Była księgowa z toruńskiej podstawówki okradała szkołę. Wyrok: trzy lata więzienia

2023-07-13, 07:00  Michał Zaręba/Redakcja
Magdalena K. przez lata ze szkolnej kasy przywłaszczyła co najmniej 760 tys. zł. Za to usłyszała wyrok trzech lat więzienia/fot. Michał Zaręba

Magdalena K. przez lata ze szkolnej kasy przywłaszczyła co najmniej 760 tys. zł. Za to usłyszała wyrok trzech lat więzienia/fot. Michał Zaręba

Magdalena K. przez lata ze szkolnej kasy przywłaszczyła co najmniej 760 tysięcy złotych. Za to usłyszała wyrok trzech lat więzienia. Byłej dyrektorce placówki za brak odpowiedniego nadzoru Sąd Okręgowy wymierzył karę grzywny.

Wyrok uzasadniła sędzia Ewa Lemanowicz-Pawlak.

– Zdaniem sądu, w świetle zgromadzonego materiału dowodowego, wina oskarżonej nie budzi wątpliwości. Przy wymiarze kary, jako okoliczności łagodzące sąd przyjął, że oskarżona nie była wcześniej karana oraz przyznała się do winy. W ocenie sądu orzeczona kara jest adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości, jak i zawinienia oskarżonej. Spełni swoje cele w zakresie prewencji, będzie też stanowiła dostateczną przestrogę dla innych, gdyż świadczy o nieopłacalności tego typu zachowań. Jeśli chodzi o drugą oskarżoną, jak podkreślała biegła, w placówce tej nie zachowano elementarnych procedur. Dla prawidłowego nadzoru wystarczyłoby dokonywanie podwójnej autoryzacji przelewów po uprzednim zapoznaniu się z nimi dyrektora, i po zweryfikowaniu dokumentacji źródłowej.

Wyrok jest nieprawomocny.



Przypomnijmy: z miejskiej Szkoły Podstawowej nr 10 (wcześniej numer 7) przy ul. Bażyńskich w Toruniu przez 12 lat zginęło co najmniej 760 tysięcy złotych. Zdaniem prokuratury, pieniądze te przywłaszczyć miała ówczesna księgowa placówki – Magdalena K. (obecnie na emeryturze). Pieniądze znikały w latach 2005-2017 z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i z rachunku bieżącego placówki.

W 2017 roku w szkole przy Bażyńskich toruński ratusz na wniosek nowej dyrektorki przeprowadził kontrolę. Jej efektem było zaangażowanie się w sprawę Prokuratury Okręgowej w Toruniu, która dowiodła, że z placówki skradziono pieniądze. Śledztwo zakończyło się po czterech latach postawieniem zarzutów Magdalenie K. oraz Annie M. – byłej dyrektorce szkoły.

Wyrok uzasadniła sędzia Ewa Lemanowicz-Pawlak.

Region

Światełko dla Grzesia. Bydgoskie studentki chcą uczcić pamięć pobitego na śmierć dziecka

„Światełko dla Grzesia". Bydgoskie studentki chcą uczcić pamięć pobitego na śmierć dziecka

2024-09-20, 14:30
Cały Fordon w jednym tramwaju Po bydgoskich torach z Władysławem Jagiełłą [wideo, zdjęcia]

Cały Fordon w jednym tramwaju! Po bydgoskich torach z Władysławem Jagiełłą [wideo, zdjęcia]

2024-09-20, 13:00
Tak jak zesłańcy, musieli ciąć drewno i rozpalać ogień. Młodzież pamięta o Sybirakach [zdjęcia]

Tak jak zesłańcy, musieli ciąć drewno i rozpalać ogień. Młodzież pamięta o Sybirakach [zdjęcia]

2024-09-20, 12:03
W kraju wspieramy powodzian, za oceanem zaczynamy biznes. Marszałek Całbecki w Rozmowie Dnia

W kraju wspieramy powodzian, za oceanem zaczynamy biznes. Marszałek Całbecki w „Rozmowie Dnia”

2024-09-20, 09:01
Astronomiczny jubileusz Torunia. Obserwatorium w Piwnicach i radioteleskop to duma UMK

Astronomiczny jubileusz Torunia. Obserwatorium w Piwnicach i radioteleskop to duma UMK

2024-09-20, 08:49
W Inowrocławiu wraca budżet obywatelski. Od poniedziałku zgłaszanie projektów

W Inowrocławiu wraca budżet obywatelski. Od poniedziałku zgłaszanie projektów

2024-09-20, 06:45
Czekając na rodzinę zastępczą, dom mają tutaj. Nibylandia we Włocławku ukończona [zdjęcia]

Czekając na rodzinę zastępczą, dom mają tutaj. „Nibylandia” we Włocławku ukończona! [zdjęcia]

2024-09-19, 21:11
W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK Tak planuje rektor

W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK? Tak planuje rektor

2024-09-19, 20:08
Grudziądz będzie chronić się przed podtopieniami. Powstaną trzy zbiorniki retencyjne

Grudziądz będzie chronić się przed podtopieniami. Powstaną trzy zbiorniki retencyjne

2024-09-19, 19:16
Generał Grzmot-Skotnicki mieszkał w tej kamienicy w Bydgoszczy. Tablica odsłonięta [zdjęcia]

Generał Grzmot-Skotnicki mieszkał w tej kamienicy w Bydgoszczy. Tablica odsłonięta [zdjęcia]

2024-09-19, 18:29
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę