Grzejnik już nie taki gorący. Władze Inowrocławia przygotowują się do zmian energetycznych

2023-07-20, 13:32  Marcin Glapiak/Redakcja
Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Władze Inowrocławia przygotowują się do konieczności przeprowadzenia transformacji energetycznej/fot: Marcin Glapiak

Inowrocław przygotowuje się do transformacji energetycznej. Zgodnie z unijną dyrektywą do 2035 roku Polska ma obniżyć temperaturę wody ciepłowniczej dostarczanej do budynków.

– Otóż w tej chwili do budynku wielomieszkalnych w Inowrocławiu dostarczane jest ciepło nawet do 90 stopni. Wiecie, na czym ta zmiana ma polegać? Na tym, że w 2035 roku woda o takiej temperaturze woda już nie może płynąć do kaloryferów. Tylko będzie dostarczana woda o temperaturze około 40-45 stopni – mówił prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza.

Dlatego miasto Inowrocław opracowało plan transformacji energetycznej. Na czym ma on polegać? – Transformacja energetyczna ma przede wszystkim objąć system ciepłowniczy, który traktujemy trochę nietypowo. Bierzemy pod uwagę użytkowników energii, odbiorców końcowych, system ciepłowniczy w zakresie sieci dystrybucji i źródła ciepła. Zależy nam najbardziej na tym, aby transformacja obejmowała również użytkowników energii końcowej. Dlatego, że tak naprawdę zużycie energii przez budynki determinuje ilość energii cieplnej, którą musimy wprowadzić do systemu ciepłowniczego – wyjaśnił inżynier środowiska Jacek Miklas.

Inowrocławski ratusz chce sfinansować tę inwestycję przy pomocy środków unijnych. Czy to oznacza, że mieszkańcy będą marznąć? Specjaliści zapewniają, że nie.

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Liczy się człowiek, nie system. Nagrody z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

Liczy się człowiek, nie system. Nagrody z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

2021-11-18, 14:00
Takiego korka na trasie Bydgoszcz-Inowrocław jeszcze nie było GDDKiA: Postawimy tablice

Takiego korka na trasie Bydgoszcz-Inowrocław jeszcze nie było! GDDKiA: Postawimy tablice

2021-11-18, 12:58
Za dużo fasoli, za mało odpoczynku Kierowca i jego szef dostali mandaty

Za dużo fasoli, za mało odpoczynku! Kierowca i jego szef dostali mandaty

2021-11-18, 12:00
Zima nie zaskoczyła drogowców Bydgoszcz zwarta i gotowa na śnieg i lód

Zima nie zaskoczyła drogowców! Bydgoszcz zwarta i gotowa na śnieg i lód

2021-11-18, 11:15
Wojciech Bartoszek prawdopodobnie zostanie nowym bydgoskim radnym

Wojciech Bartoszek prawdopodobnie zostanie nowym bydgoskim radnym

2021-11-18, 10:22
Sześć lodołamaczy będzie tej zimy strzec włocławskich wód. Wypływają 1 grudnia

Sześć lodołamaczy będzie tej zimy strzec włocławskich wód. Wypływają 1 grudnia

2021-11-18, 09:20
Włocławek: wizytę w urzędzie można rezerwować przez Internet. W którym wydziale

Włocławek: wizytę w urzędzie można rezerwować przez Internet. W którym wydziale?

2021-11-18, 07:57
Nowe auto policjantów z Nakła nad Notecią Teraz wjadą nim prawie wszędzie

Nowe auto policjantów z Nakła nad Notecią! Teraz wjadą nim prawie wszędzie!

2021-11-18, 06:55
Bydgoszczanie pokochali Astorię To największy basen w regionie

Bydgoszczanie pokochali Astorię! To największy basen w regionie!

2021-11-17, 22:32
Zbierają podpisy, bo chcą psychologów w szkołach. Dlaczego

Zbierają podpisy, bo chcą psychologów w szkołach. Dlaczego?

2021-11-17, 21:40
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę