Wyprawa na K2 - Marek Chmielarski: nadal czekamy na poprawę pogody

2018-03-02, 10:19  Polska Agencja Prasowa

"Nadal czekamy wszyscy w bazie na poprawę pogody, na tę chwilę nie ma warunków do prowadzenia działalności w górze" - przekazał PAP Marek Chmielarski, uczestnik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2 (8611 m) w Karakorum.

"W bazie jest ok, temperatura minus 15 stopni, mocno nie wieje, aczkolwiek są porywy. Wszyscy koledzy są zdrowi, gotowi do wyjścia w górę. Póki co analizujemy prognozy pogody z różnych źródeł - na dziś, na jutro, na najbliższe kilka dni. Trudnością w ustaleniu jakiegoś planu działania jest to, że warunki atmosferyczne zmieniają się z godziny na godzinę" - powiedział 40-letni tyszanin, członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, absolwent miejscowej AWF im. Jerzego Kukuczki.

Z ostatnim dniem lutego bazę opuścił jeden z czterech pakistańskich tragarzy wysokościowych Amin, który - zdaniem kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego - wymaga badań szpitalnych związanych z chwilową, ale powtarzająca się ślepotą.

"Już kilka dni temu szef sugerował Aminowi, aby udał się do kliniki, ale on uznał, że nie ma takiej potrzeby. Jednak kierownik był innego zdania i chociaż nic groźnego ze stanem zdrowia Pakistańczyka się nie działo, to wskazał mu drogę do... szpitala" - dodał Chmielarski, który za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300 m podczas letniej wyprawy w 2014 roku na Broad Peak (8051 m) otrzymał Dyplom Fair Play PKOl.

Obecnie w narodowej wyprawie - oprócz Wielickiego i Chmielarskiego - uczestniczą: Maciej Bedrejczuk, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Przemysław Guła, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Snopczyński, Piotr Tomala i Dariusz Załuski. Z ekipy odeszli: z początkiem lutego Jarosław Botor z powodów rodzinnych, dwa tygodnie po nim Rafał Fronia, u którego doszło do pęknięcia przedramienia w trakcie podchodzenia do obozu pierwszego na 5900 m drogą Basków, a z końcem miesiąca Denis Urubko po samotnej - nieudanej - próbie zdobycia szczytu.

K2 było atakowane zimą w ogóle tylko trzykrotnie. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipą dowodził Wielicki, a w 2012 wspinali się Rosjanie. Żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła jednak progu 7650 m.

Sport

Euro 2021 - Polska kadra już w Rosji, wszystkie testy na COVID-19 negatywne

Euro 2021 - Polska kadra już w Rosji, wszystkie testy na COVID-19 negatywne

2021-06-13, 17:15
French Open - Świątek przegrała finał debla

French Open - Świątek przegrała finał debla

2021-06-13, 15:15
Euro 2021 - Brzęczek: Nasza grupa jest niewygodna. Ważne będzie przygotowanie i atmosfera

Euro 2021 - Brzęczek: Nasza grupa jest niewygodna. Ważne będzie przygotowanie i atmosfera

2021-06-12, 16:30
PGE Ekstraliga - Na Motoarenie Apator bez szans ze Spartą

PGE Ekstraliga - Na Motoarenie Apator bez szans ze Spartą

2021-06-12, 13:04
Piotr Kąkol z brązowym medalem na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy

Piotr Kąkol z brązowym medalem na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy

2021-06-11, 19:01
Euro 2021 - Pierwszy gwizdek w Rzymie, finał na Wembley. Mistrzostwa Europy czas zacząć

Euro 2021 - Pierwszy gwizdek w Rzymie, finał na Wembley. Mistrzostwa Europy czas zacząć!

2021-06-11, 15:20
Energa Basket Liga - Wielki powrót w Anwilu

Energa Basket Liga - Wielki powrót w Anwilu!

2021-06-11, 12:28
Tauron 1. Liga - Pierwsze transfery Visły. Wierzbicki i Sternik mają pomóc w walce o Plusligę

Tauron 1. Liga - Pierwsze transfery Visły. Wierzbicki i Sternik mają pomóc w walce o Plusligę

2021-06-10, 13:30
Energa Basket Liga - Zębski wraca do Astorii [wideo]

Energa Basket Liga - Zębski wraca do Astorii [wideo]

2021-06-10, 08:54
Igrzyska Olimpijskie - Lekkoatleci mają już 41 kwalifikacji, ale czekamy na kolejne

Igrzyska Olimpijskie - Lekkoatleci mają już 41 kwalifikacji, ale czekamy na kolejne

2021-06-10, 06:15
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę