Wdrażanie e-zwolnień (e-ZLA) w Kujawsko-Pomorskiem

2018-04-24, 15:58  Tatiana Adonis/Redakcja
O tym, jak przebiega proces wdrażania elektronicznych zwolnień lekarskich na Kujawach i Pomorzu mowa była podczas konferencji w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A Jurasza w Bydgoszczy. Fot. Tatiana Adonis

O tym, jak przebiega proces wdrażania elektronicznych zwolnień lekarskich na Kujawach i Pomorzu mowa była podczas konferencji w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A Jurasza w Bydgoszczy. Fot. Tatiana Adonis

W kwietniu prawie 30 proc. zwolnień lekarskich w Kujawsko-Pomorskiem zostało wystawionych elektronicznie. Połowa z prawie 7 tys. lekarzy w regionie uprawnionych do wystawiania L-4 została przeszkolona z elektronicznych zwolnień. O tym, jak przebiega proces wdrażania elektronicznych zwolnień lekarskich na Kujawach i Pomorzu mowa była podczas konferencji w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A Jurasza w Bydgoszczy.

To ważne, bo w tym roku e-zwolnienia mają zastąpić papierowe druki.

W spotkaniu uczestniczyli: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł PiS Tomasz Latos, dyrektor Oddziału ZUS w Toruniu Bronisław Pierzynowski, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Bydgoszczy ds. Świadczeń Monika Bernadowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Elżbieta Kasprowicz oraz dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy Jacek Kryś.

- Proces, który chcemy wdrożyć w najbliższym czasie jest bardzo istotny z punktu widzenia zarówno pacjenta, przedsiębiorcy, ale i lekarza. E-zwolnienia będą obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r. i od tego nie ma już odwołania. Do tego czasu będą kontynuowane prace w aspekcie powołania asystentów medycznych, którzy będą wspomagali lekarzy przy wystawianiu zwolnień – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) lekarze mogą wystawiać już od 1 stycznia 2016 roku, kiedy ZUS udostępnił system, który to umożliwia. Równolegle mogły być wystawiane tradycyjne papierowe zaświadczenia. Ten okres przejściowy miał potrwać do 1 lipca tego roku i od tej pory jedyną obowiązującą formą miały być elektroniczne zwolnienia lekarskie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników systemu e-ZLA, w szczególności lekarzy, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało przesunięcie tego terminu na 1 grudnia 2018 roku. Na tę zmianę wyrazić zgodę muszą parlament i prezydent, po jej wydaniu to właśnie 1 grudnia stanie ostatecznym terminem wejścia w życie obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich.

- O elektronice w służbie zdrowia mówi się od dawna i cieszę się, że realizujemy to, o co postulowały od dawna środowiska - zarówno lekarzy jak i pacjentów. Lekarz często musi zajmować się sprawami, w których ktoś mógłby go wyręczyć. Myślę tutaj o asystentach medycznych i taka ustawa będzie niedługo procedowana w Sejmie. W praktyce będzie to oznaczało mniej obowiązków dla lekarza, a więcej czasu dla pacjenta – powiedział poseł Tomasz Latos.

O szczegółach wdrażania systemu informował dyrektor Bronisław Pierzynowski.

- Wystawienie zwolnienia lekarskiego jest częścią usługi medycznej. Do 30 czerwca była dopuszczona podwójna forma zwolnień: papierowa i elektroniczna, od 1 lipca miała być już tylko elektroniczna. Spotkaliśmy się z sytuacjami, w których placówki ochrony zdrowia sygnalizowały, że nie są do końca przygotowane do tej nowej formy. Także wprowadzenie stanowiska asystenta medycznego i procedury z tym związane spowodowały, że wysunięto propozycję o wyznaczeniu terminu obowiązkowego wprowadzenia e-zwolnień na 1 grudnia. W zakresie wdrażania systemu intensywnie współpracujemy z placówkami medycznymi, izbami lekarskimi, samorządami i Narodowym Funduszem Zdrowia - mówił Bronisław Pierzynowski.

Nowością, która ma usprawnić proces wystawiania zwolnień lekarskich, jest wprowadzenie stanowiska asystenta medycznego. Asystent będzie mógł wystawiać e-zwolnienie lekarskie w imieniu i z upoważnienia konkretnego lekarza. To lekarz nadal będzie decydował o tym, czy wystawić zwolnienie lekarskie, na jak długi okres i jakie są wskazania medyczne oraz potwierdzał te fakty w dokumentacji medycznej. Natomiast asystent medyczny będzie wprowadzał dane zwolnienia lekarskiego do systemu informatycznego – w imieniu lekarza. Lekarz dostanie więc wsparcie w wykonywaniu czynności technicznych, a sam zyska więcej czasu dla pacjenta.

Asystentem medycznym będzie mogła być osoba, która wykonuje zawód medyczny (np. pielęgniarka) lub osoba uprawniona przez placówkę medyczną do dostępu do dokumentacji medycznej. Żeby zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów, każdy asystent medyczny będzie musiał być wcześniej zarejestrowany w specjalnym Rejestrze Asystentów Medycznych.

Wdrażanie e-zwolnień w Kujawsko-Pomorskiem (Popołudnie z nami)

Bydgoszcz

Region

Staranował budynek w Kcyni. Po pijanemu, bez prawa jazdy, kradzionym nissanem

Staranował budynek w Kcyni. Po pijanemu, bez prawa jazdy, kradzionym nissanem

2020-01-08, 11:32
Stefan Pastuszewski: Bydgoszczy wiele brakuje, by była miastem kreatywnym

Stefan Pastuszewski: Bydgoszczy wiele brakuje, by była miastem kreatywnym

2020-01-08, 11:13
Gwiazdy zagrają dla dr Pawła Drojeckiego. Zbierają na leczenie w Izraelu

Gwiazdy zagrają dla dr Pawła Drojeckiego. Zbierają na leczenie w Izraelu

2020-01-08, 09:00
Znów będzie ogólnopolska rywalizacja Rowerowa Stolica Polski. Tym razem w maju

Znów będzie ogólnopolska rywalizacja „Rowerowa Stolica Polski”. Tym razem w maju!

2020-01-08, 08:02
Dlaczego tu, a nie tam Pytania o elektroniczne tablice na bydgoskich przystankach

Dlaczego tu, a nie tam? Pytania o elektroniczne tablice na bydgoskich przystankach

2020-01-08, 07:12
Chcą większego dostępu do Sejmu. Zbierali podpisy w Bydgoszczy

Chcą większego dostępu do Sejmu. Zbierali podpisy w Bydgoszczy

2020-01-07, 21:23
Dotacje na remonty kamienic we Włocławku. Jest jednak warunek

Dotacje na remonty kamienic we Włocławku. Jest jednak warunek!

2020-01-07, 19:46
Dotychczasowa wiceszefowa MEN Iwona Michałek pełnomocnikiem rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej

Dotychczasowa wiceszefowa MEN Iwona Michałek pełnomocnikiem rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej

2020-01-07, 18:50
Są pieniądze na program Senior Będzie więcej domów i klubów dla starszych

Są pieniądze na program „Senior+” Będzie więcej domów i klubów dla starszych

2020-01-07, 18:16
Toruńska prokurator prowadziła auto będąc pod wpływem alkoholu Jest zarzut

Toruńska prokurator prowadziła auto będąc pod wpływem alkoholu? Jest zarzut

2020-01-07, 17:13
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę