Grzejnik już nie taki gorący. Władze Inowrocławia przygotowują się do zmian energetycznych

2023-07-20, 13:32  Marcin Glapiak/Redakcja
Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Inowrocław przygotowuje się do transformacji energetycznej. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2035 roku Polska ma obniżyć temperaturę wody ciepłowniczej dostarczanej do budynków.

– Otóż w tej chwili do budynku wielomieszkalnych w Inowrocławiu dostarczane jest ciepło nawet do 90 stopni. Wiecie, na czym ta zmiana ma polegać? Na tym, że w 2035 roku woda o takiej temperaturze woda już nie może płynąć do kaloryferów. Tylko będzie dostarczana woda o temperaturze około 40-45 stopni – mówił prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza.

Dlatego miasto Inowrocław opracowało plan transformacji energetycznej. Na czym ma on polegać? – Transformacja energetyczna ma przede wszystkim objąć system ciepłowniczy, który traktujemy trochę nietypowo. Bierzemy pod uwagę użytkowników energii, odbiorców końcowych, system ciepłowniczy w zakresie sieci dystrybucji i źródła ciepła. Zależy nam najbardziej na tym, aby transformacja obejmowała również użytkowników energii końcowej. Dlatego, że tak naprawdę zużycie energii przez budynki determinuje ilość energii cieplnej, którą musimy wprowadzić do systemu ciepłowniczego – wyjaśnił inżynier środowiska Jacek Miklas.

Inowrocławski ratusz chce sfinansować tę inwestycję przy pomocy środków unijnych. Czy to oznacza, że mieszkańcy będą marznąć? Specjaliści zapewniają, że nie.

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Seniorzy z Włocławka także z opaskami życia. Wystarczy przycisnąć by wezwać pomoc

Seniorzy z Włocławka także z opaskami życia. Wystarczy przycisnąć by wezwać pomoc

2021-10-05, 19:52
Kiedy pojedziemy S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Jeszcze w tym roku [wideo]

Kiedy pojedziemy S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin? Jeszcze w tym roku? [wideo]

2021-10-05, 17:50
Podczas adwentu będzie spotkanie dla młodzieży diecezji bydgoskiej

Podczas adwentu będzie spotkanie dla młodzieży diecezji bydgoskiej

2021-10-05, 15:45
Pamiętają smutek i strach w oczach pacjentów. Odznaczenia dla medyków

Pamiętają smutek i strach w oczach pacjentów. Odznaczenia dla medyków

2021-10-05, 14:46
Kryzys w neurologii, co z pacjentami po udarach Będzie spotkanie władz regionu i Torunia

Kryzys w neurologii, co z pacjentami po udarach? Będzie spotkanie władz regionu i Torunia

2021-10-05, 13:08
Skontrolowali ponad 230 autobusów przewożących dzieci. I co odkryli

Skontrolowali ponad 230 autobusów przewożących dzieci. I co odkryli?

2021-10-05, 12:12
Spółdzielnia się wycofuje. Kluby otwarte dla niezaszczepionych

Spółdzielnia się wycofuje. Kluby otwarte dla niezaszczepionych

2021-10-05, 07:51
Grożono Arkadiuszowi Myrsze. Sprawa została zgłoszona na policję

Grożono Arkadiuszowi Myrsze. Sprawa została zgłoszona na policję

2021-10-04, 20:50
Pacjenci z udarami leżą na korytarzu. Neurologia udarowa w Bizielu oblężona

Pacjenci z udarami leżą na korytarzu. Neurologia udarowa w Bizielu oblężona!

2021-10-04, 20:08
Czy Szpital Miejski w Toruniu dostanie karę za zawieszenie pracy na neurologii

Czy Szpital Miejski w Toruniu dostanie karę za zawieszenie pracy na neurologii?

2021-10-04, 19:22
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę