„Kangurowanie" na zawołanie! Szpital im. Biziela został doceniony przez rodziców

2026-05-14, 20:10  Tatiana Adonis/KB
Kangurowanie i stała obecność rodziców na oddziale to najlepsze warunki dla noworodka, szczególnie dla wcześniaka/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras/archiwum

Kangurowanie i stała obecność rodziców na oddziale to najlepsze warunki dla noworodka, szczególnie dla wcześniaka/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras/archiwum

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy wyróżniony w ogólnopolskim plebiscycie. W krajowej pierwszej piątce uplasował się Oddział Przyjazny Kangurowaniu Kliniki Neonatologii.

15 maja obchodzony jest Światowy Dzień Kangurowania. Z tej okazji Fundacja MatkoweLove Wsparcie Wcześniaka po raz szósty przeprowadziła Ogólnopolski Plebiscyt „Oddział Przyjazny Kangurowaniu”, w którym rodzice małych pacjentów wskazują najlepsze oddziały neonatologiczne z całej Polski.

Do plebiscytu zgłoszono 167 oddziałów. Rodzice oddali prawie 3 tys. głosów i zgłosili prawie 900 uwag. To pozwoliło wyróżnić pięć oddziałów. Wśród nich znalazła się Klinika Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Biziela w Bydgoszczy.

Kangurowanie to bliski kontakt „skóra do skóry" dziecka z rodzicem. Stosuje się je zaraz po porodzie, ale jest też niezwykle ważne dla wcześniaków. Przynosi szereg korzyści. Pomaga m.in. regulować temperaturę ciała, buduje bliskość, uspokaja malucha i zwiększa jego odporność.

Pozostałe wyróżnione oddziały

  • Oddział Kliniczny Neonatologii Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu
  • Oddział Kliniczny Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
  • Oddział Noworodkowy Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej
  • Oddział Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM w Warszawie
Dla każdego z wyróżnionych oddziałów Fundacja MatkoweLove przygotowała okolicznościową statuetkę oraz fotele do kangurowania w ramach projektu #KangurowanieMaMOC i zestawy Neongripów ułatwiających kangurowanie.

Fundacja MatkoweLove Wsparcie Wcześniaka działa od 2022 roku wspierając wcześniaki, ich rodziców oraz szpitale. Ściśle współpracuje z Rzecznikiem Praw Pacjenta wchodząc w skład Rady Organizacji Pacjentów. Aktywnie dąży do zmian legislacyjnych, których celem jest poprawa jakości opieki nad wcześniakami i ich rodzicami.

Region

Ręce policjantów ze Świecia sięgają aż do Meksyku. Groźny przestępca już za kratkami [wideo]

Ręce policjantów ze Świecia sięgają aż do Meksyku. Groźny przestępca już za kratkami [wideo]

2024-05-22, 13:00
Minister Bodnar wszczął procedurę odwołania prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu

Minister Bodnar wszczął procedurę odwołania prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu

2024-05-22, 12:00
Pierwszy był pożar, a później napaść z nożem. Akcja w płonącym bloku w Radziejowie [zdjęcia]

Pierwszy był pożar, a później napaść z nożem. Akcja w płonącym bloku w Radziejowie [zdjęcia]

2024-05-22, 11:30
Będzie problem, jak kogoś pogryzą Po gminie Jeżewo wałęsają się psy. Nie są bezdomne

Będzie problem, jak kogoś pogryzą! Po gminie Jeżewo wałęsają się psy. Nie są bezdomne!

2024-05-22, 09:52
Łączone lekcje religii, nowa lista lektur i programy. Rozmowa Dnia z Grażyną Dziedzic

Łączone lekcje religii, nowa lista lektur i programy. „Rozmowa Dnia” z Grażyną Dziedzic

2024-05-22, 09:00
Wojskowa uroczystość i piknik na Wyspie Młyńskiej. Obchody 20-lecie NATO w Bydgoszczy

Wojskowa uroczystość i piknik na Wyspie Młyńskiej. Obchody 20-lecie NATO w Bydgoszczy

2024-05-22, 06:45
Ich praca dla pacjentów jest nieoceniona Pielęgniarki i położne uhonorowane w Toruniu

Ich praca dla pacjentów jest nieoceniona! Pielęgniarki i położne uhonorowane w Toruniu

2024-05-21, 21:07
Kształci w kilkunastu zawodach. Inowrocławska Akademia Szkolnictwa AS ma już 10 lat

Kształci w kilkunastu zawodach. Inowrocławska Akademia Szkolnictwa AS ma już 10 lat

2024-05-21, 19:49
Odznaczenia i przemarsz przez miasto. Strażacy z regionu świętowali we Włocławku

Odznaczenia i przemarsz przez miasto. Strażacy z regionu świętowali we Włocławku

2024-05-21, 18:47
Druhowie gasili pożar we własnej remizie Duże straty OSP w Łasinie, potrzebny remont

Druhowie gasili pożar we własnej remizie! Duże straty OSP w Łasinie, potrzebny remont

2024-05-21, 18:12
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę