Wdrażanie e-zwolnień (e-ZLA) w Kujawsko-Pomorskiem

2018-04-24, 15:58  Tatiana Adonis/Redakcja
O tym, jak przebiega proces wdrażania elektronicznych zwolnień lekarskich na Kujawach i Pomorzu mowa była podczas konferencji w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A Jurasza w Bydgoszczy. Fot. Tatiana Adonis

O tym, jak przebiega proces wdrażania elektronicznych zwolnień lekarskich na Kujawach i Pomorzu mowa była podczas konferencji w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A Jurasza w Bydgoszczy. Fot. Tatiana Adonis

W kwietniu prawie 30 proc. zwolnień lekarskich w Kujawsko-Pomorskiem zostało wystawionych elektronicznie. Połowa z prawie 7 tys. lekarzy w regionie uprawnionych do wystawiania L-4 została przeszkolona z elektronicznych zwolnień. O tym, jak przebiega proces wdrażania elektronicznych zwolnień lekarskich na Kujawach i Pomorzu mowa była podczas konferencji w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A Jurasza w Bydgoszczy.

To ważne, bo w tym roku e-zwolnienia mają zastąpić papierowe druki.

W spotkaniu uczestniczyli: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł PiS Tomasz Latos, dyrektor Oddziału ZUS w Toruniu Bronisław Pierzynowski, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Bydgoszczy ds. Świadczeń Monika Bernadowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Elżbieta Kasprowicz oraz dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy Jacek Kryś.

- Proces, który chcemy wdrożyć w najbliższym czasie jest bardzo istotny z punktu widzenia zarówno pacjenta, przedsiębiorcy, ale i lekarza. E-zwolnienia będą obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r. i od tego nie ma już odwołania. Do tego czasu będą kontynuowane prace w aspekcie powołania asystentów medycznych, którzy będą wspomagali lekarzy przy wystawianiu zwolnień – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) lekarze mogą wystawiać już od 1 stycznia 2016 roku, kiedy ZUS udostępnił system, który to umożliwia. Równolegle mogły być wystawiane tradycyjne papierowe zaświadczenia. Ten okres przejściowy miał potrwać do 1 lipca tego roku i od tej pory jedyną obowiązującą formą miały być elektroniczne zwolnienia lekarskie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników systemu e-ZLA, w szczególności lekarzy, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało przesunięcie tego terminu na 1 grudnia 2018 roku. Na tę zmianę wyrazić zgodę muszą parlament i prezydent, po jej wydaniu to właśnie 1 grudnia stanie ostatecznym terminem wejścia w życie obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich.

- O elektronice w służbie zdrowia mówi się od dawna i cieszę się, że realizujemy to, o co postulowały od dawna środowiska - zarówno lekarzy jak i pacjentów. Lekarz często musi zajmować się sprawami, w których ktoś mógłby go wyręczyć. Myślę tutaj o asystentach medycznych i taka ustawa będzie niedługo procedowana w Sejmie. W praktyce będzie to oznaczało mniej obowiązków dla lekarza, a więcej czasu dla pacjenta – powiedział poseł Tomasz Latos.

O szczegółach wdrażania systemu informował dyrektor Bronisław Pierzynowski.

- Wystawienie zwolnienia lekarskiego jest częścią usługi medycznej. Do 30 czerwca była dopuszczona podwójna forma zwolnień: papierowa i elektroniczna, od 1 lipca miała być już tylko elektroniczna. Spotkaliśmy się z sytuacjami, w których placówki ochrony zdrowia sygnalizowały, że nie są do końca przygotowane do tej nowej formy. Także wprowadzenie stanowiska asystenta medycznego i procedury z tym związane spowodowały, że wysunięto propozycję o wyznaczeniu terminu obowiązkowego wprowadzenia e-zwolnień na 1 grudnia. W zakresie wdrażania systemu intensywnie współpracujemy z placówkami medycznymi, izbami lekarskimi, samorządami i Narodowym Funduszem Zdrowia - mówił Bronisław Pierzynowski.

Nowością, która ma usprawnić proces wystawiania zwolnień lekarskich, jest wprowadzenie stanowiska asystenta medycznego. Asystent będzie mógł wystawiać e-zwolnienie lekarskie w imieniu i z upoważnienia konkretnego lekarza. To lekarz nadal będzie decydował o tym, czy wystawić zwolnienie lekarskie, na jak długi okres i jakie są wskazania medyczne oraz potwierdzał te fakty w dokumentacji medycznej. Natomiast asystent medyczny będzie wprowadzał dane zwolnienia lekarskiego do systemu informatycznego – w imieniu lekarza. Lekarz dostanie więc wsparcie w wykonywaniu czynności technicznych, a sam zyska więcej czasu dla pacjenta.

Asystentem medycznym będzie mogła być osoba, która wykonuje zawód medyczny (np. pielęgniarka) lub osoba uprawniona przez placówkę medyczną do dostępu do dokumentacji medycznej. Żeby zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów, każdy asystent medyczny będzie musiał być wcześniej zarejestrowany w specjalnym Rejestrze Asystentów Medycznych.

Wdrażanie e-zwolnień w Kujawsko-Pomorskiem (Popołudnie z nami)

Bydgoszcz

Region

Tragedia we Włocławku. Zakończono akcję na zaporze [aktualizacja]

Tragedia we Włocławku. Zakończono akcję na zaporze [aktualizacja]

2020-05-10, 18:54
Coraz więcej ludzi w sklepach. Będzie więcej chorych Wrócą obostrzenia

Coraz więcej ludzi w sklepach. Będzie więcej chorych? Wrócą obostrzenia?

2020-05-10, 16:10
Toruńscy Baloniarze będą mieli swój pomnik, ale by go wykonać brakuje pieniędzy

Toruńscy „Baloniarze” będą mieli swój pomnik, ale by go wykonać brakuje pieniędzy

2020-05-10, 14:08
Opaski życia trafią do grudziądzkiego szpitala. Pomogą w opiece nad chorymi [wideo]

Opaski życia trafią do grudziądzkiego szpitala. „Pomogą” w opiece nad chorymi [wideo]

2020-05-10, 12:01
Region: raport z 10 maja. 2 nowe osoby zakażone, pięciu ozdrowieńców

Region: raport z 10 maja. 2 nowe osoby zakażone, pięciu ozdrowieńców

2020-05-10, 10:41
Medycy z lękami i depresją - to temat badań naukowców z Collegium Medicum UMK

Medycy z lękami i depresją - to temat badań naukowców z Collegium Medicum UMK

2020-05-10, 10:01
Toruń: sklep zero waste, czyli - jedzenie bez plastiku i niepakowane w plastik

Toruń: sklep zero waste, czyli - jedzenie bez plastiku i niepakowane w plastik

2020-05-10, 07:45
Dwie śmierci i jeden stan ciężki to bilans wypadku w gminie Górzno. Kto zawinił

Dwie śmierci i jeden stan ciężki to bilans wypadku w gminie Górzno. Kto zawinił?

2020-05-09, 21:15
Jedzenie, książki i życzliwe słowo przyjechało do seniorów. Piękny i ważny gest

Jedzenie, książki i życzliwe słowo przyjechało do seniorów. Piękny i ważny gest!

2020-05-09, 20:10
Stłuczka na Bartodziejach. Straty tylko w materii, nie w ludziach [wideo]

Stłuczka na Bartodziejach. Straty tylko w materii, nie w ludziach [wideo]

2020-05-09, 17:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę