Czy w IKS Solino zostanie powołany mediator? Mamy odpowiedź spółki Orlen

2026-06-08, 15:28  Marcin Glapiak/KB
Konferencja Związku NSZZ „Solidarność" działającego przy Inowrocławskich Kopalniach Solino/fot. Marcin Glapiak/archiwum

Konferencja Związku NSZZ „Solidarność" działającego przy Inowrocławskich Kopalniach Solino/fot. Marcin Glapiak/archiwum

Orlen odpowiada wprost: nie ma podstaw do powoływania mediatora, ponieważ prowadzony protest nie ma charakteru strajku w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spółka podkreśla, że osoby biorące udział w proteście przebywają na urlopach, a działania odbywają się w pomieszczeniach związkowych.

Z kolei Solino, jako pracodawca, cały czas zapewnia uczestnikom protestu bieżącą opiekę medyczną. Jak czytamy w oświadczeniu, Orlen jest otwarty na dialog, ale przedstawiciel związkowców odmawia udziału w spotkaniach i rozmowach organizowanych m.in. w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Przypomnijmy protestujący domagają się od rządu zdecydowanych działań zabezpieczających kompleks sodowo-solny.

Cała odpowiedź spółki Orlen na pytania redaktora Marcina Glapiaka:

„Akcja prowadzona przez część przedstawicieli jednego ze związków zawodowych w Solino nie ma charakteru strajku w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Osoby biorące udział w proteście przebywają na urlopach, a działania odbywają się w pomieszczeniach związkowych. Jednocześnie Solino – jako pracodawca – zapewnia uczestnikom protestu bieżącą opiekę medyczną.

ORLEN pozostaje otwarty na dialog i jest gotowy do rozmów. Jednocześnie na dziś nie ma podstaw do powoływania mediatora przez spółkę ani właściciela. Postulaty podnoszone przez zakładową „Solidarność" nie zostały skierowane do Solino ani ORLENU. Jednocześnie przedstawiciel związkowców odmawia udziału w spotkaniach i rozmowach, organizowanych m.in. w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Niezmiennie podkreślamy, że podstawową rolą Solino jest bezpieczna eksploatacja złóż soli oraz utrzymanie i rozwój kawernowego systemu magazynowania ropy i paliw, który działa niezależnie i pozostaje w pełni operacyjny."

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Prawie dwieście dzieci znajdzie opiekę w nowym żłobku na bydgoskich Bartodziejach

Prawie dwieście dzieci znajdzie opiekę w nowym żłobku na bydgoskich Bartodziejach

2025-11-07, 10:47
Wilki wychodzą z lasu i zapuszczają się na pobliskie osiedla. Były widziane w Zielonce

Wilki wychodzą z lasu i zapuszczają się na pobliskie osiedla. Były widziane w Zielonce

2025-11-07, 09:42
Strzelno uczci młodocianych więźniów stalinowskich czasów. O tym w Rozmowie Dnia

Strzelno uczci młodocianych więźniów stalinowskich czasów. O tym w „Rozmowie Dnia"

2025-11-07, 09:11
Sfera psychiczna i emocjonalna nauczycieli jest kompletnie pomijana. Konferencja w Łochowie

„Sfera psychiczna i emocjonalna nauczycieli jest kompletnie pomijana." Konferencja w Łochowie

2025-11-07, 07:50
Wielka zmiana w przychodni zdrowia psychicznego we Włocławku. Znalazł się sponsor

Wielka zmiana w przychodni zdrowia psychicznego we Włocławku. Znalazł się sponsor

2025-11-06, 20:39
Rozmnożył bezdomnych, żeby mieć pieniądze na hazard. Były pracownik MOPR Toruń przed sądem

„Rozmnożył" bezdomnych, żeby mieć pieniądze na hazard. Były pracownik MOPR Toruń przed sądem

2025-11-06, 19:47
Ciężka walka Ukrainy o Pokrowsk i Kupiańsk. Maciej Jastrzębski przekazuje w PR PiK Wieści ze Wschodu

Ciężka walka Ukrainy o Pokrowsk i Kupiańsk. Maciej Jastrzębski przekazuje w PR PiK „Wieści ze Wschodu"

2025-11-06, 19:15
Tej nocy popatrzmy w niebo Księżyc świeci, ale i tak jest szansa na zorzę polarną

Tej nocy popatrzmy w niebo! Księżyc świeci, ale i tak jest szansa na zorzę polarną

2025-11-06, 18:30
Sześć gmin i starostwo bydgoskie chcą powstania wschodniej obwodnicy Bydgoszczy łączącej S5 i S10

Sześć gmin i starostwo bydgoskie chcą powstania wschodniej obwodnicy Bydgoszczy łączącej S5 i S10

2025-11-06, 17:29
Andrzej Lepper patronem ronda w Kobylnikach pod Kruszwicą Chce tego jeden z radnych

Andrzej Lepper patronem ronda w Kobylnikach pod Kruszwicą? Chce tego jeden z radnych

2025-11-06, 16:44
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę