Klub Koalicji Obywatelskiej w Toruniu został rozwiązany, powstanie klub Platformy

2023-07-05, 10:58  Michał Zaręba/Redakcja
Toruńscy radni: Bartosz Szymanski, Maciej Krużewski i Margareta Skerska-Roman/fot. Michał Zaręba

Toruńscy radni: Bartosz Szymanski, Maciej Krużewski i Margareta Skerska-Roman/fot. Michał Zaręba

Radni Koalicji Obywatelskiej, w tym przewodniczący klubu Łukasz Walkusz/fot: Michał Zaręba

Radni Koalicji Obywatelskiej, w tym przewodniczący klubu Łukasz Walkusz/fot: Michał Zaręba

Rozwiązał się największy klub w toruńskiej radzie miasta, klub Koalicji Obywatelskiej. Dojdzie do podziału na Platformę Obywatelską i radnych niezrzeszonych.

Ma to związek z ostatnim głosowaniem w sprawie absolutorium i wotum zaufania dla prezydenta Michała Zaleskiego, gdzie z dyscypliny miało wyłamać się troje z jedenastu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Rozłamu nie chcieli Margareta Skerska-Roman i Bartosz Szymanski.

– To bardzo kuriozalna sytuacja, kiedy przewodniczący podejmuje decyzję o tym, żeby rozwiązać klub Koalicji Obywatelskiej. Startowaliśmy z jednej listy i uważam, że jesteśmy winni wyborcom, którzy na nas postawili, żeby dokończyć tę kadencję w pełnym składzie – powiedział Bartosz Szymanski.

– Z kolegą byliśmy przeciw wotum zaufania i absolutorium, wstrzymaliśmy się przy głosowaniu nad budżetem. Nasza decyzja poprzedzona była rozmowami. Przewodniczący naszego klubu doskonale wiedział o całej sytuacji. Przedstawiliśmy szereg argumentów, które w naszej ocenie nie były złamaniem dyscypliny – wyjaśniała Margareta Skerska-Roman.

Jak zaznaczają radni, decyzja była poprzedzona wnikliwą analizą. – Sprawdziliśmy to, co zadziało się w 2022 roku, ale też zbliżamy się do końca kadencji, to wzięliśmy szerszy obraz całej sytuacji tego, jak pan prezydent zarządza miastem i chodzi o komunikację miejską, czy obcinanie linii, walka o wrzosowisko. Przede wszystkim brakuje komunikacji z mieszkańcami. Ludzie zwracają się do nas i stwierdziliśmy, że nie da się dalej tego firmować swoją twarzą.

Wotum zaufania prezydentowi nie udzielił też radny Maciej Krużewski, a przypomnijmy, Kolacja Obywatelska ma porozumienie programowe z Michałem Zaleskim.

Najprawdopodobniej w klubie Platformy Obywatelskiej znajdzie się ośmioro radnych.

Relacja Michała Zaręby

Region

Ta decyzja wpływa na całe życie. W Bydgoszczy wręczono polskie obywatelstwa [wideo, zdjęcia]

Ta decyzja wpływa na całe życie. W Bydgoszczy wręczono polskie obywatelstwa [wideo, zdjęcia]

2025-03-25, 20:16
Droga to nie jest miejsce do nauki Strażacy trenowali na bydgoskim Kartodromie [zdjęcia]

Droga to nie jest miejsce do nauki! Strażacy trenowali na bydgoskim Kartodromie [zdjęcia]

2025-03-25, 19:00
Włocławski radny Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Sobolewski, nie straci posady

Włocławski radny Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Sobolewski, nie straci posady

2025-03-25, 18:42
Dwa konie i ponad cztery tysiące kilometrów w trzy lata. Cel: Santiago de Compostela [zdjęcia]

Dwa konie i ponad cztery tysiące kilometrów w trzy lata. Cel: Santiago de Compostela [zdjęcia]

2025-03-25, 18:00
Młody łoś utknął w bagnie. Strażacy wyciągnęli zwierzę z pułapki, ale rokowania są złe [zdjęcia]

Młody łoś utknął w bagnie. Strażacy wyciągnęli zwierzę z pułapki, ale rokowania są złe [zdjęcia]

2025-03-25, 15:46
Próbował przekupić toruńskich policjantów. Okazało się, że 21-latek posiadał narkotyki

Próbował przekupić toruńskich policjantów. Okazało się, że 21-latek posiadał narkotyki

2025-03-25, 15:05
Bydgoszcz znów otwiera okno na świat. Powróciły loty do niemieckiego Frankfurtu

Bydgoszcz znów otwiera okno na świat. Powróciły loty do niemieckiego Frankfurtu

2025-03-25, 14:18
Brak porozumienia spółdzielni z operatorem. Powrót kontroli biletów na bydgoskich Wyżynach

Brak porozumienia spółdzielni z operatorem. Powrót kontroli biletów na bydgoskich Wyżynach

2025-03-25, 12:39
Odczyt wodomierzy będzie prostszy MWiK w Bydgoszczy zapowiada montaż nowych nakładek

Odczyt wodomierzy będzie prostszy? MWiK w Bydgoszczy zapowiada montaż nowych nakładek

2025-03-25, 11:48
Bydgoski pseudokibic w rękach policji. W mieszkaniu znaleziono sześć kilogramów narkotyków [wideo]

Bydgoski pseudokibic w rękach policji. W mieszkaniu znaleziono sześć kilogramów narkotyków [wideo]

2025-03-25, 10:56
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę