Bezdomni mogą schronić się przed mrozem na dworcach kolejowych w regionie

2026-01-31, 15:00  Robert Duliński/Redakcja/PAP
Wszystkie dworce w regionie są otwarte w siarczyste mrozy, na zdjęciu dworzec Toruń Wschodni/ Fot. PKP S.A.

Wszystkie dworce w regionie są otwarte w siarczyste mrozy, na zdjęciu dworzec Toruń Wschodni/ Fot. PKP S.A.

Siarczyste mrozy spowodowały że na dworcach kolejowych niemal każdego dnia możemy zauważyć osoby w kryzysie bezdomności, które chcę uchronić się przed mrozami.

Najbliższe noce będą bardzo mroźne w całym kraju. Temperatura spadnie miejscami do 27 stopni Celsjusza w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 1 na 2 lutego). Minionej doby z wychłodzenia zmarły dwie osoby, a od początku listopada to już 36 osób.

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański poinformował, że w związku z sytuacją pogodową dworce kolejowe będą otwarte również w nocy. W planach są wzmożone patrole policji w tych miejscach.

Reporter PR PiK mikrofonem odwiedził dworzec główny w Toruniu i zapytał podróżnych, czy obecność osób w kryzysie bezdomności im nie przeszkadza.

- Myślę, że wszystkie inne rzeczy idą na bok, a najważniejsze jest zdrowie i życie ludzi. Przy tych warunkach pogodowych, to muszą mieć zapewnione jakieś schronienie - mówiła jedna z podróżnych.
- Jest -15, ma być jeszcze zimniej, gdzieś ci ludzie muszą się podziać, żeby przeżyć - dodał ktoś, kto czekał na swój pociąg.

Nie wszyscy są wobec otwarcia dworców bezkrytyczni.

- Wiadomo, człowieka każdego szkoda, ale musi ktoś tego pilnować, bo ludzie bezdomni często robią różne dziwne rzeczy. Najważniejsze jest, żeby użytkownicy pociągów czuli się bezpiecznie przy tym - zastrzegał kolejny podróżny.

- Tak jak widzimy tutaj za nami jest też interwencja policji, bo są ludzie, którzy zaczepiają, proszą o pieniądze. Jeżeli by się to odbywało z kulturą, to jak najbardziej, bo chyba każdy jest świadomy, jaka jest pogoda. Tylko tutaj mamy taki przykład jak dzisiaj. Trzy razy zostaliśmy zaczepieni - opowiada kolejny. - Najpierw chcieli od nas pożyczyć pieniądze, a potem komplementowali moją dziewczynę - dodaje.

Podczas wspomnianej interwencji policjanci zabrali dwie osoby w kryzysie bezdomności, które niepokoiły podróżnych.

Relacja Roberta Dulińskiego

Region

Mówił, by zło dobrem zwyciężać. Maraton szlakiem męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki

Mówił, by „zło dobrem zwyciężać”. Maraton szlakiem męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki

2024-10-06, 15:37
O profilaktyce raka w Toruniu i w Bydgoszczy. Porady, badania, a także wystawa [zdjęcia]

O profilaktyce raka w Toruniu i w Bydgoszczy. Porady, badania, a także wystawa [zdjęcia]

2024-10-06, 09:10
Auto wylądowało na drzewie, a kierowca zniknął. Służby szukały go przez wiele godzin [zdjęcia]

Auto wylądowało na drzewie, a kierowca zniknął. Służby szukały go przez wiele godzin [zdjęcia]

2024-10-06, 08:00
Nie żyje rowerzysta potrącony przez autobus. Wypadek koło Włocławka

Nie żyje rowerzysta potrącony przez autobus. Wypadek koło Włocławka

2024-10-05, 22:29
Kapsuła czasu i biesiada w XVIII-wiecznym stylu. Zielonka wspomina Kościuszkę

Kapsuła czasu i biesiada w XVIII-wiecznym stylu. Zielonka wspomina Kościuszkę

2024-10-05, 19:45
Z bydgoskimi leśnikami i Sanepidem na grzybach. W koszach podgrzybki, sowy i borowiki [zdjęcia]

Z bydgoskimi leśnikami i Sanepidem na grzybach. W koszach podgrzybki, sowy i borowiki [zdjęcia]

2024-10-05, 17:30
Prawie udałoby się złożyć całe auto Harcerze znów zbierali śmieci nad brzegiem Noteci

Prawie udałoby się złożyć całe auto! Harcerze znów zbierali śmieci nad brzegiem Noteci

2024-10-05, 16:15
Odwaga kobiet to nie tylko stanie na barykadach. Panie na kongresie w Toruniu

„Odwaga kobiet to nie tylko stanie na barykadach." Panie na kongresie w Toruniu

2024-10-05, 14:50
Nie jeden, a dwóch wędkarzy zginęło w falach Wisły. Strażacy znaleźli kolejne ciało

Nie jeden, a dwóch wędkarzy zginęło w falach Wisły. Strażacy znaleźli kolejne ciało

2024-10-05, 13:37
Czy ciepło czy zimno, my nie odpuszczamy i zapraszamy na audycję Raz na zielono

Czy ciepło czy zimno, my nie odpuszczamy i zapraszamy na audycję „Raz na zielono"!

2024-10-05, 12:03
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę