Klub Koalicji Obywatelskiej w Toruniu został rozwiązany, powstanie klub Platformy

2023-07-05, 10:58  Michał Zaręba/Redakcja
Toruńscy radni: Bartosz Szymanski, Maciej Krużewski i Margareta Skerska-Roman/fot. Michał Zaręba

Toruńscy radni: Bartosz Szymanski, Maciej Krużewski i Margareta Skerska-Roman/fot. Michał Zaręba

Radni Koalicji Obywatelskiej, w tym przewodniczący klubu Łukasz Walkusz/fot: Michał Zaręba

Radni Koalicji Obywatelskiej, w tym przewodniczący klubu Łukasz Walkusz/fot: Michał Zaręba

Rozwiązał się największy klub w toruńskiej radzie miasta, klub Koalicji Obywatelskiej. Dojdzie do podziału na Platformę Obywatelską i radnych niezrzeszonych.

Ma to związek z ostatnim głosowaniem w sprawie absolutorium i wotum zaufania dla prezydenta Michała Zaleskiego, gdzie z dyscypliny miało wyłamać się troje z jedenastu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Rozłamu nie chcieli Margareta Skerska-Roman i Bartosz Szymanski.

– To bardzo kuriozalna sytuacja, kiedy przewodniczący podejmuje decyzję o tym, żeby rozwiązać klub Koalicji Obywatelskiej. Startowaliśmy z jednej listy i uważam, że jesteśmy winni wyborcom, którzy na nas postawili, żeby dokończyć tę kadencję w pełnym składzie – powiedział Bartosz Szymanski.

– Z kolegą byliśmy przeciw wotum zaufania i absolutorium, wstrzymaliśmy się przy głosowaniu nad budżetem. Nasza decyzja poprzedzona była rozmowami. Przewodniczący naszego klubu doskonale wiedział o całej sytuacji. Przedstawiliśmy szereg argumentów, które w naszej ocenie nie były złamaniem dyscypliny – wyjaśniała Margareta Skerska-Roman.

Jak zaznaczają radni, decyzja była poprzedzona wnikliwą analizą. – Sprawdziliśmy to, co zadziało się w 2022 roku, ale też zbliżamy się do końca kadencji, to wzięliśmy szerszy obraz całej sytuacji tego, jak pan prezydent zarządza miastem i chodzi o komunikację miejską, czy obcinanie linii, walka o wrzosowisko. Przede wszystkim brakuje komunikacji z mieszkańcami. Ludzie zwracają się do nas i stwierdziliśmy, że nie da się dalej tego firmować swoją twarzą.

Wotum zaufania prezydentowi nie udzielił też radny Maciej Krużewski, a przypomnijmy, Kolacja Obywatelska ma porozumienie programowe z Michałem Zaleskim.

Najprawdopodobniej w klubie Platformy Obywatelskiej znajdzie się ośmioro radnych.

Relacja Michała Zaręby

Region

Ciężarówka wpadła do rowu. Koniec utrudnień dla kierowców na krajowej dziesiątce

Ciężarówka wpadła do rowu. Koniec utrudnień dla kierowców na krajowej „dziesiątce"

2025-02-08, 15:50
Szpitale z regionu ze wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej. Podpisano deklarację

Szpitale z regionu ze wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej. Podpisano deklarację

2025-02-08, 10:56
Miejsca siedzące są, ale co dalej Awarie biletomatów w bydgoskiej komunikacji

Miejsca siedzące są, ale co dalej? Awarie biletomatów w bydgoskiej komunikacji

2025-02-08, 09:34
Można wynieść nie tylko książki, ale i meble. Biblioteka w Bydgoszczy sprzedaje używany sprzęt

Można wynieść nie tylko książki, ale… i meble. Biblioteka w Bydgoszczy sprzedaje używany sprzęt

2025-02-08, 07:52
Ciąg dalszy sprawy obiadów w inowrocławskich szkołach. Ratusz zerwał umowę z firmą

Ciąg dalszy sprawy obiadów w inowrocławskich szkołach. Ratusz zerwał umowę z firmą

2025-02-07, 21:19
Radni z Metropolii Toruńskiej łączą siły. Jest deklaracja współpracy i wola wymiany inicjatyw

Radni z Metropolii Toruńskiej łączą siły. Jest deklaracja współpracy i wola wymiany inicjatyw

2025-02-07, 20:48
Dożywotni zakaz prowadzenia to za mało. Nietrzeźwy 64-letni kierowca zatrzymany przez policję

Dożywotni zakaz prowadzenia to za mało. Nietrzeźwy 64-letni kierowca zatrzymany przez policję

2025-02-07, 18:56
Rolnicy żądali wolności. Został zamordowany za Ojczyznę. 41. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze [zdjęcia]

„Rolnicy żądali wolności. Został zamordowany za Ojczyznę”. 41. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze [zdjęcia]

2025-02-07, 18:03
Policjanci z Torunia zatrzymali 60-latka. Mieszkanie pełne lewych papierosów i butelek [zdjęcia]

Policjanci z Torunia zatrzymali 60-latka. Mieszkanie pełne „lewych papierosów” i butelek [zdjęcia]

2025-02-07, 17:15
Na wózku można zjeżdżać na nartach Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu znów jedzie w góry

Na wózku można zjeżdżać na nartach! Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu znów jedzie w góry

2025-02-07, 16:20
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę