Grzejnik już nie taki gorący. Władze Inowrocławia przygotowują się do zmian energetycznych

2023-07-20, 13:32  Marcin Glapiak/Redakcja
Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Inowrocław przygotowuje się do transformacji energetycznej. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2035 roku Polska ma obniżyć temperaturę wody ciepłowniczej dostarczanej do budynków.

– Otóż w tej chwili do budynku wielomieszkalnych w Inowrocławiu dostarczane jest ciepło nawet do 90 stopni. Wiecie, na czym ta zmiana ma polegać? Na tym, że w 2035 roku woda o takiej temperaturze woda już nie może płynąć do kaloryferów. Tylko będzie dostarczana woda o temperaturze około 40-45 stopni – mówił prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza.

Dlatego miasto Inowrocław opracowało plan transformacji energetycznej. Na czym ma on polegać? – Transformacja energetyczna ma przede wszystkim objąć system ciepłowniczy, który traktujemy trochę nietypowo. Bierzemy pod uwagę użytkowników energii, odbiorców końcowych, system ciepłowniczy w zakresie sieci dystrybucji i źródła ciepła. Zależy nam najbardziej na tym, aby transformacja obejmowała również użytkowników energii końcowej. Dlatego, że tak naprawdę zużycie energii przez budynki determinuje ilość energii cieplnej, którą musimy wprowadzić do systemu ciepłowniczego – wyjaśnił inżynier środowiska Jacek Miklas.

Inowrocławski ratusz chce sfinansować tę inwestycję przy pomocy środków unijnych. Czy to oznacza, że mieszkańcy będą marznąć? Specjaliści zapewniają, że nie.

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Błękitna Armia na sztandarze. Żadna inna szkoła w Polsce nie ma takiego patrona

Błękitna Armia na sztandarze. Żadna inna szkoła w Polsce nie ma takiego patrona

2021-10-09, 07:27
Kryzys w neurologii: Wojewoda oczekuje ponownego otwarcia oddziałów

Kryzys w neurologii: Wojewoda oczekuje ponownego otwarcia oddziałów

2021-10-08, 20:00
Inteligentne tablice pokażą kierowcom, gdzie zaparkować. Nowy system w Toruniu

Inteligentne tablice pokażą kierowcom, gdzie zaparkować. Nowy system w Toruniu

2021-10-08, 18:50
Składowisko starych szmat znika. Zapłaciła gmina, ale chce odzyskać pieniądze

Składowisko starych szmat znika. Zapłaciła gmina, ale chce odzyskać pieniądze

2021-10-08, 17:49
Izba przyjęć w szpitalu we Włocławku funkcjonuje bez zakłóceń - na razie

Izba przyjęć w szpitalu we Włocławku funkcjonuje bez zakłóceń - na razie

2021-10-08, 13:30
NFZ stara się rozwiązać problemy neurologiczne regionu. Znalazło się więcej łóżek

NFZ stara się rozwiązać problemy neurologiczne regionu. Znalazło się więcej łóżek

2021-10-08, 12:48
Wrócą do uszkodzonego domu przy Grodzkiej W środku został cały dobytek [wideo, zdjęcia]

Wrócą do uszkodzonego domu przy Grodzkiej? W środku został cały dobytek [wideo, zdjęcia]

2021-10-08, 11:45
Odbierak już w areszcie. 60-latek przejmował pieniądze od oszukanych kobiet [wideo]

„Odbierak" już w areszcie. 60-latek przejmował pieniądze od oszukanych kobiet [wideo]

2021-10-08, 10:04
Włamywacz - recydywista z Torunia znowu wpadł. Tym razem grozi mu już 15 lat

Włamywacz - recydywista z Torunia znowu wpadł. Tym razem grozi mu już 15 lat

2021-10-08, 09:00
Jedni noszą maseczki, inni nie, a zwrócenie komuś uwagi nie jest mile widziane

Jedni noszą maseczki, inni nie, a zwrócenie komuś uwagi nie jest mile widziane!

2021-10-08, 08:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę