieczór z reportażem” Michał Słobodzian przedstawił swój reportaż pt. „Pani konsulowa”, opowiadający historię Wandy Poznańskiej, żony przedwojennego konsula w Paryżu i Londynie, uczestniczki konferencji kończącej wojnę polsko-bolszewicką i sekretarki pierwszego przedwojennego prezydenta Gabriela Narutowicza. Mimo, że większość życia spędziła za granicą, Polskę i Bydgoszcz nosiła w sercu do końca swoich dni.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 25.12.2019

18 grudnia 2019

„Ach, te kłopoty” - to podróż reporterska po absurdach naszej rzeczywistości. Ktoś wyrzuca śmieci przed Urząd Gminy, ktoś inny oskarżył francuskiego mera o kłusownictwo, a pani burmistrz nie życzy sobie siedzieć obok radnego, bo zakłócałby jej przeżycia artystyczne. Na koniec Głowa, a może Mała Główka albo Duża Głowa - jak nazywa się pewna borowiacka wieś?
O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu „Wieczór z reportażem”.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 18.12.2019

15 grudnia 2019

Józefowi Tykocińskiemu-Tykocinerowi zawdzięczamy kino w obecnym kształcie. To on bowiem pierwszy użył głosu w filmie. Co ciekawe, współcześni nie od razu uznali jego eksperyment za przełomowy. Przyszłość pokazała jednak, że kino nieme przegrało z pomysłem Polaka. Józef Tykociński pochodzi z Włocławka, ale w mieście nadal niewiele osób o nim słyszało. Wspomnienie o nim w premierowym reportażu pt. "Zrewolucjonizował kino". W drugiej części audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras sięgnęliśmy do archiwum i zaprezentowaliśmy reportaż pt. "O Niemcu, który stał się Polakiem".
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 15.12.2019

4 grudnia 2019

Seryjni mordercy, zorganizowane szajki, planowane i przypadkowe zbrodnie, do tego sporo włamań i kradzieży - jaka była kryminalna Bydgoszcz w dwudziestoleciu międzywojennym? Czy trudna sytuacja w kraju determinowała wzrost przestępczości? Kim byli kasiarze? W jaki sposób policjanci tropili zbrodniarzy? O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu „Wieczór z reportażem”.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 04.12.2019
12