MP w kolarstwie – Katarzyna Niewiadoma: szczęśliwa góralka na rowerz

2015-06-26, 20:09  Polska Agencja Prasowa/Artur Filipiuk

Jedną z faworytek sobotniego wyścigu kobiet kolarskich mistrzostw Polski w Sobótce będzie 20-letnia Katarzyna Niewiadoma. Srebrna medalistka Igrzysk Europejskich w Baku mówi o sobie, że jest „szczęśliwą góralką na rowerze”.

Dla pochodzącej z Ochotnicy Górnej na Podhalu zawodniczki ostatnie tygodnie były pasmem sukcesów. Oprócz medalu w Baku, wygrała silnie obsadzony pięcioetapowy wyścig w Kraju Basków. W środę w Strzelinie zdobyła srebrny medal mistrzostw Polski elity w jeździe indywidualnej na czas, a jednocześnie złoty w swojej kategorii wiekowej – do lat 23.

Reprezentuje barwy jednej z najlepszych zawodowych grup – holenderskiego Rabo Liv. Jej koleżankami klubowymi są dwie mistrzynie świata - Holenderka Marianne Vos i Francuzka Pauline Ferrand-Prevot, które jednak w tym sezonie nie startują z powodu problemów zdrowotnych.

„Nie mogę na nic narzekać. Forma jest na wysokim poziomie i nie spada” – powiedziała Niewiadoma, która do startu w Sobótce przygotowuje się wspólnie ze swoim narzeczonym, kolarzem kadry młodzieżowej Przemysławem Kasperkiewiczem.

Gdyby w Baku finisz był trochę trudniejszy, mogłaby pokusić się nawet o złoty medal, ale w żadnym wypadku nie jest zawiedziona srebrem. „Medal Igrzysk Europejskich traktuję jako jeden z moich największych sukcesów. Trudno mi nawet dziś oddać te emocje, które czułam stojąc na podium. Szczęście to za małe słowo” – oceniła.

Młoda Polka, ciągle uśmiechnięta i pełna radości życia, jest też doceniana w ekipie Rabo Liv. Ostatnio dostała propozycję, by przedłużyć kontrakt do 2017 roku.

„Jest to najlepsza drużyna na świecie. Dbają o mnie, wiążą ze mną nadzieje na przyszłość. Czuję się w tej ekipie jak w drugiej rodzinie, ale mimo to z decyzją o przedłużeniu kontraktu chciałabym poczekać. Do roku 2017 jest jeszcze sporo czasu i różne rzeczy mogą się zdarzyć. Chciałabym, by w grupie nic się nie zmieniło, by pozostali ci sami dyrektorzy sportowi i inne osoby z obsługi. Przywiązuję się do ludzi” - podkreśliła.

Niewiadoma nie żałuje swoich decyzji życiowych. Najważniejszą podjęła bezpośrednio po maturze w 2013 roku.

„Na pytanie: kolarstwo czy studia? – odpowiedziałam: kolarstwo. Nie wiedziałam, co chcę studiować, a sport daje mi tyle szczęścia, tyle radości, jak nic innego. Cieszę się, że wybrałam tę drogę” – wspomniała.

Do uprawiania kolarstwa najbardziej zmotywowała ją najbliższa rodzina. „Moi dziadkowie, już oboje świętej pamięci, ogromnie się cieszyli z moich sukcesów. Widząc ich szczęście, gdy przeczytali w gazecie o mojej wygranej, miałam dodatkowy bodziec do treningów” - przyznała.

Jak trafiła do kolarstwa? „W Ochotnicy Górnej mamy grupę mastersów na czele z Józefem Olchawą, wspaniałym człowiekiem. On wciągnął do kolarstwa mojego tatę, a tata mnie. Miałam 15 lat i w wolne dni jeździliśmy z tymi starszymi kolarzami po przepięknych terenach. Niedzica, Falsztyn, Czorsztyn, czasami na Słowację. W ten sposób pokochałam rower” – zakończyła Niewiadoma.(PAP)

kolarstwo

Sport

Tour de France 2019 - Ewan wygrał 16. etap, Alaphilippe wciąż liderem

Tour de France 2019 - Ewan wygrał 16. etap, Alaphilippe wciąż liderem

2019-07-23, 19:01
Puchar Europy koszykarek - polskie drużyny, w tym Artego Bydgoszcz, poznały rywalki

Puchar Europy koszykarek - polskie drużyny, w tym Artego Bydgoszcz, poznały rywalki

2019-07-23, 17:45
Ekstraklasa piłkarska - wyniki 1. kolejki i tabela rozgrywek

Ekstraklasa piłkarska - wyniki 1. kolejki i tabela rozgrywek

2019-07-23, 13:30
Superliga tenisistów stołowych  prezes Leszczyński: pewnych gry jest 10 klubów

Superliga tenisistów stołowych – prezes Leszczyński: pewnych gry jest 10 klubów

2019-07-23, 12:29
Ekstraklasa koszykarek  odejścia i wzmocnienia w Artego Bydgoszcz

Ekstraklasa koszykarek – odejścia i wzmocnienia w Artego Bydgoszcz

2019-07-22, 16:18
Ekstraklasa piłkarska - porażka Legii, gospodarze bez wygranej w 1. kolejce

Ekstraklasa piłkarska - porażka Legii, gospodarze bez wygranej w 1. kolejce

2019-07-22, 09:40
MŚ par na żużlu 2019  drugie miejsce Polaków, triumf Rosjan

MŚ par na żużlu 2019 – drugie miejsce Polaków, triumf Rosjan

2019-07-21, 21:17
Letnia GP w skokach 2019  Kubacki drugi w Wiśle, wygrał Zajc

Letnia GP w skokach 2019 – Kubacki drugi w Wiśle, wygrał Zajc

2019-07-21, 21:04
Letnia GP w skokach - Polska wygrała drużynowy konkurs w Wiśle

Letnia GP w skokach - Polska wygrała drużynowy konkurs w Wiśle!

2019-07-20, 23:45
MŚ par na żużlu 2019  Polacy na trzecim miejscu na półmetku

MŚ par na żużlu 2019 – Polacy na trzecim miejscu na półmetku

2019-07-20, 21:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę