Była księgowa z toruńskiej podstawówki okradała szkołę. Wyrok: trzy lata więzienia

2023-07-13, 07:00  Michał Zaręba/Redakcja
Magdalena K. przez lata ze szkolnej kasy przywłaszczyła co najmniej 760 tys. zł. Za to usłyszała wyrok trzech lat więzienia/fot. Michał Zaręba

Magdalena K. przez lata ze szkolnej kasy przywłaszczyła co najmniej 760 tys. zł. Za to usłyszała wyrok trzech lat więzienia/fot. Michał Zaręba

Magdalena K. przez lata ze szkolnej kasy przywłaszczyła co najmniej 760 tysięcy złotych. Za to usłyszała wyrok trzech lat więzienia. Byłej dyrektorce placówki za brak odpowiedniego nadzoru Sąd Okręgowy wymierzył karę grzywny.

Wyrok uzasadniła sędzia Ewa Lemanowicz-Pawlak.

– Zdaniem sądu, w świetle zgromadzonego materiału dowodowego, wina oskarżonej nie budzi wątpliwości. Przy wymiarze kary, jako okoliczności łagodzące sąd przyjął, że oskarżona nie była wcześniej karana oraz przyznała się do winy. W ocenie sądu orzeczona kara jest adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości, jak i zawinienia oskarżonej. Spełni swoje cele w zakresie prewencji, będzie też stanowiła dostateczną przestrogę dla innych, gdyż świadczy o nieopłacalności tego typu zachowań. Jeśli chodzi o drugą oskarżoną, jak podkreślała biegła, w placówce tej nie zachowano elementarnych procedur. Dla prawidłowego nadzoru wystarczyłoby dokonywanie podwójnej autoryzacji przelewów po uprzednim zapoznaniu się z nimi dyrektora, i po zweryfikowaniu dokumentacji źródłowej.

Wyrok jest nieprawomocny.



Przypomnijmy: z miejskiej Szkoły Podstawowej nr 10 (wcześniej numer 7) przy ul. Bażyńskich w Toruniu przez 12 lat zginęło co najmniej 760 tysięcy złotych. Zdaniem prokuratury, pieniądze te przywłaszczyć miała ówczesna księgowa placówki – Magdalena K. (obecnie na emeryturze). Pieniądze znikały w latach 2005-2017 z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i z rachunku bieżącego placówki.

W 2017 roku w szkole przy Bażyńskich toruński ratusz na wniosek nowej dyrektorki przeprowadził kontrolę. Jej efektem było zaangażowanie się w sprawę Prokuratury Okręgowej w Toruniu, która dowiodła, że z placówki skradziono pieniądze. Śledztwo zakończyło się po czterech latach postawieniem zarzutów Magdalenie K. oraz Annie M. – byłej dyrektorce szkoły.

Wyrok uzasadniła sędzia Ewa Lemanowicz-Pawlak.

Region

Generał Grzmot-Skotnicki mieszkał w tej kamienicy w Bydgoszczy. Tablica odsłonięta [zdjęcia]

Generał Grzmot-Skotnicki mieszkał w tej kamienicy w Bydgoszczy. Tablica odsłonięta [zdjęcia]

2024-09-19, 18:29
Gmina Osielsko zyskała posterunek policji Od piątku mundurowi ruszają w teren [zdjęcia]

Gmina Osielsko zyskała posterunek policji! Od piątku mundurowi ruszają w teren [zdjęcia]

2024-09-19, 17:44
Inowrocław udostępni obiekty noclegowe powodzianom Prezydent odpowiada radnym KO

Inowrocław udostępni obiekty noclegowe powodzianom? Prezydent odpowiada radnym KO

2024-09-19, 17:04
Marszałek dziękuje za pomoc dla powodzian i prosi o ręce do pracy. Potrzebni fachowcy

Marszałek dziękuje za pomoc dla powodzian i prosi o ręce do pracy. Potrzebni fachowcy!

2024-09-19, 16:21
Zdemontował przyłącze gazowe i pojechał na skup złomu. Chodziło o pieniądze na alkohol

Zdemontował przyłącze gazowe i pojechał na skup złomu. Chodziło o pieniądze na alkohol

2024-09-19, 14:09
Kierowca: Oznakowanie jest niejasne. Drogowcy się z tym nie zgadzają i radzą się przyzwyczaić

Kierowca: Oznakowanie jest niejasne. Drogowcy się z tym nie zgadzają i radzą się przyzwyczaić

2024-09-19, 11:47
Kolejni terytorialsi z regionu pojechali do powodzian. Pomocną dłoń wyciągają też inne kraje [zdjęcia]

Kolejni terytorialsi z regionu pojechali do powodzian. Pomocną dłoń wyciągają też inne kraje [zdjęcia]

2024-09-19, 10:48
Nie tylko żywność i woda. Specjalistyczny transport wyjechał z Torunia do Głuchołazów [wideo]

Nie tylko żywność i woda. Specjalistyczny transport wyjechał z Torunia do Głuchołazów [wideo]

2024-09-19, 10:14
Kujawsko-pomorscy strażacy wypompowują wodę i uszczelniają wały na południu kraju [Rozmowa Dnia]

Kujawsko-pomorscy strażacy wypompowują wodę i uszczelniają wały na południu kraju [Rozmowa Dnia]

2024-09-19, 09:06
Nie żyje 13-miesięczny chłopiec z Bydgoszczy. Opiekunowie pobili go na śmierć

Nie żyje 13-miesięczny chłopiec z Bydgoszczy. Opiekunowie pobili go na śmierć

2024-09-19, 08:34
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę