Podnośnik, pilot i leżanka! Na stacji w Grucznie działa superłazienka dla niepełnosprawnych [wideo, zdjęcia]

2026-06-03, 18:03  Marcin Doliński/KB
Region ma swoją pierwszą „komfortkę", czyli przydrożne pomieszczenie sanitarno-higieniczne z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych/fot. Marcin Doliński

Region ma swoją pierwszą „komfortkę", czyli przydrożne pomieszczenie sanitarno-higieniczne z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych/fot. Marcin Doliński

Region ma swoją pierwszą „komfortkę", czyli przydrożne pomieszczenie sanitarno-higieniczne z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Specjalna łazienka znajduje się na stacji Orlen na MOPie Gruczno - Zachód na trasie S5.

- To jest pierwszy tego typu projekt w Polsce, gdzie mówimy o pomieszczeniu opiekuńczym dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Tym samym zmienia się całkowicie komfort podróżowania... - mówi Piotr Suchodolski, dyrektor wykonawczy do spraw marketingu w Orlen S.A.

- Inspiracją do tego pomysłu był mój syn Andrzej, zwany „Kokosem", z którym podróżuje po całej Europie - mówi europosłanka Jagna Marczułajtis-Walczak.
jedną z nich jest m.in. właśnie brak dostosowanych toalet.

- Ta leżanka jest absolutnie rewelacyjna, bo jest sterowana elektronicznie góra-dół. Jest tu także urządzenie, które pozwala przenieść niechodzącą osobę, rodzaj podnośnika sufitowego. Dzięki tym szynom i pilotowi możemy manewrować w przód i w tył, ale też w bok. Do zabezpieczenia osoby używa się szelek i kamizelki, z pomocą której przeniesie się niepełnosprawną osobę bezpiecznie - wyjaśniała europosłanka.

W najbliższym czasie ma powstać 30 takich miejsc na stacjach Orlen w całej Polsce.

Relacja Marcina Dolińskiego

wideo: Marcin Doliński

Region

Sprawa napadu i pobicia bydgoskiego społecznika. Ostatnia rozprawa w sądzie

Sprawa napadu i pobicia bydgoskiego społecznika. Ostatnia rozprawa w sądzie

2025-08-26, 20:45
Pół godziny za darmo. Włocławek robi ukłon w stronę zmotoryzowanych mieszkańców

Pół godziny za darmo. Włocławek robi ukłon w stronę zmotoryzowanych mieszkańców

2025-08-26, 19:12
Coraz mniej wody w Wiśle, ale flisacy i armatorzy się nie poddają. Jeszcze pływają

Coraz mniej wody w Wiśle, ale flisacy i armatorzy się nie poddają. Jeszcze pływają!

2025-08-26, 18:59
Młodzież gotowa do służby. Wojskowy obóz w Toruniu [zdjęcia, wideo]

Młodzież gotowa do służby. Wojskowy obóz w Toruniu [zdjęcia, wideo]

2025-08-26, 18:27
Kujawsko-pomorski ambulans jedzie na front. Będzie służyć żołnierzom na Ukrainie [zdjęcia]

Kujawsko-pomorski ambulans jedzie na front. Będzie służyć żołnierzom na Ukrainie [zdjęcia]

2025-08-26, 17:39
Teatr Letni w Inowrocławiu do remontu. Jego stan zagraża bezpieczeństwu

Teatr Letni w Inowrocławiu do remontu. Jego stan zagraża bezpieczeństwu

2025-08-26, 16:50
Dwa utonięcia w Kujawsko-Pomorskiem w wakacje. Rok temu było czternaście ofiar

Dwa utonięcia w Kujawsko-Pomorskiem w wakacje. Rok temu było czternaście ofiar

2025-08-26, 15:44
Autobusy pod lupą Inspektoratu Transportu Drogowego. Takie usterki wykryto

Autobusy pod lupą Inspektoratu Transportu Drogowego. Takie usterki wykryto

2025-08-26, 14:40
Wypadek w Smogorzewie. Kierował bez uprawnień i uderzył w drzewo

Wypadek w Smogorzewie. Kierował bez uprawnień i uderzył w drzewo

2025-08-26, 13:43
Bydgoszcz. Teren po dawnym Zachemie zostanie przebadany. Są na to środki

Bydgoszcz. Teren po dawnym Zachemie zostanie przebadany. Są na to środki

2025-08-26, 13:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę