duży kontrast mapa strony
Strona startowa » PiKtogramy

Poczet artystów regionu

Są wokół nas. Tworzą. Artyści regionu kujawsko-pomorskiego. Znani i nieznani. Zaprezentujemy ich sylwetki, zareklamujemy ich sztukę, zaprosimy do posłuchania o nich i ich dziełach. Ewa Dąbska przedstawia "Poczet artystów regionu".

Klemens Janicki

Urodził się 17 listopada 1516 r w Januszkowie nieopodal Żnina. Pochodził z chłopstwa. Wykształcony w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Był sekretarzem arcybiskupa gnieźnieńskiego ...Urodził się 17 listopada 1516 r w Januszkowie nieopodal Żnina. Pochodził z chłopstwa. Wykształcony w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Był sekretarzem arcybiskupa gnieźnieńskiego Andrzeja Krzyckiego. Wojewoda krakowski Piotr Kmita przyjął go na swój dwór.
Janicki Napisał satyrę polityczną na upadek cnót rycerskich "Dialog o pstrokaciźnie i zmienności polskich strojów". Oprócz tego jest autorem cyklu elegii "Variae elegiae", epigramów "Epigrammata" i wielokrotnie przedrukowywanych żywotów królów polskich "Vitae regum Polonorum", wydanych pośmiertne.

Zmarł najprawdopodobniej w Krakowie w 1543 r.

Z Księgi Epigramatów

I. Do swojej książeczki

Dworowi możesz być, książeczko, miła,
Co wnet zrozumiesz, choć nieokrzesana:
Dwór lubi długie uczty, pijatyki,
Lecz za to szatki i piosenki krótkie.


IV. Do dzieci bawiących sięobręczą

Jak prędko toczy się ta obręcz, dzieci!
Tak samo pędzi czas i wasze życie.
Upadła obręcz! I znów się podrywa!
A chwile, kiedy miną, już nie wrócą.

Gustaw Zieliński

Gustaw Zieliński urodził się 1 stycznia 1809 r. w Markowicach na Kujawach. Pisarz i poeta okresu romantyzmu, zaliczany do "ukraińskiej szkoły poetów". Uczestnik powstania listopa ...Gustaw Zieliński urodził się 1 stycznia 1809 r. w Markowicach na Kujawach. Pisarz i poeta okresu romantyzmu, zaliczany do "ukraińskiej szkoły poetów". Uczestnik powstania listopadowego, zesłaniec syberyjski. W Tobolsku zaprzyjaźnił się z pamiętnikarzem Konstantym Wolickim i Onufrym Pietraszkiewiczem. Napisał poemat "Samobójca" utrzymany w konwencji bajronowskiej. Po przeniesieniu do miasteczka Iszym, właściwego miejsca zesłania, korzystał z bogatej biblioteki Adolfa Januszkiewicza. Powstał tu poemat romantyczny "Kirgiz", który przyniósł autorowi sławę piewcy wolności. Utwór uznawany jest za ostatni z romantycznych poematów.

Do kraju Zieliński powrócił w 1842 r. Osiadł w majątku odziedziczonym po stryju w Skępem. Zajmował się historią ziemi dobrzyńskiej oraz historią rodu Świnków. Gromadził materiały historyczne i etnograficzne. Publikował w ówczesnej prasie. Próbował sił w prozie ("Panna włościanka", "Kwiaty", "Manuela"). W 1850 roku powstał utwór "Powrót wiosny". Muzykę do słów skomponował Stanisław Moniuszko.

Zmarł 23 listopada 1881 r. w Skępem.

(Na podst. informacji z portalu skepe.pl)

Małgorzata Szułczyńska

Urodziła się 27 lutego 1957 r. w Bydgoszczy. Poetka, krytyk literacki, publicystka. Laureatka 23. Turnieju Poezji Społecznie Zaangażowanej „ Czerwona Róża” w Gdańsku oraz Nagrody ...Urodziła się 27 lutego 1957 r. w Bydgoszczy.

Poetka, krytyk literacki, publicystka. Laureatka 23. Turnieju Poezji Społecznie Zaangażowanej „ Czerwona Róża” w Gdańsku oraz Nagrody im. Natalii Gall we Wrocławiu. Autorka zbiorów wierszy „ Rękojeść róży” (1994), „Wpisana w biel” (1996) , medytacji poetyckich „ Rozmowy z Madonną” (1999) oraz poematu „Aether” (2001). Autorka pierwszej pełnej biografii Haliny Poświatowskiej „Rzecz o Halinie Poświatowskiej” (1990) oraz powieści sensacyjne „Międzynoże” (1989, wspólnie z Jerzym Grundkowskim) i „Brylantowy hit” (1991). Współpracowała z „Bydgoskim Informatorem Kulturalnym” oraz rozgłośniami radiowymi i telewizją. Prowadziła również domowy salon artystyczny „Pod Trzynastką” przy ul. Śląskiej 13/2 w Bydgoszczy.

Zmarła 12 grudnia 2003 r. w Bydgoszczy. Na kamienicy, przy ul. Świętej Trójcy 25, gdzie się urodziła. w 1. rocznicę jej śmierci osłonięto tablicę pamiątkową.

Ta sama ziemia

garb na piasku
skamieniałe ściany
uszczelnione okna
i bramy
które swą rozpacz zamknęły w kluczu


na pograniczu dłoni i gardła
wrastam w dom
jak drzewo zapuszcza korzenie
z nadzieją na ślepotę
piły
a przecież na początku
ziemia była sokiem
ptasich gniazd

Urszula Danielewska

Urodziła się 9 lutego 1942 r. w Bydgoszczy. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni Stanisława Borysowskiego. Obok pracy twórcz ...Urodziła się 9 lutego 1942 r. w Bydgoszczy. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni Stanisława Borysowskiego. Obok pracy twórczej projektowała ubrania, grafiki reklamowe, aranżacje wnętrz biur, gabinetów lekarskich, kancelarii notarialnych i adwokackich, domów i mieszkań osób prywatnych. Brała udział w konkursach i wystawach zbiorowych bydgoskiego środowiska twórców. Była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków o/Bydgoszcz.

Otworzyła w Bydgoszczy Galerię „Art-Deko-Gallery”. Odbywały się tu kameralne koncerty z udziałem muzyków z Filharmonii Pomorskiej oraz prezentacje malarstwa i grafiki. Była koordynatorem kilku wystaw zagranicznych twórców ze środowiska bydgoskich.

Prace Urszuli Danielewskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, BWA w Rzeszowie, BWA w Olsztynie, Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Zmarła 5 grudnia 2015 r. w Bydgoszczy.

Maksymilian Antoni Piotrowski

Urodził się 8 czerwca 1813 w Bydgoszczy. 
 
Malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu. 
 
Był synem piekarza, właściciela piekarni przy ul. Długiej. Młodość przeżył ...Urodził się 8 czerwca 1813 w Bydgoszczy.

Malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu.

Był synem piekarza, właściciela piekarni przy ul. Długiej. Młodość przeżył w rodzinnym mieście, pod zaborem pruskim.

W kościele Jezuitów zachował się obraz jego pędzla "Święty Idzi" a Madonna Niepokalanego w kościele św. Piotra i Pawła.

Zmarł 29 listopada 1875 w Królewcu. Został pochowany na cmentarzu starofarnym.

Stanisław Przybyszewski

Urodził się 7 maja 1868 r. w Łojewie pod Inowrocławiem. Za życia został okrzyknięty legendą. Pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski. Przedstawiciel cyganerii kr ...Urodził się 7 maja 1868 r. w Łojewie pod Inowrocławiem. Za życia został okrzyknięty legendą. Pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski. Przedstawiciel cyganerii krakowskiej i nurtu polskiego dekadentyzmu.

Skandalista. Bohater plotek i anegdot, o których pisywali Tadeusz Boy-Żeleński i Stanisław Brzozowski. W Berlinie został okrzyknięty „genialnym Polakiem”. Był propagatorem haseł: „sztuka dla sztuki” i „naga dusza”, a także autorem manifestu Confiteor. Pisał w języku polskim oraz w niemieckim.

Zmarł 23 listopada 1927 r. w Jarontach koło Inowrocławia.

Confiteor (fragmenty)

(...)

Sztuka w naszym pojęciu nie jest ani "piękno", ani ein Teil der
Erkenntniss, jak ją Schopenhauer nazywa, nie uznajemy również żadnej z
tych bezlicznych formułek, jakie estetycy stawiali, począwszy od Platona,
aż do starczych niedorzeczności Tołstoja -

sztuka jest odtworzeniem tego, co jest wiecznym, niezależnym od
wszelkich zmian lub przypadkowości, niezawisłym ani od czasu, ani od
przestrzeni, a więc;

odtworzeniem istotności, tj. duszy. I to duszy, czy się we wszechświecie,
czy w ludzkości, czy w pojedynczym indywiduum przejawia.

(...)

Ildefons Bańkowski

Ildefons Bańkowski urodził się w 1926 r. Architekt, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ściśle związany z Bydgoszczą. W latach 60. dokumentował budowy bydgoskich osie ...Ildefons Bańkowski urodził się w 1926 r. Architekt, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ściśle związany z Bydgoszczą. W latach 60. dokumentował budowy bydgoskich osiedli. Zajmował się fotografią artystyczną i użytkową. Zdobył tytuł artysty fotografika Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP). Brał udział w wystawach krajowych i międzynarodowych (Berlin, Edynburg, Lozanna, Paryż, Bruksela).
Zmarł w 1982 r.

Krzysztof Derdowski

Krzysztof Derdowski - pisarz, dziennikarz, krytyk literacki, autor sztuk teatralnych, wydawca. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 
  ...Krzysztof Derdowski - pisarz, dziennikarz, krytyk literacki, autor sztuk teatralnych, wydawca. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Urodził się w 1957 r. w Bydgoszczy. Abiturient II Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy i absolwent Filologi Polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Po studiach podjął pracę jako nauczyciel, później jako dziennikarz, z czasem zajął się krytyką literacką, twórczością poetycką i prozatorską. Za swoje utwory został nagrodzony "Czerwoną Różą", nagrodą "Bez woalu", "Strzałą Łuczniczki" za najlepszą bydgoską książkę roku, Medalem Jerzego Sulimy-Kamińskiego, a także Nagrodę Literacką im. Ryszarda Milczewskiego–Bruna.

Publikował w „Twórczości”, „Odrze”, „Poezji”, „Frazie”, „Toposie”, „Nurtcie” i „Kwartalniku Artystycznym”. Pisał o twórczości Ireneusza Iredyńskiego, Kazimierza Hoffmana, Wisławy Szymborskiej, Ryszarda Kapuścińskiego, Janusza Żernickiego, Zdzisława Polsakiewicza, Stanisława Czerniaka, Marka Kazimierza Siwca oraz Wojciecha Banacha.

Zmarł 17 sierpnia 2017 r. w Pradze.

Joanna Witt-Jonscher

Urodziła się na Ukrainie w Białej Cerkwii w 1902 r. Malarka związana z Bydgoszczą. Członkini ZPAP. Nie ukończyła żadnej szkoły plastycznej ale jej prace zostały wysoko ocenione p ...Urodziła się na Ukrainie w Białej Cerkwii w 1902 r. Malarka związana z Bydgoszczą. Członkini ZPAP. Nie ukończyła żadnej szkoły plastycznej ale jej prace zostały wysoko ocenione przez znawców. Obrazy Jonscherowej wystawiano w polskich i zagranicznych galeriach sztuki. Znajdują się w zbiorach Galerii Miejskiej w Bydgoszczy i w zbiorach prywatnych.

Joanna Jonscherowa znana była również jako skandalistka. Była żoną znanego bydgoskiego lekarza, przedstawicielką bohemy, kolorowym ptakiem. W domu Jonscherów Iwaszkiewicz recytował wiersze, na pianinie grał Rubinstein. Grywały również teatry.

Zmarła 2 marca 1982 r. w Warszawie.

1234567
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę